Рішення № 98763484, 03.08.2021, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.08.2021
Номер справи
540/2427/21
Номер документу
98763484
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 серпня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/2427/21 Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді: Кисильової О.Й.,

розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Колосс" до Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

встановив:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Колосс" (далі - позивач) звернулося до суду із адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправною відмову відповідача у підтвердженні ТОВ "Колосс" статусу платника єдиного податку четвертої групи на 2021 рік та прийнятті податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи на 2021 рік і розрахунку частки сільськогосподарського товаровиробника за 2020 рік, яка оформлена листом від 24.03.2021 №6046/6/21-22-04-02-08;

- зобов`язати відповідача підтвердити ТОВ "Колосс" статус платника єдиного податку четвертої групи на 2021 рік, з наданням позивачу доказів підтвердження статусу, і прийняти у ТОВ "Колосс" податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи на 2021 рік з реєстраційним № 9032617705 разом з доданими до неї документами, зокрема й розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробника за 2020 рік з реєстраційним № 9032619671, які подані 22.02.2021.

Позовні вимоги мотивує тим, що 27.03.2021 Товариство отримало лист Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі від 24.03.2021 № 6046/6/21-22-04-02-08 "Щодо відмови у підтвердженні статусу платника єдиного податку четвертої групи". Позивач не погоджується із відмовою відповідача у підтвердженні статусу платника єдиного податку четвертої групи та вважає, що товариству відмовлено у підтвердженні даного статусу та у прийнятті податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи на 2021 рік і розрахунку частки сільськогосподарського товаровиробника за 2020 рік (який є додатком до декларації) протиправно. Вказує, що підстави для не підтвердження статусу платника єдиного податку 4 групи ТОВ "Колосе" у 2021 році у відповідача відсутні, а тому контролюючий орган зобов`язаний внести відповідні відомості до реєстру платників єдиного податку та інформаційних мереж, однак, цього не зробив, посилаючись на наявність у ТОВ "Колосе" податкового боргу з податку на додану вартість станом на 01.01.2021 у сумі 78622,74 грн. і пп. 291.5-1.3 п.291.5-1 ст.291 ПК України, що стало єдиною підставою для відмови відповідачем у підтвердженні статусу платника єдиного податку 4 групи. Зауважує, що станом на 01.01.2021 у позивача відсутня заборгованість зі сплати податків. Крім того, наявність боргу на 01 січня поточного року є підставою для відмови у набутті статусу платника єдиного податку лише для тих платників податку, хто вперше набуває цей статус, а не є підставою для відмови у підтвердженні такого статусу тим, хто отримав його автоматично, відповідно до змін податкового законодавства (тим більше, що вони його щороку не набувають заново, а лише підтверджують). Із наведених підстав просить задовольнити позовні вимоги повністю.

Ухвалою від 04.06.2021 відкрите спрощене провадження в адміністративній справі (без виклику учасників справи), відповідачу надано п`ятнадцятиденний строк для подання до суду відзиву на позовну заяву.

16.06.2021 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому податковий орган заперечує проти позовних вимог та просить відмовити в їх задоволенні. Вказує, що законодавцем передбачений інститут підтвердження статусу платника єдиного податку четвертої групи кожен рік. Станом на 01.01.2021 в ІКП позивача по КБК 14010100 обліковувалася заборгованість в сумі 78622,74 грн. Вказана заборгованість складається з: 31,50 грн. - залишок боргу по декларації від 20.07.2020 № 9171728767; 6513 грн. - борг по декларації від 21.09.2020 № 9238140250; 141,24 грн. - пеня; 21804 грн. - борг по ППР від 16.09.2020 № 003020401; 22955 грн. — борг по декларації від 20.10.2020 № 9271107400; 27178 грн. - борг по декларації від 19.11.2020 № 9305395346. Отже, у відповідності до вимог чинного законодавства, листом від 24.03.2021 № 6046/6/21-22-04-02-08 позивача було повідомлено про відмову у підтвердженні статусу платника єдиного податку четвертої групи на 2021 рік, а також про відмову у прийнятті податкових декларацій платника єдиного податку четвертої групи на 2021 рік та розрахунку частки сільськогосподарського товаровиробника за 2020 рік від 22.02.2021 № 9032617704, №9032619671 з підстав не підтвердження останньому статусу платника єдиного податку 4 групи. Крім того, у відповідача відсутній обов`язок перераховувати грошові кошти в сумі 1515747,57 грн., які обліковувались в ІКП по коду 14010160 на інші інтегровані картки позивача, які відкриті та ведуться контролюючим органом, що підтверджується рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 02.02.2018 у справі № 821/1914/17, яке залишено без змін постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 27.06.2018.

