
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
просп. Науки, 5, м. Харків, 61022, тел./факс (057)702-10-79, inbox@lg.arbitr.gov.ua
______________________________
УХВАЛА
про відкриття провадження у справі
26 липня 2021 року м. Харків Справа № 913/432/21
Провадження № 3/913/432/21
Господарський суд Луганської області у складі судді Секірського А.В., розглянувши матеріали позовної заяви
Керівника Сватівської окружної прокуратури, м. Сватове Луганської області в інтересах держави в особі Троїцької селищної ради Троїцького району Луганської області, сит. Троїцьке Троїцького району Луганської області
до 1.Головного управління Держгеокадастру у Луганській області, м. Сєвєродонецьк Луганської області
2.Фермерського господарства "Атіс-Агро", смт. Троїцьке Троїцького району Луганської області
про визнання незаконним та скасування наказу, визнання недійсним договору оренди землі, повернення земельної ділянки
в с т а н о в и в:
Керівник Сватівської окружної прокуратури звернувся до Господарського суду Луганської області з позовною заявою в інтересах держави в особі Троїцької селищної ради Троїцького району Луганської області до Головного управління Держгеокадастру у Луганській області та Фермерського господарства "Атіс-Агро", в якій просить:
- визнати незаконним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Луганській області від 26.01.2017 № 125-сг;
- визнати недійсним договір оренди земельної ділянки площею 67,1683 га з кадастровим номером 4425487000:09:001:0076, розташованої за межами населеного пункту на території, яка за даними Державного земельного кадастру, враховується в Тимонівській сільській раді Троїцького району Луганської області;
- зобов`язати Фермерське господарство "Атіс-Агро" повернути Троїцькій селищній раді Троїцького району Луганської області за актом приймання-передачі земельну ділянку площею 67,1683 га (кадастровий номер 4425487000:09:001:0076).
На обґрунтування заявлених вимог прокурор вказує, що на підставі договору оренди землі від 15.03.2017 № 7 відповідачу в користування передана земельна ділянка сільськогосподарського призначення державної власності для ведення фермерського господарства загальною площею 67,1683 га. Проте, частина цієї земельної ділянки в розмірі 59,3840 га відноситься до складу земельних угіль - пасовища та використовується відповідачем для випасання худоби, внаслідок чого відбулась зміна цільового виду використання землі з порушенням встановленого порядку зміни цільового призначення земель, що суперечить ст. 21 Земельного кодексу України.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 05.07.2021 позовну заяву передано на розгляд судді Секірському А.В.
Ухвалою Господарського суду Луганської області від 08.07.2021 позовну заяву залишено без руху та встановлено керівнику Сватівської окружної прокуратури строк протягом 10 днів з дня вручення ухвали суду усунути недоліки позовної заяви.
Вказана ухвала одержана заявником 13.07.2021, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення № 6102255851739.
19.07.2021, тобто в межах встановленого судом строку на усунення недоліків, від керівника Сватівської окружної прокуратури надійшла заява від 16.07.2021 № 51/2-554вих-21 про усунення недоліків позовної заяви.
Згідно з ч. 3 ст. 174 ГПК України якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 176 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 1311 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює, зокрема, представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Частиною 3 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" встановлено, що прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті.
За приписами ч. 4 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва. Прокурор зобов`язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб`єкта владних повноважень.
Згідно з ч. 4 ст. 53 ГПК України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Керівник Сватівської окружної прокуратури обґрунтовуючи на виконання вимог ч. 4 ст. 53 ГПК України порушення інтересів держави та необхідність їх захисту у позові вказав, що відповідно до ч. 4 ст. 122 ГПК України розпорядником земельної ділянки з кадастровим номером 4425487000:09:001:0076 на час укладення договору оренди землі від 15.03.2017 № 7 було Головне управління Держгеокадастру у Луганській області.
На підставі акта приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення від 10.12.2020 Головним управлінням Держгеокадастру у Луганській області земельну ділянку з кадастровим номером 4425487000:09:001:0076, якою користується відповідач на підставі договору оренди землі від 15.03.2017 № 7, передано до комунальної власності Троїцької селищної ради Троїцького району Луганської області.
З метою встановлення підстав для застосування представницьких повноважень, передбачених ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", прокурор в травні 2021 року спрямував на адресу Троїцької селищної ради Троїцького району Луганської області, яка фактично є стороною договору оренди землі від 15.03.2017 № 7, запит, в якому містилось повідомлення про факт порушення чинного законодавства при укладенні договору оренди земельної ділянки з кадастровим номером 4425487000:09:001:0076.
Троїцька селищна рада Троїцького району Луганської області у відповіді на запит висловила свою позицію щодо порушення інтересів держави та повідомила, що з позовом про розірвання договору оренди не зверталася та не планує зверталися, водночас не спростувала й твердження прокурора щодо виявлених порушень. Тобто, такі дії можуть оцінюватися як бездіяльність.
Суд зазначає, що згідно положень постанови Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 № 15 "Про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру" Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері національної інфраструктури геопросторових даних, топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.
