Ухвала суду № 98675936, 29.07.2021, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.07.2021
Номер справи
420/9622/20
Номер документу
98675936
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/9622/20

УХВАЛА

29 липня 2021 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Балан Я.В., розглянувши у порядку письмового провадження заяву Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області про встановлення чи зміну способу і порядку виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду по адміністративній справі №420/9622/20 від 30 листопада 2020 року, за позовною заявою ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Одеській області, третьої особи Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача Державної судової адміністрації України про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду по адміністративній справі №420/9622/20 від 30 листопада 2020 року, позовні вимоги ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Одеській області, третьої особи Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача Державної судової адміністрації України про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії – задоволено частково.

Постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 18 травня 2021 року, апеляційну скаргу Територіального управління Державної судової адміністрації України в Одеській області залишено без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду змінено викладенням абзацу 3 резолютивної частини рішення Одеського окружного адміністративного суду по адміністративній справі №420/9622/20 від 30 листопада 2020 року у наступній редакції: «…стягнути з Територіального управління Державної судової адміністрації України в Одеській області на користь судді Київського районного суду м. Одеса ОСОБА_1 не виплачену суддівську винагороду за період з 18 квітня 2020 року по 28 серпня 2020 року у сумі 160952,40 гривень (сто шістдесят тисяч дев`ятсот п`ятдесят дві гривні 40 коп.) з відрахуванням при цьому належних податків та зборів…».

10 червня 2021 року, Одеським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист №420/9622/20, строком пред`явлення до виконання - 19 травня 2024 року.

20 липня 2021 року, через канцелярію Одеського окружного адміністративного суду, від Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області надійшла заява про встановлення чи зміну способу і порядку виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду по адміністративній справі №420/9622/20 від 30 листопада 2020 року (вх.№38893/21).

В обґрунтування вищевказаної заяви Головним управлінням Державної казначейської служби України в Одеській області зазначено, що під час виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду по адміністративній справі №420/9622/20 від 30 листопада 2020 року виникли обставини, що істотно ускладнюють його виконання.

Зокрема, Головним управлінням Державної казначейської служби України в Одеській області вказувалося, що саме у межах бюджетної програми КПКВК 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів» передбачено бюджетні призначення та асигнування на виплату заборгованості за рішеннями судів, винесеними на користь суддів та працівників апаратів судів, яка стягується у безспірному порядку на підставі Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» №4901-VІ від 05.06.2012 року та Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників» №845 від 03.08.2011 року.

У свою чергу, оскільки головним розпорядником бюджетних коштів виділених, зокрема, на виплату суддівської винагороди є Державна судова адміністрація України, яка, серед іншого, визначає обсяг видатків розпорядників нижчого рівня на ці потреби, то саме Державна судова адміністрація України, як суб`єкт владних повноважень, має відповідати за погашення заборгованості яка виникла внаслідок невиплати судді ОСОБА_1 суддівської винагороди у повному обсязі.

Таким чином, Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області просить суд встановити спосіб і порядок виконання рішенням Одеського окружного адміністративного суду по адміністративній справі №420/9622/20 від 30 листопада 2020 року, у частині стягнення з Територіального управління Державної судової адміністрації України в Одеській області на користь судді Київського районного суду м. Одеса ОСОБА_1 не виплаченої суддівської винагороди за період з 18 квітня 2020 року по 28 серпня 2020 року у сумі 160952,40 гривень (сто шістдесят тисяч дев`ятсот п`ятдесят дві гривні 40 коп.) з відрахуванням при цьому належних податків та зборів, за рахунок бюджетної програми 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів» розпорядником яких є Державна судова адміністрація України, у порядку, встановленому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» №4901-VІ від 05.06.2012 року та Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників» №845 від 03.08.2011 року.

Згідно частини 2 статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 23 липня 2021 року, призначено до розгляду заяву про Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області про встановлення чи зміну способу і порядку виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду по адміністративній справі №420/9622/20 від 30 листопада 2020 року на 29 липня 2021 року, о 12 годині 20 хвилин.

У судове засідання, призначене на 29 липня 2021 року, особи, які беруть участь у розгляді заяви – не з`явились. Про дату, час та місце розгляду справи належним чином та своєчасно повідомлялись.

Оскільки, відповідно до частини 2 статті 378 КАС України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи не перешкоджає судовому розгляду, суд дійшов висновку про можливість розгляду заяви Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області у порядку письмового провадження.

28 липня 2021 року, через канцелярію Одеського окружного адміністративного суду, від Територіального управління Державної судової адміністрації України в Одеській області надійшли пояснення (вх.№40979/21).

У вищевказаних поясненнях Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Одеській області вказувало, що виконання судових рішень, ухвалених на користь суддів здійснюється згідно з чинним законодавством України Державною судовою адміністрацією України за рахунок коштів бюджетної програми 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів» у межах передбачених асигнувань на відповідний бюджетний період.

У свою чергу, кошторисом Територіального управління Державної судової адміністрації України в Одеській області на 2021 рік не передбачено коштів на виплату недоотриманої суддівської винагороди за період з 18 квітня 2020 року по 28 серпня 2020 року.

