Рішення № 98675986, 29.07.2021, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.07.2021
Номер справи
420/8147/21
Номер документу
98675986
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/8147/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 липня 2021 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Токмілова Л.М., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,–

ВСТАНОВИВ:

18.05.2021 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії. в якому позивач просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДПС в Одеській області щодо невжиття заходів, передбачених Порядком зарахування у рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування або повернення надміру та/або помилково сплачених коштів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 16.01.2016 № 6, для повернення надміру оплаченого ЄСВ за 4 квартал 2020 року позивачу;

- вжити всіх заходів, передбачених Порядком зарахування у рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування або повернення надміру та/або помилково сплачених коштів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 16.01.2016 № 6, для повернення позивачу надміру сплаченого ЄСВ за 4 квартал 2020 року - 3300,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що позивач має переплату з ЄСВ у розмірі 3300,88 грн. При цьому, 12.04.2021 року позивач звернувся до податкового органу з відповідною заявою щодо повернення цих коштів, але відповідач не надав ані відмови, ані повідомлення про задоволення заяви.

21.05.2021 року ухвалою суду позовну заяву залишено без руху.

27.05.2021 року позивач усунув недоліки, які стали підставою залишення позову без руху.

31.05.2021 року відкрито провадження по справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

22.06.2021 року представником відповідача подано відзив на адміністративний позов в якому зазначено, що ФОП ОСОБА_1 сплачено за 2020 рік єдиний соціальний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування 6479 грн. Станом на 09.06.2021 року переплата зі сплати ЄСВ складає 0,88 грн.

29.06.2021 року позивачем надано відповідь на відзив відповідача, у якому просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд дійшов наступного.

17.06.2020 року ОСОБА_1 отримала Свідоцтво на право здійснення адвокатської діяльності серія ОД № 004187, видане Радою адвокатів Одеської області.

Позивач є самозайнятою особою, за КВЕД є 69.10 «Діяльність у сфері права», що підтверджується довідкою про взяття на облік платника податків, відомості щодо якого не підлягають включення до Єдиного державного реєстру.

Станом на день взяття на облік як самозайнята особа позивач перебувала у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років, знаходячись у трудових відносинах з ДП «МТП «Южний» та не отримувала доходу від адвокатської дальності.

Роботодавець за час перебування у вищезазначеній відпустці не перераховував ЄСВ, а з 30.11.2020 почав здійснювати відповідне відрахування ЄСВ із заробітної плати ОСОБА_1 .

За листопад 2020 року ДП «МТП «Южний» перераховано ЄСВ 1100 грн, за грудень 2020 року - 9039,60 грн.

24.12.2020 року ОСОБА_1 за 4 квартал 2020 року самостійно сплатила ЄСВ у мінімальному розмірі - 3300 грн.

12.04.2021 року ОСОБА_1 звернулась до відповідача з заявою про перерахування на її рахунок надміру сплаченого ЄСВ у сумі 3300 грн. До заяви додавалися копії платіжного доручення про сплату відповідної суми.

В свою чергу, позивачем не отримано відповіді податкового органу на відповідне звернення, а також не повернуто надмірно сплачені позивачем кошти.

Процедуру повернення надміру та/або помилково сплачених коштів ЄСВ визначає Порядок зарахування у рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування або повернення надміру та/або помилково сплачених коштів, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 16.01.2016 р. № 6 (далі Порядок № 6).

Згідно п. 3 Порядку № 6 надміру сплаченими сумами єдиного внеску є суми коштів, які на певну дату зараховані на відповідний рахунок 3719 понад нараховані суми єдиного внеску на таку дату (крім сум авансових платежів, граничний строк сплати яких не настав, сплачених відповідно до абзацу другого частини восьмої статті 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування").

