
Справа № 560/5967/21
РІШЕННЯ
іменем України
05 серпня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Матущака В.В., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Віньковецької селищної ради Віньковецького району Хмельницької області про визнання рішення протиправним та нечинним, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Віньковецької селищної ради Віньковецького району Хмельницької області, в якому просить:
- визнати протиправним та нечинним частину 1 Рішення четвертої сесії восьмого скликання Віньковецької селищної ради №1-20 ЗП-4/2021;
- зобов`язати Віньковецьку селищну раду винести рішення, яким задовольнити заяву від 27.03.2017 №36;
- стягнути на користь ОСОБА_1 8000,00 грн. за прийняте незаконне рішення.
В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначила, що Рішення четвертої сесії восьмого скликання Віньковецької селищної ради №1-20 ЗП-4/2021, яким їй відмовлено у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою є протиправними та таким, яке порушує її право на власність. Вважає, що з даної ділянки вона могла б отримати дохід за зібране сіно в розмірі 8000,00 грн. Просить зазначену шкоду стягнути з відповідача.
На адресу суду від відповідача надійшов відзив на позов, в якому зазначено, що Віньковецька селищна рада не погоджується з позовними вимогами ОСОБА_1 та вважає, що рішення четвертої сесії VIII скликання Віньковецької селищної ради № 1-203П-4/2021 від 25.02.2021 прийняте з дотриманням норм чинного законодавства України. Вважає спірне рішення правомірним, просить у задоволенні позову відмовити.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою від 24.05.2021 суд залишив без руху позовну заяву з підстав не відповідності вимогам КАС України.
Ухвалою від 10.06.2021 суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
27.03.2017 ОСОБА_1 звернулась до Нетечинецької сільської ради Віньковецького району Хмельницької області з заявою про надання їй дозволу на виготовлення проекту землеустрою на земельну ділянку для користування із цільовим призначенням - ведення особистого селянського господарства розміром 0,24 га по АДРЕСА_1 на території Нетечинецької сільської ради Віньковецького району Хмельницької області.
Рішенням від 25.08.2020 №3-49/2020 Нетечинецька сільська рада Віньковецького району Хмельницької області відмовила ОСОБА_1 у наданні такого дозволу.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду по справі №670/532/20 від 11.01.2021 визнано протиправними дії Нетечинецької сільської ради Віньковецького району Хмельницької області щодо відмови ОСОБА_1 , ОСОБА_2 у наданні дозволів на виготовлення проектів землеустрою під час розгляду заяв від 27.03.2017 №36, від 27.07.2020 №556. Визнано протиправним та скасоване рішення Нетечинецької сільської ради Віньковецького району Хмельницької області від 25.08.2020 №3-49/2020 про відмову ОСОБА_1 у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства на території Нетечинецької сільської ради Віньковецького району Хмельницької області орієнтовною площею 0,24 га для наступної передачі у власність. Визнано протиправним та скасоване рішення Нетечинецької сільської ради Віньковецького району Хмельницької області від 25.08.2020 №4-49/2020 про відмову ОСОБА_2 у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за межами населених пунктів Нетечинецької сільської ради Віньковецького району Хмельницької області із земель запасу сільськогосподарського призначення (бувшого КСП "Поділля") для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 1,0 га для наступної передачі у власність. Зобов`язано Нетечинецьку сільську раду Віньковецького району Хмельницької області повторно розглянути заяви ОСОБА_1 від 27.03.2017 №36, ОСОБА_2 від 27.07.2020 №556 про надання дозволів на виготовлення проектів землеустрою, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
На виконання Рішення суду, Рішенням четвертої сесії восьмого скликання Віньковецької селищної ради №1-20 ЗП-4/2021 відмовлено ОСОБА_1 у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою, оскільки рішенням сесії 52-5 ЗП-4/2021 затверджено проекти землеустрою на земельні ділянки: площею 0,0800 га кадастровий номер - 6820685000:02:004:0137; площею 0,1200 га кадастровий номер - 6820685000:02:004:0135; площею 0,2059 га кадастровий номер - 6820685000:02:004:0136 .
Вважаючи дії відповідача щодо відмови у наданні дозволу на виготовлення технічної документації та спірні рішення протиправними, позивач звернулася до суду з цим позовом.
ІV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 14 Конституції України, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
За змістом частини першої статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Відповідно до частини четвертої цієї статті, передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання.
Частинами шостою, сьомою статті 118 Земельного кодексу України визначено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
За змістом пункту "б" частини першої статті 121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.
Відповідно до частини четвертої статті 122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Підставою для відмови позивачу у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою слугував факт, що позивач вже скористалася правом на отримання безоплатно у власність земельної ділянки з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, тобто реалізувала своє право на земельну ділянку із цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, тому вона не має права отримувати земельну ділянку для особистого селянського господарства безкоштовно другий раз.
Одноразовість приватизації означає те, що особа, котра скористалась своїм правом і приватизувала земельну ділянку меншої від граничної, передбаченої статті 121 Земельного кодексу України, площі, не може приватизувати земельну ділянку цього цільового призначення вдруге, навіть площею, що складає "різницю" між гранично можливою та раніше приватизованою.
