
ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/13441/21
провадження № 1-кп/753/1548/21
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"05" серпня 2021 р. Дарницький районний суд міста Києва у складі:
головуючий суддя Бондаренко М.С.,
секретар судового засідання Добробаба М.Р.,
учасники судового провадження:
прокурор Дмитренко В.В.,
захисник Сабарін Ю.В.,
підозрюваний ОСОБА_1 ,
під час проведення підготовчого судового засідання в кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань (далі - ЄРДР) № 32021100000000253, стосовно
ОСОБА_1 ,
ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Києва, який
зареєстрований та проживає:
АДРЕСА_1 , раніше не судимого,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 Кримінального кодексу України (далі - КК України),
встановив:
Клопотання прокурора про звільнення ОСОБА_1 від кримінальної відповідальності у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР № 32021100000000253 17 травня 2021 року, з додатками, надійшло до Дарницького районного суду м. Києва 06 липня 2021 року.
Заслухавши прокурора, який підтримав подане ним клопотання та просив його задовольнити, пояснення ОСОБА_1 та його захисника, які підтримали подане прокурором клопотання та просили звільнити ОСОБА_1 від кримінальної відповідальності за вчинене кримінальне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 212 КК України, на підставі ч. 4 ст. 212 КК України, суд дійшов таких висновків.
ОСОБА_1 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України, що було вчинено ним за таких обставин.
Так, органом досудового розслідування встановлено, що Приватне підприємство «Фірма «Вікторія» (код ЄДРПОУ 24930755) зареєстровано 01 липня 1997 року Дарницькою районною у м. Києві державною адміністрацією за номером запису в ЄДРПОУ 10741200000001924 за юридичною адресою: м. Київ, вул. Княжий Затон, 9, корпус А, офіс 369. ПП «Фірма «Вікторія» взято на податковий облік у ГУ ДПС у м. Києві 15 липня 1997 року за № 195-07.
У період з 22 серпня 2016 року до 25 лютого 2021 року ПП «Фірма «Вікторія» у своїй діяльності керувалось статутом, затвердженим протоколом загальних зборів учасників товариства від 22 серпня 2016 року.
У період з 25 лютого 2021 року по теперішній час ПП «Фірма «Вікторія» у своїй діяльності керується статутом, затвердженим протоколом загальних зборів учасників товариства від 25 лютого 2021 року.
Наказом ПП «Фірма «Вікторія» № 1/4 від 09 лютого 2018 року на посаду бухгалтера підприємства призначено ОСОБА_1 , який 12 лютого 2018 року приступив до виконання обов`язків та виконує їх по теперішній час.
Згідно з наказом ПП «Фірма «Вікторія» № 1/4 від 09 лютого 2018 року на ОСОБА_1 як бухгалтера були покладені наступні права та обов`язки: складати та подавати відповідним контролюючим органам виконавчої влади бухгалтерську, статистичну, податкову та іншу звітність, у порядку, формах та в обсязі, передбаченому чинним законодавством України.
Відповідно до посадової інструкції бухгалтера ПП «Фірма «Вікторія» від 09 лютого 2018 року на ОСОБА_1 покладено обов`язки самостійно складати або приймати до обліку первинні документи, систематизувати інформацію, відображену в цих документах, готувати проміжні розрахунки для обліку господарських операцій та подавати їх на розгляд, самостійно складати та подавати відповідним контролюючим органам виконавчої влади бухгалтерську, статистичну, податкову та іншу звітність у порядку, формах та обсязі, передбаченому чинним законодавством України.
Таким чином, у зв`язку з перебуванням на посаді бухгалтера ПП «Фірма «Вікторія», що передбачає виконання організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, функцій за спеціальними повноваженнями, ОСОБА_1 у період з 12 лютого 2018 року по теперішній час є службовою особою ПП «Фірма «Вікторія», якій в силу виконуваних обов`язків достовірно відомі положення наступних нормативних актів.
Згідно зі ст. 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори у порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до п. 15.1 ст. 15 Податкового кодексу України платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об`єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об`єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов`язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Підпунктом 16.1.2 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України передбачено, що платник податків зобов`язаний вести у встановленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів.
Згідно з пп. 16.1.3 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України платник податків зобов`язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Відповідно до пп. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори у строки та у розмірах, встановлених цим кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до пп. 14.1.73 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України землекористувачі - це юридичні та фізичні особи, яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди.
