Рішення № 98762027, 04.08.2021, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.08.2021
Номер справи
320/5757/19
Номер документу
98762027
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 серпня 2021 року м. Київ № 320/5757/19

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Панової Г.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області

про зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (позивач) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (відповідач), в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про заробітну плату для обчислення пенсії № 7.4-12 від 05.03.2019 ПрАТ «Авіакомпанія Авіалінії України»;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , враховуючи заробітну плату, отриману позивачем в період із січня 1994 року по грудень 1998 рік, на підставі довідки про заробітну плату для обчислення пенсії № 7.4-12 від 05.03.2019 ПрАТ «Авіакомпанія Авіалінії України», починаючи з дати призначення пенсії з 13.06.2019 та виплатити різницю між перерахованою та отриманою пенсією починаючи з моменту перерахунку пенсії.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області, у зв`язку з чим на підставі п. 1ст. 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування`звернувся до відповідача із заявою про врахування його заробітної плати на ПрАТ «Авіакомпанія Авіалінії України» за період із січня 1994 по грудень 1998 року. Проте відповідач відмовив у проведенні перерахунку пенсії позивача, посилаючись при цьому на те, що ПрАТ «Авіакомпанія Авіалінії України» не було надано документів, якіпідтверджують нарахування страхових внесків (зборів) до Пенсійного фонду України на суми нарахованої заробітної плати.

Вказані дії відповідача позивач вважає протиправними, оскільки зазначає про наявність у нього права на перерахунок пенсії згідно Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 18.11.2019 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Крім того, судом запропоновано відповідачу протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати до суду відзив на позовну заяву та разом з цим, роз`яснено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин справа буде вирішена за наявними матеріалами.

Відповідач позов не визнав, надав суду відзив на позовну заяву від 09.12.2019 № 2878/108-05, в якому зазначає, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування». Період роботи позивача в ДП «Авіалінії України» із січня 1994 по грудень 1998 року врахований при обчисленні страхового стажу для розрахунку пенсії. Натомість, положенням статті 40 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» передбачено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Оскільки довідка про заробітну плату № 7.4-12 від 05.03.2019, що була видана ПрАТ «Авіакомпанія авіалінії України» за період роботи позивача із січня 1994 року по грудень 1998 рік, не підтверджена первинними документами, які свідчать про нарахування страхових внесків (зборів) до соціальних фондів, така довідка не може бути прийнята для розрахунку пенсії позивача.

Вказане, на думку відповідача, підтверджується результом звірки відомостей, поданих для обчислення пенсії з первинними документами № 4994/03 від 02.07.2019.

У зв`язку з цим відповідач не вбачаєпідстав для проведення перерахунку пенсії позивача із врахуваннямдовідки про заробітну плату № 7.4-12 від 05.03.2019, оскільки ПрАТ «Авіакомпанія Авіалінії України» не підтвердило нарахування страхових внесків (зборів) до Пенсійного фонду України на суми нарахованої заробітної плати позивача.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 із січня 1994 по грудень 1998 року працював у Бориспільському регіональному відділенні Української державної авіакомпанії «Авіалінії України» (на даний час - ПрАТ «Авіакомпанія Авіалінії України») та отримував відповідну заробітну плату.

На даний час позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області та отримує пенсію за віком.

У відповідності до пункту 1 статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» позивач 13 червня 2019 рокузвернувся із заявою до Бориспільського відділу обслуговування громадян управліня обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, в якій просив врахувати для перерахунку його пенсії заробітну плату, отриману на різних посадах у ПрАТ «Авіакомпанія Авіалінії України» за період із січня 1994 по грудень 1998 року.

Листом від 20.09.2019 № Бориспільський відділ обслуговування громадян управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області відмовив позивачу у проведенні перерахунку пенсії, мотивуючи це тим, що за результатом зустрічної перевірки довідки про заробітну плату № 7.4-12 від 05.03.2019, виданої ПрАТ «Авіакомпанія авіалінії України» за період із січня 1994 по грудень 1998 року, було встановлено факт не надання авіакомпанією документів, які підтверджують нарахування страхових внесків (зборів) до Пенсійного фонду.

