
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 липня 2021 року м. Київ № 640/4987/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Добрянської Я.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «НВО «Промвпровадження»
до Державної служби України з безпеки на транспорті
про визнання протиправними та скасування постанов, -
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «НВО «Промвпровадження» з позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті в якому просило: визнати протиправними та скасувати постанови Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про застосування адміністративно-господарського штрафу № 170226 від 23.12.2019р. та постанову № 170285 від 02.01.2020р.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що оскаржувані постанови є протиправними та підлягають скасуванню, оскільки відповідні транспортні засоби, які належать ТОВ «НВО «Промвпровадження» на праві приватної власності відповідно до договору оренди від 01.06.2018р. були передані в оренду ТОВ «Лайм Солюшін», внаслідок чого застосування штрафу безпосередньо до позивача є протиправним.
Відповідачем подано відзив на адміністративний позов в якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог, оскільки під час прийняття оскаржуваних постанов діяв на підставі, у порядку та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Постановою заступника начальника Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки від 23.12.2019р. № 170226 про застосування адміністративно-господарського штрафу позивача притягнуто до відповідальності за порушення абз. 15 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме «НВО «Промвпровадження», 07.11.2019р., за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10 %, але не більше 20 % та накладено штраф у розмірі 17 000, 00 грн.
Постановою заступника начальника Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки від 02.01.2020р. № 170285 про застосування адміністративно-господарського штрафу позивача притягнуто до відповідальності за порушення абз. 16 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме «НВО «Промвпровадження», 28.11.2019р., за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20 % та накладено штраф у розмірі 34 000, 00 грн.
Позивач вважаючи вищезазначені постанови протиправними звернувся до суду для захисту своїх прав, свобод та законних інтересів.
Надаючи правову оцінку відносинам, які виникли між сторонами, суд зазначає таке.
Так, засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначаються Законом України «Про автомобільний транспорт».
Відповідно до ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», порядок стягнення у вигляді штрафу за порушення, викладені у цій статті, та порядок оскарження постанови по справі про правопорушення визначає Кабінет Міністрів України.
Водночас, процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб`єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб`єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами визначено Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006р. № 1567 (далі - Порядок № 1567).
Відповідно до п. 2, 3 Порядку № 1567, державному контролю підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних суб`єктів господарювання (далі - транспортні засоби), що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України.
Органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі - органи державного контролю) є Укртрансбезпека, її територіальні органи.
Згідно з п. 20, 21 Порядку № 1567, виявлені під час перевірки порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму.
У разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.
Про результати перевірки транспортного засобу (відсутність порушення або зазначення номера складеного акта) посадова особа робить запис у дорожньому листі (за наявності такого) із зазначенням дати, часу, місця перевірки, свого прізвища, місця роботи і посади, номера службового посвідчення та ставить свій підпис, а у разі проведення перевірки виконання Європейської угоди ставить відповідний відбиток печатки на реєстраційному листку режиму праці та відпочинку водіїв (у разі наявності).
Відповідно до абз. 1 п. 25 Порядку № 1567, справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб`єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб`єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.
Згідно з п. 26-29 Порядку № 1567, справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб`єкта господарювання.
Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб`єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням.
У разі неявки уповноваженої особи суб`єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі.
За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5.
Адміністративно-господарський штраф повинен бути перерахований суб`єктом господарювання на зазначений у постанові рахунок не пізніше ніж протягом п`ятнадцяти днів після отримання ним копії постанови про застосування адміністративно-господарських штрафів, про що повідомляється орган державного контролю, посадовою особою якого винесено відповідну постанову.
Копія постанови видається не пізніше ніж протягом трьох днів після її винесення уповноваженій особі суб`єкта господарювання під розписку чи надсилається рекомендованим листом із повідомленням.
У разі оскарження постанови про застосування адміністративно-господарських штрафів стягнення сплачується не пізніше ніж протягом п`ятнадцяти днів після отримання повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Приписами п.1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою КМУ за №103 від 11.02.2015р. (надалі - Положення №103) визначено, що Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується КМУ через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).
Положеннями п.п. 1 п. 4 Положення №103 встановлено, що основними завданнями Укртрансбезпеки є: реалізація державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування, міському електричному, залізничному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті.
