Рішення № 98837488, 04.08.2021, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.08.2021
Номер справи
580/2956/21
Номер документу
98837488
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 серпня 2021 року справа № 580/2956/21

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд одноособово в складі головуючого судді Бабич А.М., за участю:

секретаря судового засідання - Мельник Т.В.,

представник позивача не прибув,

представника відповідачів - Кузьмишина О.О. (в порядку самопредставництва),

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ФЕРМЕРСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА БОЙКА А.П. "МАЯК" до Головного управління ДПС у Черкаській області, ДЕРЖАВНОЇ ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ про визнання протиправним і скасування рішення та зобов`язання вчинити дії,

УСТАНОВИВ:

14.05.2021 ФЕРМЕРСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО БОЙКА А.П. "МАЯК" (20613, Черкаська обл., Шполянський р-н, село Терешки, вул.Дружби, 49; код ЄДРПОУ 21381288) (далі - позивач) подало у Черкаський окружний адміністративний суд позов до Головного управління ДПС у Черкаській області (18002, м.Черкаси, вул.Хрещатик, буд.235; код ЄДРПОУ 43142920) (далі - відповідач 1), ДЕРЖАВНОЇ ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ (04053, місто Київ, Львівська Площа, будинок 8; код ЄДРПОУ 43005393) (далі - відповідач 2) про:

визнання протиправним і скасування рішення комісії відповідача 1 в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) від 01.04.2021 №2525529/21381288 про відмову у реєстрації податкової накладної від 02.03.2021 №5, подану позивачем;

зобов`язання відповідача 2 зареєструвати в ЄРПН податкову накладну від 02.03.2021 №5 (далі - ПН).

Також просив стягнути з Державного бюджету України на його користь сплачений судовий збір.

В обґрунтування зазначено, що відповідач 1 безпідставно та всупереч закону прийняв вказане вище рішення з мотивів здійснення платником податку ризикових операції.

Ухвалою від 19.05.2021 суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив загальне позовне провадження.

14.06.2021 на адресу суду надійшов відзив відповідачів з проханням у задоволенні позову відмовити повністю. Вважає, що спірне рішення відповідає вимога закону, оскільки винесене внаслідок неподання позивачем первинних документів щодо зберігання, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків. Подані позивачем документи не підтверджують рух товару, у тому числі передбачених умовами договору товарно-транспортних накладних (далі - ТТН) та зміну його майнового стану стосовно отримання насіння соняшника. Договором передбачено надання продавцем покупцю в день продажу видаткової накладної (далі - ВН), ТТН, сертифікату на насіння. Проте жодного не було надано.

25.06.2021 на адресу суду від позивача надійшла відповідь на відзив. Зауважив, що в квитанції щодо зупинення реєстрації ПН не вказано конкретного виду критерію оцінки ступеня ризику або конкретного переліку документів. Стверджує, що дотримався вимог закону для розблокування ПН.

У підготовчому провадженні суд долучив всі подані сторонами докази та допустив заміну процесуальним правонаступником відповідача 1 - Головним управлінням ДПС у Черкаській області (18002, м.Черкаси, вул.Хрещатик, буд.235; код ЄДРПОУ ВП 44131663).

Заслухавши сторін, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову з огляду на таке.

З відомостей у ЄДРПОУ суд установив, що позивач зареєстрований як юридична особа з 08.10.1993. Зареєстровані види господарської діяльності: 01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (основний); 01.50 Змішане сільське господарство; 01.61 Допоміжна діяльність у рослинництві; 46.11 Діяльність посередників у торгівлі сільськогосподарською сировиною, живими тваринами, текстильною сировиною та напівфабрикатами; 46.21 Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин; 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля.

02.03.2021 позивач виписав ТОВ «Катеринопільський елеватор» (код ЄДРПОУ 32580463) ПН №5 щодо продажу соняшника кількістю 4,66га (ПДВ - 12956,2664грн) та 4,62га (ПДВ - 12676,6332грн), яку намагався зареєструвати в ЄРПН 19.03.2021 о 09год.30хв. Квитанцією №2 підтверджується, що документ прийнято, але реєстрація зупинена відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України (далі - ПК України), оскільки код УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1206 відсутній і таблиці даних платника податку ПДВ як такі, що постачаються на постійній основі та їх обсяг дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання (п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій).

