
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
04 серпня 2021 р. Справа № 120/5367/21-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитришена Р.М., розглянувши письмово в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Вінницького міського відділу Державної реєстрації актів цивільного стану у місті Вінниці Центрально-західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) про визнання протиправними та зобов`язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви ОСОБА_1 (далі - позивач) до Вінницького міського відділу Державної реєстрації актів цивільного стану у місті Вінниці Центрально-західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (далі - відповідач) про визнання протиправними та зобов`язання вчинити дії.
Позовні вимоги мотивовані протиправністю, на думку позивача, дій відповідача щодо відмови у внесенні змін до свідоцтва про одруження, виданого виконавчим комітетом Озерянської сільської ради Бучацького району Тернопільської області 03.05.1968.
Тому, з метою зобов`язання внесення змін до свідоцтва про одруження, позивач звернулась до суду з даним позовом.
Ухвалою суду від 31.05.2021 відкрито провадження у даній справі та вирішено розгляд справи здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, відповідно до положень ст. 262 КАС України. Даною ухвалою також надано відповідачу строк на подання відзивів на позовну заяву.
Копію ухвали про відкриття провадження разом із адміністративним позовом з додатками отримано відповідачем 07.06.201, про що свідчить відмітка на розписці.
Таким чином, вважається, що відповідач належним чином повідомлений про розгляд цієї адміністративної справи, однак своїм правом на подання відзиву не скористався.
Враховуючи, що інших заяв по суті та документів у строк встановлений судом не надходило, суд розглядає справу в письмовому провадженні за наявними в ній доказами.
Дослідивши подані позивачем документи, з`ясувавши фактичні обставини справи, суд встановив наступне.
Відповідно до свідоцтва про народження від 05.04.1968 за № НОМЕР_1 ОСОБА_2 народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Озеряни, Бучацького району, Тернопільської області (а.с. 12).
Відповідно до свідоцтва про народження НОМЕР_2 від 27.09.1949 громадянин " ОСОБА_3 " народився ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 13).
03.05.1968 ОСОБА_4 уклала шлюб із ОСОБА_5 , що підтверджується свідоцтвом про одруження № НОМЕР_3 . Після реєстрації шлюбу дружині присвоєно прізвище - " ОСОБА_6 ", чоловікові - " ОСОБА_6 " (а.с. 14).
Згідно із свідоцтва про смерть від 28.01.2021 серії НОМЕР_4 ОСОБА_5 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) помер ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с. 15).
Довідкою ТОВ "Житлово-Експлуатаційне Об`єднання" №71 від 05.02.2021 підтверджується, що ОСОБА_1 дійсно проживала за адресою: АДРЕСА_1 разом із ОСОБА_5 на день його смерті - ІНФОРМАЦІЯ_3 . Також вказано, що згідно акта №13203 від 02.02.2021 ОСОБА_1 та ОСОБА_5 вели спільне господарство за вказаною адресою (а.с. 20).
З огляду на втрату годувальника, яким був чоловік - ОСОБА_5 , позивач звернулась до Головного управління ПФУ у Вінницькій області із заявою про призначення пенсії по втраті годувальника.
Рішенням Головного управління ПФУ у Вінницькій області №01 від 11.02.2021 позивачу відмовлено у призначенні пенсії по втраті годувальника, з огляду на розбіжності в свідоцтві про шлюб та паспортними даними. Так, при перегляді поданих документів виявлено, що паспортні дані ОСОБА_1 не відповідають даним свідоцтва про одруження, оскільки прізвище після одруження зазначено: " ОСОБА_6 ".
В подальшому позивач звернулась до Вінницького міського відділу Державної реєстрації актів цивільного стану у місті Вінниці Центрально-західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) із заявою про внесення змін щодо актового запису про шлюб.
