
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 липня 2021 року справа № 380/9995/20
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючий-суддя Костецький Н.В.,
секретар судового засідання Баранська М.Р.
за участю:
представник позивача ОСОБА_1.,
представник позивача Станько А.Я.,
представник відповідача не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові адміністративну справу за позовом підприємства об`єднання громадян «Львівське учбово-виробниче підприємство українського товариства сліпих» до Головного управління Держпраці у Львівській області про визнання протиправною і скасування постанови, -
в с т а н о в и в:
підприємство об`єднання громадян "Львівське учбово-виробниче підприємство українського товариства сліпих" звернулось до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Держпраці у Львівській області, в якому просило суд визнати незаконним та скасувати акт від 15.10.2020 № ЛВ26507/474/АВ, яке склало Головне управління Держпраці у Львівській області.
Ухвалою від 23.11.2019 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
18.12.2020 представник позивача подав клопотання (вє. № 68695), відповідно до якого просить суд долучити до матеріалів справи постанову Головного управління держпраці в Львівській області від 20.11.2020 № ЛВ26507/474/АВ/ПТ/ПС, постанову про накладення штрафу за порушення законодавства про працю та зайнятість населенння № ЛВ26507/474/АВ/ФС від 09.12.2020. Дану постанову просить скасувати як незаконну. Вказує, що дві постановим були прийняті внаслідок складення незаконного акту.
Ухвалою від 23.12.2020 суд прийняв до розгляду позовну вимогу про скасування постанови про накладення штрафу за порушення законодавства про працю та зайнятість населенння № ЛВ26507/474/АВ/ФС від 09.12.2020 зазначену у клопотанні представника позивача від 18.12.2020 (вх. № 68695).
Ухвалою від 23.12.2020 суд закрив провадження у справі за позовом підприємства об`єднання громадян «Львівське учбово-виробниче підприємство українського товариства сліпих» до Головного управління Держпраці у Львівській області про скасування акту та постанови закрив в частині позовних вимог про визнання незаконним та скасування акту від 15.10.2020 № ЛВ26507/474/АВ, складеного Головним управлінням Держпраці у Львівській області.
Ухвалою від 31.12.2020 суд перейшов із спрощеного позовного провадження до розгляду справи № 380/9995/20 за правилами загального позовного провадження.
Протокольною хувалою від 16.03.2021 суд закрив підготовче провадження у справі та призначив справу до судового розгляду по суті.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що оскаржувана постанова є незаконною та безпідставною. Вказує, що перед початком здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю) посадові особи територіального органу державного нагляду (контролю) зобов`язані пред`явити керівнику чи уповноваженій особі суб`єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі, крім документів додатково погодження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державнного колегіального органу на проведення такої перевірки. Суб`єкти господарювання мають право не допускати посадових осіб територіального органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю), якщо вони не пред`явили відповідні документи.
Представник відповідача подав відзив на позовну заяву, відповідно до якого вказує, що позивачем не подано необхідних документів для проведення інспекційного відвідування. Згідно акту інспекційного відвідування підприємством не надано документів, ведення яких передбачено законодавством про працю, необхідних для проведення заходу державного контролю, чим порушено вимоги ст. 259 КЗпП України, а саме, створено перешкоди для проведення заходу державного контролю за додержанням законодавства про працю. Відтак, винесено оскаржувану постанову про накладення штрафу за створено перешкоди для проведення заходу державного контролю за додержанням законодавства про працю. Звертає увагу, що відповідачем дотримано встановлену чинним законодавством процедуру здійснення контрольного заходу та оформленн його результатів.
Представник позивача подав відповідь на відзив. Вказує, що проведення Головним управлінням Держпраці у Львівській області перевірки є незаконним, оскільки справа щодо поновлення на роботі працівника розглядалася на час призначення перевірки у апеляційному суд. Усі необхідні документи були надіслані поштовим відправленням відповідачеві із відповідними поясненням. Оскаржувана постанова не містить відомості про вчинення перешкод при здійсненні перевірки, так як необхідні документи було надано позивачем.