На підтвердження виконання господарської операції позивач надав відповідачу 1 копії документів: ВН від 02.03.2021 №5 щодо продажу для ТОВ «Катеринопільський елеватор» соняшника кількістю 4,66га та 4,62 га, сума вартості якого 208725,04грн, у т.ч. ПДВ; Звіт про площі та валові збори с/г культур; договір поставки сільськогосподарської продукції №14300/к від 10.09.2018 щодо поставки для ТОВ «Катеринопільський елеватор» соняшника (далі - Договір поставки) та специфікацію №1 від 10.09.2018; договір купівлі-продажу майна від 18.03.2004; договір поставки №1912/20/59; договір купівлі-продажу №09995 від 03.12.2019; накладну №3807047753 від 28.01.2020; ВН від 13.04.2020 №26140; платіжне доручення від 03.03.2021; договір купівлі-продажу №33 від 06.02.2020; ВН №595 від 14.08.2020; ВН №152 від 29.11.2019; свідоцтво про реєстрацію машини; Звіт про посівні площі; договір №29-11-2019; додаток до договору поставки №1912/20/59 від 05.12.2019; ТТН від 02.03.2021.

01.04.2021 Комісія відповідача 1 з питань зупинення реєстрації ПН/розрахунку коригування в ЄРПН на засіданні відповідно до протоколу №45 прийняла спірне рішення №2525529/21381288 про відмову у реєстрації ПН від 02.03.2021 №5 з підстави ненадання платником первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційних описів), у тому числі рахунки-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності типових форм. У додатковій інформації вказано про відсутність документів щодо зберігання.

Того ж дня позивач подав відповідачу 2 засобами електронного зв`язку скаргу.

В інформації про незгоду з рішенням вказав. ПН №5 виписана згідно з правилом першої події. Платіжним дорученням №2230750016 від 03.03.2021 проведено часткову оплату коштів згідно з договором поставки №14300/к від 10.09.2018. На території власного господарства збудовані приміщення для зберігання зерна. Вкінці серпня 2019 року оформлений кредит на трактор JONH DEER 6110B. Всі підтверджуючі документи додає.

20.04.2021 Відповідач 2 виніс рішення про відмову у задоволенні скарги з підстав: ненадання письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у ПН, реєстрація якої зупинена, первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційних описів), у тому числі рахунки-фактури/інвойсів, розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків.

Тому позивач звернувся в суд з вищевказаним позовом.

Надаючи оцінку встановленим обставинам, суд врахував, що відповідно до ч.2 ст19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.

Спірні відносини регулюються Податковим кодексом України (далі - ПК України), Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246 (далі - Порядок №1246), Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (далі - Порядок №1165), Порядком прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520 (далі - Порядок №520).

Відповідно до п.2 Порядку №1246 податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі, у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Згідно з підп.14.1.242 п.14.1 ст.14 ПК України технічний адміністратор електронного кабінету - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, що здійснює заходи із розробки, створення, впровадження та супроводження програмного забезпечення електронного кабінету, відповідає за виконання всіх етапів життєвого циклу такого програмного забезпечення, за його технічне і технологічне забезпечення, впровадження, функціонування, оновлення, модифікацію, усунення помилок, забезпечення цілісності та автентичності вихідного програмного коду; здійснює технічні та технологічні заходи з надання, блокування та анулювання доступу до електронного кабінету, відповідає за збереження та захист даних цих електронних сервісів.

Отже, саме відповідач 2 уповноважений забезпечити прийняття та реєстрацію ПН в ЄРПН.

Відповідно до окремими вимогами п.201.10 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН та надати покупцю за його вимогою.

