Рішення № 98675985, 29.07.2021, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.07.2021
Номер справи
420/8364/21
Номер документу
98675985
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/8364/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 липня 2021 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Токмілова Л.М., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом громадянки Соціалістичної Республіки В`єтнам ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язати вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

20.05.2021 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява громадянки Соціалістичної Республіки В`єтнам ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області, в якому позивач просить суд: визнати рішення Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області від 13 квітня 2021 року № 51032300007554 про відмову у обміні бланку посвідки серії НОМЕР_1 видану ВГІРФО ГУМВС України в Одеської Області 10.12.2010 року - протиправним та скасувати його; зобов`язати ГУДМС України в Одеській області здійснити ОСОБА_1 обмін посвідки на постійне проживання в Україні серії НОМЕР_1 , видану ВГІРФО ГУМВС України в Одеської області від 10.12.2010 року, у зв`язку із досягненням позивачкою 25 річного віку.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що 10.12.2010 року позивач документована посвідкою на постійне проживання серії НОМЕР_1 терміном дії - безстроково. Документування було проведене ВГІРФО ГУМВС України в Одеській області. Разом з тим, 27.07.2020 року громадянка Соціалістичної Республіки В`єтнам ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області для того, аби обміняти посвідку на постійне проживання у зв`язку з досягненням 25-річного віку, подавши відповідну заяву. У свою чергу, 13 квітня 2021 року ГУ ДМС України в Одеській області прийняло рішенні про відмову у оформленні (видачі) посвідки на постійне проживання № НОМЕР_2 . Підставою такої відмови було названо обставини, передбачені пп.3 п.62 Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на постійне проживання, затверджене постановою. Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2018 року № 321. Позивач вважає, що спірне рішення ГУ ДМС України в Одеській області № 51032300007554 від 13 квітня 2021 року про відмову в оформленні (видачі) посвідки на постійне проживання громадянки Соціалістичної Республіки В`єтнам ОСОБА_1 є протиправним та таким, що грубо порушує законодавство України, права, свободи та законні інтереси позивача, та підлягає скасуванню.

21.05.2021 року ухвалою суду позовну заяву залишено без руху.

27.05.2021 року позивач усунув недоліки, які стали підставою залишення позову без руху.

Ухвалою суду від 31.05.2021 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

29.06.2021 року від відповідача надійшов відзив на адміністративний позов, в якому останній заперечував проти позову, просив у задоволенні заявлених вимог відмовити з огляду того, що міграційним органом правомірно прийнято рішення про відмову в оформленні (видачі) посвідки на постійне проживання від 13 квітня 2021 року, оскільки 12.06.2012 року УМВС України в Херсонській області прийнято рішення про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України та оформлено довідку про припинення громадянства України від 12.06.2012 року №143 відносно ОСОБА_2 , який є братом ОСОБА_1 , по якому позивач отримала дозвіл на постійне проживання.

06.07.2021 року позивачем надано відповідь на відзив відповідача, у якому просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд зазначає наступне.

ОСОБА_1 громадянка Соціалістичної Республіки В`єтнам прибула до України у 2010 році.

10.12.2010 року ОСОБА_1 документована посвідкою на постійне проживання серії НОМЕР_1 терміном дії - безстроково.

19.03.2021 року громадянка В`єтнаму ОСОБА_1 звернулась до ГУ ДМС України в Одеській області з заявою про оформлення обміну посвідки на постійне проживання в Україні» серії НОМЕР_1 виданої ВГІРФО ГУМВС України 10.12.2010 року у зв`язку з досягненням нею 25 річного віку.

13.04.2021 року Головним управлінням Державної міграційної служби України в Одеській області прийнято рішення № 51032300007554 про відмову у обміні бланку посвідки серії НОМЕР_1 видану ВГІРФО ГУМВС України в Одеської Області 10.12.2010 року.

Згідно із ч.1 ст.3 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства", іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов`язки, як і громадяни України, за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України.

Частиною 1 статті 4 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" визначено, що іноземці та особи без громадянства можуть відповідно до Закону України "Про імміграцію" іммігрувати в Україну на постійне проживання.