Відповідно до норм Земельного кодексу України, Закону України «Про оренду землі» та пп. 14.1.73 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України власниками, користувачами та орендарями земельних ділянок є юридичні та фізичні особи, які в установленому законодавством порядку набули права на землю.
Згідно з ст. 639 п. 2 Цивільного кодексу України, якщо сторони домовилися укласти договір у певній формі, він вважається укладеним з моменту надання йому цієї форми, навіть якщо законом ця форма для даного виду договорів не вимагалася.
Відповідно до ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати є договір оренди такої земельної ділянки. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об`єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою за розмір земельного податку. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіціента індексації.
Абз. 5 ст. 5 Закону України «Про оцінку земель» передбачено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується, зокрема, для визначення розміру земельного податку та орендної плати за земельні ділянки. Крім того, ст. 15 даного Закону встановлено, що підставою для проведення оцінки земель є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Рішенням Київської міської ради «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Києва» № 23/23 від 03 липня 2014 року затверджено нормативну грошову оцінку земель міста Києва.
Згідно з п. 286.2 ст. 286 Податкового кодексу України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму плати за землю щороку станом на 01 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають до відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому ст. 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов`язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, а надалі такий витяг подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки земель.
Форма податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) затверджена наказом Міністерства фінансів України № 560 від 16 червня 2015 року.
Відповідно до абз. 2 п. 286.4 ст. 286 Податкового кодексу України у разі зміни протягом року об`єкта та/або бази оподаткування платник плати за землю подає податкову декларацію протягом 20 календарних днів місяця, що настає за місяцем, в якому відбулися такі зміни.
Згідно з п. 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України податкове зобов`язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3% нормативної грошової оцінки для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено (пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України) та не може перевищувати 12% нормативної грошової оцінки (пп. 288.5.2 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України).
Вказані норми Податкового кодексу України встановлюють мінімальні та максимальні межі розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності у відсотках до нормативної грошової оцінки.
При цьому якщо сума річного платежу за договором оренди землі є меншою, ніж сума платежу, визначена п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України, то річна сума платежу, що підлягає перерахуванню до бюджету, не може бути меншою 3% нормативної грошової оцінки.
Відповідно до п. 288.7 ст. 288 Податкового кодексу України податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього Кодексу.
Для здійснення господарської діяльності ПП «Фірма «Вікторія» (орендар) з однієї сторони та Київською міською радою (орендодавець) з другої сторони укладено договір оренди земельної ділянки б/н від 24 листопада 2003 року. Об`єктом оренди відповідно до договору є земельна ділянка розміром 4,5013 га, розташована на Дніпровській набережній (район затоки Берковщина) у Дарницькому районі м. Києва (кадастровий номер № 8000000000:90:009:0050).
Пунктом 4 даного договору («Орендна плата») визначено наступні умови, а саме: п. 4.1 визначено орендну плату за користування земельною ділянкою, яка становить платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою у грошовій формі; п. 4.2 визначено річну орендну плату за земельну ділянку у розмірі 2% від її нормативної грошової оцінки; п. 4.3 обумовлено, що розмір орендної плати може змінюватись за згодою сторін шляхом прийняття відповідного рішення Київською міською радою та внесення змін до даного договору; п. 4.4 обумовлено, що зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки та її індексація проводиться без внесення змін і доповнень до цього договору у порядку та у випадках, передбачених законодавством України.
ОСОБА_1 під час реалізації наданих йому повноважень та відповідно до покладених на нього наказом і чинним законодавством України обов`язків повинен був подавати контролюючим органам податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності), де об`єктом оподаткування повинен був зазначити земельну ділянку, яка має кадастровий номер 8000000000:90:009:0050.
При цьому ОСОБА_1 , діючи з корисливих мотивів та з метою ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах, умисно занижував нормативну грошову оцінку одиниці площі земельної ділянки для зменшення нарахувань та сплати до бюджету орендної плати за земельні ділянки, а також не подавав до контролюючих органів звітність з орендної плати за земельну ділянку взагалі.
Так, у податкових деклараціях ПП «Фірма «Вікторія» з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2018 та 2019 роки ОСОБА_1 умисно, протиправно зазначив занижену нормативну грошву оцінку одиниці площі згаданої земельної ділянки та розмір орендної плати - 3%, в результаті чого річна сума орендної плати становила 3 683 984,33 грн.
Крім того, у період з 01 січня 2020 року до 14 квітня 2021 року ОСОБА_1 з тією ж метою умисно, протиправно, взагалі не подав до контролюючих органів звітність з орендної плати за вказану земельну ділянку та, відповідно, орендну плату за неї не нарахував та не сплатив.