Пунктами 5-6 Порядку № 6 передбачено, що повернення коштів здійснюється у випадках:

1) надмірної або помилкової сплати сум єдиного внеску та/або застосованих фінансових санкцій на відповідний рахунок 3719;

2) помилкової сплати сум єдиного внеску та/або застосованих фінансових санкцій на невідповідний рахунок 3719;

3) помилкової сплати сум єдиного внеску та/або застосованих фінансових санкцій на рахунок з обліку доходів бюджету;

4) помилкової сплати податкових зобов`язань з податків, зборів, штрафних (фінансових) санкцій та пені, передбачених Податковим кодексом України, на рахунок 3719.

Повернення коштів здійснюється на підставі заяви платника про таке повернення.

У випадках, передбачених підпунктами 1, 2 та 4 пункту 5 цього Порядку, заява подається до органу доходів і зборів, на рахунок якого сплачено кошти, за формою, визначеною у додатку 1 до цього Порядку.

Згідно п. 7-8 Порядку № 6 у разі надходження заяви про повернення коштів з рахунку 3719 підрозділ органу доходів і зборів, на який покладено функцію адміністрування єдиного внеску, у строк не більше ніж десять робочих днів з дати реєстрації заяви проводить перевірку наданої платником інформації.

Заява залишається без задоволення у таких випадках:

невідповідність заяви формі, визначеній у додатку 1 до цього Порядку;

недостовірність викладеної у заяві платника інформації;

подання заяви не за місцем обліку надміру та/або помилково сплачених сум єдиного внеску;

наявність у платника заборгованості зі сплати єдиного внеску та/або фінансових санкцій.

У разі відмови в задоволенні заяви про повернення коштів з рахунку 3719 платнику єдиного внеску підрозділом органу доходів і зборів, на який покладено функцію адміністрування єдиного внеску, надається повідомлення за підписом посадової особи із зазначенням причин відмови.

В свою чергу, відповідачем правильність оформлення заяви позивача від 12.04.2021 року не заперечується.

У разі задоволення заяви про повернення коштів з рахунку 3719 підрозділ органу доходів і зборів, на який покладено функцію адміністрування єдиного внеску, передає заяву з відміткою про підтвердження повернення коштів до підрозділу органу доходів і зборів, відповідального за ведення обліку платежів та складання звітності.

Підрозділ органу доходів і зборів, відповідальний за ведення обліку платежів та складання звітності, у строк не більше ніж три робочих дні з дня отримання заяви з відміткою про підтвердження повернення коштів, на підставі даних інформаційної системи готує висновок за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку (далі - Висновок) та два примірники Реєстру висновків про повернення надміру та/або помилково сплачених коштів єдиного внеску (далі - Реєстр висновків) за формою згідно з додатком 3 до цього Порядку. Висновки реєструються в журналі обліку висновків про повернення надміру та/або помилково сплачених коштів єдиного внеску за формою згідно з додатком 4 до цього Порядку та протягом одного робочого дня від дати їх реєстрації разом з примірником Реєстру висновків передаються до підрозділу органу доходів і зборів, відповідального за ведення фінансово-економічної роботи та бухгалтерського обліку.

На підставі Висновку та у строк не пізніше ніж три робочих дні з дня його реєстрації підрозділ органу доходів і зборів, відповідальний за ведення фінансово-економічної роботи та бухгалтерського обліку, нижчого рівня оформлює розрахунковий документ на повернення коштів з рахунку 3719, на який їх було сплачено, та направляє його відповідному управлінню (відділенню) Державної казначейської служби України у районі, районі у місті, місті обласного, республіканського значення (далі - управління (відділення) Казначейства).

Управління (відділення) Казначейства на підставі розрахункового документа органу доходів і зборів нижчого рівня перераховує кошти за рахунок поточних надходжень за день з відповідного рахунку 3719 на рахунок платника, зазначений у заяві, відкритий у банку або органі Казначейства.

Можливість повернення платникам єдиного внеску надміру або помилково сплачених сум передбачена також п. 2 ч. 2 ст. 11 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування".