ПН, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до ЄРПН є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

З метою отримання податкової накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в ЄРПН, покупець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН та податкову накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі податкова накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в ЄРПН та отриманими покупцем.

Покупцю товарів/послуг податкова накладна/розрахунок коригування можуть бути надані продавцем таких товарів/послуг в електронній формі з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги".

З метою отримання продавцем зареєстрованого в ЄРПН розрахунку коригування, що підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних покупцем, такий продавець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію розрахунку коригування в ЄРПН та розрахунок коригування в електронному вигляді. Такий розрахунок коригування вважається зареєстрованим в ЄРПН та отриманими продавцем.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов`язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.

Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені;

для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Квитанція №2 щодо зупинення реєстрації ПН позивача має відомості щодо причин, які відповідають вимогам закону.

Згідно з п.201.16 ст.201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.5 вказаного Порядку №1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Відповідно до п.п.10, 11 Порядку №1165 визначено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації. У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Причиною зупинення реєстрації ПН позивача вказана відповідність позивача п.1 Критерію ризиковості здійснення операції, описано причини та запропоновано надати документи.

Згідно з п.п.25, 26 Порядку №1165 комісія центрального рівня приймає рішення про неврахування таблиці даних платника податку, розглядає скарги на рішення комісій регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі. Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку. Комісія регіонального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим Мінфіном. Комісія центрального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком.

Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначає Порядок №520.

Відповідно до п.2 Порядку №520 прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.

Комісія контролюючого органу згідно з п.44 Порядку №1165 перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні).

Отже, відповідні Комісії не обмежені переліком документів, що надаються платниками у разі зупинення реєстрації ПН та зобов`язані проаналізувати зміст посвідчуваних ними відомостей, звірити дані, ут.ч. з наявною податковою інформацією.

Згідно з п.п.3, 4 Порядку №520 комісія регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу. У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Пунктом 5 Порядку №520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахункукоригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі,може включати:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Виконання вказаної норми платником не полягає у формальному підході, а є орієнтиром для спростування платником виявлених автоматизованою системою моніторингу ознак ризиковості.

Відповідно до п.п.10, 11 Порядку №520 комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку. Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі в разі виявлення однієї зі вказаних трьох підстав:

ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;

та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Перевіряючи обґрунтованість оспореного рішення та його відповідність законодавчим підставам, суд урахував, що позивач надавав відповідачу 1 письмові пояснення та документи, які, на його думку, підтверджували реальність операцій, щодо яких виписана ПН для реалізації товару.

Операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об`єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, відповідно до підп. "а" п. 185.1 ст185 ПК України є об`єктом оподаткування ПДВ.

Датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг згідно з п.187.1. ст187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Абзацом першим п.201.1 ст201 ПК України визначено, що на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Податкова накладна згідно з п.201.7 ст201 ПК України складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).

Абзацом першим п.201.10 ст201 ПК України встановлено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН та надати покупцю за його вимогою.

Отже, дії продавця щодо реєстрації в ЄРПН ПН щодо продажу товару, виписаної за правилом першої події, є виконанням встановленого законом обов`язку.

Умови поставки та приймання товару в Договорі поставки передбачають доставку на склад МХП за рахунок контрагента (позивача) протягом 1дня з моменту оформлення ТТН.

У згаданій вище специфікації №1 до нього передбачено поставку соняшника кількістю 120 тон у термін до 31.08.2019. Зважаючи, що ВН №5 від 02.03.2021, відповідно до якої виписана ПН, взаємопов`язаність відповідних партій товару зазначеній умові поставки не підтверджена.

Паперова форма ВН №5 не містить печаток і підписів уповноваженої особи покупця. Відповідно до відомостей про накладення кваліфікованого електронного підпису ВН №5, до якої виписана ПН (щодо спірного рішення), позивач сформував її та підписав 21.03.2021 о 18год. 51хв., а ТОВ «Катеринопільський елеватор», як покупець, вказану ВН від 02.03.2021 підписав 23.03.2021 о 12год. 28хв.

