
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 липня 2021 р. № 400/3232/21 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Лісовської Н.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідача:військової частини А1836, вул. Пестеля, 1, м. Херсон, 73000,
про:визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася з позовом до військової частини А1836 про визнання протиправними дій щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 р. по 28.02.2018 р. в сумі 4871,57 грн, враховуючи базовий місяць - грудень 2015 року; зобов`язання здійснити перерахунок та виплату різниці нарахованої індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 р. по 28.02.2018 р., враховуючи базовий місяць - листопад 2011 року.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що при виконанні рішення суду по справі № 400/3799/20 відповідачем неправильно розраховано суму індексації грошового забезпечення, оскільки базовий місяць враховано грудень 2015 року, замість листопада 2011 року. На початок обчислення індексу споживчих цін впливає лише підвищення посадового окладу, а не зміна розміру доплат, надбавок та премій.
10.06.2021 р. відповідач подав заяву про залишення позову без розгляду, клопотання про закриття провадження у справі та відзив на позовну заяву.
Без розгляду відповідач просив залишити позовну заяву з підстав пропуску строку звернення до суду, вважаючи, що до спірних правовідносин застосовується місячний строк звернення.
З даного приводу суд зазначає, що заява відповідача про залишення позову без розгляду не підлягає задоволенню, оскільки суд виходить з того, що предметом дослідження в межах розгляду даної справи є встановлення базового місяця при розрахунку індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 р. по 28.02.2018 р.
Відповідно до ч. 1, 2, 5 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Відповідно до ч. 2 ст. 233 КЗпП України у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком.
Таким чином, суд дійшов висновку, що грошове забезпечення та заробітна плата, які використано у чинному законодавстві, що регулює трудові правовідносини, є рівнозначними та охоплюється застосованим у ч. 2 ст. 233 КЗпП України визначенням "законодавство про оплату праці". Індексація грошового забезпечення фактично є частиною заробітної плати, у зв`язку з чим звернення до суду з вимогами про її перерахунок не обмежується будь-яким процесуальним строком.
Закрити провадження у справі відповідач просив з підстав того, що дії щодо визначення базового місяця для розрахунку індексації грошового забезпечення вчинені відповідачем на виконання рішення суду у справі № 400/3799/20, а тому позивач, вважаючи дії відповідача протиправними, повинна була звернутися не з новим позовом, а в порядку судового контролю у справі № 400/3799/20 на підставі ст. 383 КАС України.
З даного приводу суд зазначає, що клопотання відповідача про закриття провадження у справі не підлягає задоволенню, оскільки правовідносини у справі № 400/3799/20 стосувались наявності у позивача права на виплату індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 р. по 28.02.2018 р. Заявлені вимоги про встановлення базового місяця були передчасними, оскільки наявність права не була підтверджена судом.
Натомість у даній справі спір стосується саме встановлення відповідачем базового місяця, а тому такі вимоги є окремим предметом спору і позивач правомірно звернулася до суду з новим позовом, вважаючи дії відповідача протиправними.
Позовні вимоги про встановлення базового місяця листопада 2011 року судами взагалі не розглядалися, оскільки у справі № 400/3799/20 позивач просила врахувати базовий місяць - січень 2012 року.
Обґрунтовуючи відзив, відповідач відзначив, що підвищення грошового забезпечення позивача відбулося у грудні 2015 року шляхом підвищення розміру щомісячної премії. Відповідно до п. 5 Порядку № 1078 в редакції, чинній до 15.12.2015 р., місяць підвищення зарплати за рахунок будь-яких постійних складових завжди вважається базовим. Така позиція підтверджена в листі Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 03.12.2010 р. № 248/9/470. Приймаючи зміни до Порядку № 1078, уряд не надав їм зворотної сили в часі. Відповідно до листа Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 02.06.2020 р. № 0290/Г-747/2/534 базовий місяць, встановлений відповідно до норм, що діяли до внесення змін до Порядку № 1078 (тобто до 15.12.2015 р.), перегляду не підлягає. Визначення базового місяця для розрахунку індексації належить до дискреційних повноважень Міністерства оборони України, які суд перебирати на себе не може. Законних підстав для врахування базового місяця листопада 2011 року у відповідача немає, з огляду на що позовні вимоги не належать задоволенню.
Справу розглянуто в письмовому провадженні.
