
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 серпня 2021 року м. Кропивницький Справа №340/3035/21
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого – судді Момонт Г.М., розглянув у в порядку спрощеного позовного провадження (письмового провадження) в м. Кропивницькому адміністративну справу
за позовом: Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Ва-Ойл»
про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області звернулося з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Ва-Ойл» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Ва-Ойл», у вигляді заборони експлуатації автомобільної газозаправної станції (АЗС/АГЗС) ТОВ «Ва-Ойл», що розташована за адресою: Кіровоградська область, Новоукраїнський район, с. Злинка, вул. Центральна, 285, шляхом заборони її використання (експлуатації) ТОВ «Ва-Ойл» та опечатуванням (опломбуванням) вентилів запірної арматури трубопроводів, технологічного обладнання (заправних колонок, ємностей), а також вхідних дверей до операторської вказаної АЗС/АГЗС.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідно до договору купівлі-продажу від 10.10.2017 р. від 10.10.2017 р. автомобільна заправна станція (АЗС/АГЗС), розташована за адресою: Кіровоградська область, Маловисківський район (Новоукраїнський), с. Злинка, вул. Центральна, 285, знаходиться у приватній власності ОСОБА_1 , яка є директором ТОВ «Ва-Ойл». ТОВ «Ва-Ойл» здійснює господарську діяльність на вказаному об`єкті (АЗС/АГЗС) і реалізує паливно-мастильні матеріали та скраплений газ. Вказаний об`єкт, з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 05.09.2018 р. №715 «Про затвердження критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику провадження господарської діяльності та визначається періодичність здійснення планових заходів державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки Державною службою з надзвичайних ситуацій» відноситься до високого ступеня ризику. Крім того, відповідно до наказів МНС України від 23.02.2006 р. №98 «Про затвердження методики ідентифікації потенційно небезпечних об`єктів» та від 18.12.2000 р. №338 «Про затвердження Положення про паспортизацію потенційно небезпечних об`єктів», об`єкт ідентифіковано як потенційно небезпечний та зареєстровано у Державному реєстрі ПНО. Позивач наголошує на тому, що забезпечення на даному вибухопожежонебезпечному об`єкті безпеки, у тому числі пожежної та техногенної, є першочерговим завданням, оскільки у разі виникнення надзвичайної ситуації на ньому створюється велика небезпека та ймовірність травмування і загибелі людей. Позивач вказує, що позаплановою перевіркою автозаправної станції (АЗС/АГЗС) ТОВ «Ва-Ойл» встановлено порушення Кодексу цивільного захисту України, Правил пожежної безпеки в Україні, Правил техногенної безпеки, Методики ідентифікації потенційно небезпечних об`єктів, Положення про паспортизацію потенційно небезпечних об`єктів, Закону України «Про об`єкти підвищеної небезпеки», Порядку ідентифікації та декларування безпеки об`єктів підвищеної небезпеки, Правил пожежної безпеки для об`єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів, Порядку проведення навчання керівного складу та фахівців, діяльність яких пов`язана з організацією і здійсненням заходів з питань цивільного захисту, а саме: не проведено ідентифікацію потенційно небезпечного об`єкта; не проведено паспортизацію потенційно небезпечного об`єкта; не організовано проведення ідентифікації об`єкта підвищеної небезпеки; на території автомобільної газозаправної станції не встановлено спеціальний пожежний щит (стенд) для розміщення первинних засобів пожежогасіння; АГЗС не забезпечена переносним газоаналізатором у вибухозахищеному виконанні; не проведено функціональне навчання керівником та фахівцями АГЗП, діяльність яких пов`язана з організацією і здійсненням заходів з питань цивільного захисту; АГЗС не забезпечено набором інструменту, що не утворює іскор, для відкривання і закривання пробок металевої тари та проведення інших робіт у вибухонебезпечних зонах; не проведено технічне обслуговування наявних вогнегасників на АГЗС; не забезпечено АГЗС первинними засобами пожежогасіння згідно з нормами належності; на АГЗС не вивішено на видних місцях плакати, які містять перелік обов`язків водія під час заправляння автотранспорту, а також інструкції про заходи пожежної безпеки; АГЗС не забезпечено дорожніми знаками щодо обмеження швидкості пересування автотранспорту по території об`єкта та знаками про обов`язкову висадку пасажирів; АГЗС не оснащено жорсткою буксирною штангою довжиною не менш 3 м для евакуації транспортних засобів з її території у випадку пожежі. Позивач вказує на те, що подальша експлуатація автомобільної газозаправної станції (АЗС/АГЗС) ТОВ «Ва-Ойл» (Маловисківський район, с. Злинка, вул. Центральна, 285), із вищезазначеними порушеннями вимог пожежної та техногенної безпеки створює загрозу життю та здоров`ю людей (працюючому персоналу, покупцям та особам, які будуть здійснювати гасіння пожежі).