Відповідно до ч.2 ст.9 Закону України 16 липня 1999 року №996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (далі - ЗУ №996-XIV) первинні та зведені облікові документи можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати такі обов`язкові реквізити, якщо інше не передбачено окремими законодавчими актами України:

назву документа (форми);

дату складання;

назву підприємства, від імені якого складено документ;

зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції;

посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення;

особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Первинні документи, складені в електронній формі, застосовуються у бухгалтерському обліку за умови дотримання вимог законодавства про електронні документи та електронний документообіг.

Господарські операції відповідно до ч.5 ст.9 ЗУ №996-XIV повинні бути відображені в облікових регістрах у тому звітному періоді, в якому вони були здійснені.

Відповідно до ч.1 ст.12 Закону України «Про електронну комерцію» моментом підписання електронної правової угоди є використання:

1) електронного підпису або електронного цифрового підпису відповідно до Закону України «Про електронний цифровий підпис», за умови використання коштів електронного цифрового підпису всіма сторонами електронної правової угоди;

2) електронний підпис одноразовим ідентифікатором, визначеними цим Законом;

3) аналога власноручного підпису (факсимільного відтворення підпису за допомогою засобів механічного або іншого копіювання, іншого аналога власноручного підпису) при письмовій згоді сторін, у якій мають міститися зразки відповідних аналогів власноручних підписів.

Відповідно до ст.7 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг» оригіналом електронного документа вважається електронний примірник документа з обов`язковими реквізитами, у тому числі з електронним підписом автора або підписом, прирівняним до власноручного підпису відповідно до Закону України "Про електронні довірчі послуги". Накладанням електронного підпису завершується створення електронного документа відповідно до абзацу другого ст.6 вказаного Закону.

Отже, на дату внесення для реєстрації ПН ВН не була підписана всіма учасниками правочину. При цьому часткова оплата соняшника підтверджується платіжним дорученням від 03.03.2021 №2230750016 на суму 183092,14грн. у реквізитах платежу якого зазначено Договір поставки без відомостей про первинний бухгалтерський документ або рахунок-фактуру.

Щодо переміщення соняшника виписані ТТН від 02.03.2021 (раніше підпису первинного бухгалтерського документа) №6 (бланк №027355) та №7 (бланк №027356), автоперевізником, водієм і вантажовідправником в якій зазначено безпосередньо позивача, автомобіль ГАЗ53 СА91-88ВХ. Пункт навантаження: с.Терешки, Дружби, 49. Пункт розвантаження не зазначено. Кількість соняшника не вказана, як і не зазначено товаро-супровідних документів, вантажно-розвантажувальні операції. Крім того, ТТН не скріплені печатками або штампами вантажоодержувача.

Отже, ТТН мають істотні недоліки, які перешкоджають встановити зміст господарської операції, спростовують участь ТОВ «Катеринопільський елеватор» у прийнятті товару.

З приводу переміщення товару суд урахував, що перевезення великовагових вантажів, оскільки такі перевезення мають свої особливості, що стосуються виконання комплексу вимог при вантажно-розвантажувальних роботах, власне процесу перевезення та його документального оформлення, а також узгодження таких правил із відповідними компетентними установами регламентують Правила перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 14.10.97 №363 (далі - Правила №363).

Відповідно до абз. 27 розділу І Правил №363 ТТН - єдиний для всіх учасників транспортного процесу документ, призначений для обліку товарно-матеріальних цінностей на шляху їх переміщення, розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи, та є одним із документів, що може використовуватися для списання товарно-матеріальних цінностей, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку, що може бути складений у паперовій та/або електронній формі та має містити обов`язкові реквізити, передбачені цими Правилами.

Згідно з п.11.1. Правил №363 вона є основним документом на перевезення вантажів, а форму наведено в додатку 7 до цих Правил.