Вказане стало підставою для звернення позивача з цим позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходив з наступного.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV.

Положенням статті 8 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" визначено коло осіб, що мають право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи, саме:

громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом;

особи, яким до дня набрання чинності цим Законом була призначена пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" (крім соціальних пенсій) або була призначена пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) за іншими законодавчими актами, але вони мали право на призначення пенсії за Законом України "Про пенсійне забезпечення" - за умови, якщо вони не отримують пенсію (щомісячне довічне грошове утримання) з інших джерел, а також у випадках, передбачених цим Законом, - члени їхніх сімей.

Право на отримання довічної пенсії та одноразової виплати за рахунок коштів накопичувальної системи пенсійного страхування мають застраховані особи і члени їхніх сімей та/або спадкоємці на умовах та в порядку, визначених цим Законом.

Особи, які не підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, але добровільно сплачували страхові внески в порядку та розмірах, встановлених законом, до солідарної системи та/або накопичувальної системи пенсійного страхування, мають право на умовах, визначених цим Законом, на отримання пенсії і соціальних послуг за рахунок коштів Пенсійного фонду та/або отримання довічної пенсії чи одноразової виплати за рахунок коштів накопичувальної системи пенсійного страхування.

Іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, мають право на отримання пенсійних виплат і соціальних послуг із системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування нарівні з громадянами України на умовах та в порядку, передбачених цим Законом, якщо інше не передбачено міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

Згідно статті 9 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

Відповідно до частини 1 статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

В силу частини третьої статті 44 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.

Пунктом 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління від 07 липня 2014 року №13-1, далі - Порядок № 22-1) передбачено, що при прийманні документів орган, що призначає пенсію:

1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;

2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;

3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).

Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;

4) видає пам`ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі.

Згідно з пунктом 2.1 Порядку № 22-1 за бажанням пенсіонера у період до 01 січня 2016 року ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) до 01 липня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

У додатку № 1 до Порядку № 22-1 (у редакції чинній на час видачі довідки про заробітну плату) передбачено, що в довідці про заробітну плату повинно бути зазначено назви первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якими можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Відповідно до пункту 2.10 Порядку № 22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

Отже, з аналізу наведених норм чинного законодавства вбачається, що єдиною і обов`язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 01 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, зокрема, виписок з особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією. Іншого чинним законодавством не передбачено.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 22 січня 2020 року у справі № 607/7680/17, висновок якого суд враховує при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин (частина 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України).

Так в матеріалах справи міститься копія довідки ПрАТ «Авіакомпанія Авіалінії України» від 05.03.2019 № 7.4-12, зякої вбачається, що заробітна плата ОСОБА_1 , яка враховується при обчисленні пенсії в період із січня 1994 по грудень 1998 року, склала 22 347,25258 грн.

Натомість у своєму листі від 20.09.2019 № 1487/103-07 Бориспільський відділ обслуговування громадян Управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області зазначає, що при проведенні зустрічної перевірки довідки №7.4-12 від 05.03.2019, ПрАТ «Авіакомпанія Авіалінії України» не було надано документів, якіпідтверджують нарахування страхових внесків (зборів) до соціальних фондів, що підтверджується результатом звірки відомостей, поданих для обчислення пенсії, з первинними документами № 4994/03 від 02.07.2019.

Проте, як вбачається з листа Бориспільського відділу обслуговування громадян Управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 10.10.2019 № 1902/105-03, що був наданий у відповідь на адвокатський запит, станом на 08.10.2019 у ПрАТ «Авіакомпанія Авіалінії України» (ЄДРПОУ 01130584) відсутня будь-яказаборгованість по сплаті страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Отже, вказуючи на відсутність доказів сплати ПрАТ «Авіакомпанія Авіалінії України» страхових внесків у період із січня 1994 по грудень 1998 року, відповідач фактично суперечить своїм доводам, викладеним у відзиві на позовну заяву від 09.12.2019 № 2878/108-05.

