Ухвала суду № 98718634, 17.06.2021, Дарницький районний суд міста Києва

Дата ухвалення
17.06.2021
Номер справи
753/20401/20
Номер документу
98718634
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА

справа № 753/20401/20

провадження № 2-а/753/13/21

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"17" червня 2021 р. суддя Дарницького районного суду м. Києва Трусова Т. О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за заявою ОСОБА_1 про визнання протиправними рішень та дій, вчинених суб`єктом владних повноважень - Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві, на виконання рішення суду,

В С Т А Н О В И В:

01.12.2020 ОСОБА_1 (далі також - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Дарницького районного суду м. Києва із заявою про визнання протиправними рішень та дій, вчинених Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві (далі - ГУ ПФУ в м. Києві, відповідач) на виконання рішення суду в адміністративній справі № 753/21536/17 від 06.02.2018.

Заява мотивована тим, що всупереч вищевказаному рішенню суду у лютому 2020 р. ГУ ПФУ в м. Києві здійснило повторний перерахунок пенсії позивача шляхом виключення з грошового забезпечення, з якого розрахована пенсія, надбавок за виконання особливо важливих завдань та інформаційно-аналітичне забезпечення, внаслідок чого з 01.03.2020 розмір пенсії зменшився з 24 115 грн. до 16 231,15 грн. Посилаючись на те, що дії відповідача з повторного перерахунку пенсії вчинені без належних законних підстав і свідчать про фактичний перегляд відповідачем судового рішення у протиправний спосіб, позивач просить: визнати протиправними дії та рішення відповідача щодо здійсненого у 2020 р. перерахунку пенсії; зобов`язати відповідача здійснювати нарахування та виплату пенсії з видів і розмірів грошового забезпечення, з якого вона була перерахована і сплачувалась упродовж лютого 2019 р. - лютого 2020 р. відповідно до рішення суду від 06.02.2018, тобто з включенням до сум грошового забезпечення, з якого здійснюється перерахунок пенсії, надбавок за виконання особливо важливих завдань та інформаційно-аналітичне забезпечення, а також одноразово виплатити йому недоотриману з березня 2020 р. з вини відповідача суму пенсії; відповідно до статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов`язання ГУ ПФУ в м. Києві подати в установлений судом термін звіт про виконання судового рішення.

Ухвалою від 05.01.2021 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Від ГУ ПФУ в м. Києві надійшов відзив із запереченнями проти вимог позивача, які мотивовані тим, що первинний перерахунок пенсії позивача був помилковим, у зв`язку з чим у лютому 2020 було переглянуто виконання рішення суду та за результатами здійснених обчислень встановлено новий розмір пенсії в сумі 16 231,15 грн. Виплату коштів, нарахованих за період з 01.01.2016 по 17.05.2018, в сумі 143 163,80 грн. було здійснено в липні 2020 р. Перерахунок пенсії позивача проведено відповідно до вимог статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 29.05.2017, яка містить відомості лише щодо сум основних видів грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавка за вислугу років), та наявних в матеріалах пенсійної справи грошового атестату від 10.11.2008 та довідки про додаткові види грошового забезпечення від 10.11.2008, згідно яких надбавка за виконання особливо важливих завдань становить 2639 грн., надбавка за інформаційно-аналітичне забезпечення - 875 грн., а премія - 9033,36 грн.

За міркуванням відповідача рішення суду виконане належним чином, а наведені у заяві обрахунки суб`єктивні і не підтверджені передбаченими законом документами, зокрема на їх підтвердження не надано довідки Міністерства внутрішніх справ.

Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах сторін, суд встановив такі обставини.