ТТН суб`єкт господарювання може оформлювати без дотримання форми, наведеної в додатку 7 до цих Правил, за умови наявності в ній інформації про назву документа, дату і місце його складання, найменування (прізвище, ім`я, по батькові) Перевізника та/або експедитора, замовника, вантажовідправника, вантажоодержувача, найменування та кількість вантажу, його основні характеристики та ознаки, які дають можливість однозначно ідентифікувати цей вантаж, автомобіль (марка, модель, тип, реєстраційний номер), причіп/напівпричіп (марка, модель, тип, реєстраційний номер), пункти навантаження та розвантаження із зазначенням повної адреси, посади, прізвища та підписів відповідальних осіб вантажовідправника, вантажоодержувача, водія та/або експедитора.

Сторони можуть внести до ТТН будь-яку іншу інформацію, яку вони вважають необхідною.

Залежно від виду вантажу та його специфічних властивостей до основних документів додаються інші (сертифікати, свідоцтва тощо), що визначається правилами перевезень зазначених вантажів, у паперовому та/або електронному вигляді.

Вказані ТТН, підписані позивачем, не містять відомостей про будь-які товаро-супровідні документи.

Згідно з п.11.2. Правил №363 оформлення перевезень вантажів ТТН здійснюється незалежно від умов оплати за роботу автомобіля.

Відповідно до п.11.3. Правил №363 ТТН на перевезення вантажів автомобільним транспортом виписує Замовник (вантажовідправник) у трьох примірниках. Замовник (вантажовідправник) засвідчує всі примірники товарно-транспортної накладної підписом.

Засоби, що використовуються для реєстрації та обробки даних е-ТТН, мають відповідати вимогам Закону України "Про технічні регламенти та оцінку відповідності" та забезпечувати захист інформації відповідно до Законів України "Про захист персональних даних", "Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах".

Згідно з п.11.4. Правил №363 після прийняття вантажу згідно з ТТН водій (експедитор) підписує всі її примірники.

Відповідно до п.11.5. Правил №363 у разі використання ТТН у паперовій формі перший примірник товарно-транспортної накладної залишається у Замовника (вантажовідправника), другий - водій (експедитор) передає вантажоодержувачу, третій примірник, засвідчений підписом вантажоодержувача, передається Перевізнику.

Згідно з п.11.6. Правил №363 у тих випадках, коли в ТТН немає можливості зазначити всі найменування вантажу, підготовленого для перевезення, до такої накладної Замовник додає документ довільної форми з обов`язковим зазначенням відомостей про вантаж (графи 1- 10 ТТН).

У таких випадках в ній зазначається, що до неї додається як товарний розділ документ у паперовій або електронній формі, без якого товарно-транспортна накладна вважається недійсною і не може використовуватись для розрахунків із Замовником.

Відповідно до п.11.7. Правил №363 час прибуття (вибуття) автомобіля для завантаження і розвантаження Замовник зобов`язаний зазначати відповідно до пунктів 8.25, 8.26 глави 8 цих Правил.

Згідно з п.11.8. Правил №363 у разі перевантаження вантажу в процесі перевезення на інший автомобіль складається акт довільної форми в паперовій або електронній формі, в якому обов`язково зазначаються:

повне найменування, місцезнаходження (для юридичних осіб) або прізвище, ім`я, по батькові, місце проживання (для фізичних осіб - підприємців) власника транспортного засобу, який прийняв вантаж;

прізвище, ім`я, по батькові водія, який прийняв вантаж;

реєстраційний номер транспортного засобу Перевізника, який прийняв вантаж;

реєстраційний номер транспортного засобу Перевізника, який здав вантаж.

Акт складається у двох примірниках, які підписують представники (водії) обох Перевізників (по одному для кожного), проставляючи особисті підписи або ЕП.

Всупереч вказаним вимогам у жодній ТТН не вказано кількості товару, пунктів розвантаження, навантажувально-розвантажувальні операції, відсутні печатки й штампи вантажоотримувача (у т.ч. ТОВ «Катеринопільський елеватор»). Отже, вказані ТТН не підтверджують переміщення реалізованого товару.

Щодо соняшника в Україні діє ДСТУ 7011-2009, затверджений наказом від 27 квітня 2009 року №169 Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики.