Крім того, факт роботи позивача в період із січня 1994 року по грудень 1998 рік підтверджується записами трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 , в якій зазначено, що з 01.04.1993 року позивач у відповідності до статті 32 КЗпП України був переведений в Бориспільське регіональне відділення Української державної авіакомпанії «Авіалінії України» по причині реорганізації Бориспільського об`єднаного авіазагону Українського управління цивільної авіації відповідно до наказу Міністерства транспорту України від 01.03.1993 №15. В період із січня 1994 року по грудень 1998 рік позивач працював на відповідних посадах в Бориспільському державному підприємстві Української державної авіакомпанії «Авіалінії України», створеному на підставі наказу Державного департаменту авіаційного транспорту України від 30.12.1994 № 134 та в Державній авіакомпанії «Авіалінії України», яка була створена в процесі реорганізації Бориспільського державного підприємства Української державної авіакомпанії «Авіалінії України» на підставі наказу Міністерства транспорту України від 18.03.1998 № 84.

Відповідно до статті 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно із статтею 48 Кодексу законів про працю України трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.

До трудової книжки заносяться відомості про роботу, заохочення та нагороди за успіхи в роботі на підприємстві, в установі, організації; відомості про стягнення до неї не заносяться.

Оскільки під час розгляду даної справи було встановлено факт роботи позивача на відповідних посадах в період із січня 1994 року по грудень 1998 рік і дана обставина підтверджується записами в трудовій книжці ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 та довідкою про його заробітну платувід 05.03.2019 № 7.4-12, суд дійшов висновку щодо протиправності відмови відповідача зарахувати спірний період при обчисленні пенсії позивача та наявності правових підстав для зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про заробітну плату для обчислення пенсії № 7.4-12 від 05.03.2019, виданої ПрАТ «Авіакомпанія Авіалінії України», починаючи з дати призначення пенсії з 13.06.2019 та виплатити різницю між перерахованою та отриманою пенсією починаючи з моменту перерахунку пенсії.

Згідно із частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Під час розгляду справи відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не надав до суду належних та допустимих доказів на підтвердження правомірності дій щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про заробітну плату для обчислення пенсії № 7.4-12 від 05.03.2019, виданої ПрАТ «Авіакомпанія Авіалінії України», за період роботи позивача із січня 1994 року по грудень 1998 рік.

За таких обставин, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Під час звернення до суду позивачем за заявлені позовні вимоги сплачено судовий збір у розмірі 768,40 грн. згідно квитанції № 28658545-1 від 21.10.2019, оригінал якої наявний в матеріалах справи.

Таким чином, враховуючи положення статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 768,40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень.

Беручи до уваги, що позовні вимоги задоволено у повному обсязі, тягар оплати судових витрат у вигляді судового збору в сумі 768,40 грн. слід покласти на Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242-246, 250, 255, 295 КАС України, суд

В И Р І Ш И В:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про заробітну плату для обчислення пенсії № 7.4-12 від 05.03.2019, виданої ПрАТ «Авіакомпанія Авіалінії України».

3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (код ЄДРПОУ 22933548; місцезнаходження: 04071, м. Київ, вул. Ярославська, 40) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ), враховуючи заробітну плату, отриману ним в період з січня 1994 року по грудень 1998 рік, на підставі довідки про заробітну плату для обчислення пенсії № 7.4-12 від 05.03.2019, виданої ПрАТ «Авіакомпанія Авіалінії України», починаючи з дати призначення пенсії з 13.06.2019 та виплатити різницю між перерахованою та отриманою пенсією, починаючи з моменту перерахунку пенсії.

5. Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (код ЄДРПОУ 22933548; місцезнаходження: 04071, м. Київ, вул. Ярославська, 40) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) судовий збір в сумі 768 (сімсот шістдесят вісім гривень) 40 копійок.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення .

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Панова Г. В.