Процедура розгляду заяв для оформлення (обміну) і видачі посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання іноземцям та особам без громадянства і прийняття за результатом їх розгляду рішень, а також внесення даних до бланків посвідок, визначена Порядком оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на постійне проживання що затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2018 р. № 321 (далі - порядок).

Відповідно п. 1 Порядку №321 посвідка на постійне проживання є документом, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства та підтверджує право на постійне проживання в Україні.

Згідно п. 5 Порядку №321 посвідка видається протягом 15 робочих днів з дати прийняття документів від іноземця або особи без громадянства.

Відповідно п. 7 Порядку №321 обмін посвідки здійснюється у разі: 1) зміни інформації, внесеної до посвідки; 2) виявлення помилки в інформації, внесеній до посвідки; 3) закінчення строку дії посвідки; 4) непридатності посвідки для подальшого використання; 5) досягнення іноземцем або особою без громадянства 25- або 45-річного віку (у разі, коли іноземець або особа без громадянства документовані посвідкою, що не містить безконтактного електронного носія).

Відповідно п. 16 Порядку №321, документи для оформлення посвідки (у тому числі замість втраченої або викраденої), її обміну подаються до державного підприємства, що належить до сфери управління ДМС, центру надання адміністративних послуг (далі - уповноважений суб`єкт), територіальних органів/територіальних підрозділів ДМС, за місцем проживання іноземця або особи без громадянства.

Згідно з п. 18 Порядку №321, у разі виникнення обставин (подій), у зв`язку з якими посвідка підлягає обміну (крім закінчення строку дії), документи для її обміну подаються протягом одного місяця з дати виникнення таких обставин (подій).

Порядок подання документів для оформлення у зв`язку із втратою або викраденням, обміну посвідки та їх розгляд визначено у пунктах 40-46 Порядку №321.

При цьому, пунктом 40 Порядку №321 передбачено, для оформлення у зв`язку із втратою або викраденням посвідки, її обміну іноземець або особа без громадянства подають такі документи: 1) посвідку, що підлягає обміну (крім випадків втрати та викрадення); 2) паспортний документ іноземця або документ, що посвідчує особу без громадянства, крім випадків, установлених абзацом восьмим цього пункту; 3) переклад на українську мову сторінки паспортного документа іноземця або документа, що посвідчує особу без громадянства, з особистими даними, засвідчений у встановленому законодавством порядку; 4) документи, що підтверджують обставини чи юридичні факти, відповідно до яких посвідка підлягає обміну (крім випадків, передбачених підпунктами 3-5 пункту 7 нього Порядку), документи, видані компетентними органами іноземних держав, мають 5ути легалізованими в установленому порядку, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України; 5) документ, що посвідчує особу законного представника, та документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника, у разі подання документів законним представником; 6) документ, що підтверджує сплату адміністративного збору, або документ про звільнення від його сплати.

Іноземець або особа без громадянства під час подання документів пред`являють працівникові територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб`єкта оригінали документів, зазначених у підпунктах 1, 2, 4-6 цього пункту.

Позивачем до заяви було додано необхідний пакет документів, жодних зауважень з боку відповідача до змісту чи до кількості доданих до заяви документів зазначено не було.

Пунктом 44 Порядку №321 зазначено, що якщо втрачена або викрадена посвідка чи посвідка, що підлягає обміну, була видана територіальним органом/територіальним підрозділом ДМС, до якого подано заяву-анкету про оформлення, обмін посвідки, працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС порівнює дані іноземця або особи без громадянства та їх фотозображення з даними, наведеними в заяві-анкеті про оформлення втраченої або викраденої посвідки чи посвідки, що підлягає обміну, та даними відомчої інформаційної системи ДМС і сканує її із застосуванням засобів Реєстру до відомчої інформаційної системи ДМС,

У разі коли втрачена, або викрадена посвідка чи посвідка, що підлягає обміну, була видана іншим територіальним органом/територіальним підрозділом ДМС, для підтвердження видачі не пізніше наступного дня після прийняття до розгляду заяви-анкети до такого територіального органу/територіального підрозділу ДМС надсилається запит.