У той же час з 01 січня 2017 року введено в дію «Порядок нормативної грошової оцінки земель населених пунктів», затверджений наказом Міністерства аграрної політики і продовольства України № 489 від 25 листопада 2016 року, яким визначено процедуру проведення нормативної грошової оцінки земель населених пунктів. Інформаційною базою для нормативної грошової оцінки земель населених пунктів є затверджені генеральні плани населених пунктів, плани зонування територій і детальні плани територій, відомості Державного земельного кадастру, дані інвентаризації земель та державної статистичної звітності.
Відповідно до технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Києва, яка пройшла державну експертизу та затверджена рішенням Київської міської ради № 23/23 від 03 липня 2014 року «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Києва» і яку введено у дію з 01 липня 2015 року, середня (базова) вартість земель міста становить 686,46 грн.
Відповідно до зазначених нормативних актів та витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки нормативна грошова оцінки земельної ділянки, яка має кадастровий номер 8000000000:90:009:0050, у період з 01 липня 2017 року по теперішній час становить 180 230 147,32 грн.
Діючи з метою ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах, ОСОБА_1 умисно не відобразив у податковій звітності ПП «Фірма «Вікторія» існуючу нормативну грошову оцінку земельної ділянки, що є об`єктом оподаткування, та відповідну орендну плату за неї за період з 01 серпня 2018 року до 31 грудня 2018 року на суму 1 169 352,04 грн, за 2019 рік - на суму 3 447 559,77 грн, за 2020 рік - на суму 5 406 904,42 грн, за період з 01 січня 2021 року до 14 квітня 2021 року - на суму 1 559 114,21 грн.
Так, реалізуючи свій злочинний умисел, направлений на умисне ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах, ОСОБА_1 , достовірно усвідомлюючи, що відображення у податковій звітності підприємства реальної нормативної грошової оцінки земельної ділянки зобов`яже до сплати до бюджету значних податкових зобов`язань з орендної плати за землю за період з 01 серпня 2018 року д 31 грудня 2018 року, 16 лютого 2018 року склав податкову декларацію ПП «Фірма «Вікторія» з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2018 рік із заниженими розрахунками нормативної грошової оцінки згаданої земельної ділянки (кадастровий номер 8000000000:90:009:0050), що є об`єктом оподаткування, в якій у порушення вимог п. 14.1.73 п. 14.1 ст. 14, п. 286.2, п. 286.4 ст. 286, ст. 288 Податкового кодексу України, норм Земельного кодексу України, Закону України «Про оренду землі», статей 80, 96 п. 2, 639 п. 2 Цивільного кодексу України неправомірно занизив належну до сплати до бюджету суму орендної плати за землю на суму 1 169 352,04 грн.
У цей же день ОСОБА_1 , перебуваючи в офісному приміщенні ПП «Фірма «Вікторія» за адресою: м. Київ, вул. Княжий Затон, 9А, кв. 369, маючи безпосередній доступ до засобів телекомунікаційного зв`язку, подав зазначену декларацію від імені керівника підприємства, яка згідно з ст. 5 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг» є електронним документом, до ДПІ у Дарницькому районі ГУ ДФС у м. Києві за адресою: м. Київ, вул. Кошиця, 3, де її зареєстровано, в результаті чого умисно ухилився від сплати до бюджету за 2018 рік орендної плати за землю на суму 1 169 352,04 грн.
Продовжуючи реалізовувати свій злочинний умисел, направлений на умисне ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах, ОСОБА_1 достовірно усвідомлюючи, що відображення у податковій звітності підприємства реальної нормативної грошової оцінки земельної ділянки зобов`яже до сплати до бюджету значних податкових зобов`язань з орендної плати за землю за 2019 рік, 20 лютого 2019 року склав податкову декларацію ПП «Фірма «Вікторія» з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2019 рік із заниженими розрахунками нормативної грошової оцінки згаданої земельної ділянки (кадастровий номер 8000000000:90:009:0050), що є об`єктом оподаткування, в якій у порушення вимог пп. 14.1.73 п. 14.1 ст. 14, п. 286.2, п. 286.4, ст. 286, ст. 288 Податкового кодексу України, норм Земельного кодексу України, Закону України «Про оренду землі», статей 80, 96 п. 2, 639 п. 2 Цивільного кодексу України неправомірно занизив належну до сплати до бюджету суму орендної плати за землю на суму 3 447 559,77 грн.
