
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 серпня 2021 року Справа № 160/8245/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бондар М.В. розглянувши у спрощеному (письмовому) провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради (далі - Управління, відповідач), в якій просить:
- визнати протиправними дії Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради щодо не виплати компенсації послуги "муніципальна няня" у розмірі прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років, встановленого на 1 січня 2021 року, за витрати на оплату послуг няні у січні та лютому 2021 року;
- зобов`язати Лівобережне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради виплатити ОСОБА_1 2538 гривень 46 коп. недоплаченої компенсації послуги "муніципальна няня" за витрати на оплату послуг няні у січні та лютому 2021 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 21.01.2021 року уклав договір про здійснення догляду за дитиною до трьох років. Згідно розрахункових квитанцій від 01.02.2021 року такі послуги за січень 2021 року оплачені в розмірі 2000,00 грн. та за лютий 2021 року в розмірі 2000,00 грн. Однак, за січень 2021 року позивачу не нараховано та не виплачено компенсацію послуги "муніципальна няня". За лютий 2021 року позивачем недоотримано компенсацію послуги "муніципальна няня" у розмірі 617 грн. 46 коп. Позивач звернувся з заявою до відповідача для призначення та відшкодування вартості послуг за догляду за дитиною. Листом від 25.03.2021 року №Р-10/4/09/-21 відповідач повідомив, що 16.03.2021 року кошти послуги «муніципальна няня» у сумі 1303,54 грн. за період з 10.02.2021 по 28.02.2021 року зараховані на особистий рахунок заявника в акціонерне товариство комерційний банк «ПриватБанк». Позивач не заперечує, що ним отримана компенсація за послуги «муніципальна няня» в сумі 1303, 54 грн. за період з 10.02.2021 по 28.02.2021 року. Проте, на думку позивача, компенсація послуги "муніципальна няня" виплачується отримувачу послуги "муніципальна няня" в розмірі прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років, установленого на 1 січня відповідного року, за кожну дитину, яку доглядає муніципальна няня, але не більше від вартості послуги "муніципальна няня", сплаченої отримувачем послуги "муніципальна няня». По факту це означає, що з 1 січня 2021 року сума компенсації складає 1921 грн. на місяць. Позивач, не погодившись із протиправними діями відповідача щодо невиплати компенсації послуги "муніципальна няня" у розмірі прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років, встановленого на 1 січня 2021 року, за витрати на оплату послуг няні у січні та лютому 2021 року, звернувся за захистом своїх прав до суду.
Ухвалою суду від 31.05.2021 року відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи в порядку статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
23.06.2021 року представник відповідача надав відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що при зверненні до управління з заявою про призначення компенсації послуги "муніципальна няня" за січень 2021 року позивачем не дотримано умов п.5 Порядку відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років муніципальна няня, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 січня 2019 р. № 68 (далі - Порядок №68) щодо зайнятості кожного з батьків дитини відповідно до Закону України "Про зайнятість населення". Тому на підставі поданих документів, відповідно до Порядку №68 (зі змінами) у відшкодуванні компенсація послуги "муніципальна няня" за січень 2021 позивачу було відмовлено. 12.02.2021 року позивачем подано новий пакет документів для відшкодування послуги "муніципальна няня" за лютий 2021 року. Разом із заявою та іншими необхідними документами позивачем надано копію трудової книжки, яка підтверджує перебування його у трудових відносинах з ДД АТ "Укрпошта". Отже, за лютий 2021 року позивачу призначено компенсаційну послугу "муніципальна няня" у розмірі прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років, установленого на 1 січня відповідного року, але не більше від вартості послуги "муніципальна няня", сплаченої отримувачем послуги "муніципальна няня", а саме 1921,00 грн. Сума для виплати за лютий 2021 зарахована позивачу в сумі 1303,54 у зв`язку з технічними проблемами програмного забезпечення. Доплату в сумі 617,46 грн. здійснено відповідно розпорядження від 22.06.2021 року. За таких обставин, на думку відповідача, Управління діяло на підставі, в межах повноважень та у способи, що передбачені Конституцією та законами України, отже підстави для задоволення позову відсутні.
Дослідивши матеріали, з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Судом встановлено, що між ОСОБА_1 та ФОП ОСОБА_2 укладений договір №АНД/2021/02/01 про здійснення догляду за дитиною до трьох років від 21.01.2021 року.
Згідно з п. 2.1. цього договору, вартість послуги «муніципальна няня», визначається сторонами за домовленістю і становить 2000 грн. щомісячно.
На підставі розрахункових квитанцій від 01.02.2021 року такі послуги за січень 2021 року оплачені в розмірі 2000,00 грн. та за лютий 2021 року в розмірі 2000,00 грн.