Розділ 6 вказаного Стандарту передбачає правила його приймання.

Зокрема, у кожній партії соняшнику визначають стан насіння, запах, колір, вологість, олійну і сміттєву домішки, зараженість, кислотне число олії. У партіях соняшнику, призначених для кондитерських потреб, визначають також масову частку протеїну і масу 1000 насінин; у партіях соняшнику для виробництва олеїнової кислоти - її масову частку. Визначають також вміст пестицидів, токсичних елементів, мікотоксинів, радіонуклідів.

За вимогою товаровиробника або зернового складу вміст токсичних елементів, мікотоксинів, пестицидів, радіонуклідів у насінні соняшнику здійснюють уповноважені державні органи згідно з чинним законодавством та встановленим порядком.

Періодичність контролювання шкідливих речовин у насінні соняшнику, що використовують для продовольчих потреб і для експортування встановлює товаровиробник на основі Закону України «Про безпечність та якість харчових продуктів» та Постанови Державної санітарно-епідеміологічної служби України №36 від 31.12.2011.

Партія насіння соняшнику підлягає поверненню, якщо за результатами проведених випробовувань вона не відповідає встановленим вимогам за показниками якості й неможливості розділення на однорідні за якістю партії.

У разі незадовільних результатів випробовувань хоча б за одним із показників проводять повторні випробовування на подвійній кількості проб, узятих від тієї самої партії насіння соняшнику. Результати повторних випробовувань є остаточними і поширюються на всю партію. Спірні питання визначення якості насіння вирішують згідно з Інструкцією.

Соняшник із вмістом пошкодженого і зіпсованого насіння, віднесеного відповідно до олійної або сміттєвої домішок, більше 1,0% має супроводжуватись документом мікологічної експертизи про відсутність його токсичності.

Докази перевірки якості соняшника для прийняття покупцем згідно з ВН від 02.03.2021 №5 відповідач не надав позивачу та суду. У поданому позивачем пакеті документів були відсутні докази перевірки якості та кількості товару (аналізів, вимірювання ваги під час навантажувально-розвантажувальних робіт), його зберігання до дати реалізації, придбання.

Акти про різницю у вазі зерна та продукції ввезеної транспортом від 02.03.2021зважування містять підпис невстановленої особи (без розшифрувань) та не містять будь-яких печаток чи штампів. Тому викликають обґрунтовані сумніви у достовірності вказаної в ньому інформації та не мають сили доказу.

Зазначене підтверджує висновки спірного рішення про ненадання позивачем документів придбання, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи) у т.ч. рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки.

Щодо походження вказаного для реалізації згідно з ПН №5 соняшника.

Звітом форми №4-сг про посівні площі сільськогосподарських культур підтверджується перебування у позивача посівних площ для вирощування соняшника кількістю 28га.

Відомостями податкової звітності позивача форми 1-ДФ підтверджується сплата ПДФО у 4кварталі 2020 року за нарахований дохід 17-м фізичним особам, у 2021 році - 1-й.

Звітом форми 29-СГ про площі та валові збори сільськогосподарських культур, плодів, ягід і винограду у 2020 році підтверджується виробництво позивачем соняшника на площі 28га, обсяг виробництва 896центнерів. Проте з огляду на відсутність доказів зберігання, руху на складі позивача, не є достатнім.

Придбання позивачем зерна соняшника у ТОВ «Піонер Насіння України» підтверджується договором купівлі-продажу насіння №09995 від 03.12.2019 без права його подальшої реалізації, ВН від 28.01.2020 №3807047753, ПН, складським розпорядження про відвантаження.

Позивач придбав зернозбиральний комбайн СК-5 «НИВА» у співвласників майнових паїв с.Васильків Шполянського р-ну відповідно до договору від 18.03.2004. Має також у власності:

трактор МТЗ80, 1988р.в., НОМЕР_4, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_1 ;

трактор JONH DEER 6110B, 2019р.в., реєстраційний номер НОМЕР_2 , що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_3 .

