
Ічнянський районний суд Чернігівської області
Провадження № 2-о/733/29/21
Єдиний унікальний №733/846/21
Рішення
Іменем України
04 серпня 2021 року м. Ічня
Ічнянський районний суд Чернігівської області
у складі головуючого-судді Овчарика В.М.,
за участю секретаря Кулак І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Ічня цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Ічнянський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного межрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми), про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України,
установив:
ОСОБА_2 звернулася до суду із заявою про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, вказуючи на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 перебуваючи на тимчасово окупованій території України, а саме в м. Ялта Автономної республіки Крим, у неї з ОСОБА_3 народився син ОСОБА_4 , реєстрація народження якого була проведена Ялтенським міським відділом ЗАЦС Департаменту записів актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим, в той час як АР Крим є тимчасово окупованою територією і на її території не було жодного державного органу влади України. Із метою реєстрації народження дитини на території України вона звернулася до Ічнянського районного відділу ДРАЦС Північно-Східного межрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми), в чому їй було відмовлено з посиланням на ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», так як свідоцтво про народження сина було видано незаконним органом та було рекомендовано звернутися до суду для встановлення відповідного факту.
Заявник у судове засідання не з`явилася, яка письмово у своїй заяві просила розглянути справу за її відсутності.
Представник заінтересованої особи Ічнянського районного відділу ДРАЦС Північно-Східного межрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) у судове засідання не з`явився, будучи належним чином повідомленим про дату, час і місце розгляду справи.
За відсутності всіх учасники справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, що узгоджується з положеннями ч. 2 ст. 247 ЦПК України.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного до висновку.
Судом установлено, що відповідно до копії свідоцтва про шлюб від 21 червня 2013 року, виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Ялтинського міського управління юстиції в Автономній Республіці Крим за актовим записом № 295, заявник ОСОБА_1 та ОСОБА_3 є подружжям (а.с. 12), а також громадянами України, що підтверджується копіями їхніх паспортів (а.с. 4, 6).
В останніх ІНФОРМАЦІЯ_1 у Ялтинському пологовому будинку народилася дитина чоловічої статі, що підтверджується відповідним медичним свідоцтвом про народження (а.с. 9) та родовим сертифікатом (а.с. 10).
Згідно копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 23.09.2020 року, виданого Ялтинським міським відділом записів актів цивільного стану Департаменту записів актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим, підтверджується факт народження ОСОБА_4 , батьками якого зазначені ОСОБА_3 та ОСОБА_1 (а.с. 8).
Зазначені вище медичне свідоцтво про народження, родовий сертифікат Ялтинського пологового будинку та свідоцтво про народження ОСОБА_4 відповідно до ст. 9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" є недійсними і не створюють правових наслідків.
03 серпня 2021 року заявниця звернувся до Ічнянського районного відділу ДРАЦС Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) із заявою щодо реєстрації народження дитини відповідно до вимог чинного законодавства України, в чому останній було відмовлено з посиланням на ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», так як свідоцтво про народження дитини заявника було видано незаконним органом (а.с. 11).
Відповідно до ст. 13 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них. Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров`я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров`я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров`я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За відсутності закладу документа охорони здоров`я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Відповідно до ч. 1 ст. 144 Сімейного кодексу України, батьки зобов`язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.
Згідно ст. 7 Закону України "Про громадянство України", особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
Статтею 9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" від 15.04.2014 року № 1207-VІІ передбачено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, будь-який документ, виданий такими органами або особами є недійсним і не створює правових наслідків.
Відповідно до Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованою постановою Верховної ради України №789-ХІІ від 27.02.1991 року, дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім`я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов`язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.
На підставі викладеного вище, враховуючи обставини справи, зумовлені фактичним народженням дитини на тимчасово окупованій території України та неможливістю проведення державної реєстрації народження дитини, суд вважає за необхідне задовольнити заяву ОСОБА_1 та встановити факт народження її сина ОСОБА_4 .
Керуючись ст. 2, 4, 76, 81, 89, 247, 259, 263, 264, 265, 293, 315, 316, 317, 319 ЦПК України, ст. 9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", суд
ухвалив:
Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України задовольнити.
Встановити факт народження дитини чоловічої статі ОСОБА_4 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Ялта Автономної Республіки Крим, Україна, у матері ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженки м. Ічня Чернігівської області, зареєстрованої в АДРЕСА_1 , та батька ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженця смт. Распра м. Ялта Автономної Республіки Крим, Україна, зареєстрованого в АДРЕСА_2 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
На рішення може бути подана апеляційна скарга до Чернігівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду підлягає негайному виконанню.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Заявник: ОСОБА_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 .
Заінтересована особа: Ічнянський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного межрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми), місце розташування: вул. Вокзальна, 2, м. Ічня, Чернігівська область, ЄДРПОУ 14248867.
Повне судове рішення складено 04 серпня 2021 року.
Головуючий суддя В.М.Овчарик