Таким чином, згаданими вище нормами передбачено право позивача на повернення надміру сплачених сум ЄСВ. Позивач звернувся до відповідача з заявою за формою, визначеною в додатку 1 до Порядку № 6. Інформація щодо розміру надміру сплаченого ЄСВ, викладена в заяві, є достовірною, оскільки підтверджується довідкою-розрахунком, яка затверджені відповідачем.

Позивач документально підтвердила, що працює в ДП «МТП «Южний» (а.с.22), отже в розумінні Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" №2464-VI позивач є застрахованою особою, і єдиний внесок за нього нараховує та сплачує роботодавець в розмірі не менше мінімального, що виключає обов`язок по сплаті єдиного внеску позивачем як особою, що має право провадити діяльність як фізична особа-підприємець.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 28 березня 2019 року у справі №820/6324/17.

При цьому, ДП «МТП «Южний» перераховано ЄСВ 1100 грн, за грудень 2020 року - 9039,60 грн.

В свою чергу, 24.12.2020 року позивачем самостійно сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі 3300 грн, що підтверджується платіжним дорученням №34576286-3 від 24.12.2020 року (а.с.18).

Відповідно до інформації ЕКПП позивача по ЄСВ, за позивачем обліковується переплата в сумі 3300 грн.

Крім того, позивачем долучено до матеріалів адміністративної справи витяг з Реєстру застрахованих осіб, довідку за формою ОК-5, якою підтверджено сплату ЄСВ за листопад-грудень 2020 року .

Також переплата по ЄСВ у сумі 3300 грн станом на 19.01.2021 року підтверджується копією витягу з реєстру ЄДРФО.

Таким чином, позивач, допустивши у грудні 2020 року надмірну та/або помилкову сплату єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, правомірно очікує від контролюючого органу реалізацію права платника на повернення надміру сплаченої суми грошових коштів.

За таких обставин позовні вимоги в частині визнання протиправною бездіяльності Головного управління ДПС в Одеській області щодо невжиття заходів, передбачених Порядком зарахування у рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування або повернення надміру та/або помилково сплачених коштів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 16.01.2016 № 6, для повернення надміру оплаченого ЄСВ за 4 квартал 2020 року позивачу є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

В свою чергу, оскільки відповідачем не повернуто позивачу надміру та/або помилково сплачених коштів по сплаті ЄСВ, суд вважає за необхідне зобов`язати Головне управління ДПС в Одеській області вжити всіх заходів, передбачених Порядком зарахування у рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування або повернення надміру та/або помилково сплачених коштів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 16.01.2016 № 6, для повернення позивачу надміру сплаченого ЄСВ за 4 квартал 2020 року - 3300,00 грн.

Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

За правилами ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Статтею 242 КАС України визначено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Суд вважає необхідним у відповідності до вимог ст.139 КАС України стягнути з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача судовий збір в розмірі 908 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 9, 12, 139, 242-246, 255, 262, 263, 295, 297 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС в Одеській області (адреса: вул. Семінарська, буд. 5, Одеса, Одеська область, 65044, код ЄДРПОУ 43142370) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДПС в Одеській області щодо невжиття заходів, передбачених Порядком зарахування у рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування або повернення надміру та/або помилково сплачених коштів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 16.01.2016 № 6, для повернення надміру оплаченого ЄСВ за 4 квартал 2020 року ОСОБА_1 .

Зобов`язати Головне управління ДПС в Одеській області вжити всіх заходів, передбачених Порядком зарахування у рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування або повернення надміру та/або помилково сплачених коштів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 16.01.2016 № 6, для повернення ОСОБА_1 надміру сплаченого ЄСВ за 4 квартал 2020 року - 3300,00 грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Одеській області (адреса: вул. Семінарська, буд. 5, Одеса, Одеська область, 65044, код ЄДРПОУ 43142370) на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати по сплаті судового збору у сумі 908 (дев`ятсот вісім) грн.

Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Рішення може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст. ст. 293, 295 КАС України.

Суддя Токмілова Л.М.