У відповідності до п.п. 15, 27 п. 5 Положення №103, Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань здійснює, зокрема, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування; здійснює нарахування плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю.
Таким чином, саме на Укртрансбезпеку покладені повноваження щодо реалізації державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування.
При цьому, відповідно до ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є:
для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством;
для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.
У разі перевезення небезпечних вантажів крім документів, передбачених частиною другою цієї статті, обов`язковими документами також є:
для автомобільного перевізника - ліцензія на надання відповідних послуг;
для водія - свідоцтво про допущення транспортного засобу до перевезення певних небезпечних вантажів, свідоцтво про підготовку водіїв транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі, письмові інструкції на випадок аварії або надзвичайної ситуації.
У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п`яти відсотків.
При цьому, статтею 1 Закону України «Про автомобільний транспорт» визначено поняття як автомобільного перевізника так і водія.
Так, «автомобільний перевізник» - це фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.
«Водій» - це особа, яка керує транспортним засобом і має відповідне посвідчення встановленого зразка.
Одночасно, згідно з абз 15, 16 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи, зокрема, за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Таким чином, з аналізу вищевикладених норм вбачається, що суб`єктами відповідальності за порушення законодавства про автомобільний транспорт є саме автомобільні перевізники.
З матеріалів справи вбачається, що 01.06.2018р. між ТОВ «НВО «Промвпровадження» (орендодавець) та ТОВ «ЛАЙМ СОЛЮШІН» (орендар) укладено договір оренди транспортних засобів з екіпажем № 0106-4 за умовами якого орендодавець передає, а орендар бере в тимчасове володіння та користування наступні транспортні засоби, серед іншого, самоскид VOLVO НОМЕР_1 та самоскид SCANIA НОМЕР_2 (далі - Договір № 0106-4).
При цьому, відповідно до п. 8.1 Договору № 0106-4, даний договір набуває чинності з моменту його підписання уповноваженими представниками сторін та діє до 30.06.2019р.
Згідно з п. 4.2 Договору № 0106-4, Орендар зобов`язаний, серед іншого, дотримуватися належного режиму експлуатації та зберігання майна, яке орендується, у відповідності до технічної документації; своїми силами та за власні кошти установити контрольні пристрої (тахографи) (якщо такі відсутні) на транспортні засоби та забезпечити екіпаж (водіїв) необхідною кількістю тахокарт; здійснювати належну експлуатацію тахографів та транспортних засобів з установленими тахографами та здійснювати періодичні інспекції; мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері дорожнього руху усі документи, на підставі яких виконуються вантажні перевезення.
Відповідно до акта приймання передачі до Договору № 0106-4 від 01.06.2018р., орендодавець передав, а орендар прийняв відповідно до вказаного договору, в тимчасове володіння та користування наступні транспортні засоби, серед іншого, самоскид VOLVO НОМЕР_1 та самоскид SCANIA НОМЕР_2.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про те, що накладення на позивача штрафів оскаржуваними постановами є протиправним, оскільки виходячи з вимог законодавства та встановлених обставин справи, а саме передачі позивачем в оренду належних йому на праві власності транспортних засобів іншому підприємству, ТОВ «НВО «Промвпровадження» не може вважатись суб`єктом вказаних у постановах правопорушень, оскільки не є автомобільним перевізником в розумінні вимог Закону України «Про автомобільний транспорт» станом на момент виникнення спірних правовідносин, а посадовими особами відповідача при здійсненні перевірки та винесенні спірних постанов не було з`ясовано на замовлення якого перевізника здійснюється надання послуг з перевезення вантажів.
Одночасно, судом враховується, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення.
Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.
Щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд, що і вчинено судом у даній справі.
З огляду на вищевикладене, оскаржувані постанови підлягають скасуванню, а позовні вимоги задоволенню.
Згідно ч. 1, ч. 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Керуючись ст.ст. 242, 308, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
1. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «НВО «Промвпровадження» - задовольнити.
2. Визнати протиправними та скасувати постанови Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про застосування адміністративно-господарського штрафу № 170226 від 23.12.2019р. та постанову № 170285 від 02.01.2020р.
3. Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «НВО «Промвпровадження» судові витрати за сплату судового збору в розмірі 2 102, 00 грн. (дві тисячі сто дві гривні 00 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 КАС України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295, 296 КАС України.
Суддя Я.І. Добрянська