
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 липня 2021 року справа № 694/1327/15-а
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі: головуючого – судді Руденко А.В., розглянувши у письмовому провадженні в спрощеному позовному провадженні адміністративну справу №694/1327/15-а за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Звенигородському районі Черкаської області (правонаступник – Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області) про неправомірність дій та зобов`язання здійснити перерахунок та виплату індексації пенсії, -
ВСТАНОВИВ:
03.08.2015 до Звенигородського районного суду Черкаської області звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до управління Пенсійного фонду України в Звенигородському районі, правонаступником якого є Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаської області, в якій, з урахуванням заяви про зміну предмету позову від 10.12.2015 та заяви про зміну предмету позову від 14.12.2015, просить:
- визнати неправомірною відмову у здійсненні перерахунку та виплати індексації пенсії, починаючи з грудня 2003 року на підставі Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 №1282-ХІІ та постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 «Про затвердження порядку проведення індексації грошових доходів населення» з урахуванням сплачених сум;
- зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплатити індексацію пенсії, починаючи з грудня 2003 року на підставі Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 №1282-ХІІ та постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 «Про затвердження порядку проведення індексації грошових доходів населення з урахуванням сплачених сум».
Обгрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що починаючи з грудня 2003 року його пенсія індексувалася відповідно до вимог Закону №1282-XII та Постанови КМУ №1078, однак УПФ, при нарахуванні індексації, її недонараховує, призупиняє її виплату, зменшує в декілька разів проти попереднього місяця, відраховує раніше нараховану індексацію із пенсії у вигляді соціальних виплат, які є складовими загальної пенсії. Таким чином Пенсійний фонд перешкоджає реалізації конституційного права пенсіонера на отримання належних йому виплат відповідно до судових рішень, які ухвалюються іменем України і відповідно до статті 124 Конституції України є обов`язковими до виконання на всій території України.
Заперечуючи проти позову, відповідач у відзиві на позовну заяву, поданому до суду 08.12.2020 зазначає, що відповідно до пункту 5 Порядку Проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 у разі підвищення розміру пенсії місяць, у якому відбулось підвищення пенсії, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації пенсії. Індексація пенсії, отриманої за цей місяць, не проводиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.
Позивач отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про державну службу» і не працює з 01.11.1996.
Протягом січня 2003 – грудня 2013 розмір пенсійної виплати позивача постійно збільшувався відповідно до законів України Про Державний бюджет України на відповідний рік у зв`язку з підвищенням прожиткового мінімуму.
З 01.12.2013 збільшився прожитковий мінімум (949 грн), а згідно з офіційними даними Держстату індекс інфляції у березні-квітні 2014 перевищив поріг індексації, а саме: в лютому - 100,6, а в березні – 102,2, в квітні -103,3, тому в травні пенсії непрацюючих пенсіонерів були проіндексовані у визначеному законодавством порядку у межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Враховуючи зазначене пенсія позивача з травня 2014 року індексується за базовим місяцем – грудень 2013 року.
Також відповідач на виконання постанови ВП №31867801 від 23.03.2012 головного державного виконавця Головного управління юстиції в Черкаській області про виконання виконавчого листа Звенигородського районного суду Черкаської області від 22.12.2011 по справі №2-а-3159/11 та постанови ВП №31863943 від 23.03.2012 головного державного виконавця Головного управління юстиції в Черкаській області про виконання виконавчого листа Звенигородського районного суду Черкаської області від 05.03.2012 по справі №2-а-3158/11 проведено перерахунок пенсії позивача в червні 2012 відповідно до вимог ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період з 28.08.2010 по 07.04.2011 та згідно ст. 39, 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 14.09.2010 по 05.04.2011, доплата становить 7 421,54 грн.
На виконання постанови Вищого адміністративного суду України по справі №К-10806/10 Головним управлінням проведено перерахунок пенсії позивача в серпні 2012 року відповідно до вимог ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період з 09.07.2007 по 31.12.2007, з 22.05.2008 по 27.08.2010, з 08.04.2011 по 22.07.2011 та згідно ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 31.03.2005 по 13.09.2010, з 06.04.2011 по 22.07.2011, доплата становить 7 524,25 грн.
Крім того, на виконання постанови ВП №28744791 від 05.07.2013 головного державного виконавця Головного управління юстиції в Черкаській області про виконання виконавчого листа Звенигородського районного суду Черкаської області від 28.12.2011 по справі №2-а-7872/11 проведено перерахунок пенсії позивача в серпні 2013 відповідно до ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 12.06.2011 по 22.07.2011 по 22.07.2011, доплата становить 1 282,30 грн.
Постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2014 №36 внесено зміни до порядку проведення індексації грошових доходів населення, а саме: пункт 5 доповнено абзацом такого змісту: «у разі коли в результаті перерахунку пенсій за рішеннями судів, які набрали законної сили, виплати перерахованих сум до пенсії фактично не здійснені і строки їх виплати не визначені, базовий місяць для визначення індексації пенсії не змінюється.
Проте такі зміни внесені 29.01.2014, а перерахунок пенсії позивача за рішеннями судів проводився в червні, серпні 2012 року та в серпні 2013 року, тому вищезазначені зміни не застосовуються до позивача.
У зв`язку з тим, що статтею 73 Закону №1058 передбачено використання коштів Пенсійного фонду України на виплату пенсій, надання соціальних послуг, передбачених цим Законом, а не Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», тому проведення індексації додаткової пенсії за кошти Пенсійного фонду , яка має фінансуватись за рахунок коштів Державного бюджету, не передбачено.
З врахуванням викладеного відповідач вважає, що індексація пенсії позивача здійснюється відповідно до чинного законодавства та документів пенсійної справи, тому просить у позові відмовити.
Ухвалою Звенигородського районного суду Черкаської області від 02.11.2015 справу №694/1327/15-а передано на розгляд іншого адміністративного суду, що найбільш територіально наближений, а саме: до Ватутінського міського суду Черкаської області.
Постановою Ватутінського міського суду Черкаської області від 22.12.2015, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 02.02.2016, у задоволенні позову відмовлено повністю.
Постановою Верховного Суду від 18.09.2020 постанову Ватутінського міського суду Черкаської області від 22.12.2015 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 02.02.2016 скасовано, справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.
Ухвалою судді Ватутінського міського суду Черкаської області Линдюк В.С. від 05.10.2020 справу передано до Черкаського окружного адміністративного суду.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 10.11.2020 року справу прийнято до провадження (суддя Руденко А.В.) та вирішено здійснювати розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 10.11.2020 закрито провадження у адміністративній справі №694/1327/15-а в частині позовних вимог за період з 17.07.2003 по 08.09.2008.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 26.07.2021 здійснено заміну відповідача у справі на процесуального правонаступника – Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 26.07.2021 залишено без розгляду позовні вимоги за період з 09.09.2008 по 02.02.2015.
Вивчивши доводи сторін, викладені у заявах по суті, дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи, суд встановив такі фактичні обставини.
Позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області з 01.11.1996 та йому призначено пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу».
З відзиву на позовну заяву, листів від 16.12.2010 №5826/02, від 19.02.2012 №3978/02 та розпоряджень про перерахунок пенсії позивача (т. 3, а.с. 90-123) вбачається, що починаючи з вересня 2003 року позивачу проводились такі підвищення пенсії:
- перерахунок пенсії з більшого заробітку у вересні 2003 року - в листопаді 2004 року;
- перерахунок пенсії з більшого заробітку у серпні 2005 року - в квітні 2006 року,
- перерахунок пенсії з більшого заробітку у травні 2007 року;
- перерахунок пенсії з більшого заробітку у лютому 2008 року.
Останній перерахунок пенсії з більшого заробітку був здійснений з 01.01.2008, розмір пенсії склав 3173,16 грн і до звернення позивача з позовом до суду не змінювався.
У подальшому зміна розміру пенсії відбувалась за рахунок збільшення щомісячного розміру додаткової пенсії як потерпілому внаслідок аварії на ЧАЕС, підвищення як непрацюючому пенсіонеру, що проживає в зоні посиленого радіологічного контролю, надбавки як дитині війни та встановлення підвищення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №198 від 11.03.2009.
Також відповідач на виконання постанови ВП №31867801 від 23.03.2012 головного державного виконавця Головного управління юстиції в Черкаській області про виконання виконавчого листа Звенигородського районного суду Черкаської області від 22.12.2011 по справі №2-а-3159/11 та постанови ВП №31863943 від 23.03.2012 головного державного виконавця Головного управління юстиції в Черкаській області про виконання виконавчого листа Звенигородського районного суду Черкаської області від 05.03.2012 по справі №2-а-3158/11 проведено перерахунок пенсії позивача в червні 2012 відповідно до вимог ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період з 28.08.2010 по 07.04.2011 та згідно ст. 39, 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 14.09.2010 по 05.04.2011, доплата становить 7 421,54 грн.