Відповідач правом на подачу відзиву на позовну заяву не скористався.
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 22.06.20219 р. відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін (а.с.39).
У зв`язку з відпусткою судді судове засідання, призначене на 20.07.2021 р. відкладено на 04.08.2021 р.
У судовому засіданні 04.08.2021 р. за клопотанням представника відповідача оголошено перерву (а.с.54).
У судове засідання 06.08.2021 р. з`явився представник позивача, належним чином повідомлений представник відповідача (а.с.56) у судове засідання не з`явився.
Представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги з підстав зазначених у позовній заяві.
Відповідно до ухвали занесеної до протоколу судового засідання від 06.08.2021 р. (а.с.57) подальший розгляд справи проведено у порядку письмового провадження.
Дослідивши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,
ВСТАНОВИВ:
У період з 09.04.2021 р. по 16.04.2021 р. провідним інспектором Маловисківського РВ Управління ДСНС України у Кіровоградській області відповідно до наказу №14 від 16.03.2021 р. (а.с.20) та посвідчення на проведення заходу державного нагляду (контролю) №16 від 05.04.2021 р. (а.с.21) проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання Товариством з обмеженою відповідальністю «Ва-Ойл», с. Злинка, вул. Центральна, 285, Маловисківський район, Кіровоградська область вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, за результатами якого складено акт №38 від 16.04.2021 р. (а.с.22-30). Перевіркою на об`єкті виявлено порушення, зокрема:
- не проведено ідентифікацію потенційно небезпечного об`єкта (п.3 р.ІІІ ПТБ, п.9-11 Методики ідентифікації ПНО);
- не проведено паспортизацію потенційно небезпечного об`єкта небезпеки (п.3 р.ІІІ ПТБ, п.4 Положення про паспортизацію ПНО);
- не організовано проведення ідентифікації об`єкта підвищеної (ст.9 Закону України «Про ОПН», п.3 ПКМУ №956, п.3 р.ІІІ ПТБ);
- на території автомобільної газозаправної станції не встановлено спеціальний пожежний щит (стенд) для розміщення первинних засобів пожежогасіння (п.10 Р.ХІ НАПБ В.01.058-2008/112);
- АГЗС не забезпечена переносним газоаналізатором у вибухозахищеному виконанні (п.30 гл.1 р.VІІ НАПБ В.01.058-2008/1120;
- не проведено функціональне навчання керівником та фахівцями АГЗП, діяльність яких пов`язана з організацією і здійсненням заходів з питань цивільного захисту (П.8 Ч.1 СТ.20, СТ.90 КЦЗУ, п.п.7, 10, 11 ПКМУ 819);
- АГЗС не забезпечено набором інструменту, що не утворює іскор, для відкривання і закривання пробок металевої тари та проведення інших робіт у вибухонебезпечних зонах (п.27 гл.1 р.VІІ НАПБ В.01.058-2008/112);
- не проведено технічне обслуговування наявних вогнегасників на АГЗС (п.3.17 гл.3 р.V ППБУ);
- не забезпечено АГЗС первинними засобами пожежогасіння згідно з нормами належності (п.п.3.6, 3.9 гл.3 р.V ППБУ, п.14 гл.1 р.VІІ НАПБ В.01.058-2008/112);
- на АГЗС не вивішено на видних місцях плакати, які містять перелік обов`язків водія під час заправляння автотранспорту, а також інструкції про заходи пожежної безпеки (п.15 гл.1 р.VІІ НАПБ В.01.058-2008/112);
- АГЗС не забезпечено дорожніми знаками щодо обмеження швидкості пересування автотранспорту по території об`єкта та знаками про обов`язкову висадку пасажирів (п.16 гл.1 р.VII НАПБ В.01.058-2008/112);
- АГЗС не оснащено жорсткою буксирною штангою довжиною не менш 3 м для евакуації транспортних засобів з її території у випадку пожежі (п.11 гл.1 р.VII НАПБ В.01.058-2008/112) (а.с.28-30).