29.06.2021 від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій ТОВ "Колосс" наполягає на задоволенні позовних вимог.

Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, відзив відповідача, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Колосс" зареєстровано як юридична особа 16.06.2010, про що в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вчинено запис № 14991020000012204.

Основним видом економічної діяльності позивача є: 01.11 – Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур.

Відповідно до витягу з реєстру платників єдиного податку від 04.03.2015 №2078/10/21-03-15-04-30 ТОВ "Колосс" переведене на спрощену систему оподаткування 4 групи із реєстрацією ПДВ з 01.01.2015 по 31.12.2015.

Вказаний витяг є чинним до внесення змін до Реєстру платників єдиного податку.

19.01.2021 ТОВ "Колосс" подало до ГУ ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі податкову декларацію з податку на додану вартість за грудень 2020 року.

Вказану декларацію прийнято податковим органом, про що свідчить квитанція від 19.01.2021 № 2 та відповідна відмітка на декларації.

22.02.2021 ТОВ "Колосс" подало до контролюючого органу податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи за 2021 рік з додатками (Відомості про наявність земельних ділянок, Розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва за 2020 рік).

Документи податковим органом прийняті, про що свідчить квитанція від 23.02.2021 № 2 та відповідна відмітка.

Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі листом від 24.03.2021 за вих. № 6046/6/21-22-04-02-08 повідомило позивача про те, що ТОВ "Колосс" станом на 01.01.2021 має податковий борг по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) в сумі 78622,74 грн. Відповідно до пп.291.5-1.3 п.291.5-1 ст.291 ПК України ТОВ "Колосс" відмовлено у підтвердженні статусу платника єдиного податку четвертої групи у 2021 році, відмовлено у прийнятті податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи на 2021 рік та Розрахунку частки сільськогосподарського товаровиробника за 2020 рік, поданих ТОВ "Колосс" до Херсонської ДПІ ГУ ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі за 2021 рік від 22.02.2021 № 9032617704, № 9032619671.

Вважаючи вказану відмову протиправною, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.

Вирішуючи даний спір, суд виходить з наступного.

Податковий кодекс України (далі - ПК України) регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлені Главою І "Спрощена система оподаткування, обліку та звітності" розділу XIV "Спеціальні податкові режими" Податкового кодексу України.

За змістом п. 291.2 ст. 291 ПК України спрощена система оподаткування, обліку та звітності - особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених пунктом 297.1 статті 297 Податкового кодексу України, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених цією главою, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності. Пунктом 291.3 ст. 291 ПК України встановлено право юридичної особи чи фізичної особи-підприємця самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою.

Суб`єкти господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, поділяються відповідно до п. 291.4 ст. 291 ПК України на групи платників єдиного податку, зокрема, четверта група - сільськогосподарські товаровиробники, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків.

Як вбачається з матеріалів справи, у 2020 році підприємство мало статус платника єдиного податку четвертої групи.

Порядок обрання або переходу на спрощену систему оподаткування платниками єдиного податку четвертої групи здійснюється відповідно до підпунктів 298.8.1-298.8.4 пункту 298.8 статті 298 Податкового кодексу України.