У цей же день ОСОБА_1 , перебуваючи в офісному приміщенні ПП «Фірма «Вікторія» за адресою: м. Київ, вул. Княжий Затон, 9А, кв. 369, маючи безпосередній доступ до засобів телекомунікаційного зв`язку, подав зазначену декларацію від імені керівника підприємства, яка згідно з ст. 5 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг» є електронним документом, до ДПІ у Дарницькому районі ГУ ДФС у м. Києві за адресою: м. Київ, вул. Кошиця, 3, де її зареєстровано, в результаті чого умисно ухилився від сплати до бюджету за 2019 рік орендної плати за землю у розмірі 3 447 559,77 грн.
Продовжуючи реалізовувати свій злочинний умисел, направлений на умисне ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах, ОСОБА_1 , достовірно усвідомлюючи, що відображення у податковій звітності підприємства реальної нормативної грошової оцінки земельної ділянки зобов`яже до сплати до бюджету значних податкових зобов`язань з орендної плати за землю за 2020 рік, у порушення вимог п. 14.1.73 п. 14.1 ст. 14, п. 286.2, п. 286.4 ст. 286, 288 Податкового кодексу України, норм Земельного кодексу України, Закону України «Про оренду землі», статей 80, 96 п. 2, 639 п. 2 Цивільного кодексу України, не здійснив відповідний розрахунок та не подав до ДПІ у Дарницькому районі ГУ ДФС у м. Києві у строк до 20 лютого 2020 року податкову декларацію ПП «Фірма «Вікторія» з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за користування згаданою земельною ділянкою (кадастровий номер 8000000000:90:009:0050) за 2020 рік, в результаті чого умисно ухилився від сплати до бюджету за 2020 рік орендної плати за землю на суму 5 406 904,42 грн.
Завершуючи реалізацію своїх злочинних намірів, направлених на умисне ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах, ОСОБА_1 , достовірно усвідомлюючи, що відображення у податковій звітності підприємства реальної нормативної грошової оцінки земельної ділянки зобов`яже до сплати до бюджету значних податкових зобов`язань з орендної плати за землю за 2021 рік, у порушення вимог пп. 14.1.73 п. 14.1 ст. 14, п. 286.2, п. 286.4 ст. 286, ст. 288 Податкового кодексу України, норм Земельного кодексу України, Закону України «Про оренду землі», статей 80, 96 п. 2, 639 п. 2 Цивільного кодексу України, не здійснив відповідний розрахунок та не подав до ДПІ у Дарницькому районі ГУ ДФС у м. Києві у строк до 20 лютого 2021 року податкову декларацію ПП «Фірма «Вікторія» з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за користування згаданою земельною ділянкою (кадастровий номер 8000000000:90:009:0050) за 2021 рік, в результаті чого умисно ухилився від сплати до бюджету за період з 01 січня 2021 року до 14 квітня 2021 року орендної плати за землю на суму 1 559 114,21 грн.
Таким чином, бухгалтер ПП «Фірма «Вікторія» ОСОБА_1 за наведених обставин умисно ухилився від сплати до державного бюджету України орендної плати за землю за період з 01 серпня 2018 року до 14 квітня 2021 року на загальну суму 11 582 930,44 грн, що призвело до фактичного ненадходження до бюджету податків в особливо великих розмірах.
Підставами до звільнення особи від кримінальної відповідальності є такі, що передбачені нормами як процесуального, так і матеріального права.
Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 314 КПК України у підготовчому судовому засіданні суд має право закрити провадження у випадку встановлення підстав, передбачених пунктами 4-8, 10 ч. 1 або ч. 2 ст. 284 цього Кодексу. Пунктом 1 ч. 2 ст. 284 КПК України передбачено, що кримінальне провадження закривається судом у зв`язку із звільненням особи від кримінальної відповідальності.
Відповідно до вимог п. 1 ч. 2 ст. 286 КПК України звільнення від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення здійснюється судом. Встановивши на стадії досудового розслідування підстави для звільнення від кримінальної відповідальності та отримавши згоду підозрюваного на таке звільнення, прокурор складає клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності та без проведення досудового розслідування в повному обсязі надсилає його до суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 285 КПК України, особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
17 травня 2021 року до ЄРДР внесено відомості щодо службових осіб ПП «Фірма «Вікторія», які у період 2018-2020 років умисно занижували суму податку на плату за землю, що призвело до фактичного ненадходження до бюджету коштів у особливо великих розмірах у сумі 11 582 930 грн.
30 червня 2021 року ОСОБА_1 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України.
