Рішення № 98837175, 06.08.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.08.2021
Номер справи
520/11663/21
Номер документу
98837175
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

06 серпня 2021 року № 520/11663/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді – Зінченко А.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Харківської міської ради (майдан Конституції, буд. 7, м. Харків, 61003, код ЄДРПОУ 04059243), Департаменту містобудування та архітектури Харківської міської ради (вул. Квітки-Основ`яненка, буд. 7, м. Харків, 61003, код ЄДРПОУ 06716538), Департаменту територіального контролю та земельних відносин Харківської міської ради (майдан Конституції, буд. 7,м. Харків,61003, код ЄДРПОУ 44151454) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії ,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому , після уточнення позовних вимог. просив суд:

-визнати протиправною бездіяльність Харківської міської ради, щодо упорядкування найменування місця розташування земельної ділянки кадастровий номер 6325157300:00:003:0114 з цільовим призначенням: для будівництва та обслуговування індивідуального гаражу, яка знаходиться за адресою (колишньою): АДРЕСА_2 згідно заяви ОСОБА_1 від 16.03.2021 р.

-визнати протиправною бездіяльність Департаменту містобудування та архітектури ХМР, щодо упорядкування наймегіування місця розташування земельної ділянки кадастровий номер 6325157300:00:003:0114 з цільовим призначенням: для будівництва та обслуговування індивідуального гаражу, яка знаходиться за адресою (колишньою): АДРЕСА_2 згідно заяви ОСОБА_1 від 16.03.2021 р.

-визнати протиправною бездіяльність Департаменту територіального контролю та земельних відносин ХМР щодо упорядкування найменування місця розташування земельної ділянки кадастровий номер 6325157300:00:003:0114 з цільовим призначенням: для будівництва та обслуговування індивідуального гаражу, яка знаходиться за адресою (колишньою): АДРЕСА_2 згідно заяви ОСОБА_1 від 16.03.2021 р.

-зобов`язати Харківську міську раду (м. Харків, м-н Конституції, 7 код ЄДРПОУ 04059243) вирішити питання щодо упорядкування найменування місця розташування земельної ділянки кадастровий номер 6325157300:00:003:0114 з цільовим призначенням: для будівництва та обслуговування індивідуального гаражу, яка знаходиться за адресою (колишньою): АДРЕСА_2 згідно заяви ОСОБА_1 від 16.03.2021 р.

-зобов`язати Департамент містобудування та архітектури ХМР, (м. Харків, вул. Квітки-Основ`яненка, 7, код ЄДРПОУ 06716538) вирішити питання щодо упорядкування найменування місця розташування земельної ділянки кадастровий номер 6325157300:00:003:0114 з цільовим призначенням: для будівництва та обслуговування індивідуального гаражу, яка знаходиться за адресою (колишньою): АДРЕСА_2 згідно заяви ОСОБА_1 від 16.03.2021 р.

-зобов`язати Департамент територіального контролю та земельних відносин ХМР (м. Харків, вул. Квітки-Основ`яненка, 7, код ЄДРПОУ 44151454) вирішити питання щодо упорядкування найменування місця розташування земельної ділянки кадастровий номер 6325157300:00:003:0114 з цільовим призначенням: для будівництва та обслуговування індивідуального гаражу, яка знаходиться за адресою (колишньою): АДРЕСА_2 згідно заяви ОСОБА_1 від 16.03.2021 р.

В обґрунтування позовних вимог було зазначено, що 31.08.2012 року, ОСОБА_1 на підставі Державного Акту ЯМ №371723 отримав право власності на земельну ділянку площею 0,0100 га, кадастровий номер 6325157300:00:003:0114 з цільовим призначенням: для будівництва та обслуговування індивідуального гаражу, яка знаходиться за адресою (колишньою): АДРЕСА_2 .

06.09.2012 року постановою Верховної Ради України №5215-VI було приєднано до меж м. Харкова селище Кулиничі, що потребувало упорядкування адреси місця розташування земельної ділянки позивача.

17.04.2013р. рішенням Харківської Міської Ради від № 1118/13 було впорядковано найменування елементів вулично-дорожньої мережі на території, що включена до меж м. Харкова. Зокрема вулицю Горяївська сел. Кулиничі було перейменовано на проїзд Ювілейний м. Харкова.

07.08.2019 року позивач звернувся із заявою до Харківської міської ради про упорядкування адреси зазначеної земельної ділянки. Враховуючи те, рішенням міськради № 1118/13 АДРЕСА_2 було перейменовано на проїзд Ювілейний, залишилось присвоїти лише номер земельній ділянці позивача. До заяви було подано повний пакет необхідних документів.