На підставі п.п. 298.8.1. п. 298.8. ст. 298 ПК України сільськогосподарські товаровиробники для переходу на спрощену систему оподаткування або щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку подають не пізніше 20 лютого поточного року: загальну податкову декларацію з податку на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок (сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень), та/або земель водного фонду внутрішніх водойм (озер, ставків та водосховищ), - контролюючому органу за своїм місцезнаходженням (місцем перебування на податковому обліку); звітну податкову декларацію з податку на поточний рік окремо щодо кожної земельної ділянки - контролюючому органу за місцем розташування такої земельної ділянки (юридичні особи); розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва (юридичні особи) - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику; відомості (довідку) про наявність земельних ділянок - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок.

У відомостях (довідці) про наявність земельних ділянок зазначаються дані про кожний документ, що встановлює право власності та/або користування земельними ділянками, у тому числі про кожний договір оренди земельної частки (паю).

У ході розгляду даної справи встановлено, що відповідач повідомив ТОВ "Колосс" про не підтвердження статусу платника єдиного податку 4 групи на 2021 рік у зв`язку з наявністю у останнього станом на 01.01.2021 податкового боргу в сумі 78622,74 грн. по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг).

Вказана обставина стала єдиною підставою для направлення відповідачем листа про не підтвердження ТОВ "Колосс" статусу платника єдиного податку 4 групи на 2021 рік.

Порядок реєстрації та анулювання реєстрації платників єдиного податку безпосередньо визначений ст. 299 ПК України, відповідно до п. 299.1 якої, реєстрація суб`єкта господарювання як платника єдиного податку здійснюється шляхом внесення відповідних записів до реєстру платників єдиного податку.

Як передбачено п. 299.2 ст. 299 ПК України, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, веде реєстр платників єдиного податку, в якому міститься інформація про осіб, зареєстрованих платниками єдиного податку.

Щорічне підтвердження статусу платника єдиного податку, умови та порядок такого підтвердження встановлені пп. 298.8.1 п. 298.8 ст. 298 ПК України.

Із аналізу вищевикладених норм вбачається, що законодавством чітко розмежовано поняття переходу на спрощену систему оподаткування та щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку.

Суд зазначає, що позивач, з огляду на наявність в нього статусу платника єдиного податку четвертої групи станом на 2020 рік (рік попередній до спірного періоду) та відсутність відповідного рішення податкового про анулювання такої реєстрації, з 01.01.2021 автоматично набув статусу платника єдиного податку четвертої групи на 2021 рік.

Аналогічного висновку за обставин, релевантним обставинам даної справи дійшов Верховний Суд у постанові від 06.02.2018 у справі № 816/543/17 (К/9901/2404/17) та від 18.03.2018 у справі № 804/2321/17.

Разом з тим, приймаючи рішення про відмову у підтвердженні статусу платника єдиного податку, яке оформлене листом, заступник начальника податкового органу відмовив ТОВ "Колосс" у підтвердженні відповідного статусу з посиланням на пп. 291.5-1.3, п. 291.5-1 ст. 291 ПК України.

Суд зазначає, що в межах спірних відносин розглядається питання про підтвердження статусу платника єдиного податку, а не про обрання або перехід на спрощену систему оподаткування.

Що ж стосується доводів контролюючого органу про наявність у позивача податкового боргу у сумі 78622,74 грн., як підставу відмови у підтверджені статусу платника єдиного податку з посиланням на норми пп. 291.5-1.3 п. 291.5-1 ст. 291 ПК України, то суд вважає за необхідне зазначити, що ці норми встановлюють умови за якими суб`єкти господарювання не можуть бути платниками єдиного податку четвертої групи, також, умовою, яка виключає набуття цього статусу, серед іншого, є податковий борг станом на 1 січня базового (звітного) року, проте, ця умова не стосуються підтвердження статусу такого платника.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач до 2021 року мав статус платника єдиного податку IV групи, а отже вимоги пп. 291.5-1.3 п. 291.5-1 ст. 291 ПК України, на які посилається відповідач, щодо відмови в такій реєстрації (неможливості застосування спрощеної системи оподаткування) за наявності податкового боргу до спірних правовідносин не застосовуються.