Щодо частини 7 статті 5 Закону України "Про особисте селянське господарство", якою передбачено, що громадяни України, які реалізували своє право на безоплатну приватизацію земельної ділянки для ведення особистого підсобного господарства в розмірі менше 2,0 гектара, мають право на збільшення земельної ділянки в межах норм, установлених статтею 121 Земельного кодексу України для ведення особистого селянського господарства, суд зазначає таке.
Зазначена норма розповсюджується на випадок отримання громадянином у власність земельної ділянки для ведення особистого підсобного господарства відповідно до норм статті 56 Земельного кодексу України (в редакції 1990 року). На підтвердження цього у громадянина України повинен бути державний акт на право приватної власності на землю, в якому зазначене цільове призначення земельної ділянки «для ведення особистого підсобного господарства».
Тому, громадяни України, які до 01.01.2002 (прийняття ЗК України від 25.10.2001 №2768-III) реалізували своє право на безоплатну приватизацію земельної ділянки для ведення особистого підсобного господарства в розмірі менше 2,0 гектара, мають право "доприватизувати" ділянку для ведення особистого селянського господарства у розмірі, що складає різницю між 2 га та площею вже приватизованої ділянки.
Суд встановив, що постійною комісією з питань земельних відносин, природокористування, планування територій, будівництва, архітектури, охорони Історичних пам`яток та благоустрою четвертої сесії Віньковецької селищної ради VIII скликання відмовлено в задоволені заяви ОСОБА_1 від 27.03.2017 №36 на земельну ділянку площею 0,24 у зв`язку з тим, що попереднім рішенням цієї ж сесії рекомендовано затвердити проекти землеустрою на земельні ділянки: площею 0,0800 та кадастровий номер - 6820685000:02:004:0137; площею 0,1200 га кадастровий номер - 6820685000:02:004:0135; площею 0,2059 га кадастровий номер - 6820685000:02:004:0136.
Разом з тим, матеріалами справи підтверджено, що Рішенням четвертої сесії восьмого скликання від 25.02.2021 №52-53П-4/2021 затверджено проекти землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності Віньковецької селищної ради Хмельницької області. Передати у власність ОСОБА_1 , с. Нетечинці, земельну ділянку № НОМЕР_1 площею 0,0800 га кадастровий номер - 6820685000:02:004:0137; земельну ділянку № НОМЕР_2 площею 0,1200 га кадастровий номер - 6820685000:02:004:0135; земельну ділянку № НОМЕР_3 площею 0,2059 га кадастровий номер - 6820685000:02:004:0136 .
Отже, враховуючи приписи частини 4 статті 116 Земельного кодексу України, суд зазначає, що позивач скористалася правом передачі земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, по виду використання - для ведення особистого селянського господарства, тому рішення четвертої сесії VIII скликання Віньковецької селищної ради № 1-203П-4/2021 від 25.02.2021, яким відмовлено у задоволені заяви ОСОБА_1 від 27.03.2017 №36 на земельну ділянку площею 0,24 для користування із цільовим призначенням - ведення особистого селянського господарства прийняте з дотриманням норм чинного законодавства України.
За змістом частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Отже, враховуючи, що предметом даного спору є відмова відповідача у наданні позивачу дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки із цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, суд приходить до висновку, що підстави для задоволення позовних вимог, заявлених у даній справі позивачем відсутні, оскільки судовим розглядом підтверджено, що позивач вже реалізувала своє право на земельну ділянку із цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, тому вона не має права отримувати земельну ділянку для ОСГ безкоштовно другий раз.
Таким чином, у задоволенні позовної вимоги про визнання протиправним та нечинним частину 1 Рішення четвертої сесії восьмого скликання Віньковецької селищної ради №1-20 ЗП-4/2021 та зобов`язання Віньковецьку селищну раду винести рішення, яким задовольнити заяву від 27.03.2017 №36 необхідно відмовити.
Разом з тим, що стосується вимоги позивача про відшкодувати на її користь з відповідача 8000,00 грн. за прийняте незаконне рішення, суд зазначає, що вказана вимога також не підлягає задоволенню, оскільки суд відмовив у задоволенні позовної вимоги про визнання протиправним та нечинним частину 1 Рішення четвертої сесії восьмого скликання Віньковецької селищної ради №1-20 ЗП-4/2021.
Враховуючи відмову у задоволенні позову та те, що позивач звільнена від сплати судового збору, судові витрати відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
у задоволенні позову ОСОБА_1 до Віньковецької селищної ради Віньковецького району Хмельницької області про визнання протиправним та нечинним рішення та зобов`язання вчинити дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 05 серпня 2021 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_4 ) Відповідач:Віньковецька селищна рада Віньковецького району Хмельницької області (вул. Соборної України, 20, смт. Віньківці, Віньковецький район, Хмельницька область, 32500 , код ЄДРПОУ - 04403315) Головуючий суддя В.В. Матущак "