Однак згідно листа №19041/0/226-19 від 10.12.2019 р. Департаменту територіального контрою ХМР позивачу було відмовлено в упорядкуванні адреси у зв`язку з тим, що останнім не було надано документ, що посвідчує право власності на розташований на даній земельній ділянці об`єкт нерухомого майна - індивідуальний гараж.

Позивач вважає відмову відповідача незаконною, так як:14.09.2020 р. рішенням Харківського окружного адміністративного суду по справі 520/7219/2020 Департамент архітектури ХМР було зобов`язано вирішити питання про упорядкування адреси земельної ділянки гр. ОСОБА_2 , яка знаходиться поруч з ділянкою позивача. Судом була встановлена протиправна бездіяльність відповідачів. По даній справі була повністю аналогічна ситуація та мотиви відмови відповідачів. У виконання рішення суду та постанови державного виконавця Харківська міська рада упорядкувала адресу земельної ділянки та прийняла відповідне рішення №45/21 від 24.02.2021 р.

Після цього, 16.03.2021 р. позивач повторно звернувся до Харківської міської ради із заявою про упорядкування місця розташування земельної ділянки та посилався на зазначене рішення ХОАС по справі 520/7219/2020 та просив повторно розглянути його документи і упорядкувати адресу земельної ділянки. До заяви було подано повний пакет необхідних документів.

Від Департаменту архітектури ХМР надійшов лист №Ю-10-13101/1-21.08-31 від 01.04.2021 р. згідно якого зазначається, що останнім було підготовлено проект рішення про упорядкування місця розташування земельної ділянки, та вказаний проект рішення після погодження у встановленому Регламентом порядку буде передано секретарю міської ради для включення до проекту порядку денного сесії міської ради.

Однак, 20.05.2021 р. від відповідача 2 Департаменту архітектури ХМР надійшов лист №Ю-10-32831/1 -19.08-31 від 14.05.2021 р. згідно якої відповідач зазначає, що питання щодо упорядкування місця розташування земельної ділянки буде розглянуто після закінчення розгляду цивільної справи №645/7759/20 за позовом ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до ХМР, ДАБІ ХМР та інш. про визнання права власності на нерухоме майно, яка знаходиться в провадженні Фрунзенського районного суду м. Харкова. Також зазначається про відсутність у поданих позивачем документах копій правовстановлюючих документів, що посвідчують право власності на побудований об`єкт нерухомого майна на земельній ділянці (індивідуальний гараж).

Окрім того, згідно відповіді Департаменту територіального контролю ХМР від 20.05.2021 р. №3278/0/553-21 на адвокатський запит ОСОБА_3 відповідач З зазначає, що питання щодо упорядкування найменування місця розташування земельної ділянки ОСОБА_1 було виключено з проекту рішення Харківської міської ради.

Таким чином, на підставі вищевикладених обставин вбачається, що відповідачі по справі вчиняють протиправну бездіяльність у своїй діяльності відмовляючи позивачу упорядкувати місце розташування його власної земельної ділянки, яка була включена до території міста Харкова постановою ВР. Відповідачі позбавляють позивача розпоряджатися своєю власністю, оскільки без належного упорядкування місця розташування земельної ділянки ОСОБА_1 не може укласти жодного нотаріального правочину щодо вказаної земельної ділянки, що підтверджується вимогами ст. 132 ЗК України, згідно якої відомості про місце розташування земельної ділянки є обов`язковою умовою договору про перехід права власності на земельні ділянки, що стало підставою звернення до суду.

Надаючи правову оцінку вищенаведеному, суд вказує наступне.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції (ч. З ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).

Механізм, процедура, присвоєння адрес земельним ділянкам, а також об`єктам нерухомого майна, розташованим на них, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, в місті Харкові визначена Порядком присвоєння адрес об`єктам нерухомості, розташованим на території міста Харкова, затвердженим рішенням 8 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 06.07.2011 № 325/11, зі змінами, затвердженими рішенням 24 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 19.12.2018 № 1366/18 (далі - Порядок).

Згідно з п. 1.2 Порядку Порядок визначає єдині правила присвоєння адрес земельним ділянкам, а також об`єктам нерухомого майна, розташованим на них, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, встановлює єдині правила визначення адрес, їх склад і структуру.

Відповідно до п. 1.7 Порядку присвоєння та зміна адреси земельних ділянок здійснюється на підставі рішення Харківської міської ради.

