Постанова № 9868317, 09.06.2010, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.06.2010
Номер справи
2-а-968/10/1970
Номер документу
9868317
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 2-а-968/10/1970

"09" червня 2010 р. м. Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:

головуючої судді Данилевич Н.А.

при секретарі Лавренюк О.М

за участю:

прокурора Свачій М.І.

представника позивача Іщука К.В.

представника відповідача Діденко Б.В., Горобець О.Г.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Тернополі справу за адміністративним позовом прокурора Підволочиського району в інтересах держави в особі державної податкової інспекції у Підволочиському районі до Підволочиського підприємства «Ринок»про стягнення заборгованості,-

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Підволочиського району в інтересах держави в особі державної податкової інспекції у Підволочиському районі, надалі позивач, звернувся до суду з адміністративним позовом до Підволочиського підприємства «Ринок», надалі відповідач, про стягнення податкового боргу .

Позивач в обґрунтування своїх вимог посилається на те, що за відповідачем рахується податкова заборгованість по податку на додану вартість, яка відповідачем добровільно не погашена.

В судовому засіданні представник позивача подав заяву про уточнення позовних вимог, у якій просять стягнути з відповідача податкову заборгованість по податку на додану вартість, яка відповідачем добровільно не погашена, на загальну суму 225 726,02 грн. станом на 03.03.2010р.

Прокурор та представник ДПІ у Підволочиському районі в судовому засіданні підтримали позов, з мотивів викладених в адмінінстративному позові.

Представники відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнали, пояснивши, що сума податкового боргу зі сплати ПДВ фактично складається із штрафних санкцій. Сплатити на даний час заборгованість по ПДВ відповідач не може через тяжке фінансове становище підприємства.

Заслухавши в судовому засіданні думку прокурора представника позивача та відповідача, оцінивши представлені у справі докази у їх сукупності, на підставі чинного законодавства, судом встановлені наступні обставини.

Згідно п.п. 2.1.4. п. 2.1, пп. 2.3.1. п. 2.3. ст. 2 Закону України „Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ (далі Закон 2181) контролюючим органом стосовно сплати податків є податкові органи, які уповноважені здійснювати заходи з погашення податкового боргу.

Згідно даних обліку, податкова інспекція, як контролюючий орган, що здійснює контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та погашення податкових зобовязань встановила за даними облікових карток платника, що відповідачем не сплачені узгоджені суми податкових зобовязань по податку на додану вартість на суму 226685,60грн. яка не охоплена заходами примусового стягнення станом на 03.03.2010р.

Вказана заборгованість підтверджується поданими позивачем і дослідженими в судовому засіданні належними доказами, а саме податковими деклараціями з податку на додану вартість (а.с.8-17), податковими повідомленнями рішеннями (а.с.18-22), даними облікових карток платника , розрахунком заборгованості.

При таких обставинах за відповідачем рахується заборгованість перед бюджетом та державними цільовими фондами на загальну суму 225 726,02грн. станом на 03.03.2010р., в тому числі 209 845,3 грн. основного боргу та 15 880,72 грн.залишку несплаченої пені.

Оцінивши зібрані у справі докази, суд прийшов до висновку що позовні вимоги обґрунтовані та належним чином доведені з огляду на наступне.

Статтею 67 Конституції України кожну особу зобов'язано сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Статтею 10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” №509-ХІІ від 04.12.1990р., із наступними змінами та доповненнями, передбачено, що органи державної податкової служби здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів ( обов'язкових платежів).

Порядок погашення зобовязань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обовязкових платежів) регулюється нормами спеціального закону з питань оподаткування, яким є Закон України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.2000р. №2181-ІІІ (далі - Закон №2181).

Згідно з п. 1.3 ст. 1 Закону №2181 податковий борг (недоїмка) - це податкове зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобовязання.

Згідно з п. 5.1 ст. 5 Закону №2181 податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, розрахунку, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації, розрахунку.

Згідно з п. 5.2.1 п. 5.2 ст. 5 Закону №2181 податкове зобовязання платника податків, нараховане контролюючим органом, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення. Податкове повідомлення надсилається платнику податків в порядку, передбаченому Порядком направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків, затвердженому наказом ДПА України №253 від 21.06.2001р.

Несплачене у встановлений строк податкове зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному порядку, визнається згідно п. 1.3. ст. 1 Закону 2181-ІІІ «Про порядок погашення податкових зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»(надалі Закону 2181-ІІІ) сумою податкового боргу і до нього застосовуються заходи з погашення податкового боргу, визначені даним законом.

Як вбачається із матеріалів справи, податкові зобовязання по податку на додану вартість нараховані відповідачем та контролюючим органом і відображені ним податкових повідомленнях рішеннях є узгодженим у порядку і на умовах, визначених Законом №2181.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України „Про систему оподаткування” платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни. Обов'язок юридичної особи щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) припиняється із сплатою податку, збору (обов'язкового платежу) або його скасуванням або списанням податкової заборгованості відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (ч. 3 ст. 9 вищеназваного Закону).

Згідно з п. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону №2181 узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у визначені законом строки визнається сумою податкового боргу платника податків.

Відповідно до п. 3.1.1 ст. 3 Закону України «Про порядок погашення податкових зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.

Пунктом 11 ст.10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»встановлено право міжрайонних податкових інспекцій подавати до суду позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

В судовому засіданні доведено, що Підволочиське підприємства «Ринок»несвоєчасно та не в повному обсязі сплачувало узгодженні суми податкових зобовязань та суми податкового боргу, що призвело до виникнення податкового боргу перед бюджетами та державними цільовими фондами на загальну на суму 225726,02грн. станом на 03.03.2010р.

Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, а отже підлягають до задоволення в повному обсязі.

Судові витрати по справі згідно ч.4 ст.94 КАС України з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст.6, 50, 86, 128, 158, 163, 186 КАС України, ч.1.ст.9 ЗУ «Про систему оподаткування»№1251-Х11, ст.1, 5 ЗУ «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»2181-ІІІ суд,

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити.

Стягнути з Підволочиського підприємства «Ринок»(код 30418847) заборгованість перед бюджетами та державними цільовими фондами по податку на додану вартість станом на 03.03.2010р. на загальну суму 225726,02грн.( двісті двадцять п"ять тисяч сімсот двадцять шість грн. 02 коп.), в т.ч. 209845,30 грн. - недоїмка, 15880,73 грн.- пеня.

Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10 денний строк з дня постановлення постанови заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги у порядок і строк, передбачені статтями 186 і 254 Кодексу адміністративного судочинства.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Головуючий суддяДанилевич Н.А.