Відповідно до п. 45 Порядку №321, перевірка за запитом проводиться протягом трьох робочих днів після його надходження. Під час перевірки відомості, зазначені в запиті, та фотозображення порівнюються з даними, наведеними в заяві-анкеті про оформлення втраченої або викраденої посвідки чи посвідки, що підлягає обміну, та фотозображенням, що міститься в ній. У графі "Службові відмітки" заяви-анкети про оформлення посвідки проставляється відмітка про дату надходження запиту та зазначаються найменування територіального органу/територіального підрозділу ДМС, який здійснює оформлення у зв`язку із втратою або викраденням, обмін посвідки, і підстави обміну.

За результатами перевірки надається відповідь територіальному органу/територіальному підрозділу ДМС, який надіслав запит, а заява-анкета про оформлення втраченої або викраденої посвідки чи посвідки, що підлягає обміну, сканується до відомчої інформаційної системи ДМС.

Пунктом 46 Порядку №321 зазначено, що після проведення перевірок, підтвердження факту оформлення та видачі посвідки, ідентифікації іноземця або особи без громадянства керівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС або уповноважена ним посадова особа приймає рішення про оформлення посвідки або про відмову в її оформленні.

Згідно п. 62 Порядку №321 територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС відмовляє іноземцю або особі без громадянства в оформленні або видачі посвідки, у разі, коли: 1) іноземець або особа без громадянства мають посвідку чи посвідку на тимчасове проживання (крім випадків обміну посвідки або оформлення посвідки іноземцю або особі без громадянства, які тимчасово проживали на території України на підставі посвідки на тимчасове проживання), посвідчення біженця чи посвідчення особи, якій надано додатковий захист, які є дійсними на день звернення; 2) іноземець або особа без громадянства перебувають на території України з порушенням встановленого строку перебування або щодо них діє невиконане рішення уповноваженого державного органу про примусове повернення, примусове видворення або заборону в`їзду; 3) дані, отримані з баз даних Реєстру, картотек, не підтверджують надану іноземцем або особою без громадянства інформацію; 4) встановлено належність особи до громадянства України; 5) за видачею посвідки звернувся законний представник, який не має документально підтверджених повноважень для її отримання; 6) іноземцем або особою без громадянства подано не в повному обсязі або з порушенням строків, визначених пунктами 17-19 цього Порядку, документи та інформацію, необхідні для оформлення і видачі посвідки; 7) отримано від Національної поліції, СБУ, іншого державного органу інформацію про те, що дії іноземця та особи без громадянства загрожують національній безпеці, громадському порядку, здоров`ю, захисту прав і законних інтересів громадян України та інших осіб, що проживають в Україні, чи іноземець або особа без громадянства вчинили злочин проти миру, воєнний злочин або злочин проти людяності, як їх визначено в міжнародному праві, або розшукуються у зв`язку із вчиненням діяння, що відповідно до законів України визнається тяжким злочином; 8) паспортний документ іноземця або документ, що посвідчує особу без громадянства, підроблений, зіпсований або не відповідає встановленому зразку чи належить іншій особі або строк його дії закінчився; 9) встановлено факт подання іноземцем або особою без громадянства завідомо неправдивих відомостей, підроблених документів або встановлено факт скасування наданого їм дозволу на імміграцію; 10) виявлено факти невиконання іноземцем або особою без громадянства рішення суду чи державних органів, уповноважених накладати адміністративні стягнення, або вони мають інші майнові зобов`язання перед державою, фізичними або юридичними особами, включаючи ті, що пов`язані з попереднім видворенням за межі України, у тому числі після закінчення строку заборони подальшого в`їзду в Україну; 11) в інших випадках, передбачених законом.

Так, позивач звернувся до міграційного органу з заявою про обмін посвідки на постійне проживання в Україні у зв`язку з досягненням нею 25 річного віку.

Як вбачається з рішення про відмову в оформленні (видачі) посвідки на постійне проживання № НОМЕР_2 від 13 квітня 2021 року, підставою для відмови стало посилання на п. п. 3 п.62 «Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на постійне проживання», затвердженого постановою Кабміну України від 25 квітня 2018 року №321 .

