
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 липня 2021 року Справа № 160/6760/20 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Бондар М.В.
при секретарі судового засідання Серпіковій А.Ю.
за участю:
представника позивача Феленко С.О. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "САОЛ" до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, як відокремлений підрозділ про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
ВСТАНОВИВ:
Приватне підприємство "САОЛ" (далі - ПП "САОЛ", позивач) звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, яке в підготовчому засіданні судом замінено на правонаступника – Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, як відокремлений підрозділ (далі – ГУ ДПС у Дніпропетровській області, відповідач), в якій позивач просить:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення ГУ ДПС у Дніпропетровській області №0004191409 від 22.10.2019 року, яким збільшено суму грошового зобов`язання з податку на прибуток на суму 56 242,50 грн. (за податковим зобов`язанням збільшено на суму 37 495,00 грн., штрафна санкція - 18 747,50 грн.);
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення ГУ ДПС у Дніпропетровській області №0004181409 від 22.10.2019 року, яким збільшено суму грошового зобов`язання з податку на додану вартість на суму 62 491,50 грн. (за податковим зобов`язанням збільшено на суму 41 661,00 грн., штрафна санкція - 20 830,50 грн.)
В обґрунтування позову зазначено, що відповідачем проведена позапланова невиїзна перевірка ПП "САОЛ", за результатами якої складено акт №56/04-36-05-09/34063202 від 09.09.2019 року. На підставі акту перевірки контролюючим органом прийнято податкові повідомлення-рішення від 22.10.2019 року №0004191409, №0004181409. Позивач зазначив, що висновки, викладені в акті перевірки, є протиправними, оскільки реальність виконання господарських операцій зі спірним контрагентом підтверджується оформленими належним чином первинними документами. Таким чином, податкові повідомлення-рішення є протиправними та підлягають скасуванню.
Ухвалою суду від 30.06.2020 року прийнято позовну заяву та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи в порядку статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
28.07.2020 року від представник відповідача на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній зазначає, що оскаржені рішення прийняті ним у відповідності до вимог чинного законодавства, оскільки надані ПП "САОЛ" до перевірки документи та сукупність доказів свідчать про відсутність факту реального вчинення господарських операцій, а самі операції спрямовані виключно на подальшу мінімізацію податкових зобов`язань усіх учасників «паперово-транзитного» переміщення товару по ланцюгу постачання, у зв`язку з чим, у задоволенні позову просить відмовити.
Ухвалою суду від 19.08.2020 року зупинено провадження у справі №160/6760/20 за позовом ПП "САОЛ" до ГУ ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, до набрання законної сили судовим рішенням у адміністративній справі №160/8395/20.
Ухвалою суду від 01.06.2021 року поновлено провадження у справі.
На підставі ухвали від 01.06.2021 року суд перейшов до розгляду справи за правилами загального позовного провадження з призначенням підготовчого засідання на 18.06.2021 року.
18.06.2021 року оголошено перерву у підготовчому засіданні до 14.07.2021 року.
14.07.2021 року закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті на 22.07.2021 року.
В судовому засіданні 22.07.2021 року представник позивача підтримав позовні вимоги та просив суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі. Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце проведення засідання відповідач повідомлений належним чином. Неявка представника відповідача не перешкоджає розгляду справи по суті.
Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що на підставі наказу №4319-п від 18.07.2019 року “Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ПП “САОЛ” та повідомлення від 18.07.2019 року №1517, згідно з п.п. 19-1.1.1 п.19-1 ст.19-1, п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20, ст.75, пп. 78.1.1 п.78.1 ст.78, ст.79, ст. 79 Податкового кодексу України проведена документальна позапланова невиїзна перевірка ПП “САОЛ” з питань дотримання вимог податкового законодавства з податку на прибуток та податку на додану вартість по взаємовідносинам з ТОВ “ЛІАГРО СЕРВІС ГРУП” (код ЄДРПОУ 40331223) за період з 01.01.2016 року по 31.12.2016 року.
За результатами перевірки складено акт №56/04-36-05-09/34063202 від 09.09.2019 року (том 1 а.с. 42-48).
Висновками акту перевірки встановлено порушення:
- п.п. 134.1.1 п.134.1 ст.134 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (зі змінами та доповненнями) знижено податок на прибуток за 2016 рік на суму 37 495 грн.;
- п.144.1 ст.44, п.198.1, п.198.2, п.198.3, п.198.6 ст.198, п.200.1 ст.201 Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010 (зі змінами та доповненнями) знижено податок на додану вартість у грудні 2016 на суму 41 661 грн.