Згідно з п. 1.16. Порядку проект рішення про присвоєння або зміну адреси земельних ділянок готує та вносить на розгляд сесії Харківської міської ради Департамент містобудування за погодженням із керівником Департаменту територіального контролю та земельних відносин Харківської міської ради, керівником відділу правового забезпечення Департаменту територіального контролю та земельних відносин Харківської міської ради.

Відповідно до п. 5.1. Порядку для зміни адреси земельної ділянки подається заява на ім`я міського голови до якої додаються документи, передбачені цим розділом.

Згідно з п. 5.9. Порядку для зміни адреси земельної ділянки надаються такі документи:

-завірена копія документа, що підтверджує право власності або користування земельною ділянкою;

-завірена копія виконавчого знімання земельної ділянки, зареєстрованого в містобудівному кадастрі міста Харкова в масштабі 1:500, терміном не більше одного року з моменту реєстрації із зазначенням зовнішніх меж земельної ділянки або координат поворотних точок земельної ділянки;

-завірена копія документа, що посвідчує право власності на об`єкт нерухомого майна (у разі наявності на земельній ділянці такого об`єкта);

-завірена копія витягу із Державного земельного кадастру на земельну ділянку, утворену шляхом поділу.

Порядок діяльності, основні правила та процедури роботи міської ради, її органів і посадових осіб, у тому числі порядок скликання сесії міської ради, підготовки та розгляду нею питань, прийняття рішень міської ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії, порядок організації роботи постійних комісій та тимчасових контрольних комісій міської ради встановлено регламентом Харківської міської ради, затвердженим рішенням Харківської міської ради від 30.12.2020 № 16/20 «Про затвердження Регламенту Харківської міської ради 8 скликання».

Відповідно до п. 2.5., п. 2.5.1. Положення про Департамент містобудування та архітектури Харківської міської ради, затвердженого рішенням 2 сесії Харківської міської ради 8 скликання від 30.12.2020 № 20/20 правове забезпечення Департаменту здійснює Департамент територіального контролю та земельних відносин Харківської міської ради. Візує проекти рішень Харківської міської ради та її виконавчого комітету, розпоряджень міського голови, розпорядчі акти щодо присвоєння, зміни та впорядкування адрес об`єктів нерухомого майна, підготовлені Департаментом.

Позивачем подано заяву від 16.03.2021 на міського голову про упорядкування місця розташування земельної ділянки кадастровий номер 6325157300:00:003:0114, АДРЕСА_2 , цільове призначення для будівництва та обслуговування індивідуального гаражу (для зберігання легкового автотранспорту).

Листам Департаменту містобудування від 01.04.2021 № Ю-10-13101/1-21.08-31 ОСОБА_1 повідомлено, що Департаментом містобудування підготовлено проект рішення про упорядкування найменування місця розташування земельної ділянки кадастровий номер 6325157300:00:003:0114, яка знаходиться за адресою АДРЕСА_2 , який після погодження у встановленому Регламентом порядку буде передано секретарю міської ради для включення до проекту порядку денного сесії міської ради, який вноситься на розгляд сесії міської ради.

Листам Департаменту містобудування від 14.05.2021 № Ю-10-3281/1-19.08-31 ОСОБА_1 повідомлено, що згідно з зауваженнями Департаменту територіального контролю та земельних відносин Харківської міської ради у доданих до заяви ОСОБА_1 документах наявна, зокрема, виконавча зйомка існуючого гаража по проїзду Ювілейному в м. Харкові, зареєстрованої в Службі містобудівного кадастру міста Харкова від 07.06.2019 № 601/2019 на якій позначено 2 КН літ. А-2 та технічний паспорт на гараж літ. А-2, яким підтверджується розташування об`єкту нерухомого майна

Проте, як було встановлено судом, у доданих до заяви ОСОБА_1 документах відсутні копії правовстановлюючих документів, що посвідчують право власності на розташований на даній земельній ділянці гараж.

Відповідно до ч. 1 ст. 181 Цивільного кодексу України (ЦК України) до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об`єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.

Згідно з ч. 1 ст. 182 ЦК України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.

Відповідно до ч. 2 ст. 36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» виконувати будівельні роботи без подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт забороняється.

В єдиному реєстрі документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів Державної архітектурно-будівельної інспекції України, розміщеному на офіційному сайті Держархбудінспекції України, відсутня інформація за вказаною адресою.

Відповідно до ч. 1 ст. 376 ЦК України, житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.