Варто відмітити, що для тих суб`єктів господарювання, які вже були платниками єдиного податку, відповідно до вимог п. 8 п.п. 298.2.3 ст. 298 ПК України, податковий борг може бути підставою для втрати цього статусу лише у разі наявності податкового боргу на кожне перше число місяця протягом двох послідовних кварталів - в останній день другого із двох послідовних кварталів. У разі наявності такого боргу платник може добровільно відмовитись від знаходження на спрощеній системі оподаткування. Або безстрокова реєстрація платником єдиного податку може бути анульована за рішенням відповідного контролюючого органу. Проте, матеріали справи не містять рішень відповідача про анулювання реєстрації позивача платником єдиного податку 4 групи.

Рішення про анулювання реєстрації позивача платником єдиного податку може бути прийняте з вичерпних підстав, передбачених п. 299.10 ст. 299 ПК України, до яких не належить заборона, передбачена пп. 291.5-1.3 п. 291.5-1 ст. 291 ПК України, якою керувався відповідач.

Отже, на підставі викладеного, суд вважає протиправними дії ГУ ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі щодо відмови ТОВ "Колосс" у підтвердженні статусу платника єдиного податку четвертої групи на 2021 рік, яка оформлена листом від 24.03.2021 № 6046/6/21-22-04-02-08.

З огляду на те, що за результатами розгляду справи дійшов висновку, що відмова відповідача у підтвердженні ТОВ "Колосс" статусу платника єдиного податку 4 групи на 2021 рік є протиправною та оскільки інших підстав, з яких Товариство не може мати відповідного статусу ані в листі від 24.03.2021 № 3046/6/21-22-04-02-08, ані у відзиві на позов відповідачем не зазначено, суд вважає, що належним способом захисту порушених прав позивача буде зобов`язання ГУ ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі внести до Єдиного державного реєстру платників єдиного податку відомості щодо позивача, як платника єдиного податку 4 групи, оскільки саме такий спосіб захисту сприятиме повному поновленню порушених прав позивача.

Щодо позовної вимоги про визнання протиправною відмови відповідача у прийнятті податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи на 2021 рік і розрахунку частки сільськогосподарського товаровиробника за 2020 рік, зобов`язання відповідача прийняти у ТОВ "Колосс" податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи на 2021 рік з реєстраційним № 9032617705 разом з доданими до неї документами, зокрема, й розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробника за 2020 рік з реєстраційним № 9032619671, які подані 22.02.2021, суд зазначає наступне.

За змістом п. 291.2 ст. 291 ПК України спрощена система оподаткування, обліку та звітності - особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених пунктом 297.1 статті 297 Податкового кодексу України, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених цією главою, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.

Пунктом 291.3 статті 291 ПК України встановлено право юридичної особи чи фізичної особи-підприємця самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою.

Суб`єкти господарювання, сільськогосподарські товаровиробники, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків, належать до 4 групи платників єдиного податку (п.291.4 ст. 291 ПК України).

Підпунктом 298.8.4 п. 298.8 ст. 298 ПК України визначено, що у разі коли у податковому (звітному) році частка сільськогосподарського товаровиробництва становить менш як 75 відсотків, сільськогосподарський товаровиробник сплачує податки у наступному податковому (звітному) році на загальних підставах.

Зі змісту наведених норм слідує, що ПК України закріплено право платника податків обирати механізм справляння податків і зборів, в разі наявності у особи права на його застосування відносно себе. Так, до платників 4 групи єдиного податку можуть належати сільськогосподарські товаровиробники, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків.