06.02.2018 Дарницький районний суд м. Києва ухвалив рішення (постанову) в адміністративній справі № 753/21536/17 за позовом ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в м. Києві про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання перерахувати і виплатити пенсію за вислугу років, призначену на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Даним рішенням суд визнав протиправною бездіяльність відповідача щодо нездійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 та зобов`язав ГУ ПФУ в м. Києві провести перерахунок та виплату пенсії відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» на підставі довідки МВС № 22/6-70475 від 29.05.2017 про розмір грошового забезпечення з включенням до сум грошового забезпечення надбавки за особливо важливі завдання 100% і надбавки за інформаційно-аналітичне забезпечення 50%, що входять до розрахунку пенсії за вислугу років, починаючи з 01.01.2016, без обмеження її максимального розміру.

18.05.2018 постанова набрала законної сили та за нею було видано виконавчий лист.

В січні 2019 р. на виконання даного рішення суду та ухвали про виправлення описки в судовому рішенні від 07.09.2018 відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача виходячи з таких видів та розмірів грошового за забезпечення: посадовий оклад - 4400 грн.; оклад за військове звання - 2400 грн.; процентна надбавка за вислугу років 50% - 3400 грн.; набавка за роботу в умовах режимних обмежень 10% - 440 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань 100% - 10200 грн.; надбавка за інформаційно-аналітичне забезпечення 50% - 2200 грн.; премія 84,9% - 19550,96 грн.

Після даного перерахунку розмір пенсії позивача за вислугу років становив 24115 грн., який виплачувався позивачу з 01.02.2019.

В лютому 2019 р. позивачу також було здійснено виплату різниці пенсії за період з 18.05.2018 по 31.01.2019 в сумі 82190 грн.

В лютому 2020 р. відповідач переглянув виконання рішення суду у даній справі шляхом повторного перерахунку пенсії позивача виходячи з таких видів та розмірів грошового забезпечення: посадовий оклад - 4400 грн.; оклад за військове звання - 2400 грн.; процентна надбавка за вислугу років 50% - 3400 грн.; набавка за роботу в умовах режимних обмежень 10% - 440 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань 100% - 2639 грн.; надбавка за інформаційно-аналітичне забезпечення 50% - 875 грн.; премія 84,9% - 9033,36 грн.

За результатами здійснених обчислень відповідач визначив для щомісячної виплати пенсію в розмірі 16231,15 грн. та здійснив нарахування коштів за період з 01.01.2016 по 17.05.2018 в розмірі 143 163,80 грн., які були виплачені в липні 2020 р.

Отже починаючи з 01.03.2020 позивачу виплачується пенсія в розмірі 16231,15 грн.

Не погоджуючись зі здійсненим перерахунком, позивач неодноразово звертався до відповідача із заявами щодо роз`яснення причин зменшення розміру пенсії та оскаржував дії відповідача до Пенсійного фонду України та Міністерства соціальної політики.

Також позивач подав до Окружного адміністративного суду м. Києва позов до ГУ ПФУ в м. Києві про визнання протиправними дій, пов`язаних з перерахунком раніше перерахованої за рішенням суду пенсії, проте ухвалою від 08.07.2020 у відкритті провадження за даним позовом було відмовлено. Ухвала мотивована тим, що положеннями Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено звернення з позовною заявою із вимогами щодо виконання рішення суду, а питання оскарження рішень, дії чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень вирішуються в порядку, визначеному статтею 383 цього Кодексу. Окрім того учасники справи можуть звернутися до суду із заявами щодо прийняття додаткового рішення, роз`яснення судового рішення або встановлення способу і порядку виконання рішення.

31.07.2020 позивач пред`явив виконавчий лист, виданий за постановою суду у справі № 753/21536/17, до примусового виконання та за ним було відкрито виконавче провадження № 62729499, яке перебуває в провадженні Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у м. Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ).

В рамках даного виконавчого провадження позивач неодноразово оскаржував бездіяльність державного виконавця, також звертався до відповідача і до Президента України.

За результатами розгляду звернення позивача до Президента України Пенсійний фонд України повідомив, що оскільки у органів Пенсійного фонду відсутні повноваження щодо самостійного визначення розміру грошового забезпечення, судове рішення, ухвалене на його користь, виконане ГУ ПФУ в м. Києві в межах покладених на нього зобов`язань.