На виконання постанови Вищого адміністративного суду України по справі №К-10806/10 Головним управлінням проведено перерахунок пенсії позивача в серпні 2012 року відповідно до вимог ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період з 09.07.2007 по 31.12.2007, з 22.05.2008 по 27.08.2010, з 08.04.2011 по 22.07.2011 та згідно ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 31.03.2005 по 13.09.2010, з 06.04.2011 по 22.07.2011, доплата становить 7 524,25 грн.
На виконання постанови ВП №28744791 від 05.07.2013 головного державного виконавця Головного управління юстиції в Черкаській області про виконання виконавчого листа Звенигородського районного суду Черкаської області від 28.12.2011 по справі №2-а-7872/11 відповідач провів перерахунок пенсії позивача в серпні 2013 відповідно до ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 12.06.2011 по 22.07.2011 по 22.07.2011, доплата становить 1 282,30 грн.
За період з 01.12.2003 по червень 2015 року відповідач нарахував та виплатив позивачу індексацію його пенсії.
Як вбачається з розрахунку індексації, який міститься у відзиві на позовну заяву від 08.12.2020, базовими місяцями для нарахування індексації були місяці перерахунку пенсії з більшого заробітку, перерахунку пенсії позивача за рішенням суду та місяці, у яких підвищувався прожитковий мінімум відповідно до законів України про Державний бюджет на відповідний рік.
Так, у зв`язку з проведенням з 14.09.2010 перерахунку пенсії позивача у червні 2012 року на виконання постанови ВП №31867801 від 23.03.2012 головного державного виконавця Головного управління юстиції в Черкаській області про виконання виконавчого листа Звенигородського районного суду Черкаської області від 22.12.2011 по справі №2-а-3159/11 та постанови ВП №31863943 від 23.03.2012 головного державного виконавця Головного управління юстиції в Черкаській області про виконання виконавчого листа Звенигородського районного суду Черкаської області від 05.03.2012 по справі №2-а-3158/11 був змінений базовий місяць для нарахування індексації та встановлений з 01.06.2011.
Після цього базовим місяцем, з якого нараховується індексація пенсії позивача, є грудень 2013 року, оскільки згідно Закону України «Про державний бюджет на 2013 рік» збільшився прожитковий мінімум (949 грн).
22.07.2015 позивач звернувся з заявою до УПФ у якій просив: негайно нарахувати та здійснити перерахунок індексації наростаючим підсумком, починаючи з грудня 2003 року по даний час на підставі Закону №1282-XII та постанови КМУ №1078; надати розрахунок нарахованої та виплаченої індексації за весь період, починаючи з грудня 2003 року по даний час з розбивкою по місяцях та вказати, який місяць зазначено як базовий для розрахунку сум індексації; надати копії всіх розпоряджень керівника Звенигородського Пенсійного фонду, які стосуються нарахування, призупинення та утримання з моєї пенсії раніше нарахованої індексації.
УПФ 05.08.2015 на адресу позивача направило лист №2607/02, в якому повідомило, що роз`яснення по сумах індексації пенсії на неодноразові звернення були надані позивачу листами УПФ України в Звенигородському районі від 22.10.2010, від 19.09.2012, від 16.11.2012, від 14.01.2013, від 14.03.2013, від 08.05.2014 та надало розрахунок нарахованої та виплаченої суми індексації починаючи з грудня 2003 року по даний час.
Перерахунок індексації пенсії проведено не було.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.
Так, відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон №1282-XII.
За змістом абзаців першого, другого частини першої статті 2 вищевказаного Закону індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії.
Частиною п`ятою цієї ж статті визначено, що Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Індекс споживчих цін обчислюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях (стаття 3 Закону №1282-XII).
Підстави для проведення індексації визначені статтею 4 Закону №1282-XII згідно з приписами частин першої - четвертої якої індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.
Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Підвищення грошових доходів населення у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
Питання, пов`язані з джерелами коштів на проведення індексації грошових доходів населення, унормовані статтею 5 Закону №1282-XII, відповідно до частини четвертої якої індексація пенсій, інших виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, інших видів соціальної допомоги проводиться відповідно за рахунок Пенсійного фонду України, фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування, за рахунок коштів Державного бюджету України.