На підставі висновків акту перевірки, відповідачем винесено податкові повідомлення-рішення від 22.10.2019 року:
- №0004191409, яким позивачу збільшено суму грошового зобов`язання з податку на додану вартість на суму 56 242,50 грн. та нараховано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) на суму 18747,50 грн.(том 2 а.с. 154);
- №0004181409, яким позивачу збільшено суму грошового зобов`язання з податку на додану вартість на суму 62 491,50 грн. та нараховано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) на суму 20 830,5 грн.
Не погоджуючись з вказаними податковими повідомлення-рішеннями, позивач оскаржив їх в адміністративному порядку до ДПС України, рішенням якої від 03.02.2020 року №4157/6/99-00-08-05-02-06 податкові повідомлення-рішення від 22.10.2019 року №0004191409 та №0004181409 залишено без змін, а скаргу без задоволення (том 1 а.с.66-67).
Вважаючи податкові повідомлення-рішення від 22.10.2019 року №0004191409 та №0004181409 протиправними та такими, що підлягають скасуванню, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи спір по суті суд зазначає наступне.
Статтею 62 Податкового кодексу України (далі - ПК України) визначено, що одним із способів здійснення податкового контролю є перевірки та звірки відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірки щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.
Пунктом 75.1 статті 75 ПК України передбачено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Згідно з підпунктом 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов`язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом.
Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні контролюючого органу.
Відповідно до пункту 78.4 статті 78 ПК України про проведення документальної позапланової перевірки керівник контролюючого органу приймає рішення, яке оформлюється наказом.
Статтею 79 ПК України визначено особливості проведення документальної невиїзної перевірки.
Зокрема, пунктом 79.1 статті 79 ПК України визначено, що документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником контролюючого органу рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.
За правилами пункту 79.2 статті 79 ПК України документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу виключно на підставі рішення керівника контролюючого органу, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.
Виконання умов цієї статті надає посадовим особам контролюючого органу право розпочати проведення документальної невиїзної перевірки.
Судом встановлено, що у даній справі перевірка проведена на підставі наказу ГУ ДПС у Дніпропетровській області №4319-п від 18.07.2019 року “Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ “САОЛ” (том 2 а.с. 159).
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.11.2020 року у справі №160/8395/20 за позовом ТОВ “САОЛ” до ГУ ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування наказу, позовні вимоги задоволено повністю: визнано протиправними дії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області щодо призначення і проведення документальної позапланової перевірки, за наслідками якої складено акт від 09.09.2019 №56/04-36-05-09 «Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки ПП «САОЛ» (код ЄДРПОУ 34063202) з питань дотримання вимог податкового законодавства з податку на прибуток та податку на додану вартість по взаємовідносинам з ТОВ «ЛІАГРО СЕРВІС ГРУП» (код ЄДРПОУ 40331223) за період з 01.01.2016 по 31.12.2016 року; визнано протиправним і скасовано наказ Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 18.07.2019 №4319-п.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.11.2020 року у справі №160/8395/20 набрало законної сили 08.01.2021 року.
Так, відповідно до частини другої статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Згідно з положеннями статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.
У пункті 40 справи «Пономарьов проти України»(№ 3236/03) Європейський суд з прав людини зазначив, що "право на справедливий розгляд судом, яке гарантовано пунктом 1 статті 6 Конвенції, має розумітися у світлі преамбули Конвенції, у відповідній частині якої зазначено, що верховенство права є спільною спадщиною Високих Договірних Сторін. Одним із фундаментальних аспектів верховенства права є принцип юридичної визначеності, який передбачає повагу до принципу res judicata - принципу остаточності рішень суду.
Сутність цього принципу полягає у тому, що в разі винесення судом рішення, що набрало законної сили, воно не може бути піддане сумніву.
Так, згідно з частиною четвертою статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Оскільки судовим рішенням у справі №160/8395/20, що набрало законної сили, скасовано наказ про проведення перевірки (встановлено факт протиправності такого), за результатами реалізації якого прийнято спірні у справі податкові повідомлення-рішення, суд вважає безпідставними посилання відповідача на відповідність такого наказу вимогам чинного на час виникнення спірних правовідносин законодавства.
