Постанова № 9868135, 10.06.2010, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.06.2010
Номер справи
2а-1710/10/1770
Номер документу
9868135
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 2а-1710/10/1770

10 червня 2010 року 11год. 48хв. м. Рівне Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Друзенко Н.В. за участю секретаря судового засідання Пушкової О.В. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача: представник Чорномаз Ю.П.

відповідача: не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Дубенської об'єднаної державної податкової інспекції

дофізичної особи - підприємця ОСОБА_2

про стягнення заборгованості, -

ВСТАНОВИВ :

Дубенська об'єднана державна податкова інспекція звернулася до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до приватного підприємця - фізичної особи ОСОБА_2 про стягнення заборгованості до бюджету по податку з доходів фізичних осіб в сумі 6723,72 грн.

Судом уточнено правовий статус відповідача у відповідності до вимог Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" №755 від 15.05.2003 року, як фізичної особи - підприємця, що не являється по своїй суті заміною неналежної сторони у справі на належну.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, надав пояснення, які повністю співпадають з позицією, що викладена в позовній заяві. Просить стягнути з відповідача до бюджету заборгованість по сплаті податку з доходів фізичних осіб в сумі 6723,72 грн.

В судове засідання, що призначалося на 20.05.2010 року, відповідач не прибула, до його початку подала клопотання про відкладення розгляду справи з метою надання достатнього терміну для підготовки та подачі заперечень на позов. Клопотання судом задоволено, розгляд справи відкладено на 10.06.2010 року, про що відповідач повідомлялася судовою повісткою, яку сторона отримала 27.05.2010 року (а.с.93). В судове засідання 10.06.2010 року відповідач не прибула, заперечень на адміністративний позов не подала. Клопотань про відкладення розгляду призначеної на 10.06.2010 року справи не надходило.

Разом з тим, судом не визнавалася обовязковою участь відповідача в судовому засіданні. За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу без її участі на підставі наявних доказів.

Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення представника позивача, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає до задоволення.

Відповідач зареєстрований як фізична особа - підприємець Дубенською райдерж-адміністрацією 12.05.1999 року (а.с.41), відомості про неї внесені до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 19.09.2005 року (а.с.40), перебуває на обліку як платник податків у Дубенській об'єднаній державній податковій інспекції.

Судом встановлено, що 05 березня 2010 року позивачем проведено документальну планову перевірку дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства відповідачем за період з 01.01.2007р. по 31.12.2009р., за результатами якої складено акт №36/17-38/НОМЕР_1 від 05.03.2010 року, яким зафіксовано порушення пп.3.1.1 п.3.1 ст.3, пп.4.2.1 п.4.2 ст.4, пп.8.1.1, пп.8.1.2 п.8.1 ст.8, п.17.1 ст.17, пп."а" п.19.2 ст.19, пп."а" пп.20.3.1,пп.20.3.2 п.20.3 ст.20 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" №889-IV від 22.05.2003 року, зокрема - відповідачем утриманий, однак не перерахований до бюджету податок з доходів фізичних осіб в сумі 6723,72 грн. за період з 01.01.2007 року по 31.12.2009 року.

Відповідач від підписання акту №36/17-38/НОМЕР_1 від 05.03.2010 р. та надання пояснень по факту викладених порушень відмовилась, про що посадовими особами державної податкової служби складено акт № 16/17-38/НОМЕР_1 від 05.03.2010р. про відмову від підпису акту документальної перевірки. Акт перевірки №36/17-38/НОМЕР_1 від 05.03.2010 року було направлено відповідачу поштою і отримано нею 11.03.2010 року.

Дані обставини підтверджуються дослідженими у судовому засіданні доказами: копією акту №36/17-38/НОМЕР_1 від 05.03.2010 року (а.с.4-37), копією повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с.38), копією акту №16/17-38/НОМЕР_1 від 05.03.2010 року про відмову від підпису акту документальної перевірки (а.с.39), копіями трудових договорів між працівниками і фізичною особою-підприємцем, відповідачем у справі (а.с.42-60), копією відомості щодо обліку робочого часу та виплати заробітної плати найманим працівникам (а.с.61-80).