Представник відповідача у додаткових поясненнях та запереченні на відповідь на відзив вказує, що обставини встановлені в посостанові Шевченківського районного суду м. Львова від 29.12.2020 у справі №466/9850/20 не мають преюдиційного значення при розгляді даної справи, оскільки така справа розглянута наслідками порушення норм КУпАП, а предметом позову у справі № 380/9995/20 є постанова винесена на підставі положень КЗпП України.
Представники позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали з підстав, викладених у позовній заяві, відповіді на відзив, просили позов задовольнити.
Представник відповідача в жодне судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином. Подав до суду клопотання від 14.07.2021 про відкладення розгляду справи. Вказує, що не є за можливе забезпечити явку уповноваженого представника у зв`язку з обмеженою кількістю працівників та завантаженістю поточною роботою.
За приписами п. 1 ч. 3 ст. 205 КАС України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
Представник відповідача був належним чином повідомлений про судове засідання, проте вказані причини неприбуття в судове засідання суд вважає не поважними. Окрім того, представником відповідача не долучено до клопотання жодних доказів на підтвердження обстав вказаних в поданому клопотанні та не повідомлено, що такі докази будуть подані до суду в наступному судовому засіданні.
Відтак, суд розглядув справу за відсутності представника відповідача.
Заслухавши пояснення, дослідивши подані сторонами докази, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та пояснення сторін, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
Наказом Головного управління Держпраці у Львівській області від 06.10.2020 № 1309-П «Про проведення позапланового заходу зі здійснення державного контролю у формі інспекційного відвідування підприємства об`єднання громадян «Львівське учбово-виробниче підприємство українського товариства сліпих» наказано інспектору праці провести позаплановий захід зі здійснення державного контролю у формі інспекційного відвідування на предмет додержання вимог законодавства про працю в частині оформлення трудових відносин, тривалості робочого часу, часу відпочинку, оплати праці з 07 жовтня по 15 жовтня 2020 року.
На підставі направлення на перевірку від 06.10.2020 № 1298 інспектором праці проведно інспекційне відвідування підприємства об`єднання громадян «Львівське учбово-виробниче підприємство українського товариства сліпих».
Інспектор праці в межах інспекційного відвідування скерував лист підприємству об`єднання громадян «Львівське учбово-виробниче підприємство українського товариства сліпих» щодо надання до 12.10.2020 завірених належним чином документів.
09.10.2020 підприємство об`єднання громадян «Львівське учбово-виробниче підприємство українського товариства сліпих» скерувало Головному управлінню Держпраці у Львівській області пояснення та копії документів щодо пояснень.
За наслідками інспекційного відвідування підприємства об`єднання громадян «Львівське учбово-виробниче підприємство українського товариства сліпих» складено акт від 15.10.2020 № ЛВ26507/474/АВ, відповідно до якого встановлено порушення ст. 258 КЗпП України, оскільки директором підприємства створено перешкоди для діяльності Головного управління Держпраиі у Львівській області, як спеціально уповноваженого органу виконавчої влади і державного нагляду за додержанням законодавства про працю, у проведенні інспекційного відвідування з питань додержання законодавства про працю, в частині ненаданпя необхідних документів ведення яких передбачених законодавством про працю, відповідно до частини першої статтіі 259 Кодексу законів про працю України, чим унеможлив, проведення інспекційного відвідування. Головним державним інспектором на підставі направлення №1298 від 06.10.2020, здійснено виїзд за юридичною адресою 07.10.2020 для проведення інспекційного відвідування додержання вимог законодавства про працю в частині оформлення трудових відносин, тривалості робочого часу, часу відпочинку, оплати праці. При прибутті за вказаною юридичною адресою директору підприємства вручено направлення №1298 від 06.10.2020, та представлено посвідчення інспектора праці, для проведення позапланового заходу зі здійснення державного контролю у формі інспекційного відвідування. Директором підприємства повідомлено, шо документи дня проведення позапланового заходу нададуть в найкоротший терміт. 07.10.2020 адміністрації підприємства запропоновано отримати вимогу щодо надання первинних документів до 12.10.2020, ведення яких передбачено законодавством про працю для проведення інспекційного відвідування, отриманти вимогу адміністрація підприємства відмовилась. Відтак, головним державним інспектором 07.10.2020 на юридичну адресу підприємства скеровано вимогу, рекомендованим листом через відділення ПАТ «Укрпошта» (№7900602665069), щодо надання первинних документів до 12.10.2020, ведення яких передбачено законодавством про працю для проведення інспекційного відвідування . 12.10.2020 Головним державним інспектором, повторно здійснено виїзд за юридичною адресою для проведення інспекційного відвідування додержання вимог законодавства про працю, однак, при прибутті за юридичною адресою директором підприємства повідомлено, що адміністрацією підприємства на юридичну адресу Головного управління Держпраці у Львівській області надано пакет документів з супровідним листом. 15.10.2020 Головним державним інспектором, отримано копію документів з супровідним листом, при вивчені яких встановлено, що по наданих документах провести інспекційне відвідування на підприємстві з питань додержання законодавства про працю неможливо.
