Постанова № 9868555, 01.06.2010, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
01.06.2010
Номер справи
2а-10830/09/2670
Номер документу
9868555
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

01 червня 2010 року           12:40           № 2а-10830/09/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Арсірія Р.О. при секретарі судового засідання Поліщук О.А. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомПершого заступника прокурора Оболонського району міста Києва в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Поляне"

простягнення заборгованості зі сплати страхових внесків в розмірі 80 753,22грн.

Перший заступник прокурора Оболонського району міста Києва в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва звернувся з адміністративним позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Поляне" заборгованості (недоїмки) по страхових внесках на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування в розмірі 80753,22 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що, на думку позивача, відповідач порушив вимоги Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" щодо обов’язку сплати внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, у зв’язку з чим має заборгованість перед Державним бюджетом України, по зазначеним внескам на суму 80753,22 грн.

20.04.2010 р. в судовому засіданні позивачем були подані зміни до позовних вимог у вигляді зменшення розміру позовних вимог у зв’язку з частковим погашенням відповідачем заборгованості в розмірі 10392,64 грн. Так, залишок заборгованості становить 70360,58 грн.

Відповідач в жодне судове засідання не з’явився, заперечень чи пояснень по суті спору суду не надав.

За результатами розгляду документів і матеріалів поданих позивачем та пояснень його представників, Окружний адміністративний суд м. Києва, встановив:

Спеціальними Законами України з питань регулювання порядку справляння, розміру, нарахування, сплати тощо, внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування є: Закон України “Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування” та Закон України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до абз. 1 ст. 1 Закону України “Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування” платниками збору на обов’язкове державне пенсійне страхування є суб’єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об’єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об’єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб’єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.

Статтею 1 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що страхувальники - це роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону сплачують страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ст. 5, 6 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. Страхувальники зобов’язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Поляне" зареєстроване Оболонською районною у місті Києві державною адміністрацією 17.05.2007 р., ЄДРПО 35149958 і є платником внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.

Управлінням Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва в липні 2009 року було проведено планову перевірку з питань дотримання вимог законодавства щодо нарахування, обчислення та сплати внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, інших платежів та надання достовірних відомостей до органів Пенсійного фонду за період з 01.12.2008 р. по 30.06.2009 р.

В результаті зазначеної перевірки були виявлені порушення норм пенсійного законодавства України, а саме: ч. 6 ст. 20 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" щодо несплати відповідачем відповідних внесків на загальну суму 80753,22 грн., про що було складено акт від 17.07.2009 р. № 578-07-0.

В той же час, відповідно до розрахунків суми страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування за грудень 2008 р.- червень 2009 р. до сплати визначено суму страхових внесків в розмірі 46694,26 грн.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 106 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобов’язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею та суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій. Обчислення страхових внесків територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі складених актів перевірки правильності нарахування та сплати страхових внесків, звітності, що подається страхувальником, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суму заробітної плати (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Частиною 3 цієї ж статі Закону передбачено, що територіальні органи Пенсійного фонду за формою і у строки, визначені правлінням Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату, яка є виконавчим документом. Протягом десяти робочих днів із дня одержання вимоги про сплату недоїмки страхувальник зобов’язаний сплатити суми недоїмки та суми фінансових санкцій. У разі якщо страхувальник, який одержав вимогу територіального органу Пенсійного фонду про сплату недоїмки і протягом десяти робочих днів після її отримання не сплатив зазначену у вимозі суму недоїмки разом з застосованою до нього фінансовою санкцією, включеної до вимоги, або не узгодив вимогу з відповідним органом Пенсійного фонду, або не оскаржив вимогу в судовому порядку, а також у разі якщо страхувальник узгодив вимогу, але не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів після отримання узгодженої вимоги, відповідний орган Пенсійного фонду звертається в установленому законом порядку і подає вимогу про сплату недоїмки до відповідного підрозділу державної виконавчої служби. У зазначених випадках орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки. В процесі розгляду адміністративної справи позивачем, як суб’єктом владних повноважень, не було подано до суду, а ні копії вимоги про сплату недоїмки по страховим внескам, а ні чітких посилань на період за який стягується заборгованість.

Суд звертає увагу й на те, що в поданих розрахунках не відокремлено суму недоїмки по страховим внескам від суми застосованих штрафних санкцій.

Як вже зазначалося, 20.04.2010 р. в судовому засіданні позивачем були зменшені позовні вимоги у зв’язку з частковим погашенням відповідачем заборгованості в розмірі 10392,64 грн. У той же час у матеріалах справи відсутній обґрунтований розрахунок суми, що стягується, за яким можливо було б достовірно встановити розмір та види заборгованості.

В судовому засіданні представник позивача не зміг ґрунтовно пояснити суду склад боргу та періоди його утворення. У той же час долучені до матеріалів справи акт перевірки та картка особового рахунку відповідача не містять інформацію, необхідну для встановлення розміру та структури боргу, розшифрування сальдо за 2008 р.

В судовому засіданні 01.06.2010 р. на вимогу суду були отримані первинні документи – копії розрахунків сум страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування за вересень-грудень 2008 –січень-червень 2009 року на загальну суму 87105,07 грн., які, відповідно до пояснень позивача є підставною формування боргу. Зазначене твердження суперечить акту перевірки від 17.07.2009 р. № 578-07-0, в якому визначено інший період контролю, а саме: з 01.12.2008 р. по 30.06.2009 р. та інша сума недоїмки, що підлягає стягненню у розмірі 80753,22 грн.

Крім зазначеного вище, представник Управління Пенсійного фонду Україні в Оболонському районі м.Києва та прокурор, який готував справу до судового розгляду пояснень, щодо невідповідності сум первинних документів, регістрів обліку та суми, що стягується суду не надали.

З огляду на зазначене, позивачем не виконано обов’язку по обґрунтуванню заявлених позовних вимог.

Відповідно до ч.1 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України. Аналогічна норма закріплена і в ч.2 ст.19 Конституції України.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

За таких обставин суд вважає, що позовні вимоги про стягнення з відповідача заборгованості (недоїмки) по страхових внесках на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування в сумі 70360,58 грн. є такими, що не підлягають задоволенню.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,

ПОСТАНОВИВ:

У позові Управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя                                                                                 Р.О. Арсірій