Відповідно до пп. 298.8.1 п. 298.8 ст. 298 ПК України сільськогосподарські товаровиробники для переходу на спрощену систему оподаткування або щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку подають до 20 лютого поточного року:

- загальну податкову декларацію з податку на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок (сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень), та/або земель водного фонду внутрішніх водойм (озер, ставків та водосховищ), - контролюючому органу за своїм місцезнаходженням (місцем перебування на податковому обліку);

- звітну податкову декларацію з податку на поточний рік окремо щодо кожної земельної ділянки - контролюючому органу за місцем розташування такої земельної ділянки;

- розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову та митну політику;

- відомості (довідку) про наявність земельних ділянок - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок. У відомостях (довідці) про наявність земельних ділянок зазначаються дані про кожний документ, що встановлює право власності та/або користування земельними ділянками, у тому числі про кожний договір оренди земельної частки (паю).

Водночас, пп. 295.9.1 п. 295.9 ст. 295 ПК України передбачено, що платники єдиного податку 4 групи самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням платника податку та місцем розташування земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу.

Згідно із п. 299.10 ст. 299 ПК України реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу, зокрема, у разі - якщо платником єдиного податку четвертої групи не подано податкову звітність, передбачену підпунктом 295.9.1 пункту 295.9 статті 295 цього Кодексу.

Отже, для підтвердження статусу платника єдиного податку, особа має до 20 лютого поточного року подати до контролюючого органу податкову звітність, передбачену пп. 295.9.1 п. 295.9 ст. 295 ПК України. Неподання такої звітності, в свою чергу, має наслідком - анулювання відповідної реєстрації шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу.

Відповідно до ст. 36 ПК України податковим обов`язком визнається обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим кодексом, законами з питань митної справи.

Податковий обов`язок виникає у платника за кожним податком та збором.

Податковий обов`язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов`язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.

Виконання податкового обов`язку може здійснюватися платником податків самостійно або за допомогою свого представника чи податкового агента.

Відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов`язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим кодексом або законами з питань митної справи.

Згідно із п. 46.1 ст. 46 ПК України податкова декларація, розрахунок, звіт (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов`язання або відображаються обсяги операції (операцій), доходів (прибутків), щодо яких податковим та митним законодавством передбачено звільнення платника податку від обов`язку нарахування і сплати податку і збору, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Форма податкової декларації встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику (п.46.5 ст. 46 ПК України).

Відповідно до п.п. 48.1, п. 48.2 ст. 48 ПК України податкова декларація складається за формою, затвердженою в порядку, визначеному положеннями пункту 46.5 статті 46 цього Кодексу та чинному на час її подання.

Форма податкової декларації повинна містити необхідні обов`язкові реквізити і відповідати нормам та змісту відповідних податку та збору.

Обов`язкові реквізити - це інформація, яку повинна містити форма податкової декларації та за відсутності якої документ втрачає визначений цим Кодексом статус із настанням передбачених законом юридичних наслідків.

Порядок подання податкової декларації до органів державної податкової служби регулюється статтею 49 ПК України.

За правилами п. 49.1 ст.49 ПК України податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.

Згідно із п. 49.3 ст. 49 ПК України податкова декларація подається за вибором платника податків, якщо інше не передбачено цим Кодексом, в один із таких способів:

а) особисто платником податків або уповноваженою на це особою;

б) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;

в) засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги".

Єдиною підставою для неприйняття податкової декларації засобами електронного зв`язку в електронній формі є недійсність кваліфікованого електронного підпису чи печатки такого платника податків, у тому числі у зв`язку із закінченням строку дії відповідного сертифіката відкритого ключа, за умови що така податкова декларація відповідає всім вимогам електронного документа, містить достовірні обов`язкові реквізити та надана у форматі, доступному для її технічної обробки.

За приписами п. 49.8 ст. 49 ПК України прийняття податкової декларації є обов`язком контролюючого органу. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов`язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов`язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.