Головним управлінням Держпраці у Львівській області, розглянувши справу про накладення штрафу та на підставі акта інспекційного відвідування від 15.10.2020 № ЛВ26507/474/АВ, керуючись ст. 265 Кодексу законів про працю України, ст. 53 Закону України "Про зайнятість населення", ч. 3 ст. 34 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", Порядком накладення штрафіва за порушення законодавства про працюта зайнятість населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2013№ 509 та на підставі абз. 7 ч. 2 ст. 265 Кодексу законів про працю України, винесено поставнову про накладння штрафу за порушення законодавства про працю та зайнятість населення від 09.12.2020 № ЛВ26507/474/АВ/ФС на підприємство об`єднання громадян «Львівське учбово-виробниче підприємство українського товариства сліпих» в розмірі 15000,00 грн, за порушення вимог ст. 259 Кодексу законів про працю України, а саме створення перешкоди для проведення заходу державного контролю за додержанням законодавства про працю.
Позивач, непогоджуючись із постановою про накладення штрафу за порушення законодавства про працю та зайнятість населенння № ЛВ26507/474/АВ/ФС від 09.12.2020, звернувся із даним позовом до суду.
При вирішенні спору суд керувався таким.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначаються Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05 квітня 2007 року № 877-V (далі - Закон № 877-V), дія якого поширюється на відносини, пов`язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Частиною 4 статті 2 вищезгаданого Закону передбачено, що заходи контролю здійснюються, зокрема, органами державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення у встановленому цим Законом порядку з урахуванням особливостей, визначених законами у відповідних сферах та міжнародними договорами.
Статтею 1 Закону №877-V визначено, що заходи державного нагляду (контролю) планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.
За приписами частини четвертої статті 2 Закону № 877-V заходи контролю здійснюються органами Державної фіскальної служби (крім митного контролю на кордоні), державного нагляду за дотриманням вимог ядерної та радіаційної безпеки (крім здійснення державного нагляду за провадженням діяльності з джерелами іонізуючого випромінювання, діяльність з використання яких не підлягає ліцензуванню), державного архітектурно-будівельного контролю (нагляду), державного нагляду у сфері господарської діяльності з надання фінансових послуг (крім діяльності з переказу коштів, фінансових послуг з ринку цінних паперів, похідних цінних паперів (деривативів) та ринку банківських послуг), державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення у встановленому цим Законом порядку з урахуванням особливостей, визначених законами у відповідних сферах та міжнародними договорами, зокрема державного нагляду (контролю) в галузі цивільної авіації з урахуванням особливостей, встановлених Повітряним кодексом України, нормативно-правовими актами, прийнятими на його виконання (Авіаційними правилами України), та міжнародними договорами у сфері цивільної авіації.
За приписами ст. 6 Закону № 877-V підставами для здійснення позапланових заходів є, звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров`ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності). Позаплановий захід у такому разі здійснюється територіальним органом державного нагляду (контролю) за наявністю погодження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу.