З`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:
Позивач проходила військову службу за контрактом у військовій частині А1836 з 2005 року по 01.04.2020 р. (а. с. 22-23).
Постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2021 р. по справі № 400/3799/20 адміністративний позов ОСОБА_1 до військової частини А1836 про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність військової частини щодо нарахування та виплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 р. по 28.02.2018 р. Зобов`язано військову частину нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 р. по 28.02.2018 р. У задоволенні позовної вимоги про врахування базового місяця з моменту підвищення посадового окладу - січень 2012 року відмовлено (а. с. 12-18).
Відповідач виконав рішення суду, здійснив нарахування та виплату індексації грошового забезпечення за відповідний період у розмірі 4871,57 грн. При нарахуванні індексації враховано базовий місяць - грудень 2015 року (а. с. 10).
Саме із застосуванням базового місяця грудня 2015 року позивач не згодна, вважаючи, що необхідно застосовувати базовий місяць листопад 2011 року.
Вирішуючи спір, що виник між сторонами, суд виходить з наступного:
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон № 2011) соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.
Абзацом 2 ч. 4 ст. 9 Закону № 2011 встановлено, що порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.
Відповідно до ч. 2, 3 ст. 9 Закону № 2011 до складу грошового забезпечення входять посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до Закону.
Згідно з ч. 1 ст. 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" (далі - Закон № 1282) індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення).
Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Відповідно до ст. 9 Закону № 1282 індексація грошових доходів населення здійснюється за місцем їх отримання за рахунок відповідних коштів.
Статтею 18 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" визначено, що індексацію доходів населення, яка встановлюється для підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін, віднесено до державних соціальних гарантій, що, згідно з ст. 19 цього Закону, є обов`язковими для всіх підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення, що поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. № 1078 (далі - Порядок № 1078, в редакції, станом на момент виникнення спірних правовідносин).
Суд вважає хибною позицію відповідача, що до спірних правовідносин необхідно застосувати редакцію Порядку № 1078, яка діяла до 15.12.2015 р. Спір позивача стосується виплати індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 р. по 28.02.2018 р., а тому мають бути застосовані норми, які були чинними з 01.01.2016 р. Посилання відповідача на відомчі роз`яснення суд відхиляє, оскільки нормативно-правові акти мають вищу юридичну силу, а роз`яснення (листи) носять лише рекомендаційний характер.
Відповідно до п. 2 Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців.
Згідно з п. 5 Порядку № 1078 у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.
З довідки відповідача від 15.03.2021 р. суд встановив, що посадовий оклад за посадою позивача збільшився у листопаді 2011 року з 565,00 грн до 605,00 грн (а. с. 11).
Оскільки для обрахунку індексації має значення підвищення саме окладу, а не інших додаткових видів грошового забезпечення, то позивач правомірно вважає, що базовим місяцем для обрахунку індексації її грошового забезпечення є саме листопад 2011 року.
Доводи відповідача щодо дискреційних повноважень суд розглядає як необґрунтовані, оскільки відсутність у суду повноважень контролю за діями суб`єкта владних повноважень нівелювало б саме призначення адміністративного судочинства. З позиції відповідача виходить, що він може свавільно нараховувати чи не нараховувати належні військовослужбовцю виплати, без будь-якої за це відповідальності.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог.
Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Позивач надала квитанцію про сплату судового збору в сумі 908,00 грн (а. с. 1), що й підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до військової частини А1836 (вул. Пестеля, 1, м. Херсон, ідентифікаційний код 07738045) про визнання протиправними дій щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 р. по 28.02.2018 р. в сумі 4871,57 грн, враховуючи базовий місяць - грудень 2015 року; зобов`язання здійснити перерахунок та виплату різниці нарахованої індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 р. по 28.02.2018 р., враховуючи базовий місяць - листопад 2011 року, - задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними дії військової частини А1836 щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 р. по 28.02.2018 р., враховуючи базовий місяць - грудень 2015 року.
3. Зобов`язати військову частину А1836 здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 різниці нарахованої індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 р. по 28.02.2018 р., враховуючи базовий місяць - листопад 2011 року.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань військової частини А1836 (вул. Пестеля, 1, м. Херсон, ідентифікаційний код 07738045) судовий збір у сумі 908,00 грн (дев`ятсот вісім грн 00 коп.) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дата складення повного судового рішення 26.07.2021 р.
Суддя Н.В. Лісовська