
Справа № 226/1264/21
Справа № 226/1264/21
Провадження № 2/226/457/2021
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 серпня 2021 року м.Мирноград
Димитровський міський суд Донецької області у складі:
головуючого - судді Редько Ж.Є.,
при секретарі Попенко І.І.,
розглянувши заочно у відкритому судовому засіданні у спрощеному позовному провадженні справу за позовом Управління соціального захисту населення Мирноградської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених грошових коштів,
В С Т А Н О В И В:
Позивач Управління соціального захисту населення Мирноградської міської ради (далі УСЗН) звернувся до суду з позовом до відповідача ОСОБА_1 про стягнення грошових коштів, в обґрунтування якого вказав, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка зареєстрована і проживає в м.Мирнограді Донецької області та має сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , доньку ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , і доньку ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , перебуває на обліку в УСЗН з 01.01.2017 як отримувач допомоги на дітей одиноким матерям та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям. Вказані види державної допомоги були призначені та виплачувалися відповідачу на підставі поданих нею заяв з відповідними пакетами документів. Так згідно з заявою від 01.07.2019 відповідачу на підставі рішень УСЗН від 19.09.2019 з урахуванням її доходів було призначено на період з 01.07.2019 по 31.12.2019 допомогу на дітей одиноким матерям у розмірі 564 грн 12 коп. щомісячно та державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям у розмірі 6262 грн 88 коп. За заявою від 08.01.2020 відповідачу на підставі рішень УСЗН від 16.01.2020 з урахуванням її доходів було призначено на період з 01.01.2019 по 30.06.2020 допомогу на дітей одиноким матерям у розмірі 1788 грн 25 коп. щомісячно та державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям у розмірі 8063 грн 53 коп. При зверненні до управління 21.07.2020 відповідач повідомила, що вона 03.04.2019 зареєструвалася як фізична особа-підприємець, що підтвердилося випискою з ЄДРПОУ. У зв`язку з цим згідно з рішенням УСЗН від 12.08.2020 відповідачу було відмовлено у призначенні цих допомог з 01.07.2020. Крім того з урахуванням отриманих відповідачем доходів було зроблено перерахунок з 01.07.2019, згідно з яким права на призначення допомоги на дітей одиноким матерям з 01.07.2019 по 30.06.2020 відповідач не мала; державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям з дітьми за період з 01.07.2019 по 30.11.2019 склала по 2506 грн 26 коп., з 01.12.2019 по 31.12.2019 по 2995 грн 41 коп., а за період з 01.01.2020 по 30.06.2020 вона не підлягає призначенню, оскільки середньомісячний сукупний дохід відповідача перевищує або дорівнює рівню прожиткового мінімуму для сім`ї. Отже за період з 01.07.2019 по 31.07.2020 надміру виплачені кошти ОСОБА_1 склали 93398 грн 65 коп. (14414 грн 22 коп по виплаті допомоги на дітей одиноким матерям та 78984 грн 43 коп. по виплаті державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`я), які позивач просить стягнути з відповідача на свою користь.
Позивач УСЗН до судового засідання не з`явився, про час та місце слухання справи повідомлений належним чином, надав заяву про розгляд справи за відсутності його представника, не заперечуючи проти розгляду справи в заочному порядку.
Відповідач ОСОБА_1 , будучи двічі сповіщеною про час і місце слухання справи у судове засідання не з`явилась без повідомлення причин, відзиву на позов не подала.
Згідно з вимогами ст.280 ЦПК України суд вважає за можливе ухвалити по цій справі заочне рішення на підставі доказів, що є в матеріалах справи, оскільки відповідач був належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання, не з`явився в судове засідання, не повідомив причини неявки, не подав відзив, позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Згідно з ухвалою судді від 07.05.2021 у справі відкрито спрощене позовне провадження з повідомленням сторін.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1 є матір`ю п`ятьох дітей: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , і ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , відомості про батьків яких до актового запису внесені за вказівкою матері відповідно до ст.135 СК України. Діти мешкають разом з матір`ю, що підтверджується копіями свідоцтв про народження дітей, витягами з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження та довідкою Виконавчого комітету Мирноградської міської ради від 02.01.2020 про склад сім`ї відповідача (а.с.12-21, 26).
01.07.2019 ОСОБА_1 звернулась до УСЗН із заявою про призначення їй допомоги на дітей одиноким матерям та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, одночасно подавши декларацію про доходи та майновий стан, в якій вказала на відсутність в неї доходів (а.с.8-9, 11-12).
Згідно з рішеннями УСЗН від 08.07.2019 ОСОБА_1 на підставі її заяви від 01.07.2019 була призначена щомісячна допомога на дітей одиноким матерям (з урахуванням доходів) з 01.07.2019 по 31.12.2019 у розмірі 564 грн 12 коп. та щомісячна державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям з 01.07.2019 по 31.12.2019 у розмірі 6262 грн 88 коп. (а.с.22-23).
01.08.2020 ОСОБА_1 знову звернулась до УСЗН із заявою про призначення їй спірних допомог разом з декларацію про доходи та майновий стан, в якій вказала на відсутність в неї доходів (а.с.24-25, 27-28).
Згідно з рішеннями УСЗН від 16.01.2020 ОСОБА_1 на підставі її заяви від 01.08.2020 була призначена щомісячна допомога на дітей одиноким матерям (з урахуванням доходів) з 01.01.2020 по 30.06.2020 у розмірі 1788 грн 25 коп. та щомісячна державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям з 01.01.2020 по 30.06.2020 у розмірі 8063 грн 53 коп. (а.с.29-30).