Згідно п. п.3 п.62 Порядку №321 територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС відмовляє іноземцю або особі без громадянства в оформленні або видачі посвідки, зокрема, в разі, коли дані, отримані з баз даних Реєстру, картотек, не підтверджують надану іноземцем або особою без громадянства інформацію.

При цьому, відповідачем не було зазначено які саме дані, отримані з баз даних Реєстру, картотек, не підтверджують надану іноземцем або особою без громадянства інформацію, на підставі яких позивачу було відмовлено в обміні посвідки.

Будь-яких інших обґрунтувань відмови в оформленні (видачі) посвідки на постійне проживання вказане рішення не містить. Також відповідачем не надано жодного доказу, який би пояснював підстави ухвалення оскаржуваного рішення.

У відзиві на позовну заяву відповідач зазначає про те, що 12.06.2012 року УМВС України в Херсонській області прийнято рішення про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України та оформлено довідку про припинення громадянства України від 12.06.2012 року №143 відносно ОСОБА_2 , який є братом ОСОБА_1 , по якому позивач отримала дозвіл на постійне проживання, у зв`язку з чим міграційним органом прийнято рішення про відмову позивачу в оформленні (видачі) посвідки на постійне проживання.

В свою чергу, вказані підставі не є достатніми для відмови в оформленні (видачі) посвідки на постійне проживання.

Крім того, при наданні безстрокової посвідки на постійне місце проживання в Україні 10.12.2010 року, відповідачем проведено перевірку підстав залишення на постійне проживання на території України позивача. Під час проведення перевірки у 2010 році підстав для відмови у наданні позивачу посвідки на постійне місце проживання в Україні не виявлено.

Також при розгляді зазначеної справи судом враховано, що на підставі посвідки на постійне проживання позивач тривалий час, а саме одинадцять років, проживає на території України.

При цьому, позивач разом із чоловіком ( ОСОБА_3 -гом) народила та виховує двох малолітніх дітей ОСОБА_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) та ОСОБА_5 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ,), які є громадянами України.

Вищевказані обставини свідчать про те, що позивач має тісний соціально-правовий зв`язок із державою Україна.

За таких обставин, суд дійшов висновку про протиправність оскаржуваного рішення Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області від 13 квітня 2021 року № 51032300007554 та наявність підстав для його скасування.

Враховуючи протиправність рішення Головного управління державної міграційної служби України в Одеській області від 13 квітня 2021 року № 51032300007554 у суду є всі підстави для зобов`язання відповідача здійснити обмін посвідки на постійне проживання в Україні громадянки Соціалістичної Республіки В`єтнам ОСОБА_1 .

Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

За правилами ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Статтею 242 КАС України визначено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Суд вважає необхідним у відповідності до вимог ст.139 КАС України стягнути з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача судовий збір в розмірі 908 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 9, 12, 139, 242-246, 255, 262, 263, 295, 297 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов громадянки Соціалістичної Республіки В`єтнам ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області (адреса: вул. Преображенська, 44, м.Одеса, 65045, код ЄДРПОУ 37811384) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язати вчинити певні дії – задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області від 13 квітня 2021 року № 51032300007554 про відмову у обміні бланку посвідки серії НОМЕР_1 видану ВГІРФО ГУМВС України в Одеської Області 10.12.2010 року.

Зобов`язати ГУДМС України в Одеській області здійснити ОСОБА_1 обмін посвідки на постійне проживання в Україні серії НОМЕР_1 , видану ВГІРФО ГУМВС України в Одеської області від 10.12.2010 року, у зв`язку із досягненням позивачкою 25 річного віку.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області (адреса: вул. Преображенська, 44, м.Одеса, 65045, код ЄДРПОУ 37811384) на користь Соціалістичної Республіки В`єтнам ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) судові витрати по сплаті судового збору у сумі 908 (дев`ятсот вісім) грн.

Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Рішення може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст. ст. 293, 295 КАС України.

Суддя Токмілова Л.М.