Позивач в електронному вигляді подав заяву до Управління для призначення та відшкодування вартості послуг «муніципальна няня» по догляду за дитиною за січень та лютий 2021 року.
Листом від 25.03.2021 року №Р-10/4/09/-21 відповідач повідомив про те, що заявник на момент надання заяви з усіма необхідними документами офіційно не працював, йому було відмовлено в призначенні послуги з догляду за дитиною до 3-х років «муніципальна няня». 12.02.2021 року через офіційний веб-сайт iGov.gov.ua в електронному вигляді подав заяву до відповідача для призначення та відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня», так як з 10.02.2021 року офіційно перебуває в трудових відносинах з ДД АТ «Укрпошта». 16.03.2021 року кошти послуги «муніципальна няня» у сумі 1303,54 грн. за період з 10.02.2021 по 28.02.2021 року зараховані на особистий рахунок заявника в акціонерне товариство комерційний банк «ПриватБанк». Кошти по допомозі отримано.
Позивач, вважаючи протиправними дії відповідача щодо невиплати компенсації послуги "муніципальна няня" за витрати на оплату послуг няні в повному обсязі у січні та лютому 2021 року, звернувся із даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону України "Про охорону дитинства", з метою створення належних матеріальних умов для виховання дітей у сім`ях, держава надає батькам або особам, які їх замінюють, соціальну допомогу, передбачену Законом України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" та іншими законами України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30 січня 2019 року № 68 затверджено Порядок відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років муніципальна няня (далі - Порядок № 68), яким визначено механізм відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років муніципальна няня.
На час виникнення спірних правовідносин Порядок №68 діяв з урахуванням змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України № 897 від 30.09.2020 року.
Відповідно до п. 2 Порядку №68:
- послуга з догляду за дитиною до трьох років "муніципальна няня" (далі - послуга "муніципальна няня") - послуга, що надається для підтримки батьків, опікунів дитини для забезпечення догляду за дитиною до трьох років;
- отримувач послуги "муніципальна няня" - батьки, опікуни дитини;
- муніципальна няня - будь-яка фізична особа - підприємець ( КВЕД 97.00 та / або КВЕД 88.91) / юридична особа (КВЕД 78.20 та/або КВЕД 85.10), яка надає послугу з догляду за дітьми та з якою укладено договір про здійснення догляду за дитиною до трьох років, крім державних і комунальних закладів дошкільної освіти, батьків та опікунів дитини.
Згідно з п. 3 Порядку № 68, відшкодування вартості послуги "муніципальна няня" є щомісячною адресною компенсаційною виплатою одному з батьків, опікуну дитини до трьох років (далі - компенсація послуги "муніципальна няня") за здійснення догляду за дитиною протягом місяця.
На підставі п. 5 Порядку №68 право на отримання компенсації послуги "муніципальна няня" мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які є батьками, опікунами дитини до трьох років і на законних підставах проживають на території України та уклали договір про здійснення догляду за дитиною до трьох років (далі - договір) з муніципальною нянею.
Компенсація послуги "муніципальна няня" надається отримувачам послуги "муніципальна няня" за умови зайнятості кожного з батьків, опікунів дитини відповідно до Закону України "Про зайнятість населення" , за винятком отримувачів послуги "муніципальна няня", які здійснюють догляд за дитиною з інвалідністю, дитиною, хворою на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дитиною, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, якій не встановлено інвалідність, а також отримувачів послуги "муніципальна няня", у яких одночасно народилося троє і більше дітей.
Компенсація послуги муніципальна няня надається у разі, коли один або обидва з батьків, опікунів не зайняті та є особами з інвалідністю I або II групи.
Компенсація послуги муніципальна няня не призначається батькам, які є батьками - вихователями дитячих будинків сімейного типу, прийомними батьками, якщо вони отримують грошове забезпечення відповідно до законодавства, отримувачам послуги муніципальна няня, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Таким чином, пунктом 5 Порядку № 68 чітко передбачено, що компенсація призначається за умови зайнятості двох батьків та компенсація послуги муніципальна няня не призначається отримувачам послуги муніципальна няня, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Відповідно до положень Закону України «Про зайнятість населення», зайнятість - не заборонена законодавством діяльність осіб, пов`язана із задоволенням їх особистих та суспільних потреб з метою одержання доходу (заробітної плати) у грошовій або іншій формі, а також діяльність членів однієї сім`ї, які здійснюють господарську діяльність або працюють у суб`єктів господарювання, заснованих на їх власності, у тому числі безоплатно.