У такому разі перед початком здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю) посадові особи територіального органу державного нагляду (контролю) зобов`язані пред`явити керівнику чи уповноваженій особі суб`єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі, крім документів, передбачених цим Законом, додатково копію погодження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу на проведення такої перевірки. Суб`єкти господарювання мають право не допускати посадових осіб територіального органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю), якщо вони не пред`явили документи, передбачені цим абзацом.
Таким чином, суд вказує, що у разі якщо підставою для проведення позапланового заходу є звернення фізичної особи, позаплановий захід здійснюється територіальним органом державного нагляду (контролю) за наявністю погодження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу.
Відтак, посадові особи зобов`язані пред`явити керівнику чи уповноваженій особі суб`єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі, крім документів, додатково копію погодження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу на проведення такої перевірки.
Судом встановлено, що наказом Головного управління Держпраці у Львівській області від 06.10.2020 № 1309-П «Про проведення позапланового заходу зі здійснення державного контролю у формі інспекційного відвідування підприємства об`єднання громадян «Львівське учбово-виробниче підприємство українського товариства сліпих» наказано інспектору праці провести позаплановий захід зі здійснення державного контролю у формі інспекційного відвідування на предмет додержання вимог законодавства про працю в частині оформлення трудових відносин, тривалості робочого часу, часу відпочинку, оплати праці з 07 жовтня по 15 жовтня 2020 року.
На підставі направлення на перевірку від 06.10.2020 № 1298 інспектором праці проведно інспекційне відвідування підприємства об`єднання громадян «Львівське учбово-виробниче підприємство українського товариства сліпих».
Із вказаного наказу та направлення суду не є за можливе встановити, що саме було підставою для проведення позапланового заходу зі здійснення державного контролю у формі інспекційного відвідування.
Натомість до матеріалів справи, представником відповідача долучено лист Державної служби України з питань праці від 15.09.2020 № 6396/2.1/12-20 щодо надання погодження на проведення позапланових заходів зі здійснення державного нагляду (контролю) суб`єктів гоподарювання, зазначених, зокрема, у листі Головного управління Держпраці у Львівській області від 10.09.2020 № 12872/1/14-08.
Суд звертає увагу, що представником відповідача, як на підтвердження того, що Головне управління Держпраці у Львівській області зверталось до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у відповідній сфері державного нагляду (контролю) на проведення позапланового заходу підприємства об`єднання громадян «Львівське учбово-виробниче підприємство українського товариства сліпих», не долучено до матеріалів спрви лист Головного управління Держпраці у Львівській області від 10.09.2020 № 12872/1/14-08.
Окрім того, згідно з акту від 15.10.2020 № ЛВ26507/474/АВ, судом встановлено, що після прибуття за юридичною адресою директору підприємства вручено направлення №1298 від 06.10.2020, та представлено посвідчення інспектора праці, для проведення позапланового заходу зі здійснення державного контролю у формі інспекційного відвідування.
Відтак, суб`єктом вланих повноважень при проведення інспекційного відідування не дотримано вимог Закону № 877-V на не пред`явлено керівнику чи уповноваженій особі суб`єкта господарювання - юридичній особі додатково копію погодження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у відповідній сфері державного нагляду (контролю).
На підтсаві викладеного, суд вказує, що суб`єкт господарювання - підприємство об`єднання громадян «Львівське учбово-виробниче підприємство українського товариства сліпих» мав право не допускати посадових осіб територіального органу державного нагляду (контролю) Головного управління Держпраці у Львівській області до здійснення заходу державного нагляду (контролю).
Відповідно до частини першої статті 259 Кодексу законів про працю України державний нагляд та контроль за додержанням законодавства про працю юридичними особами незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання, фізичними особами - підприємцями, які використовують найману працю, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96 затверджено Положення Про Державну службу України з питань праці, відповідно до п.1 якого Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 04.12.2019 № 1132 визначає процедуру здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю юридичними особами (зокрема їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами) та фізичними особами, які використовують найману працю (далі - об`єкт відвідування), з урахуванням особливостей, визначених Конвенцією Міжнародної організації праці № 81 1947 року про інспекцію праці у промисловості й торгівлі, ратифікованою Законом України від 8 вересня 2004 р. № 1985-IV, Конвенцією Міжнародної організації праці № 129 1969 року про інспекцію праці в сільському господарстві, ратифікованою Законом України від 8 вересня 2004 р. № 1986-IV, та Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (далі - Порядок № 1132).