Даючи оцінку доводам позивача про протиправність рішень та дій відповідача при виконанні рішення суду, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України; судове рішення є обов`язковим до виконання; держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку; контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Стаття 14 Кодексу адміністративного судочинства України (далі -КАС України) визначає, що судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України.

Судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими та службовими особами, фізичними та юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.

Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Аналогічні положення містяться у статті 370 КАС України, відповідно до якої судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Отже, обов`язковість виконання судового рішення є важливою складовою права особи на справедливий суд, що гарантоване статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, та однією з основних засад судочинства, визначених статтею 129-1 Конституції України, статтею 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, статтями 14, 370 КАС України.

З метою забезпечення судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах стаття 383 КАС України передбачає, що особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.

За відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення. За наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу (частина 6 статті 383 КАС України).

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до положень частин першої-другої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ) перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» (далі - Порядок № 45).

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

На підставі рішення Кабінету Міністрів України державні органи (Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв`язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС) повідомляють у п`ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п`ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

За правилами пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії, які в свою чергу протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії. Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Отже чинним законодавством України визначено механізм здійснення перерахунку пенсії, призначених відповідно доЗакону № 2262-ХІІ.

Даний механізм передбачає, що перерахунок пенсії здійснюється на підставі довідок, які видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, що знайшло своє відображення у рішенні суду про зобов`язання здійснити позивачу перерахунок пенсії на підставі довідки МВС № 22/6-70475 від 29.05.2017.

Дослідженням даної довідки встановлено, що у ній містяться відомості лише щодо сум основних видів грошового забезпечення, а саме: посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років, а також набавки за роботу в умовах режимних обмежень в розмірі 440 грн. та премії в розмірі 9033,36 грн.

Відомості про розмір надбавок за виконання особливо важливих завдань та за інформаційно-аналітичне забезпечення в даній довідці відсутні.

Рішення суду про здійснення перерахунку пенсії позивача не містить вказівки на розмір складових грошового забезпечення, які мають враховуватись при перерахунку пенсії, в тому числі і щодо розміру надбавок за виконання особливо важливих завдань та за інформаційно-аналітичне забезпечення.

19.02.2020 Велика Палата Верховного Суду ухвалила рішення у зразковій справі № № 240/6263/18, викладені у якому правові висновки мають враховуватись судом (частина 3 статті 291 КАС України).

У даному рішенні (постанові) Верховний Суд сформулював правову позицію, яка полягає у тому, що органи Пенсійного фонду України не наділені правом самостійно визначати розміри складових грошового забезпечення, що впливають на обчислення розміру пенсії при її перерахунку, а питання врахування у складі грошового забезпечення середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення могло би бути предметом спору про визнання протиправними дій відповідного державного органу щодо складення довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії та не може бути розглянуто в межах адміністративної справи про правильність перерахунку пенсії органом Пенсійного фонду України (пункти 55, 69).

Відтак після ухвалення Верховним Судом рішення у зразковій справі відповідач з урахуванням наведених правових висновків переглянув виконання рішення суду та цілком правомірно повторно перерахував пенсію позивача у спосіб, визначений рішенням суду та законом - на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 29.05.2017, на яку суд послався у своєму рішенні, та документів, що є у пенсійній справі.

Отже ураховуючи, що при повторному перерахунку пенсії позивача відповідач діяв відповідно до законодавства, яке регулює порядок перерахунку пенсії, а саме: Закону № 2262-ХІІ, Порядку № 45, та чинної судової практики, суд доходить до висновку про відсутність обставин протиправності його рішень і дій та порушення прав, свобод та інтересів позивача, у зв`язку з чим залишає заяву позивача без задоволення.

Керуючись статтею 383 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

У Х В А Л И В:

Заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними рішень та дій, вчинених суб`єктом владних повноважень - Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві, на виконання рішення суду залишити без задоволення.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Ухвала може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду через Дарницький районний суд м. Києва протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повної ухвали. Учасник справи, якому повна ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга на ухвали суду подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Суддя: