
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про закриття провадження у справі
27 липня 2021 року справа № 480/782/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бондаря С.О.
за участю секретаря судового засідання - Демченко К.І.
представника позивача - Садикова В.В.
представника відповідача - Андрущенко Н.В.
представника третьої особи - Грицини В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Культурно-діловий центр" до Виконавчого комітету Сумської міської ради, треті особи: КП "Міськводоканал" Сумської міської ради, Департамент інфраструктури міста Сумської міської ради про визнання протиправним та нечинним рішення,-
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Культурно-діловий центр" звернулося до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Виконавчого комітету Сумської міської ради про визнання протиправним та нечинним рішення від 15.01.2019 № 4 "Про затвердження Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення міста Суми" з моменту його прийняття.
Позовні вимоги мотивовані тим, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Культурно-діловий центр" є споживачем послуг, яке надає Комунальне підприємство “Міськводоканал” СМР (третя особа), на підставі Договору № 2889 про надання послуг з централізованого постачання холодної води та водовідведення від 01.04.2019. Відповідно пункту 4.2.15 Договору № 2889 споживач зобов`язаний дотримуватися встановлених кількісних та якісних показників стічних вод на каналізаційних випусках. Оплачувати рахунки за скид січних вод з понаднормативним забрудненням при порушенні встановлених допустимих концентрацій забруднюючих речовин у концентрації, визначеної місцевими правилами приймання стічних вод. Правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення міста Суми затверджені рішенням Виконавчого комітету Сумської міської ради від 15.01.2019 № 4. На думку позивача, вказане рішення порушує майнові права та охоронювані законом всіх суб`єктів господарювання міста Суми, у тому числі позивача, ставлячи їх наперед у невигідне становище відносно виробника послуг та покладаючи на суб`єктів господарювання непередбачуваний, додатковий майновий тягар.
Виконавчий комітет Сумської міської ради надав суду відзив на позов, у якому зазначає, що позивач у позовній заяві не вказує які саме права, свободи та інтереси порушено та в чому полягає необхідність прийняття рішення про визнання протиправним та нечинним рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 15.01.2019 № 4 «Про затвердження Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення м. Суми». На думку відповідача, оскаржуване рішення відповідає вимогам чинного законодавства.
КП "Міськводоканал" Сумської міської ради подало до суду письмові пояснення, згідно яких підприємство заперечує проти позову, оскільки рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 15.01.2019 № 4 «Про затвердження Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення м. Суми» є правомірним.
Ухвалою суду від 29.01.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання.
Протокольною ухвалою від 28.04.2021 суд закрив підготовче провадження, справа призначена до розгляду по суті.
В судовому засіданні представник позивача Садиков В.В. позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
У судовому засіданні представник відповідача Андрущенко Н.В. пояснив, що рішенням Сумської міської ради від 30.06.2021 № 1232-МР скасовано рішення виконавчого комітету Сумської міської ради “Про затвердження Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення міста Суми” № 4 від 15.01.2019”. Вказане рішення набрало законної сили з моменту оприлюднення, у зв`язку з чим Правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення міста Суми не діють, а тому предмет спору відсутній.
Представник КП "Міськводоканал" Сумської міської ради Грицина В.В., заперечуючи проти позову, пояснила, що затверджені виконкомом Правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення міста Суми, скасовані рішенням Сумської міської ради.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові матеріали справи, встановив наступне.
Відповідно до частин першої та другої статті 11 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи. Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.
Пунктом 15 ч. 1 ст. 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” визначено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, як скасування актів виконавчих органів ради, які не відповідають Конституції чи законам України, іншим актам законодавства, рішенням відповідної ради, прийнятим у межах її повноважень.
Відповідно до ч.1, 2 ст. 59 вказаного Закону, рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
За приписами частини 9 ст. 59 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” рішення виконавчого комітету ради з питань, віднесених до власної компетенції виконавчих органів ради, можуть бути скасовані відповідною радою.
Судом встановлено, що спір між сторонами виник з приводу прийняття рішення Виконавчого комітету Сумської міської ради від 15.01.2019 №4 "Про затвердження Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення міста Суми". Разом з тим, рішенням Сумської міської ради від 30.06.2021 № 1232-МР скасовано рішення виконавчого комітету Сумської міської ради “Про затвердження Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення міста Суми” № 4 від 15.01.2019”.
Тобто, суб`єктом владних повноважень, виправлено допущені порушення, відповідно, станом на день розгляду справи судом, відсутній предмет спору.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 238 Кодексу адміністративного судочинства України у разі якщо у справі щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб`єкта владних повноважень, якщо оскаржувані порушення були виправлені суб`єктом владних повноважень і при цьому відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення, суд закриває провадження у справі.
Стосовно заяв позивача, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішення протиправним та нечинним з моменту його прийняття, суд зазначає наступне.
Згідно з частиною другою ст. 265 Кодексу адміністративного судочинства України нормативно правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Отже, у суду відсутні законні підстави для визнання рішення Виконавчого комітету Сумської міської ради від 15.01.2019 № 4 "Про затвердження Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення міста Суми" протиправним та нечинним з моменту його прийняття.
Такий висновок суду повністю узгоджується з правовою позицією Великої Палати Верховного Суду, зазначеній у постанові від 26.02.2019 у справі №826/14367/17.
Враховуючи викладене, суд вважає, що оскаржувані порушення були виправлені суб`єктом владних повноважень і при цьому відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішення Виконавчого комітету Сумської міської ради від 15.01.2019 №4 протиправним після його скасування Сумською міською радою, а тому закриває провадження у справі.
Керуючись ст. ст. 238, 248, 256, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У Х В А Л И В:
Провадження у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Культурно-діловий центр" до Виконавчого комітету Сумської міської ради, треті особи: КП "Міськводоканал" Сумської міської ради, Департамент інфраструктури міста Сумської міської ради про визнання протиправним та нечинним рішення - закрити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Суддя С.О. Бондар
Повний текст рішення складений 02.08.2021.