Крім того, у відповідності з положеннями частин першої, другої статті 9 Закону №1282-XII індексація грошових доходів населення здійснюється за місцем їх отримання за рахунок відповідних коштів.
У разі коли дохід, що виплачується одним підприємством, установою, організацією, формується з різних джерел, сума додаткового доходу від індексації виплачується за рахунок кожного джерела пропорційно його частці в загальному доході.
Своєю чергою, згідно з статтею 6 Закону №1282-XII у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.
Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
На виконання вищезазначеної правової норми Закону №1282-XII Урядом України затверджено Порядок №1078, який, відповідно до пункту 1 цього Порядку, визначає правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників.
Абзацами першим, другим пункту 2 Порядку №1078 встановлено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, в тому числі, пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачується замість пенсії.
Згідно з приписами абзаців першого, третього, п`ятого пункту 4 Порядку №1078 індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
У межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, індексуються пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачуються замість пенсії, щомісячна грошова сума, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим), щомісячна страхова виплата особам, які перебували на утриманні потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника.
Частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає.
Поряд із цим, як визначено у пункті 5 Порядку №1078, у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків (речення, включене до абзацу першого пункту 5 відповідно до змін, внесених згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2014 №36). Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.
У разі коли підвищення розмірів мінімальних соціальних гарантій, зазначених в абзаці першому цього пункту, що не супроводжується зростанням грошових доходів громадян, передбачених пунктом 2 цього Порядку, грошові доходи індексуються на загальних підставах відповідно до пунктів 1 1 і 4 цього Порядку.
Виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких провадяться відповідні грошові виплати населенню: індексація пенсій, страхових виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачується замість пенсії, інших видів соціальної допомоги провадиться відповідно за рахунок Пенсійного фонду, фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування та коштів державного бюджету (підпункт 4 пункту 6 Порядку №1078).
Вищевказаним пунктом Порядку №1078 також встановлено, що у разі коли грошовий дохід формується з різних джерел і цим Порядком не встановлено черговість його індексації, сума додаткового доходу від індексації виплачується за рахунок кожного джерела пропорційно його частині у загальному доході.
За змістом положень пункту 5 Порядку №1078 базовим, при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення, вважається місяць, у якому відбулося підвищення розміру пенсії.
Судом встановлено, що позивач, починаючи з 1996 року отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України від 16.12.1993 №3723-XII «Про державну службу» (далі - Закон №3723-XII).
За правилами статті 37-1 вищеназваного Закону, яка визначає порядок і умови перерахунку пенсій державних службовців, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв`язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Водночас відповідач, визначав базовим місяцем при обчисленні індексу споживчих цін для індексації пенсії позивача як перерахунок пенсії позивача у зв`язку з перерахунком із більшого заробітку, так і і місяці у яких відбулось зростання розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Так, з 01.12.2013 відповідач визначив базовим місяцем грудень 2013, оскільки з 01.12.2013 збільшився прожитковий мінімум до 949 грн.
Разом з тим, як передбачено частиною третьою статті 42 Закону №1058-IV, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону.
Судом встановлено, що згідно з розпорядженням від 01.01.2008 (т. 3, а.с. 90) з 01.01.2008 здійснено перерахунок пенсії позивача виходячи із заробітку 2446,27 грн, та встановлено основний розмір пенсії від заробітку 2201,64 грн, а згідно розпорядження від 01.01.2008 здійснено перерахунок пенсії позивача із заробітку 3525,73 грн та встановлено пенсію у розмірі 3173,16 грн.
Отже підвищення пенсії позивача відбулось у січні 2008 року, який і є базовим для нарахування та виплати індексації пенсії.
Водночас підвищення розміру прожиткового мінімуму у грудні 2013 року не зумовлювало підвищення пенсії, призначеної та виплачуваної позивачу, та, як наслідок, не могло спричинити підстав для зміни базового місяця при обчисленні індексу споживчих цін для індексації такої пенсійної виплати.
За таких обставин, дії відповідача щодо індексації пенсії позивача починаючи з грудня 2013 року є протиправними.