Відповідно до п. 48.3 ст. 48 ПК України податкова декларація повинна містити такі обов`язкові реквізити: тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий); звітний (податковий) період, за який подається податкова декларація; звітний (податковий) період, що уточнюється (для уточнюючого розрахунку); повне найменування (прізвище, ім`я, по батькові) платника податків згідно з реєстраційними документами; код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер; реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті); місцезнаходження (місце проживання) платника податків; найменування контролюючого органу, до якого подається звітність; дата подання звіту (або дата заповнення - залежно від форми); інформація про додатки, що додаються до податкової декларації та є її невід`ємною частиною; ініціали, прізвища та реєстраційні номери облікових карток або інші відомості, визначені в абзаці сьомому цього пункту, посадових осіб платника податків; підписи платника податку - фізичної особи та/або посадових осіб платника податку, визначених цим Кодексом, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).

Згідно із п. 48.4 ст. 48 ПК України у окремих випадках, коли це відповідає сутності податку або збору та є необхідним для його адміністрування, форма податкової декларації додатково може містити такі обов`язкові реквізити: відмітка про звітування за спеціальним режимом; код виду економічної діяльності (КВЕД); код органу місцевого самоврядування за КОАТУУ; індивідуальний податковий номер згідно з даними реєстру платників податку на додану вартість за звітний (податковий) період; дата та номер рішення про включення неприбуткової організації до Реєстру неприбуткових установ та організацій; ознака неприбутковості організації; повне найменування нерезидента; місцезнаходження нерезидента; назва та код держави резиденції нерезидента.

За умови дотримання платником податків вимог цієї статті посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов`язана зареєструвати податкову декларацію платника датою її фактичного отримання контролюючим органом (п. 49.9 ст. 49 ПК України).

Таким чином, процедура прийняття податкової декларації полягає у вчиненні посадовою особою податкового органу фактичних дій з:

1) перевірки наявності та достовірності заповнення обов`язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 Податкового кодексу України;

2) реєстрації податкової декларації у день її отримання органом державної податкової служби.

Одночасно, як встановлено п. 49.10 ст. 49 ПК України, відмова посадової особи контролюючого органу прийняти податкову декларацію з будь-яких причин, не визначених цією статтею, у тому числі висунення будь-яких не визначених цією статтею передумов щодо такого прийняття (включаючи зміну показників такої податкової декларації, зменшення або скасування від`ємного значення об`єктів оподаткування, сум бюджетних відшкодувань, незаконного збільшення податкових зобов`язань тощо) забороняється.

Форму податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи (далі - Декларація) затверджено наказом Міністерства фінансів України № 578 від 19.06.2015 "Про затвердження форм податкових декларацій платника єдиного податку" (далі - Наказ № 578).

Згідно наведеної форми та пп. 298.8.1 п. 298.8 ст. 298 ПК України до декларації, окрім іншого, додається розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва (далі - розрахунок), який є невід`ємною частиною декларації.

Також, з наведеної форми декларації слідує, що про виконання обов`язку щодо подачі до декларації додатку - розрахунку частки сільськогосподарського товаровиробництва платник податків робить відмітку в спеціально відведеному полі за №2 в графі "До декларації додаються".

Форма розрахунку затверджена окремим документом - наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 26.12.2011 № 772 "Про затвердження Розрахунку частки сільськогосподарського товаровиробництва".

Отже, з наведених вимог ПК України та спеціальних норм суд дійшов висновку, що на платника єдиного податку четвертої групи покладено обов`язок до 20 лютого поточного року подати до контролюючого органу податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи разом з обов`язковими до неї додатками. Тобто, для встановлення факту невиконання зазначеного обов`язку відповідач, має після 20 лютого поточного року перевірити чи подані платником податків (прийняті податковим органом) всі передбачені законом документи.