Згідно з Випискою з Єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ОСОБА_1 з 03.04.2019 є фізичною особою-підприємцем (а.с.37-38).
Відповідно до Витягу з Реєстру платників єдиного податку ОСОБА_1 є платником єдиного податку 3 групи (а.с.39).
В результаті здійсненого перерахунку згідно з рішеннями УСЗН від 03.08.2020 та від 04.08.2020 державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям з дітьми за період з 01.07.2019 по 30.11.2019 склала по 2506 грн 26 коп., з 01.12.2019 по 31.12.2019 по 2995 грн 41 коп., а за період з 01.01.2020 по 30.06.2020 вона не підлягала призначенню, оскільки середньомісячний сукупний дохід відповідача перевищує або дорівнює рівню прожиткового мінімуму для сім`ї (а.с.41-44).
Також з урахуванням отриманого відповідачем доходу згідно з рішенням УСЗН від 03.08.2020 та від 04.08.2020 було здійснено перерахунок допомоги одиноким матерям, згідно з яким відповідач не мала права на її отримання у період з 01.07.2019 по 30.06.2020 (а.с.41-44).
Згідно з розрахунками УСЗН ОСОБА_1 за період з 01.07.2019 по 30.06.2020 було надміру виплаченодопомогу на дітей одиноким матерям у розмірі 14414 грн 22 коп.та державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям у розмірі 78984 грн 43 коп. (а.с.45, 46).
УСЗН на адресу відповідача спрямований лист від 21.08.2020 про повернення або утримання вищевказаних сум переплати, який згідно з рекомендований повідомленням про вручення поштового відправлення отриманий ОСОБА_1 27.08.2020 (а.с.47, 48).
Відповідно до ст.18-1 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини) відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Пунктом 34 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001 (далі - Порядок) визначено, що допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матерям (батькам) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, надається до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Середньомісячний сукупний дохід сім`ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги на підставі довідки про доходи і декларації про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.
Відповідно до п.36 Порядку допомога на дітей одиноким матерям призначається з місяця, в якому було подано заяву з усіма необхідними документами, та виплачується щомісяця по місяць досягнення дитиною 18-річного віку (якщо діти навчаються за денною формою у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років) включно. Допомога виплачується протягом шести календарних місяців.
Статтею 21 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» визначено, що органи, які призначають і здійснюють виплату державної допомоги сім`ям з дітьми, мають право у разі потреби перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність відповідних документів, поданих для призначення допомоги. Аналогічна норма закріплена у п.48 Порядку.
Частиною другою ст.22 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.
Відповідно до ч.1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям (далі державна соціальна допомога) - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї;
малозабезпечена сім`я - сім`я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний дохід нижчий, ніж прожитковий мінімум для сім`ї.
Згідно зі ст.ст.3, 5, 6 цього Закону право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім`ї, які постійно проживають на території України. Розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім`ї та її середньомісячним сукупним доходом. Державна соціальна допомога призначається на шість місяців.
Відповідно до ст.13 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» контроль за правильністю призначення і виплати державної соціальної допомоги, використання коштів Державного бюджету України, спрямованих на надання такої допомоги, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням вимог законодавства під час надання соціальної підтримки. Під час надання державної соціальної допомоги проводиться перевірка майнового стану членів сім`ї в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.27 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250 (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) (далі - Порядок) контроль за правильністю призначення і виплати соціальної допомоги здійснює орган соціального захисту населення безпосередньо та через соціальних інспекторів. Органи соціального захисту населення мають право робити запити та у строк до п`яти календарних днів з дня надходження відповідного запиту безоплатно отримувати від ДФС, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, органів Пенсійного фонду України інформацію, необхідну для перевірки достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.
Відповідно до п.25 Порядку виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення.
Відповідно до п.28 Порядку якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Відповідно до ч.1 ст.1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
З огляду на те, що з боку відповідача наявна недобросовісність набуття грошової допомоги, а вимога УСЗН про повернення коштів залишена без реагування і добровільно ОСОБА_1 кошти не були повернуті, суд приходить до висновку, що з відповідача на користь позивача необхідно стягнути суму надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям з дітьми у розмірі 78984 грн 43 коп. та допомоги на дітей одиноким матерям у розмірі 14414 грн 22 коп., а всього 93398 грн 65 коп. в повному обсязі.
Сплачений позивачем при зверненні до суду з позовом судовий збір у розмірі 2270 грн 00 коп. (а.с.1, 2) на підставі ч.1 ст.141 ЦПК України підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.
На підставі «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», ст.1212 ЦК України, Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001, Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250 керуючисьст.ст.10, 12, 13, 76, 81, 141, 259, 263-265, 268, 273, 280-284, 282, 352, 354, 355 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В:
Позов Управління соціального захисту населення Мирноградської міської ради (місцезнаходження: 85327, Донецька область, м.Мирноград, м-н «Молодіжний», 59, код ЄДРПОУ 25953304) до ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення надміру виплачених грошових коштів задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Мирноградської міської ради надміру виплачені за період з 01 липня 2019 року по 30 червня 2020 року кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям з дітьми в сумі 78984 грн 43 коп., допомоги на дітей одиноким матерям в сумі 14414 грн 22 коп. та судовий збір у сумі 2270 грн 00 коп., а всього 95668 (дев`яносто п`ять тисяч шістсот шістдесят вісім) грн 65 коп.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд, якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Донецького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги іншими учасниками справи у тридцятиденний строк з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом зазначених строків не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя Ж.Є.Редько