Відповідно до абз.2 ч.1 ст.1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 р. №877-V (далі за текстом – Закон №877) державний нагляд (контроль) – діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі – органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно з ч.1 ст.47 Кодексу цивільного захисту України державний нагляд (контроль) з питань цивільного захисту здійснюється за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах техногенної та пожежної безпеки, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій природного і техногенного характеру, за діяльністю аварійно-рятувальних служб, а також у сфері промислової безпеки та гірничого нагляду, поводження з радіоактивними відходами відповідно до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», цього Кодексу та інших законодавчих актів.
Частиною 2 ст.68 Кодексу цивільного захисту України визначено, що у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров`ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.64 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб.
Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.
На підставі п.1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 р. №1052 Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.
Згідно з п.7 вказаного Положення ДСНС здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Пунктом 1 Положення про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області, затвердженого наказом ДСНС України від 04.02.2013 р. №3, у редакції наказу ДСНС від 29.03.2021 р. №167, встановлено, що Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області (скорочена назва ГУ ДСНС України у Кіровоградській області) є територіальним органом Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області, уповноваженим на забезпечення реалізації державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб (а.с.32).
З огляду на зміст п.2 Методичних рекомендацій з оформлення та подачі адміністративного позову органами державного нагляду (контролю) у сфері пожежної та техногенної безпеки щодо застосування заходів реагування, які є додатком до окремого доручення ДСНС України №02-6101/263 від 03.07.2013 р. підготовка адміністративних позовів щодо застосування заходів реагування при виявленні порушення вимог законодавства з питань пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб здійснюється центральним органом виконавчої влади, який здійснює державний нагляд (контроль) у визначеній сфері, та його територіальними органами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Київ та Севастополь (а.с.34-35).
При цьому згідно з п.п.1, 2 ч.1 ст.70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, нормами і правилами; порушення вимог пожежної безпеки, передбачених нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення.
Відповідно до ч.2 ст.70 Кодексу цивільного захисту України повне або часткове зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Згідно з ч.7 ст.7 Закону №877 на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
З аналізу зазначених норм судом встановлено, що підставою для застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) з техногенної та пожежної безпеки у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг, є встановлення фактів недотримання (порушення) вимог пожежної безпеки, визначених Кодексом цивільного захисту України, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами, якщо такі порушення створюють загрозу життю та здоров`ю людей.
З огляду на п.1 Р.І Правил техногенної безпеки, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 05.11.2018 р. №879 ці Правила визначають загальні вимоги до організації техногенної безпеки на підприємствах, в установах, організаціях та на небезпечних територіях і є обов`язковими для виконання керівниками, посадовими особами і працівниками міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі – органи влади), фізичними особами - підприємцями, власниками, керівниками (далі – суб`єкти господарювання) та працівниками підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності.
Пунктом 3 розділу ІІІ Правил техногенної безпеки визначено, що забезпечення техногенної безпеки на небезпечних об`єктах у випадках, визначених Кодексом, здійснюється шляхом: оцінки ризиків виникнення надзвичайних ситуацій техногенного характеру на підпорядкованих небезпечних об`єктах відповідної галузі; інформування органів влади, сил цивільного захисту про основні загрози на небезпечних об`єктах з метою вжиття ними ефективних заходів захисту населення, промислових і сільськогосподарських об`єктів від надзвичайних ситуацій техногенного характеру; інформування органів управління та сил цивільного захисту про аварійні та небезпечні ситуації, розвиток яких призвів або міг призвести до аварії і завдати шкоди життю та здоров`ю населення і навколишньому середовищу; розміщення інформації про заходи безпеки та поведінку населення на випадок виникнення надзвичайної ситуації техногенного характеру на офіційних веб-сайтах, інформаційних стендах та в засобах масової інформації; організації заходів із захисту своїх працівників від шкідливого впливу надзвичайних ситуацій техногенного характеру; утворення об`єктових формувань та спеціалізованих служб цивільного захисту, створення необхідної для їх функціонування матеріально-технічної бази, забезпечення готовності таких формувань до дій за призначенням; здійснення навчання працівників правилам техногенної безпеки; підтримання готовності створених диспетчерських служб; розроблення аварійних планів об`єктів, де здійснюється практична діяльність, пов`язана з радіаційними або радіаційно-ядерними технологіями; розроблення планів локалізації та ліквідації аварій; декларування безпеки об`єктів підвищеної небезпеки; створення, експлуатації і технічного обслуговування автоматизованих систем раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення у разі їх виникнення; створення та утримання в робочому стані засобів зв`язку, аварійно-рятувальної техніки та обладнання і використання їх за призначенням; аварійно-рятувального обслуговування небезпечних об`єктів; створення об`єктового матеріального резерву для запобігання і ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій та проведення невідкладних відновлювальних робіт; здійснення за власні кошти заходів, що зменшують рівень ризику виникнення надзвичайних ситуацій техногенного характеру; розроблення заходів щодо забезпечення техногенної безпеки з урахуванням досягнень науки і техніки, позитивного досвіду із зазначеного питання; фінансування витрат у порядку та обсягах, необхідних для повного і якісного забезпечення вимог техногенної безпеки; виконання інших завдань і заходів техногенної безпеки з урахуванням вимог чинного законодавства України.
Відповідно до пунктів 9-11 Методики ідентифікації потенційно небезпечних об`єктів, затвердженої наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 23.02.2006 р. №98 ідентифікацію проводять відповідальні особи об`єктів господарської діяльності.
Відповідальні особи об`єктів господарської діяльності, які проводять ідентифікацію, узгоджують результати ідентифікації з місцевими органами державного нагляду у сфері цивільного захисту.
Форма Повідомлення про результати ідентифікації щодо визначення потенційної небезпеки (далі – Повідомлення) наведена у додатку 1 до пункту 12 Положення.
Повідомлення про результати ідентифікації щодо визначення потенційної небезпеки надається до місцевого органу державного нагляду у сфері цивільного захисту для узагальнення результатів проведення ідентифікації.
Згідно зі ст.9 Закону України «Про об`єкти підвищеної небезпеки» від 18.01.2001 р. №2245-ІІІ суб`єкт господарської діяльності ідентифікує об`єкти підвищеної небезпеки відповідно до кількості порогової маси небезпечних речовин.
Нормативи порогової маси небезпечних речовин встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Порядок ідентифікації, форма та зміст оповіщення про її результати визначаються Кабінетом Міністрів України.
На основі ідентифікаційних даних Кабінет Міністрів України затверджує класифікацію об`єктів підвищеної небезпеки і порядок їх обліку.
З огляду на п.8 ч.1 ст.20 Кодексу цивільного захисту України до завдань і обов`язків суб`єктів господарювання у сфері цивільного захисту належить: здійснення навчання працівників з питань цивільного захисту, у тому числі правилам техногенної та пожежної безпеки.
Відповідно до п.п.1, 2 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 р. №1417 (далі за текстом – ППБУ), ці Правила встановлюють загальні вимоги з пожежної безпеки до будівель, споруд різного призначення та прилеглих до них територій, іншого нерухомого майна, обладнання, устаткування, що експлуатуються, будівельних майданчиків, а також під час проведення робіт з будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту, технічного переоснащення будівель та споруд. Ці Правила є обов`язковими для виконання суб`єктами господарювання, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування (далі – підприємства), громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах.
Так, за пунктами 3.6, 3.9 глави 3 розділу V ППБУ територія підприємств, будинки, споруди, приміщення, технологічні установки повинні бути забезпечені первинними засобами пожежогасіння: вогнегасниками, ящиками з піском, бочками з водою, покривалами з негорючого теплоізоляційного матеріалу, пожежними відрами, совковими лопатами, пожежним інструментом, які використовуються для локалізації і ліквідації пожеж у їх початковій стадії розвитку.
Ця вимога стосується також будівель, споруд та приміщень, обладнаних будь-якими типами систем пожежогасіння, пожежної сигналізації або внутрішніми пожежними кран-комплектами.
До початку експлуатації об`єкти (будинки, споруди, приміщення, технологічні установки) повинні бути забезпечені первинними засобами пожежогасіння згідно з Правилами експлуатації та типовими нормами належності вогнегасників, затвердженими наказом Міністерства внутрішніх справ України від 15 січня 2018 року №25, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 23 лютого 2018 року за №225/31677.
Вибирання типу та визначення необхідної кількості вогнегасників повинні здійснюватись відповідно до Правил експлуатації та типових норм належності вогнегасників, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 15 січня 2018 року №25, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 23 лютого 2018 року за №225/31677.
Відповідно до пункту 3.17 глави 3 розділу V ППБУ технічне обслуговування вогнегасників повинно здійснюватися відповідно до Правил експлуатації вогнегасників, затверджених наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 02 квітня 2004 року №152, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 29 квітня 2004 року за №555/9154, а також ДСТУ 4297-2004 «Технічне обслуговування вогнегасників. Загальні технічні вимоги».
Водночас, основні вимоги пожежної безпеки, яких необхідно дотримуватися під час експлуатації об`єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів встановлені Правилами пожежної безпеки для об`єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів, затверджені наказом Міністерства палива та енергетики України від 24.12.2008 р. №658 (далі за текстом – НАПБ В.01.058-2008/112).
Згідно з пунктом 11 глави 1 розділу VII НАПБ В.01.058-2008/112 АЗС оснащуються жорсткою буксирною штангою довжиною не менш 3 м для евакуації транспортних засобів з території АЗС у випадку пожежі.
Пунктом 14 глави 1 розділу VII НАПБ В.01.058-2008/112 визначено, що АЗС забезпечуються первинними засобами пожежогасіння (додаток 2). Усі первинні засоби пожежогасіння, розташовані у приміщеннях або на території АЗС, постійно утримуються у справному стані та готовими до негайного застосування.
Відповідно до пункту 15 глави 1 розділу VII НАПБ В.01.058-2008/112 на АЗС вивішуються на видних місцях плакати, які містять перелік обов`язків водія під час заправляння автотранспорту, а також інструкції про заходи пожежної безпеки.
Пунктом 16 глави 1 розділу VII НАПБ В.01.058-2008/112 визначено, що АЗС забезпечуються: знаками пожежної безпеки; дорожніми знаками щодо обмеження швидкості пересування автотранспорту по території АЗС; відповідними знаками попередження водіїв мототранспорту про необхідність вимкнення двигуна на відстані 15 м від паливно-роздавальних колонок; знаками про обов`язкову висадку пасажирів; дорожніми знаками, що забороняють в`їзд транспортних засобів з небезпечними та вибуховими вантажами на територію АЗС.
З огляду на пункт 27 глави 1 розділу VII НАПБ В.01.058-2008/112 для відкривання і закривання пробок металевої тари та проведення інших робіт у вибухонебезпечних зонах АЗС працівник забезпечується набором інструменту з металу, що не утворює іскор.
Згідно з пунктом 30 глави 1 розділу VII НАПБ В.01.058-2008/112 на АЗС забороняється експлуатація АЗС без переносного газоаналізатора у вибухозахищеному виконанні.
Відповідно до пункту 10 розділу ХІ НАПБ В.01.058-2008/112 для розміщення первинних засобів пожежогасіння у виробничих, складських, допоміжних приміщеннях, будинках, спорудах, а також на території об`єктів, як правило, встановлюються спеціальні пожежні щити (стенди).
На пожежних щитах (стендах) розміщуються ті первинні засоби гасіння пожежі, які можуть застосовуватися в даному приміщенні, споруді, установці.
Пожежні щити (стенди) та первинні засоби пожежогасіння фарбуються у відповідні кольори за чинним державним стандартом.