Суд вважає правильною кримінально-правову кваліфікацію дій ОСОБА_1 як умисні дії, які виразились в ухиленні від сплати податків, що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, вчиненими службовою особою підприємства незалежно від форми власності, що призвело до фактичного ненадходження до бюджету коштів в особливо великих розмірах, тобто вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України.
Шляхом опитування обвинуваченого, судом встановлено, що він правильно розуміє і не оспорює формулювання підозри, правову кваліфікацію своїх дій за ч. 3 ст. 212 КК України, у повному обсязі сформульованої підозри беззастережно визнав свою винуватість у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення, відсутні будь-які сумніви у добровільності та істинності такої позиції ОСОБА_1 , а відтак діяння, яке поставлено йому у провину, дійсно мало місце, і воно отримало правильну кримінально-правову оцінку судом.
Окрім цього, судом встановлено, що ОСОБА_1 розуміє свої права, передбачені ч. 3 ст. 285 КПК України, підставу звільнення від кримінальної відповідальності на підставі ч. 4 ст. 212 КК України, яка не є реабілітуючою, а також наслідки закриття кримінального провадження з цієї підстави і після роз`яснення цих положень наполягає на закритті провадження з підстави, передбаченої ч. 4 ст. 212 КК України.
Законом України про кримінальну відповідальність, зокрема положеннями ст. 44 КК України, передбачено правові підстави та порядок звільнення від кримінальної відповідальності. Так, особа, яка вчинила кримінальне правопорушення, звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом. Звільнення від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом, здійснюються виключно судом. Порядок звільнення від кримінальної відповідальності встановлюється законом.
Частиною 4 ст. 212 КК України встановлено, що особа, яка вчинила діяння, передбачені частинами першою, другою, або діяння, передбачені частиною третьою (якщо вони призвели до фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів в особливо великих розмірах) цієї статті, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо вона до притягнення до кримінальної відповідальності сплатила податки, збори (обов`язкові платежі), а також відшкодувала шкоду, завдану державі їх несвоєчасною сплатою (фінансові санкції, пеня).
Так, до повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України, до бюджету сплачено у повному обсязі податок у сумі 11 582 930,44 грн, що підтверджено платіжними дорученнями:
- № 1 від 31 травня 2021 року на суму 3 693 578,97 грн (платник ПП «Фірма «Вікторія» на рахунок Казначейства України);
- № 3 від 01 червня 2021 року на суму 5 344 200,00 грн (платник ПП «Фірма «Вікторія» на рахунок Казначейства України);
- № 4 від 02 червня 2021 року на суму 4 521 254,92 грн (платник ПП «Фірма «Вікторія» на рахунок Казначейства України).
На підтвердження саме такої суми фактичного ненадходження до бюджету коштів в особливо великих розмірах суду наданий висновок експерта від 30 червня 2021 року № 20368/21-72 за результатами проведення судової економічної експертизи у кримінальному провадженні № 32021100000000253.
Частиною 3 ст. 288 КПК України закріплено, що суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Щодо особи підозрюваного, то судом встановлено, що ОСОБА_1 раніше не судимий, до адміністративної відповідальності не притягувався, на обліку у лікарів нарколога та психіатра не перебуває.
Беручи до уваги, що ОСОБА_1 , обіймаючи посаду бухгалтера ПП «Фірма «Вікторія», вперше притягується до кримінальної відповідальності, до притягнення його до кримінальної відповідальності, передбаченої ч. 3 ст. 212 КК України, податки повністю сплачені, фінансові санкції та пеня не застосовувалися, суд дійшов висновку про можливість задоволення клопотання прокурора про звільнення ОСОБА_1 від кримінальної відповідальності на підставі ч. 4 ст. 212 КК України та закриття кримінального провадження.
Стороною обвинувачення не заявлено про наявність речових доказів та процесуальних витрат у цьому кримінальному провадженні.
Керуючись ст.ст. 12, 49, 212 чч. 3, 4 КК України, ст.ст. 314, 285-289 КПК України, суд,
постановив:
Клопотання прокурора відділу нагляду за додержанням законів органами фіскальної служби Київської міської прокуратури Дмитренка В.В. про звільнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від кримінальної відповідальності, задовольнити.
Звільнити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України, на підставі ч. 4 ст. 212 КК України.
Кримінальне провадження, внесене до ЄРДР за № 32021100000000253 від 17 травня 2021 року, стосовно ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України, закрити.
Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Дарницький районний суд міста Києва протягом семи днів з дня її оголошення.
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано . У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Суддя М.С. Бондаренко