Разом з цим, оглянувши податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи, отриману контролюючим органом 22.02.2021 вбачається, що зазначена податкова звітність складена з дотриманням приписів ст. 48 ПК України та містить всі обов`язкові реквізити, з урахуванням п. 49.20 ст. 49 ПК України її подано у встановлений податковим законодавством строк.

Також, зі змісту зазначеної декларації суд встановив наявність стверджувальної відмітки декларанта в графі "До декларації додаються" навпроти позначення "Додаток "Відомості про наявність земельних ділянок"", "Розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва", що додатково свідчить про повідомлення платником податків відповідача про виконання ним обов`язку щодо подачі декларації разом з усіма необхідними додатками.

Визначальним, окрім іншого, є та обставина, що прийняття ГУ ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі декларації та додатків (Відомості про наявність земельних ділянок, Розрахунку частки сільськогосподарського товаровиробництва) 22.02.2021 підтверджується квитанціями про отримання електронного документа № 2, листом відповідача від 24.03.2021 № 6046/6/21-22-04-02-08 та не заперечується відповідачем у відзиві на позов.

Отже, за наслідками розгляду суд дійшов висновку, що ТОВ "Колосс" в порядку та у спосіб, передбаченими п. 49.3 ст. 49 ПК України подано до контролюючого органу податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи за 2021 рік.

Податкова декларація містила всі передбачені п.п. 48.3, 48.4 ст. 48 ПК України обов`язкові реквізити, а тому дії контролюючого органу щодо відмови в прийнятті відповідної декларації є невиконанням передбаченого п. 49.8 ст. 49 ПК України обов`язку та свідчить про їх протиправність.

Зважаючи на викладене, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у прийнятті податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи на 2021 рік № 9032617705 та Розрахунку частки сільськогосподарського товаровиробника за 2020 рік № 9032619671, поданих ТОВ "Колосс" до контролюючого органу 22.02.2021.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно із ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

У зв`язку з тим, що відповідачем не надано доказів правомірності вчинених ним дій та прийнятих рішень, що були предметом дослідження в рамках даної адміністративної справи, суд вважає позовні вимоги ТОВ "Колосс" такими, що підлягають задоволенню.

Частиною 1 ст. 139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки за результатами розгляду справи суд дійшов висновку про задоволення позову, то за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь ТОВ "Колосс" належить стягнути судовий збір у сумі 2270,00 грн.

Керуючись ст. ст. 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд, -

вирішив:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі щодо відмови ТОВ "Колосс" у підтвердженні статусу платника єдиного податку четвертої групи на 2021 рік, оформленої листом від 24.03.2021 № 6046/6/21-22-04-02-08.

Зобов`язати Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (код ЄДРПОУ ВП 43995495; 73022, м. Херсон, просп. Ушакова, 75) внести до Єдиного державного реєстру платників єдиного податку відомості про товариство з обмеженою відповідальністю "Колосс" (код ЄДРПОУ 37125766; 73486, м. Херсон, смт. Антонівка, вул. Набережна, 11), як платника єдиного податку 4 групи.

Визнати протиправними дії Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі щодо відмови у прийнятті податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи на 2021 рік № 9032617705 та Розрахунку частки сільськогосподарського товаровиробника за 2020 рік № 9032619671, поданих ТОВ "Колосс" 22.02.2021.

Зобов`язати Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (код ЄДРПОУ ВП 43995495; 73022, м. Херсон, просп. Ушакова, 75) прийняти податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи на 2021 рік №9032617705 та Розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробника за 2020 рік №9032619671, поданих товариством з обмеженою відповідальністю "Колосс" (код ЄДРПОУ 37125766; 73486, м. Херсон, смт. Антонівка, вул. Набережна, 11) 22.02.2021.

Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Колосс" (код ЄДРПОУ 37125766; 73486, м. Херсон, смт. Антонівка, вул. Набережна, 11) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (код ЄДРПОУ ВП 43995495; 73022, м. Херсон, просп. Ушакова, 75) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя О.Й. Кисильова

кат. 111000000