Згідно п. 2 Порядку № 1132 заходи державного контролю за додержанням законодавства про працю здійснюються у формі інспекційних відвідувань, що проводяться інспекторами праці Держпраці та її територіальних органів.
Відповідно до п. 10, 11 Порядку № 1132 інспектори праці за наявності службового посвідчення безперешкодно мають право, зокрема, отримувати від органів державної влади, об`єктів відвідування інформацію та/або документи, необхідні для проведення інспекційного відвідування.
Вимога інспектора праці про надання об`єктом відвідування для ознайомлення документів та/або їх копій або витягів з документів, пояснень, доступу до всіх видів приміщень, організації робочого місця, внесена в межах повноважень, є обов`язковою для виконання.
Відповідно до п.13 Порядку № 1132 під час проведення інспекційного відвідування об`єкт відвідування має право, зокрема, подавати в письмовій формі свої пояснення, зауваження до акта інспекційного відвідування; вимагати від інспектора праці додержання вимог законодавства;
За приписами п. 14, 15 Порядку № 1132 у разі створення об`єктом відвідування перешкод у діяльності інспектора праці (відмова у допуску до проведення відвідування, зокрема ненадання на письмову вимогу інспектора праці інформації, необхідної для проведення інспекційного відвідування; перешкода в реалізації інших прав, передбачених пунктом 10 цього Порядку), відсутності об`єкта відвідування або уповноваженої ним особи за місцезнаходженням (адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, інших документах, що стали підставою для проведення відвідування), відсутності документів, ведення яких передбачено законодавством про працю, перевищення строків проведення інспекційного відвідування, визначених пунктом 9 цього Порядку, складається акт про неможливість проведення інспекційного відвідування із зазначенням відповідних підстав, який у разі можливості підписується об`єктом відвідування або іншою уповноваженою ним особою.
Копія акта, зазначеного у пункті 14 цього Порядку, надсилається органам, яким підпорядкований об`єкт відвідування (за наявності), для вжиття заходів з усунення перешкод і забезпечення присутності об`єкта відвідування за своїм місцезнаходженням.
Як встановлено, судом, за наслідками інспекційного відвідування підприємства об`єднання громадян «Львівське учбово-виробниче підприємство українського товариства сліпих» складено акт від 15.10.2020 № ЛВ26507/474/АВ, відповідно до якого встановлено порушення ст. 258 КЗпП України, оскільки директором підприємства створено перешкоди для діяльності Головного управління Держпраиі у Львівській області, як спеціально уповноваженого органу виконавчої влади і державного нагляду за додержанням законодавства про працю, у проведенні інспекційного відвідування з питань додержання законодавства про працю, в частині ненаданпя необхідних документів ведення яких передбачених законодавством про працю, відповідно до частини першої статтіі 259 Кодексу законів про працю України, чим унеможлив, проведення інспекційного відвідування.
Суд вказує, що висновки акту від 15.10.2020 № ЛВ26507/474/АВ свідчать про створення об`єктом відвідування перешкод у діяльності інспектора праці, а саме відмова у допуску до проведення відвідування, зокрема ненадання на письмову вимогу інспектора праці інформації, необхідної для проведення інспекційного відвідування.
Згідно норм Порядку № 1132 в такому випадку інспектор праці повинен був скласти акт про неможливість проведення інспекційного відвідування із зазначенням відповідних підстав.
Натомість інспектором праці складено акт інспекційного відвідування юридичної особи яка використовує найману працю, чи порушено вимоги Порядку № 1132.
Згідно п. 16, 23 Порядку № 1132 за результатами інспекційного відвідування складаються акт інспекційного відвідування (далі - акт) і в разі виявлення порушень вимог законодавства про працю - припис щодо їх усунення та попередження про відповідальність за порушення законодавства про працю.
