
Справа № 932/3849/20
2-а/200/485/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 червня 2021 року Бабушкінський районний суд м. Дніпропетровська в складі:
головуючого судді Кіпчарського О.М.
секретаря судового засідання Кубрак К.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дніпро в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до інспектора Лугинського відділення поліції Коростенського відділу поліції ГУНП у Житомирській області Богданчука Тараса Сергійовича, Головного управління національної поліції у Житомирській області про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення –
в с т а н о в и в :
31.03.2020 року ОСОБА_1 звернувся до суду із вказаним адміністративним позовом, в якому просить скасувати постанову серії ЕАК № 2278239 від 21.03.2020 року про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч.2 ст. 122 КУпАП, згідно якої на нього накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 425,00 гривень. В обґрунтування позову вказує, що оскаржувана постанова є неправомірною, правил дорожнього руху він не порушував, аварійну сигналізацію, після зупинки поліцейським не повинен був вмикати.
Попередньо справа перебувала у провадженні судді Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська Яковлева Д.С., якого відсторонено від здійснення правосуддя.
Згідно протоколу повторного автоматизованого розподілу справ судових справ від 08.04.2021 року, справу передано судді Кіпчарському О.М.
Ухвалою від 08.04.2021 року позов залишено без руху, з підстав відсутності доказів оплати судового збору.
Ухвалою від 26.04.2021 року відкрито провадження справі, розгляд справи постановлено здійснювати у спрощеному позовному провадженні із викликом сторін.
Ухвалою від 07.06.2021 року у якості співвідповідача залучено Головне управління національної поліції у Житомирській області.
В судове засідання позивач не з`явився, причин неявки не повідомив, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, подав заяву про розгляд справи за його відсутності.
Від представника Головного управління національної поліції у Житомирській області надіслано на адресу суду відзив щодо заявленого позову, в якому вказує, що оскаржувана постанова винесена у відповідності до вимог закону, порушення належним чином зафіксоване, підстави для скасування постанови відсутні.
На підставі ч. 2 ст. 229 КАС України, фіксування судового засідання технічними засобами не здійснювалось.
Ознайомившись із доводами позову та відзиву на нього, дослідивши надані сторонами докази, здійснивши їх оцінку за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.
Згідно постанови серії ЕАК № 2278239 від21.03.2020 року про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення, на гр. ОСОБА_1 накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 425,00 грн. за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 122 КУпАП, зокрема за те, що 21.03.2020 року о 15 год. 07 хв., він, керуючи транспортним засобом «Мітсубіші Лансер», реєстраційний номер НОМЕР_1 , та будучи зупиненим працівником поліції не увімкнув аварійну світлову сигналізацію, чим порушено вимоги п. 9.9.б Правил дорожнього руху.
Вирішуючи питання щодо наявності чи відсутності підстав для задоволення позову, суд виходить з наступного.
Охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов`язків, відповідальності перед суспільством є завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП).
Зі змісту ч. 2 ст.122 КУпАП вбачається, що порушення правил проїзду перехресть, зупинок транспортних засобів загального користування, проїзд на заборонний сигнал світлофора або жест регулювальника, порушення правил обгону і зустрічного роз`їзду, безпечної дистанції або інтервалу, розташування транспортних засобів на проїзній частині, порушення правил руху автомагістралями, користування зовнішніми освітлювальними приладами або попереджувальними сигналами при початку руху чи зміні його напрямку, використання цих приладів та їх переобладнання з порушенням вимог відповідних стандартів, користування під час руху транспортного засобу засобами зв`язку, не обладнаними технічними пристроями, що дозволяють вести перемови без допомоги рук (за винятком водіїв оперативних транспортних засобів під час виконання ними невідкладного службового завдання), а так само порушення правил навчальної їзди, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі двадцяти п`яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до статті 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно з статтею 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом. Додержання вимог закону при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення забезпечується систематичним контролем з боку вищестоящих органів і посадових осіб, правом оскарження, іншими встановленими законом способами.
За вимогами ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У поданому відзиві на позов, представник відповідача вказував, що оскаржувана постанова прийнята в межах закону, на підставі належним чином оцінених доказів.
Слід зазначити, що відповідно до п. 9.9. б ПДР України, порушення якого інкримінується позивачу, аварійна світлова сигналізація повинна бути увімкнена у разі зупинки на вимогу поліцейського або внаслідок засліплення водія світлом фар.
Разом з тим, як вже було зазначено, відповідальність за ч. 2 ст. 122 КУпАП настає за наступні порушення правил дорожнього руху:
-порушення правил проїзду перехресть зупинок транспортних засобів загального користування;
-проїзд на заборонний сигнал світлофора або жест регулювальника;
-порушення правил обгону і зустрічного роз`їзду, безпечної дистанції або інтервалу, розташування транспортних засобів на проїзній частині;
-порушення правил руху автомагістралями;
-порушення правил користування зовнішніми освітлювальними приладами або попереджувальними сигналами при початку руху чи зміні його напрямку;
-використання цих приладів та їх переобладнання з порушенням вимог відповідних стандартів;
-користування під час руху транспортного засобу засобами зв`язку, не обладнаними технічними пристроями, що дозволяють вести перемови без допомоги рук (за винятком водіїв оперативних транспортних засобів під час виконання ними невідкладного службового завдання);
-порушення правил навчальної їзди.
Таким чином, адміністративна відповідальність за вказаною статтею (в частині попереджувальних сигналів) настає лише у разі порушення правил користування попереджувальними сигналами при початку руху чи зміні його напрямку, а не у випадку не увімкнення аварійної світдової сигналізації після зупинки працівниками поліції .
Відтак, у діях позивача відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 122 КУпАП.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
За вказаних обставин, заявлений позов є підставним та підлягає до задоволення.
Частиною 3 ст.286 КАС України передбачено, що за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: залишити рішення суб`єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
З врахуванням сукупності зазначених обставин, постанову серії ЕАК № 2278239 від 21.03.2020 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст. 122 КУпАП, згідно якої на нього накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 425,00 гривень слід скасувати, а справу про адміністративне правопорушення відносно нього - закрити.
Відповідно до ст. 139 КАС України, слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління національної поліції у Житомирській області на користь позивача судовий збір у сумі 405,40 грн., сплачений ним за подання адміністративного позову у даній справі.
Керуючись ч. 1 ст.6,245-247,251,258,283,287,289 КУпАП, ст.2,8,9,72-77,78,139, 205,241-246,250,286,292,295 КАС України, суд –
у х в а л и в :
адміністративний позов ОСОБА_1 до інспектора Лугинського відділення поліції Коростенського відділу поліції ГУНП у Житомирській області Богданчука Тараса Сергійовича, Головного управління національної поліції у Житомирській області про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення - задовольнити.
Скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 по справі про адміністративне правопорушення серії ЕАК № 2278239 від 21.03.2020 року за ч.2 ст. 122 КУпАП, а провадження у справі про адміністративне правопорушення закрити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління національної поліції у Житомирській області (код ЄДРПОУ 40108625) на користь ОСОБА_1 , ІПН НОМЕР_2 , судовий збір у розмірі 405 (чотириста п`ять) гривень 40 копійок.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне судове рішення складено 24.06.2021 року.
Суддя О. М. Кіпчарський