Постанова № 9885097, 25.05.2010, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.05.2010
Номер справи
2а-10551/10/0570
Номер документу
9885097
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 травня 2010 р. справа № 2а-10551/10/0570

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 11-43

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючогосудді Чучко В.М.

при секретаріВаснєві Д.Г.

за участю представників: позивача Кравченка В.Г. (довіреність № 140 від 30.01.2010р.), відповідача Рудь Н.Л. (довіреність від 17.05.2010 року), розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом прокурора м.Горлівки в інтересах держави в особі Міністерства палива та енергетики України Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Комунального лікувально-профілактичного закладу Центральна міська лікарня № 14 м.Донецька про стягнення штрафу у розмірі 5100,00 грн.,

В С Т А Н О В И В:

Прокурор м.Горлівки в інтересах держави в особі Міністерства палива та енергетики України Державного підприємства “Національна енергетична компанія “Укренерго”в особі Відокремленого підрозділу “Держенергонагляд у Донбаському регіоні” (далі по тексту Інспекція, позивач) звернувся до суду з позовом про стягнення з Комунального лікувально-профілактичного закладу Центральна міська лікарня № 14 м.Донецька штрафу у розмірі 5100,00 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що за результатами проведення перевірки виконання припису, встановлено факти його невиконання. За порушення законодавства та невиконання вказаного припису позивачем на відповідача постановою Д-299 від 14.07.2009 року накладено штраф в розмірі 5100,00 грн., який у встановлений 30-денний строк з дня винесення постанови не сплачений, з огляду на наведене заявник, з посиланням на приписи Господарського кодексу України, Закону України «Про електроенергетику», Положення про порядок накладення на субєктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання», затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 року № 1312, просить у судовому порядку стягнути з відповідача на користь державного бюджету штраф у розмірі 5100,00 грн.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, просив суд задовольнити позов у повному обсязі.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав та пояснив, що постанова про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику прийнята з порушенням строків накладення адміністративного стягнення.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив.

На підставі норм ст. 121 Конституції України, ст.ст. 20, 36-1 Закону України «Про прокуратуру», ст. 60 Кодексу адміністративного судочинства України прокурор здійснює в суді представництво інтересів громадянина або держави у порядку, встановленому діючим законодавством. З огляду на наведене, представництво прокурора у даній справі ґрунтується на нормах діючого законодавства.

Пунктом 1 Наказу Міністерства палива та енергетики України від 03.11.2006 р. № 422 «Про державний енергетичний нагляд» встановлено, що Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії безпосередньо підпорядкована Мінпаливенерго щодо виконання функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.96 р. № 929, здійснює допоміжні заходи із забезпечення надійного і сталого функціонування обєднаної енергетичної системи України та діє у складі Державного підприємства “Національна енергетична компанія «Укренерго».

Одним із напрямів діяльності НЕК «Укренерго», є здійснення державного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.

Відповідач Комунальне лікувально-профілактичний заклад Центральна міська лікарня № 14 м.Донецька є юридичною особою за законодавством України, діє на підставі статуту, зареєстроване виконавчим комітетом Донецької міської ради 19.03.2003 року, ідентифікаційний код 01990074, місце знаходження за даними довідки з свідоцтва: 83046, м. Донецьк, вул. Петровського, 197.

Відповідно до п. 3 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 929 від 07.08.1996 року, метою енергетичного нагляду є сприяння забезпеченню сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України, сфери теплопостачання, енергетичної безпеки держави шляхом здійснення контролю за дотриманням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами електричної енергії вимог нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної і теплової енергії (далі - енергія).

На підставі ч. 1 ст. 9 Закону України “Про електроенергетику” державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України.

Крім того, відповідно до ч. 5 ст. 9 цього Закону Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право, в тому числі, давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи.

Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Донецькій області Регіональної державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Донбаському регіоні за результатами перевірки виконання припису від 28.01.2009р. № 02/11-0022 про усунення порушень законодавства про електроенергетику встановлено його невиконання, про складений акт № 02/11-0234 від 08.05.2009р.