Верховний Суд у складі судової палати з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов`язкових платежів Касаційного адміністративного суд у постанові від 21 лютого 2020 року у справі №826/17123/18 сформував правовий висновок, відповідно до якого, оскаржуючи наслідки проведеної контролюючим органом перевірки у вигляді податкових повідомлень-рішень та інших рішень, платник податків не позбавлений можливості посилатись на порушення контролюючим органом вимог законодавства щодо проведення перевірки, якщо вважає, що вони зумовлюють протиправність таких податкових повідомлень-рішень. При цьому, таким підставам, за їх наявності, суди повинні надавати правову оцінку в першу чергу, а у разі, якщо вони не визнані судом такими, що тягнуть протиправність рішень, прийнятих за наслідками такої перевірки, - переходити до перевірки інших підстав щодо наявності порушень податкового та/або іншого законодавства.
У постанові від 22 вересня 2020 року у справі №520/8836/18, Верховний Суд зазначив, що перевірка є способом реалізації владних управлінських функцій контролюючим органом як суб`єктом владних повноважень, який зобов`язаний діяти тільки на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України та законами України. Невиконання вимог закону щодо підстави для проведення документальної позапланової перевірки призводить до визнання перевірки незаконною та не породжує правових наслідків такої перевірки, акт перевірки, виходячи із положень щодо допустимості доказів, закріплених частиною другою статті 74 Кодексу адміністративного судочинства України, не може визнаватися допустимим доказом у справі, оскільки одержаний з порушенням порядку, встановленого законом. Таким чином, податкове повідомлення-рішення, прийняте за наслідками перевірки та на підставі акту перевірки, який є недопустимим доказом, не може вважатись правомірним та підлягає скасуванню. Встановлені судами обставини щодо протиправності призначення та проведення відповідачем перевірки, за наслідками якої і було прийнято оскаржуване податкове повідомлення - рішення, є достатніми для висновку про протиправність податкового повідомлення - рішення. З урахуванням цього Суд касаційної інстанції зазначив про відсутність необхідності перевірки порушення позивачем вимог Податкового кодексу України, як підстави для донарахування суми грошового зобов`язання.
Отже, зміст висновків наведених постанов свідчить про те, що установивши таке порушення процедури проведення перевірки, наслідком якого є визнання протиправними її результатів, до аналізу інших обставин, що слугували підставою ухвалення суб`єктом владних повноважень індивідуальних актів, суд не може переходити, з огляду на викладену вище сталу і послідовну практику Верховного Суду, відступу від якої у встановленому законом порядку не здійснювалося.
Суд звертає увагу на те, що такий же підхід до застосування норм права за встановлених обставин скасування наказу про проведення перевірки на підставі судового рішення, що набрало законної сили, підтверджується чіткою та послідовною практикою Верховного Суду, зокрема постановами від 3 червня 2021 року у справі №822/1660/18, від 21 січня 2021 року у справі №826/3200/14.
Отже, на час розгляду цієї справи наказ про проведення перевірки, за наслідком якої винесено оскаржувані податкові повідомлення-рішення, скасовано.
Встановлення в судовому порядку факту порушення контролюючим органом вимог ПК України під час винесення наказу про призначення перевірки, призводить до визнання перевірки протиправною та відсутності правових наслідків такої, а саме - компетенції у податкового органу на прийняття акту індивідуальної дії (податкового повідомлення-рішення).
Таким чином, проаналізувавши вищевказані правові норми та докази, що містяться в матеріалах справи, суд вважає, що податкові повідомлення-рішення від 22.10.2019 року №0004191409 та №0004181409 є протиправними та таким, що підлягають скасуванню.
З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що позов ТОВ “САОЛ” підлягає задоволенню в повному обсязі.
Згідно з частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору за подання адміністративного позову до суду в розмірі 2102 грн., що документально підтверджується платіжним дорученням №1032 від 17.06.2020 року.
Отже, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягає стягненню сплачений судовий збір у розмірі 2 102 грн.
Керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву Приватного підприємства "САОЛ" (адреса: 50074, Дніпропетровська обл., м. Кривий Ріг, вул. Якіра, буд.3-А; реєстраційний номер облікової картки платника податків: 34063202) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, як відокремлений підрозділ (адреса: 49000, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, 17-а; ідентифікаційний код в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 44118658) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення - рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області: від 22.10.2019 року №0004191409 та №0004181409.
Стягнути на користь Приватного підприємства "САОЛ" за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, як відокремлений підрозділ судові витрати у розмірі 2 102 (дві тисячі сто дві) гривні.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення в повному обсязі складено 02.08.2021 року.
Суддя М.В. Бондар