Висновком Вінницького міського відділу Державної реєстрації актів цивільного стану у місті Вінниці Центрально-західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) від 07.04.2021 вказано щодо неможливості задоволення заяви та внесення змін до актового запису про шлюб №4 від 03.05.1968, а саме виправлення прізвища нареченого до і після шлюбу, а ім`я нареченої після шлюбу " ОСОБА_6 " на " ОСОБА_7 ", ім`я нареченого з " ОСОБА_8 " на " ОСОБА_8 ", ім`я нареченої з " ОСОБА_9 " на " ОСОБА_10 ", дату народження нареченої з " ІНФОРМАЦІЯ_4 " на " ІНФОРМАЦІЯ_1 ", у зв`язку з розбіжностями в документах та відсутності актового запису про народження померлого чоловіка.
Експертним висновком Українського бюро лінгвістичних експертиз Національної академії наук України за №056/486-а, наданим на запит позивача, підтверджується, що прізвища " ОСОБА_6 " та " ОСОБА_7 " та імена " ОСОБА_8 " та " ОСОБА_8 ", " ОСОБА_10 " та " ОСОБА_9 " у документах, наданих для експертизи є ідентичними.
Вважаючи протиправними дії щодо відмови у внесенні змін до свідоцтва про одруження, позивач звернулась до суду з позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд керується наступним.
Спеціальним законом, який визначає правові та організаційні засади державної реєстрації актів цивільного стану є Закон України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" від 01.07.2010 року № 2398-VI (далі - Закон № 2398-VI), а Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджені наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 року № 96/5 (далі - Правила).
Частиною першою статті 6 Закону № 2398-VI передбачено, що відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Відповідно до статті 9 Закону № 2398-VI державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану. Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.
Згідно з частиною першою статті 22 Закону № 2398-VI внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Частинами третьою, четвертою цієї статті передбачено, що заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану. Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису. У разі зберігання актового запису цивільного стану у державній архівній установі внесення змін безпосередньо до актового запису проводиться зазначеною установою за повідомленням відділу державної реєстрації актів цивільного стану.
Відповідно до п. 1.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України № 96/5 від 12.01.2011, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 за № 55/18793, внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться районними, районними у містах, міськими (міст обласного значення), міськрайонними, міжрайонними відділами державної реєстрації актів цивільного стану головного територіального управління юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.
Пунктом 1.5 Правил передбачено, що заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами, шляхом їх формування та реєстрації за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, на яких заявники за умови відсутності зауважень до відомостей, зазначених у них, проставляють власні підписи.
Працівник відділу державної реєстрації актів цивільного стану, який прийняв заяву, звіряє відомості, зазначені заявником у заяві, з паспортом або паспортним документом. Суперечливі дані в документах письмово пояснюються заявником. Документи, які мають необумовлені виправлення, підчистки або викликають сумніви щодо їх достовірності, перевіряються особливо ретельно та у разі потреби направляються для проведення їх експертизи до судово-експертної установи Міністерства юстиції України (за рахунок заявника). Відомості про акти цивільного стану, зазначені заявником у заяві, перевіряються в Державному реєстрі актів цивільного стану громадян.
Згідно з пунктом 1.7 Правил зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил. У разі зберігання актового запису цивільного стану (метричного запису) у державному архіві внесення змін до актового запису (метричного запису) проводиться зазначеною установою за повідомленням відділу державної реєстрації актів цивільного стану.
Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених статтею 53 Сімейного кодексу України, також до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання першого примірника актового запису про шлюб при пред`явленні паспорта або паспортного документа (пункт 2.1 Правил).
Пунктами 2.5, 2.6 цих Правил визначено, що заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається особою, щодо якої складено актовий запис. Разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні.
За змістом пункту 2.12 Правил на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.
Відповідно до п. п. 2.13.1 п. 2.13 Правил підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є, зокрема, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану. За змістом пп. 2.13.12 цього ж пункту Правил внесення змін до актових записів цивільного стану можливе також і в інших окремих випадках, якщо це не суперечить чинному законодавству України.
Так, у свідоцтві про одруження НОМЕР_5 від 03.05.1968, яке видане виконавчим комітетом Озерянської сільської ради Бучацького району Тернопільської області є допущені помилки (описки), а саме: щодо зазначення імен та прізвищ позивача та її чоловіка, що підтверджується та може бути встановлено документально.