Суд враховує, що поняття «загроза життю та здоров`ю» є оціночним. При цьому під час обрання заходу реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівель і споруд, слід враховувати принцип співмірності обраного заходу реагування виявленим порушенням та тим, що залишилися не усунутими на час розгляду справи, а також дотримання справедливого балансу між інтересами відповідача і публічними інтересами (принцип пропорційності).
Відповідачем не надано доказів усунення порушень пожежної та техногенної безпеки.
Оцінюючи чи створюють загрозу життю та здоров`ю людей порушення пожежної та техногенної безпеки, суд бере до уваги, що АЗС/АЗГС є потенційно небезпечним об`єктом, який відноситься до високого ступеня ризику. Не проведення ідентифікації щодо визначення об`єкта підвищеної небезпеки не даватиме можливості суб`єкту господарювання встановити кількість джерел небезпеки на об`єкті, які за певних обставин можуть ініціювати виникнення надзвичайних ситуацій, визначити їх рівні та провести аналіз кількості порогової маси небезпечних речовин, які обертаються (використовуються) на об`єкті, а також вчасно вжити заходів, направлених на запобігання аваріям, обмеження і ліквідацію їх наслідків та захист людей і довкілля від їх впливу. Відсутність паспорта потенційно небезпечного об`єкта не дає змоги отримати об`єктивну інформацію про умови діяльності потенційно небезпечного об`єкта. Які можуть призвести до локалізації і ліквідації можливих наслідків аварій на об`єкті, які будуть впливати на життя людей, а також швидко визначити наявну небезпеку та її чинники для своєчасного реагування у разі виникнення надзвичайної ситуації і рятуванню людей. Відсутність достатньої кількості пожежних щитів із відповідним інвентарем та первинних засобів пожежогасіння на території АГЗС у разі виникнення пожежі не дасть можливості ліквідувати її на ранній стадії силами працівників, до набуття нею значних розмірів, що збільшить вплив небезпечних чинників надзвичайної ситуації на життя та здоров`я людей. Експлуатація автогазозаправної станції без переносного газоаналізатора у вибухозахищеному виконанні не дозволить своєчасно визначити довибухові концентрації інертних газів парів легкозаймистих речовин, що може призвести до вибуху, як наслідок, створиться реальна загроза здоров`ю та життю людей, що перебуватимуть на об`єкті або поряд із ним. Несвоєчасне здійснення технічного обслуговування вогнегасників не дозволить застосувати їх за призначенням у випадку виникнення загоряння та загасити пожежу, яка буде загрожувати життю і здоров`ю людей. Незабезпечення дорожніми знаками обмеження швидкості пересування автотранспорту по території АГЗС та знаками про обов`язкову висадку пасажирів може призвести до порушення вимог пожежної безпеки та посприяти у виникненні пожежі або іншої надзвичайної ситуації, яка буде загрожувати життю та здоров`ю людей. Відсутність буксирної штанги не дасть можливості вчасно і безпечно евакуювати транспортні засоби з території автомобільного газозаправного пункту у разі виникнення загорання та запобігти розповсюдженню пожежі на даний об`єкт, яка буде загрожувати життю і здоров`ю людей. Відсутність інструментів з металу, що не утворюють іскор для відкривання і закривання пробок металевої тари, проведення робіт із обслуговування та ремонту технічного обладнання у вибухонебезпечних зонах, створює додаткові ризики для виникнення надзвичайної ситуації, яка буде загрожувати життю та здоров`ю людей, оскільки об`єкт є вибухопожежонебезпечним. Відсутність плакатів, які містять обов`язки водія під час заправляння автотранспорту призводить до незнання працівниками та водіями основних правил пожежної безпеки, що сприяє збільшенню ризику виникнення пожежі та унеможливлює злагодженість і правильність дій при ліквідації надзвичайних ситуацій, що може призвести до загибелі або травмування людей. Несвоєчасне проходження керівним складом, діяльність якого пов`язана з організацією і здійсненням заходів цивільного захисту, функціонального навчання призведе до низького рівня знань працівників у даному напрямку діяльності, що у разі виникнення надзвичайних ситуацій або інших нестандартних подій унеможливить злагодженість і правильність дій персоналу, що буде створювати перешкоди під час рятування людей.