З огляду на викладене, у разі наявності на земельній ділянці об`єкту нерухомого майна, до заяви про зміну адреси земельної ділянки необхідно долучати копію документа, що посвідчує право власності на такий об`єкт.

Такий об`єкт нерухомого майна, наявний на земельній ділянці, яку необхідно було упорядкувати, а саме побудований Позивачем гараж. Дане твердження не заперечується Позивачем, так як зазначено у позовній заяві.

Так як гараж побудовано без належного дозволу, даний об`єкт вважається самочинним будівництвом.

Відповідно до ч. 1 ст. 120 Земельного кодексу України у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об`єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення.

Гараж, розташований на земельній ділянці з кадастровим номером 6325157300:00:003:0114 є об`єктом нерухомого майна, так як його переміщення не можливе без його знецінення.

Відповідно до п. 5.11. Порядку неподання заяви на ім`я міського голови та директора Департаменту містобудування за формами згідно з додатками 1, 2 до Порядку та (або) передбачених цим Порядком документів є підставою для залишення такої заяви без розгляду, про що Департамент містобудування в місячний строк повідомляє заявника листом із зазначенням документів, необхідних для присвоєння, зміни або анулювання адреси.

У разі невиконання заявником зазначених у листі вимог у місячний строк із дня його відправлення така заява залишається без розгляду.

Отже, для упорядкування місця розташування зазначеної земельної ділянки необхідно будо надати документ, що посвідчує право власності ОСОБА_1 на даний гараж, з метою зокрема, недопущення порушення прав третіх осіб.

Додатково повідомляємо, що в провадженні Фрунзенського районного суду м. Харкова перебуває на розгляді справа № 645/7759/20 за позовом ОСОБА_2 , Ю ОСОБА_1 до Харківської міської ради, Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту територіального контролю Харківської міської ради про визнання права власності на нерухоме майно, третя особа - Департамент Державної архітектурно-будівельної інспекції у Харківській області ДАБІ України, Відділ містобудування та архітектури Харківської районної державної адміністрації Харківської області.

Щодо не оформлення Позивачем права власності на гараж суд вказує наступне.

Наказом Інспекції Державного архітектурного будівельного контролю Департаменту територіального контролю Харківської міської ради від 19.01.2018 було скасовано реєстрацію Декларації про початок виконання будівельних робіт від 06.12.2013 та Декларацію про готовність об`єкту до експлуатації від 15.01.2018. Відповідний наказ є чинним.

В єдиному реєстрі документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів Державної архітектурно-будівельної інспекції України, розміщеному на офіційному сайті Держархбудінспекції України, відсутня інформація за вказаною адресою.

Щодо уповноваженого органу з упорядкування місця розташування земельних ділянок.

Згідно п. 46, 41 ч.1 ст. 26 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання щодо вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин; прийняття рішень з питань адміністративно-територіального устрою в межах і порядку, визначених цим та іншими законами.

Відповідно до п. 4.1.18 Положення про Департамент містобудування та архітектури Харківської міської ради, затвердженого рішенням 2 сесії Харківської міської ради 8 скликання від 30.12.2020 № 20/20 на Департамент містобудування та архітектури Харківської міської ради відповідно до його завдань покладаються повноваження щодо підготовки проектів рішень Харківської міської ради з містобудівних питань, зокрема, про упорядкування найменувань місць розташування земельних ділянок.

Відповідно до п. 1.7. Порядку присвоєння та зміна адреси земельних ділянок здійснюється на підставі рішення Харківської міської ради.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що відповідача по справі діяли у відповідності до вимог чинного законодавства, а тому протиправна бездіяльність відсутня.

Суд вказує, що згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб`єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

У відповідності до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні (ч.1 ст.90 КАС України).

Враховуючи, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, суд приходить до висновку, що в позовній заяві наведені обставини, які не підтверджуються достатніми доказами, що свідчить про не обґрунтованість позовних вимог, а отже, позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 243, 244, 245, 246 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Харківської міської ради (майдан Конституції, буд. 7, м. Харків, 61003, код ЄДРПОУ 04059243), Департаменту містобудування та архітектури Харківської міської ради (вул. Квітки-Основ`яненка, буд. 7, м. Харків, 61003, код ЄДРПОУ 06716538), Департаменту територіального контролю та земельних відносин Харківської міської ради (майдан Конституції, буд. 7,м. Харків,61003, код ЄДРПОУ 44151454) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду у відповідності до ст. 295 цього Кодексу.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Зінченко А.В.