У разі відмови об`єкта відвідування або уповноваженої ним особи від підписання або у разі неможливості особистого вручення акта та/або припису акт та припис складаються одночасно у трьох примірниках.
У разі відмови об`єкта відвідування підписати акт інспектор праці вносить до такого акта відповідний запис.
Два примірники акта та припису не пізніше ніж протягом наступного робочого дня надсилаються об`єкту відвідування за адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, рекомендованим листом з описом документів у ньому та повідомленням про вручення. На примірнику акта та припису, що залишаються в інспектора праці, зазначаються реквізити поштового повідомлення, яке долучається до матеріалів інспекційного відвідування.
Об`єкт відвідування зобов`язаний повернути інспектору праці нарочно або поштовим відправленням з описом вкладення підписаний примірник акта та припису не пізніше ніж через три робочих дні з дати його отримання.
У разі ненадходження протягом семи робочих днів після дня відправлення об`єкту відвідування підписаного примірника акта та припису складається акт про відмову від підпису у двох примірниках, один з яких надсилається об`єкту відвідування рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
За змістом пунктів 1, 2, 3, 4 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2013 року № 509 (далі - Порядок № 509) цей Порядок визначає механізм накладення на суб`єктів господарювання та роботодавців штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, передбачених частиною другою статті 265 Кодексу законів про працю України та частинами другою - сьомою статті 53 Закону України "Про зайнятість населення" (далі - штрафи).
Штрафи накладаються Головою Держпраці, його заступниками, керівниками територіальних органів Держпраці та їх заступниками (з підстав, визначених абзацами третім - сьомим цього пункту), керівниками виконавчих органів міських рад міст обласного значення, сільських, селищних, міських рад об`єднаних територіальних громад та їх заступниками (з підстав, визначених абзацами четвертим - шостим цього пункту) (далі - уповноважені посадові особи).
Штрафи накладаються на підставі:
рішення суду про оформлення трудових відносин із працівником, який виконував роботу без укладення трудового договору, та встановлення періоду такої роботи чи роботи на умовах неповного робочого часу в разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, в установі, організації;
акта, складеного за результатами заходу державного контролю за додержанням законодавства про працю або зайнятість населення, здійсненого у зв`язку з невиконанням вимог припису;
акта, складеного за результатами заходу державного контролю за додержанням законодавства про працю, у ході якого виявлено факти використання праці неоформлених працівників;
акта про неможливість проведення інспекційного відвідування/невиїзного інспектування;
акта перевірки ДПС, її територіального органу, у ході якої виявлені порушення законодавства про працю.
Справа про накладення штрафу (далі - справа) розглядається у 45-денний строк з дня, що настає за днем одержання уповноваженою посадовою особою документів, зазначених в абзацах третьому - сьомому пункту 2 цього Порядку.
Про дату одержання документів, зазначених в абзацах третьому - сьомому пункту 2 цього Порядку, уповноважена посадова особа письмово повідомляє суб`єкту господарювання та роботодавцю не пізніше ніж через п`ять днів після їх отримання рекомендованим листом чи телеграмою, телефаксом, телефонограмою або шляхом вручення повідомлення їх представникам, про що на копії повідомлення, яка залишається в уповноваженої посадової особи, що надіслала таке повідомлення, робиться відповідна позначка, засвідчена підписом такого представника.
Під час розгляду справи досліджуються матеріали і вирішується питання щодо наявності підстав для накладення штрафу.
За результатами розгляду справи уповноважена посадова особа на підставі документів, зазначених в абзацах третьому - сьомому пункту 2 цього Порядку, складає постанову про накладення штрафу.
Як встановлено судом, згідно норм Порядку № 1132 інспектор праці повинен був скласти акт про неможливість проведення інспекційного відвідування із зазначенням відповідних підстав. Натомість інспектором праці складено акт інспекційного відвідування юридичної особи яка використовує найману працю, чи порушено вимоги Порядку № 1132.
Відтак, акт від 15.10.2020 № ЛВ26507/474/АВ не може вважатись належною підставою для винесення постанови Головного управління Держпраці у Львівській області про накладення штрафу за порушення законодавства про працю та зайнятість населенння № ЛВ26507/474/АВ/ФС від 09.12.2020.