Однак заяви форми 20-ОПП про виникнення у позивача основних об`єктів для ведення господарської діяльності подані відповідачу 1: 18.02.2020 - щодо автозаправного комплексу; 29.01.2021 - вказаних вище тракторів та техніки колісної для всіх типів; 05.04.2021 - щодо ангара та гаража.

Зазначені докази доводять об`єктивну можливість здійснення позивачем сільськогосподарську діяльність. Проте не доводять в сукупності рух зерна на складі позивача з дати придбання насіння на вирощування до дати його реалізації, його зберігання з урахуванням технологічних вимог з дати збирання урожаю у 2020 році до дати його реалізації, як посвідчено в ПН №5, зміну у зв`язку з цим майнового стану. Зважаючи на відомості електронної квитанції №2 щодо зупинення реєстрації ПН про перевищення величини залишку придбання такого товару, відсутність у даних таблиць позивача коду товару 1206 як товарів, що постачається на постійній основі, подання таких доказів є обов`язковим.

Наданий позивачем сертифікат якості №051218, що засвідчує посівні якості насіння, зерна соняшника не доводить, що вказані вище документи посвідчують вирощування саме вказаної у ньому партії, оскільки у ньому зазначено про зняття середньої проби згідно з актом від 20.08.2019 зерна, вирощеного в 2018 року, а термін його дії - до 30.12.2019.

Крім того, положення розділу 9 вказаного ДСТУ 7011-2009 встановлює, що підприємство-постачальник гарантує відповідність насіння соняшнику вимогам цього стандарту в разі дотримання умов транспортування і зберігання. Гарантійний строк зберігання насіння соняшнику - 6 міс. з дня закладання на зберігання.

Після закінчення гарантійного строку зберігання якість насіння перевіряють на відповідність вимогам стандарту. У разі позитивних результатів аналізування, строк зберігання насіння соняшнику продовжують.

Докази виконання відповідачем вказаних норм відсутні.

Проаналізувавши вказані вище обставини і факти в сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість сумнівів відповідача 1 щодо достовірності відомостей про правочини, що яких позивач виписав ПН. Сукупність наданих позивачем відповідачу 1 документів, зважаючи на викладені вище обставини та факти, відсутність будь-яких доказів зберігання товару, його переміщення та якості (перевірка якої мала відбутися під час реалізації та підтверджуватися висновками визначених лабораторій), встановлені обставини спору підтверджують висновки спірне рішення щодо недотримання позивачем вимог п.5 Порядку №520 правомірне.

Відповідач 1 довів, що у заявлених спірних правовідносинах діяв з дотриманням меж, порядку та способу дій, визначених законом, а спірне рішення прийняв відповідно до вимог п.п.10-11 Порядку №520. Отже, позовні вимоги скасувати спірне рішення та зобов`язати відповідача 2 зареєструвати ПН не обґрунтовані та задоволенню не підлягають.

Зважаючи на результат вирішеного спору згідно з ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), понесені позивачем судові витрати зі сплати судового збору за звернення до суду з позовною заявою, підтверджені платіжним дорученням, розподілу не підлягають.

Керуючись ст.ст.2-20, 72-78, 132-139, 242-245, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Відмовити повністю у задоволенні адміністративного позову ФЕРМЕРСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА БОЙКА А.П. "МАЯК" (20613, Черкаська обл., Шполянський р-н, село Терешки, вул.Дружби, 49; код ЄДРПОУ 21381288) про визнання протиправним і скасування рішення від 01.04.2021 №2525529/21381288 про відмову у реєстрації податкової накладної від 02.03.2021 №5 у Єдиному реєстрі податкових накладних, ухвалене Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Черкаській області, зобов`язання Державну податкову службу України (04053, місто Київ, Львівська площа, будинок 8; код ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати датою подання в ЄРПН вказану податкову накладну.

2. Судові витрати розподілу не підлягають.

3. Копію рішення направити учасникам справи.

4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.

Суддя А.М. Бабич

Рішення виготовлене в повному обсязі 06.08.2021.