Відповідно до ст. 24 Закону України “Про електроенергетику” у разі порушення енергопостачальником, який здійснює постачання електричної енергії на закріпленій території, умов і правил здійснення ліцензованої діяльності з постачання електричної енергії та інших обов'язків, передбачених цим Законом, враховуючи зобов'язання щодо забезпечення захисту прав споживачів електричної енергії та проведення розрахунків за закуплену енергопостачальником електричну енергію, а також із суб'єктом підприємницької діяльності, який здійснює передачу належної енергопостачальнику електричної енергії, Національна комісія регулювання електроенергетики України застосовує до такого енергопостачальника такі санкції, зокрема, як штраф.

Згідно до ч. 3 ст. 27 Закону України “Про електроенергетику” суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Крім того, порядок накладення Національною комісією регулювання електроенергетики, державними інспекторами з експлуатації електричних станцій і мереж, державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на суб'єктів господарської діяльності незалежно від форм власності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику визначається Положенням про порядок накладення на субєктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 року № 1312.

На підставі п. 2 цього Положення штрафи за порушення законодавства про електроенергетику накладаються на суб'єктів господарської діяльності, в тому числі, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій.

Інспекцією Держенергонагляду в Донецькій області до відповідача за невиконання припису Держенергонагляду 02/11-0022 від 28.01.2009 року накладено штраф в розмірі 5100,00 грн., про що свідчить постанова № Д-299 від 14.07.2009 року.

Згідно п. 11 Положенням про порядок накладення на субєктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 року № 1312, рішення про накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів може бути оскаржене в установленому законом порядку.

Відповідачем рішення про накладення штрафу оскаржено не було.

Крім того, згідно з п. 10 цього Положення, суб'єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.

З огляду на наведене, приймаючи до уваги факт несплати відповідачем суми штрафу у встановлений законодавством термін позовні вимоги є обґрунтованими, та підлягають задоволенню в повному обсязі.

Судом не приймаються доводи відповідача відносно порушення позивачем строків накладення штрафу відповідно до ст.38 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі за текстом - КУпАП України) з огляду на таке.

Відповідно до ст.38 КУпАП адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через два місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - два місяці з дня його виявлення.

За правовою природою фінансової санкції, стягнення яких є предметом позову, являють собою адміністративно-господарські санкції, правовідносини із застосування яких регулюються нормами ст.250 Господарського Кодексу України, за якими адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.

Отже, до предмету регулювання ст. 38 КУпАП України не відносяться спірні правовідносини, а тому посилання на неї є помилковим.

На підставі ст. 19 Конституції органи державної влади повинні діяти виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. При цьому нормами ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

У відповідності до приписів ч.ч. 1 та 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, при цьому адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Принципами адміністративного судочинства в тому числі є верховенство права та законність (ст. 7 Кодексу адміністративного судочинства). Статтею 159 цього ж Кодексу встановлено, що ухвалене судом рішення повинно бути законним і обґрунтованим, тобто ухваленим відповідно до норм законів та на підставі повно і всебічно зясованих обставин.

Доказів, які б спростували доводи позивача відповідач суду не надав, а отже позовні вимоги підлягають задоволенню у спосіб захисту права, обраний позивачем.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст. ст. 71, 86, 94, ст. 105, 158 - 163 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги Прокурора м.Горлівки в інтересах держави в особі Міністерства палива та енергетики України Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Комунального лікувально-профілактичного закладу Центральна міська лікарня № 14 м.Донецька про стягнення штрафу у розмірі 5100,00 грн. - задовольнити повністю.

Стягнути з Комунального лікувально-профілактичного закладу Центральна міська лікарня № 14 м.Донецька (83046, м.Донецьк, вул. Петровського, 197, ЄДРПОУ 01990074) на користь Державного бюджету України (п/р 311151067000100 УДК Петровського району м.Донецька, ГУ ДКУ в Донецькій області, код бюджетної класифікації 21081100, МФО 834016, ЄДРПОУ 34687127, одержівач Державний бюджет Петровського району м.Донецька) зштраф у розмірі 5100,00 грн. (пять тисяч сто гривень, 00 коп.)

Вступну та резолютивну частини постанови проголошено 25 травня 2010 року.

Повний текст постанови виготовлений 30 травня 2010 року.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя Чучко В.М.