Вирішуючи питання щодо наявності підстав для задоволення заяви Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області про встановлення чи зміну способу і порядку виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду по адміністративній справі №420/9622/20 від 30 листопада 2020 року, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.1 ст.378 КАС України, за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Згідно з частиною 3 статті 378 КАС України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

У свою чергу, статтею 1 Закону України «Про виконавче провадження» №1404-VIII від 02.06.2016 року (далі – Закон №1404-VIII) встановлено, що виконавче провадження, як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Відповідно до частини 2 статті 6 Закону №1404-VIII, рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.

У силу частини 3 статті 33 Закону №1404-VIII, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.

Відповідно до частин 3, 4 статті 148 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» №1402-VIII від 02.06.2016 року (далі – Закон України «Про судоустрій і статус суддів»), Державна судова адміністрація України здійснює функції головного розпорядника бюджетних коштів щодо фінансового забезпечення усіх інших судів, окрім Верховного Суду та вищих спеціалізованих судів; функції розпорядника бюджетних коштів щодо місцевих судів здійснюють територіальні управління Державної судової адміністрації України.

Відповідно до Положення про Державну судову адміністрацію України, затвердженого Рішенням Вищої ради правосуддя №141/0/15-19 від 17.01.2019 року, Державна судова адміністрація України є державним органом у системі правосуддя, який здійснює організаційне та фінансове забезпечення діяльності органів судової влади в межах повноважень, установлених законом.

Територіальними органами Державної судової адміністрації України є територіальні управління Державної судової адміністрації України.

Згідно статті 149 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», суди фінансуються згідно з кошторисами і щомісячними розписами видатків, затвердженими відповідно до вимог цього Закону, у межах річної суми видатків, визначених Державним бюджетом України на поточний фінансовий рік, у порядку, встановленому Бюджетним кодексом України.

Відповідно до частини 1 статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.

Згідно частини 2 статті 23 Бюджетного кодексу України, бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом.

Порядок виконання рішень судів про стягнення коштів з держаних органів регулюється Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» №4901-VI від 05.06.2012 року (далі - Закон №4901) та «Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №845 від 03.08.2011 року (далі - Порядок №845).

Відповідно до частини 1 статті 3 Закону №4901 виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Пунктом 3 Порядку №845 передбачено, що рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).

Відповідно до пункту 24 Порядку №845 стягувачі, на користь яких прийняті рішення про стягнення коштів з рахунків боржника, подають до органу Казначейства, в якому обслуговується боржник, документи, зазначені у пункті 6 цього Порядку.

Підпунктом 2 пункту 25 Порядку №845 передбачено, що у разі наявності у боржника окремої бюджетної програми для забезпечення виконання рішень суду безспірне списання коштів з боржника (виконання рішень суду про стягнення коштів з боржника) здійснюється лише за цією бюджетною програмою. При цьому пункти 24-34 цього Порядку застосовуються лише щодо зазначеної бюджетної програми.

Виконання судових рішень, ухвалених на користь суддів та працівників апаратів судів, здійснюється у порядку черговості відповідно до вимог чинного законодавства України Державною судовою адміністрацією України за рахунок коштів бюджетної програми 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів» у межах передбачених асигнувань на відповідний бюджетний період.

Так, у Законі України «Про державний бюджет України на 2021 рік» затверджена бюджетна програма КПКВК 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів» з загальним фондом у розмірі 3000,0 тис. грн., головним розпорядником якої є Державна судова адміністрація України.

Суд зауважує, що відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Враховуючи вищевикладене, зважаючи на наведені положення статей 148, 149 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», у зіставленні з положеннями частини 1, пункту 1 частини 2, частини 5 статті 22, частини 1 статті 23 Бюджетного кодексу України, суд дійшов висновку, що оскільки головним розпорядником бюджетних коштів, виділених, зокрема, на виплату суддівської винагороди (суддям місцевих і апеляційних судів) є Державна судова адміністрація України, яка, серед іншого, визначає обсяг видатків розпорядників нижчого рівня на ці потреби, то наявні підстави для задоволення заяви Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області про встановлення чи зміну способу і порядку виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду по адміністративній справі №420/9622/20 від 30 листопада 2020 року шляхом стягнення на користь ОСОБА_1 коштів з бюджетної програми 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів».

Керуючись статтями 243, 248, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

У Х В А Л И В:

Заяву Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області (65023, м. Одеса, вул. Садова 1-А, код ЄДРПОУ 37607526) про встановлення чи зміну способу і порядку виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду по адміністративній справі №420/9622/20 від 30 листопада 2020 року – задовольнити.

Встановити спосіб і порядок виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду по адміністративній справі №420/9622/20 від 30 листопада 2020 року, шляхом стягнення на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з бюджетної програми 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів», у порядку встановленому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» №4901-VI від 05.06.2012 року та «Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №845 від 03.08.2011 року, коштів у сумі 160952,40 гривень (сто шістдесят тисяч дев`ятсот п`ятдесят дві гривні 40 копійок) з відрахуванням належних податків та зборів.

Ухвала суду набирає законної сили у порядку визначеному ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Балан Я.В.