Суд також вважає протиправним зміну базового місяця індексації пенсії позивача у червні 2012 року на червень 2011 року у зв`язку з проведенням перерахунку пенсії позивача на виконання постанови ВП №31867801 від 23.03.2012 головного державного виконавця Головного управління юстиції в Черкаській області про виконання виконавчого листа Звенигородського районного суду Черкаської області від 22.12.2011 по справі №2-а-3159/11 та постанови ВП №31863943 від 23.03.2012 головного державного виконавця Головного управління юстиції в Черкаській області про виконання виконавчого листа Звенигородського районного суду Черкаської області від 05.03.2012 по справі №2-а-3158/11 проведено перерахунок пенсії позивача в червні 2012 відповідно до вимог ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період з 28.08.2010 по 07.04.2011 та згідно ст. 39, 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 14.09.2010 по 05.04.2011, доплата становить 7 421,54 грн, оскільки як вбачається з аналізу вищенаведених правових норм Закону №1282-XII і Порядку №1078, під «підвищенням пенсії» розуміється тільки таке збільшення суми нарахування, яке здійснюється відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, тобто випадки, коли пенсія була неправомірно недонарахована і в подальшому на підставі рішення суду нарахована в належному обсязі, не належать до «підвищення пенсії» в розумінні пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення.
Отже здійснення пенсійним органом перерахунку пенсії на виконання рішення суду не може слугувати підставою для здійснення нового нарахування споживчих цін для проведення індексації у зв`язку із зростанням доходів громадян, без перегляду їх мінімального розміру, оскільки фактично збільшення доходів позивача в контексті приписів законодавства про порядок підвищення пенсійного забезпечення та індексацію доходів громадян не відбулось.
Перерахунок пенсії з урахуванням спірних складових є відновленням порушеного права позивача на отримання належної виплати в розмірі, встановленому Законом, та не може бути підставою для здійснення нової індексації із застосуванням нового рівня споживчих цін та відповідно для встановлення нового базового місяця для проведення індексації пенсії.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом в постановах від 07.03.2018 у справі №727/5413/17, від 04.05.2018 у справі №688/213/17, від 26.06.2018 у справі №497/4/17, від 20.09.2018 у справі №766/15099/16-а.
Водночас суд зазначає, що відповідно до статей 5, 9 Закону №1282-XII індексація грошових доходів населення здійснюється за місцем їх отримання за рахунок відповідних коштів, зокрема, за рахунок Пенсійного фонду України, фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування, за рахунок коштів Державного бюджету України. При цьому, як встановлює стаття 9 Закону №1282-XII і пункт 6 Порядку №1078, у разі коли дохід, що виплачується одним підприємством, установою, організацією, формується з різних джерел, сума додаткового доходу від індексації виплачується за рахунок кожного джерела пропорційно його частці в загальному доході.
Суд враховує, що після перерахунку пенсії позивача у зв`язку зі збільшенням розміру заробітної плати з 01.01.2008 відповідач визначав січень 2008 року як базовий місяць для нарахування індексації пенсії позивача, проте у подальшому змінив базовий місяць на січень 2010 року у зв`язку із збільшенням прожиткового мінімуму, на червень 2011 року – місяць перерахунку пенсії за рішенням суду, та грудень 2013 року у зв`язку із збільшенням прожиткового мінімуму. Отже дії відповідача щодо зміни базового місяця для нарахування індексації пенсії позивача з січня 2008 року є протиправними, і індексація пенсії позивача з лютого 2008 року (у разі перевищення порогу індексації 101 відсоток) повинна нараховуватись виходячи з базового місяця січень 2008 року.
Водночас ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 10.11.2020 закрито провадження у адміністративній справі №694/1327/15-а в частині позовних вимог за період з 17.07.2003 по 08.09.2008, а ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 26.07.2021 залишено без розгляду позовні вимоги за період з 09.09.2008 по 02.02.2015.
Отже позовні вимоги є обгрунтованими та підлягають задоволенню за період з 03.02.2015.
Згідно частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на зазначене суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню повністю.
Керуючись статтями 241-245, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області у здійсненні перерахунку індексації пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 №1282-ХІІ та постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 «Про затвердження порядку проведення індексації грошових доходів населення» з урахуванням сплачених сум з 3 лютого 2015 року .
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18000, код ЄДРПОУ 21366538) здійснити перерахунок та виплату індексацію пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) відповідно Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 №1282-ХІІ та постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 «Про затвердження порядку проведення індексації грошових доходів населення із застосуванням базового місяця січня 2008 року з урахуванням виплачених сум за період з 3 лютого 2015 року.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18000, код ЄДРПОУ 21366538) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 73 (сімдесят три) грн.08 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо її не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційного суду за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення.
Головуючий А.В. Руденко