Згідно з ч. 1 ст. 4 цього Закону, до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, які навчаються за денною або індивідуальною формою здобуття освіти у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти та поєднують навчання з роботою. До зайнятого населення також належать: непрацюючі працездатні особи, які фактично здійснюють догляд за дитиною з інвалідністю, особою з інвалідністю I групи або за особою похилого віку, яка за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду або досягла 80-річного віку, та отримують допомогу, компенсацію та/або надбавку відповідно до законодавства; батьки - вихователі дитячих будинків сімейного типу, прийомні батьки, якщо вони отримують грошове забезпечення відповідно до законодавства; особа, яка проживає разом з особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, та одержує грошову допомогу на догляд за нею відповідно до законодавства.
З позовної заяви та доданих до неї матеріалів, зокрема, трудової книжки позивача НОМЕР_1 від 21.12.2009 року, вбачається, що у період з 28.04.2020 по 12.01.2021 року позивач отримував виплату по безробіттю та не був працевлаштований; з 10.02.2021 року позивач прийнятий на роботу листоношею до ВПЗ №21 Дніпро.
Мати дитини є зайнятою особою, що підтверджується довідкою №33 від 28.01.2021 року виданою КЗО "Ліцей "Борисфен" ДОР.
Позивач звернувся до відповідача за призначенням та виплатою компенсації послуги «муніципальна няня» за січень та лютий 2021 року.
Враховуючи ту обставину, що пункт 5 Постанови №68 чітко зазначає умови отримання компенсації - зайнятості кожного з батьків, суд приходить до висновку про правомірність відмови позивачу у виплаті компенсації за січень 2021 року, оскільки позивач був працевлаштований лише у лютому 2021 року.
Як свідчать матеріли справи, позивачу за період з 10.02.2021 року по 28.02.2021 року виплачено компенсацію послуги «муніципальна няня» у розмірі 1303,54 грн.
Також, в матеріалах справи міститься копія розпорядження відповідача від 22.06.2021 року, відповідно до якого здійснено позивачу доплату відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до 3-х років "муніципальна няня" за період 01.02.2021 по 10.02.2021 року в сумі 617,46 грн.
Пунктом 4 Порядку №68 визначено, що компенсація послуги "муніципальна няня" виплачується отримувачу послуги "муніципальна няня" в розмірі прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років, установленого на 1 січня відповідного року, за кожну дитину, яку доглядає муніципальна няня, але не більше від вартості послуги "муніципальна няня", сплаченої отримувачем послуги "муніципальна няня".
Відповідно до п.16 Порядку №68 компенсація послуги "муніципальна няня" виплачується отримувачу послуги "муніципальна няня" шляхом перерахування коштів місцевим структурним підрозділом з питань соціального захисту населення на рахунок в установі банку, зазначений у заяві отримувачем послуги "муніципальна няня", до 10 числа місяця, наступного за місяцем, у якому до зазначеного структурного підрозділу надійшли документи, що підтверджують витрати на оплату муніципальній няні послуги "муніципальна няня".
На підставі п. 14 Порядку №68 кошти компенсації послуги "муніципальна няня", не одержані отримувачем послуги "муніципальна няня" з вини органу, який її призначає та виплачує, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком у розмірі прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років, встановленого у рік призначення виплати.
Отже, за лютий 2021 року позивачу здійснено виплату компенсації послуги «муніципальна няня» у сумі 617,46 грн. з порушенням встановленого строку.
Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Таким чином, суд приходить до висновку, що дії відповідача в частині виплати 22.06.2021 року позивачу компенсації послуги «муніципальна няня» у сумі 617,46 грн. за лютий 2021 року з порушенням встановленого строку є протиправними, оскільки вчинені необґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для вчинення дії та несвоєчасно.
В частині вимог позивача про зобов`язання Лівобережне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради виплатити ОСОБА_1 2538,46 грн. недоплаченої компенсації послуги "муніципальна няня" за витрати на оплату послуг няні у січні та лютому 2021 року, суд зазначає про відсутність правових підстав для таких дій, оскільки у січні 2021 року позивач не набув права на таку виплату, а заборгованість за литий 2021 року була погашена у червні 2021 року.
Враховуючи вищевикладені норми права та встановлені судом обставини, позовні вимоги підлягають частковому задоволенні.
На підставі викладеного, керуючись статтями 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 ) до Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради (адреса: 49051, м.Дніпро, пр.Петра Калнишевського, б.55; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 42788389) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради щодо несвоєчасної виплати ОСОБА_1 частини компенсації послуги "муніципальна няня" у сумі 617,46 грн. за лютий 2021 року.
У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Розподіл судових витрати не здійснювати.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя М.В. Бондар