Отже, порушення вимог пожежної безпеки створюють загрозу життю та здоров`ю людей, які перебуватимуть на АЗС/АГС, розташованій за адресою: Кіровоградська область, Маловисківський район, с. Злинка, вул. Центральна, 285, а тому, з урахуванням принципу співмірності, суд вважає наявними підстави для застосування відносно відповідача заходів реагування у сфері державного контролю.
При цьому, відповідно до підпункту 11 пункту 1 постанови Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» від 17.07.2020 р. №807-ІХ утворено у Кіровоградській області Новоукраїнський район (з адміністративним центром у місті Новоукраїнка) у складі територій Ганнівської сільської, Глодоської сільської, Добровеличківської селищної, Злинської сільської, Маловисківської міської, Мар`янівської сільської, Новомиргородської міської, Новоукраїнської міської, Піщанобрідської сільської, Помічнянської міської, Рівнянської сільської, Смолінської селищної, Тишківської сільської територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України. Відповідно до підпункту 11 пункту 3 зазначеної Постанови ліквідовано у Кіровоградській області: Благовіщенський, Бобринецький, Вільшанський, Гайворонський, Голованівський, Добровеличківський, Долинський, Знам`янський, Компаніївський, Кропивницький, Маловисківський, Новгородківський, Новоархангельський, Новомиргородський, Новоукраїнський, Олександрівський, Олександрійський, Онуфріївський, Петрівський, Світловодський, Устинівський райони.
Беручи до уваги, що порушення правил пожежної та техногенної безпеки на потенційно небезпечному об`єкті з високим ступенем ризику, створюють загрозу життю та здоров`ю людей, що зумовлює наявність публічного інтересу для вжиття заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом повного зупинення роботи (експлуатації) автозаправної станції, розташованої за адресою: Кіровоградська область, Новоукраїнський район, с. Злинка, вул. Центральна, 285, у даному випадку суспільний інтерес превалює над приватним інтересом відповідача, а тому вжиття судом заходів реагування відповідатиме принципу пропорційності.
Позивач просить суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Ва-Ойл», у вигляді заборони експлуатації автомобільної газозаправної станції (АЗС/АГЗС) ТОВ «Ва-Ойл», що розташована за адресою: Кіровоградська область, Новоукраїнський район, с. Злинка, вул. Центральна, 285, шляхом заборони її використання (експлуатації) ТОВ «Ва-Ойл» та опечатуванням (опломбуванням) вентилів запірної арматури трубопроводів, технологічного обладнання (заправних колонок, ємностей), а також вхідних дверей до операторської вказаної АЗС/АГЗС.
З огляду на зміст ч.2 ст.70 Кодексу цивільного захисту України заходи реагування вживаються судом у вигляді повного чи часткового зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг. При цьому ні повне, ні часткове зупинення робіт або надання послуг не вимагає від власника приміщення чи суб`єкта господарювання вчинення будь-яких дій задля виконання такого рішення, а навпаки зобов`язує їх утриматися від вчинення дій спрямованих на виконання робіт (надання послуг) зупинених відповідним судовим рішенням.
На підставі викладеного суд дійшов висновку, що позовна вимога про застосування відносно Товариства з обмеженою відповідальністю «Ва-Ойл», у вигляді заборони експлуатації автомобільної газозаправної станції (АЗС/АГЗС) ТОВ «Ва-Ойл», що розташована за адресою: Кіровоградська область, Новоукраїнський район, с. Злинка, вул. Центральна, 285 – підлягає задоволенню, в іншій частині позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Згідно з ч.2 ст.139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
У даній справі позивачем не понесено витрат, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, а тому відсутні витрати, які б підлягали стягненню з відповідача в порядку розподілу судових витрат.
Керуючись ст.ст.132, 139, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити частково.
2. Застосувати до Товариства з обмеженою відповідальністю «Ва-Ойл» (код ЄДРПОУ 41650090, с. Злинка, Новоукраїнський район, Кіровоградська область, вул. Центральна, 285) заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом повного зупинення роботи (експлуатації) автомобільної газозаправної станції, розташованої за адресою: Кіровоградська область, Новоукраїнсткий район, с. Злинка, вул. Центральна, 285.
3. У задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Дата складання повного рішення суду – 06 серпня 2021 року.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Г.М. Момонт