Відповідно до п.1.15 ст.1 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" №889-IV від 22.05.2003 року, податковий агент це юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ) або фізична особа чи представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від їх організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками зобовязані нараховувати, утримувати та сплачувати цей податок до бюджету від імені та за рахунок платника податку, вести податковий облік та подавати податкову звітність податковим органам відповідно до закону, а також нести відповідальність за порушення норм цього Закону. Податковим агентом, зокрема, є фізична особа, що є суб'єктом підприємницької діяльності чи здійснює незалежну професійну діяльність, яка використовує найману працю інших фізичних осіб, щодо виплати заробітної плати (інших виплат та винагород) таким іншим фізичним особам.

Згідно з пп."а" п.19.2 ст.19 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" №889-IV від 22.05.2003 року, особи, які відповідно до цього Закону мають статус податкових агентів, зобов'язані своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, який виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати та за її рахунок.

В силу вимог п.17.1. ст.17 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" №889-IV від 22.05.2003 року, особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати, є працедавець, який виплачує такі доходи на користь платника податку. Відповідно до цього та з врахуванням вимог п.1.15 ст.1 вказаного Закону, працедавець є податковим агентом, і зобов'язаний нараховувати, утримувати та сплачувати цей податок до бюджету від імені та за рахунок осіб, що перебувають з ним у трудових правовідносинах, вести податковий облік та подавати податкову звітність податковим органам відповідно до закону, а також нести відповідальність за порушення норм цього Закону.

Відповідно до пп. 8.1.1, п.8.1 ст. 8 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" №889-IV від 22.05.2003 року, податковий агент, який нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника податку, утримує податок від суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену у відповідних пунктах статті 7 цього Закону.

В силу вимог пп. 8.1.2 п.8.1 ст. 8 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" №889-IV від 22.05.2003 року, податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Якщо оподатковуваний дохід нараховується, але не виплачується платнику податку особою, що його нараховує, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду.

Відповідно до п.20.3 ст.20 цього Закону, особами, відповідальними за погашення суми податкового зобов'язання або податкового боргу з цього податку, є: а) при нарахуванні податку особою, на яку покладається відповідальність за таке нарахування, утримання та сплату (перерахування) податку до бюджету згідно з нормами цього Закону, - така особа - податковий агент; б) при нарахуванні податку податковим органом на підставі поданої декларації - платник цього податку; в) при самостійному нарахуванні податку його платником - такий платник. У разі коли податковий агент до або під час виплати доходу на користь платника податку не здійснює нарахування, утримання або сплату (перерахування) цього податку, відповідальність за погашення суми податкового зобов'язання або податкового боргу, що виникає внаслідок таких дій, покладається на такого податкового агента. При цьому платник податку - отримувач таких доходів звільняється від обов'язків погашення такої суми податкових зобов'язань або податкового боргу.

Оскільки за результатами документальної планової перевірки відповідача, встановлено той факт, що сума утриманого нею податку з доходів фізичних осіб, який за охоплений перевіркою період не перерахований до бюджету становить 6723 грн. 72 коп., і результати такої перевірки фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 не оскаржені, що доводиться зокрема і базою даних Рівненського окружного адміністративного суду "Документообіг адміністративних судів", згідно з якою, станом на момент розгляду справи у суді відповідачем дії та/або рішення позивача в судовому порядку не оскаржувались, законних підстав для неперерахування до бюджету утриманих сум податку з доходів фізичних осіб немає.

Чинним законодавством не передбачено надсилання платникам податкових повідомлень рішень про сплату самостійно нарахованих сум податку з доходів фізичних осіб, але не перерахованих до бюджету.

Доказів сплати заборгованості до бюджету по податку з доходів фізичних осіб суду не надано.

За наведених обставин, позовні вимоги підтверджені належними та допустимими доказами і підлягають до задоволення повністю.

Судові витрати по справі згідно ч.4 ст.94 КАС України з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до місцевого бюджету на рахунок 33211800700112 у ВДК УДК в Рівненській області, ЄДРПОУ 23304458, МФО 833017, код платежу 11010100, заборгованість перед бюджетом по податку з доходів фізичних осіб, утриманого та не перерахованого до бюджету за період з 01.01.2007 року по 31.12.2009 року в сумі 6723 (шість тисяч сімсот двадцять три) гривні 72 копійки.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10-ти днів з дня складання постанови в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя <Підпис >Друзенко Н.В.

Постанова складена в повному обсязі 11.06.10р.