Окрім того вказує, що акт від 15.10.2020 № ЛВ26507/474/АВ не підписаний представником підприємства об`єднання громадян «Львівське учбово-виробниче підприємство українського товариства сліпих» та не містить реквізитів поштового відправлення атка підприємства об`єднання громадян «Львівське учбово-виробниче підприємство українського товариства сліпих».
Відтак, в суду відсутні підстави вважати, що акт був скерований представнику підприємства об`єднання громадян «Львівське учбово-виробниче підприємство українського товариства сліпих», чим порушено право об`єкта відвідування подавати в письмовій формі зауваження до акта інспекційного відвідування та порушено Порядок № 509 в чавстині розгляду справи у 45-денний строк з дня, що настає за днем одержання уповноваженою посадовою особою документів, зазначених в абзацах третьому - сьомому пункту 2 цього Порядку.
Окрім того суд вказує, що постановою Головного управління Держпраці у Львівській області №ЛВ26507/474/АВ/ПТ/ПС від 20.11.2020 про накладення адміністративного стягнення директора підприємства об`єднання громадян «Львівське учбово-виробниче підприємство Українського Товариства Сліпих» ОСОБА_1. притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.188-6 КУпАП у виді штрафу у розмірі 1343 гривень, а саме за те, що директором підприємства не надано документів у вказаний термін (строк здійснення заходу з 07.10.2020 по 15.10.2020) згідно вимоги про надання документів, ведення яких передбачено законодавством про працю, необхідних для проведення інспекційного відвідування, чим унеможливлює проведення інспекційного відвідування.
Однак, рішенням Шевченківського районного суду від 29.12.2020 у справі № 466/9850/20, що набрало законної сили, скасовано постанову Головного управління Держпраці у Львівській області №ЛВ26507/474/АВ/ПТ/ПС від 20.11.2020 про накладення адміністративного стягнення на директора підприємства об`єднання громадян «Львівське учбово-виробниче підприємство Українського Товариства Сліпих» ОСОБА_1. за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.188-6 КУпАП у виді штрафу у розмірі 1343 гривень, а провадження у справі закрито. Суд у вказаному рішенні, зазначив, що позивачем на вимогу Головного управління Держпраці у Львівській області від 06.10.2020 надано документи разом з письмовим поясненням. Доказів про те, що поданих позивачем документів для проведення інспекційного відвідування недостатньо, про що був повідомлений позивач, відповідачем не надано, такого не зазначено і в оскаржуваній постанові. Оскільки відповідачем не надано жодного доказу на підтвердження того, що позивач допустив вказане правопорушення, а тому притягнення директора підприємства об`єднання громадян «Львівське учбово-виробниче підприємство Українського Товариства Сліпих» до адміністративної відповідальності за порушення ст. 188-6 КУпАП не може бути здійснено, на підставі неналежних доказів його вини.
За встановлених обставин справи, суд вказує, що постанова Головного управління Держпраці у Львівській області про накладення штрафу за порушення законодавства про працю та зайнятість населенння № ЛВ26507/474/АВ/ФС від 09.12.2020 є протиправною та підлягає скасуванню.
Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
У розумінні ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими, а тому позов підлягає задоволенню.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 242 - 246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
в и р і ш и в:
1. Позов підприємства об`єднання громадян «Львівське учбово-виробниче підприємство українського товариства сліпих» (вул. Торфяна, 4, м. Львів) до Головного управління Держпраці у Львівській області (пл. Міцкевича, 8, м. Львів) про визнання протиправною і скасування постанови - задовольнити повністю.
2. Визнати протиправною та скасувати постанову Головного управління Держпраці у Львівській області про накладення штрафу за порушення законодавства про працю та зайнятість населенння № ЛВ26507/474/АВ/ФС від 09.12.2020.
3. Стягнути з Головного управління Держпраці у Львівській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь підприємства об`єднання громадян «Львівське учбово-виробниче підприємство українського товариства сліпих» судовий збір в сумі 2102,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст судового рішення складено 23.07.2021.
Суддя Костецький Н.В.