З свідоцтва про народження від 05.04.1968 НОМЕР_1 (а.с. 12), паспорта громадянина України НОМЕР_6 (а.с. 7-10), картки платника податків (а.с. 10) вбачається, що ім`ям позивачки є ОСОБА_10 .
Втім, у свідоцтві про одруження НОМЕР_5 від 03.05.1968 позивача помилково вказано, як ОСОБА_4 / ОСОБА_11 .
Стосовно імені померлого чоловіка позивачки, то суд зазначає, що згідно свідоцтва про народження НОМЕР_2 від 27.09.1949 громадянин " ОСОБА_3 " народився ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 13). Згідно пенсійного посвідчення серії НОМЕР_7 від 23.09.2015 (а.с.16) та свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4 (а.с. 15) ім`ям померлого чоловіка позивачки є ОСОБА_8 .
Щодо зазначених у свідоцтві про одруження НОМЕР_5 від 03.05.1968 прізвищ " ОСОБА_6 ", то з наданих до матеріалів позову документів вбачається, що прізвище громадянина до одруження та прізвища чоловіка та дружини після одруження мало бути -" ОСОБА_7 ".
Відповідач у порушення Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України № 96/5 від 12.01.2011, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 за № 55/18793, з формальних причин відмовив позивачу у внесенні відповідних змін.
Натомість, позивачем додано належні докази на підтвердження вказаних обставин.
Крім того, відповідно до наявного у матеріалах справи експертного висновку Українського бюро лінгвістичних експертиз Національної академії наук України за №056/486-а підтверджується, що прізвища " ОСОБА_6 " та " ОСОБА_7 " та імена " ОСОБА_8 " та " ОСОБА_8 ", " ОСОБА_10 " та " ОСОБА_9 " у документах, наданих для експертизи є ідентичними.
З огляду на наведене, суд дійшов висновку, що дії відповідача не відповідають встановленим у частині другій статті 2 КАС України критеріям обґрунтованості, добросовісності та розсудливості, оскільки відповідач безпідставно відмовив позивачу у внесенні змін до актового запису про смерть її чоловіка, зважаючи на що задовольняє позов.
Згідно із частин 1-3 статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною другою статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач своїм правом на надання відзиву на позовну заяву не скористався.
Згідно з приписами ч. 4 ст. 159 КАС України подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
З урахуванням системного аналізу правових норм, наведених вище, досліджених судом доказів, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Оскільки позивача звільнено від сплати судового збору, а будь-яких інших судових витрат у справі не встановлено, питання про їх розподіл судом не вирішується.
Керуючись статтями 77,78, 90, 255, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати протиправною відмову Вінницького міського відділу Державної реєстрації актів цивільного стану у місті Вінниці Центрально-західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) у внесенні змін до свідоцтва про одруження НОМЕР_5 від 03.05.1968, виданого виконавчим комітетом Озерянської сільської ради Бучацького району Тернопільської області.
Зобов`язати Вінницький міський відділ Державної реєстрації актів цивільного стану у місті Вінниці Центрально-західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) внести зміни до свідоцтва про одруження НОМЕР_5 від 03.05.1968, виданого виконавчим комітетом Озерянської сільської ради Бучацького району Тернопільської області, шляхом зазначення: в графі "громадянин" - ОСОБА_5 ; в графі "громадянка" - ОСОБА_2 ; в графі "після реєстрації шлюбу присвоєно прізвище чоловікові" - ОСОБА_7 ; в графі "після реєстрації шлюбу присвоєно прізвище дружині" - ОСОБА_7 .
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Реквізити: ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_8 , АДРЕСА_2 ); Вінницький міський відділ Державної реєстрації актів цивільного стану у місті Вінниці Центрально-західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) (код ЄДРПОУ - 25497415, вул. Замостянська, буд. 26, м. Вінниця, 21009).
Суддя Дмитришена Руслана Миколаївна