За приписами ч. 4 ст. 122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Пунктом 1 Положення про Головне управління Держгеокадастру у Луганській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 21.05.2021 № 248 Головне управління Держгеокадастру у Луганській області є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та їй підпорядковане. Підпунктом 13 п. 4 вказаного Положення передбачено, що Головне управління Держгеокадастру у Луганській області відповідно до покладених на нього завдань, розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в порядку, визначеному чинним законодавством, на території Луганської області.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16.11.2020 № 1113 "Деякі заходи щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин" зобов`язано Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру забезпечити, серед іншого, передачу з 17.11.2020 земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність відповідно до ст. 117 Земельного кодексу України.
На виконання вказаної постанови Кабінету Міністрів України та ст. 117 Земельного кодексу України наказом Головного управління Держгеокадастру у Луганській області від 10.12.2020 № 18-ОТГ "Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність" передано Троїцькій селищній територіальній громаді в особі Троїцької селищної ради у комунальну власність 145 земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 1626,4579 га, у тому числі: передано у комунальну власність земельну ділянку з кадастровим номером 4425487000:09:001:0076 та підписано акт приймання-передачі земельних ділянок від 10.12.2020.
Тобто, спірна земельна ділянка вибула з розпорядження Головного управління Держгеокадастру у Луганській області.
Положеннями ст. 117 Земельного кодексу України передбачено, що рішення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність разом з актом приймання-передачі такої земельної ділянки є підставою для державної реєстрації права власності держави, територіальної громади на неї.
За приписами ст. 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 4 вказаного Закону державній реєстрації прав підлягають речові права на нерухоме майно, похідні від права власності.
За даними Публічної кадастрової карти України земельна ділянка з кадастровим номером 4425487000:09:001:0076 відноситься до комунальної форми власності. Відповідно до інформації Державного земельного кадастру на право власності та речові права на земельну ділянку право власності на спірну земельну ділянку зареєстровано 11.01.2021 за Троїцькою селищною радою Троїцького району Луганської області. Вказане також підтверджується наданою заявником копією витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності.
Отже, Троїцька селищна рада Троїцького району Луганської області прийняла у комунальну власність земельну ділянку з кадастровим номером 442548700:09:001:0076, зареєструвала відповідне право та є його фактичним, титульним власником, наділеним правомочностями володіння та користування спірною земельною ділянкою, яка була передана із державної власності у комунальну власність на підставі акта органу державної влади.
З огляду на те, що земельна ділянка з кадастровим номером 4425487000:09:001:0076 на даний час належить до комунальної форми власності, розпорядником якої є Троїцька селищна рада Троїцького району Луганської області, у зв`язку з чим органом, уповноваженим здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах є Троїцька селищна рада Троїцького району Луганської області.
Сватівською окружною прокуратурою було спрямовано запит до Троїцької селищної ради Троїцького району Луганської області, в якому містилося повідомлення про факт порушення чинного законодавства при укладенні договору оренди землі.
На вказаний запит отримано відповідь від 21.05.2021 № 1217 про невжиття Троїцькою селищною радою Троїцького району Луганської області заходів щодо розірвання договору оренди землі, в якому також зазначено, що відповідні заходи не плануються вживатися в майбутньому.
Отже, Троїцька селищна рада Троїцького району Луганської області будучи органом владних повноважень, на якого покладено обов`язок щодо захисту інтересів держави у спірних правовідносинах, не здійснює належним чином захист інтересів держави та самоусунулась від реалізації таких повноважень.
Вимога щодо попереднього повідомлення Троїцької селищної ради Троїцького району Луганської області про намір звернутися до суду за захистом інтересів держави з заявленим позовом виконана заявником, що підтверджується повідомленням від 21.05.2021 № 51-312вих-21.
За таких обставин, суд погоджується з твердженням заявника про бездіяльність позивача та наявність у даному випадку підстав для представництва прокурором інтересів держави у відповідності до ст. 23 Закону України "Про прокуратуру".
За змістом ст. 176 ГПК України за відсутності підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження суд відкриває провадження у справі протягом п`яти днів з дня надходження позовної заяви або заяви про усунення недоліків, поданої в порядку, передбаченому статтею 174 цього Кодексу.
Подана керівником Сватівської окружної прокуратури позовна заява відповідає вимогам статей 162, 164 та 172 ГПК України, підстав для залишення її без руху, повернення або відмови у відкритті провадження у справі не встановлено.
За таких обставин, суд вважає за необхідне прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі в порядку загального позовного провадження та призначити справу до розгляду в підготовчому провадженні.
Керуючись статтями 12, 120, 176, 177, 181, 182, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд
у х в а л и в:
1.Підтвердити підстави представництва керівником Сватівської окружної прокуратури інтересів держави із заявленими позовними вимогами.
2.Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі.
3.Справу розглядати в порядку загального позовного провадження.
4.Повідомити учасників справи про призначення справи до розгляду в підготовчому провадженні на 10.08.2021 об 11 год. 00 хв.
5.Засідання відбудеться у приміщенні господарського суду за адресою: м. Харків, проспект Науки, 5 (кабінет № 109).
6.Встановити відповідачам строк для подання відзивів з урахуванням вимог ст. 165 ГПК України - протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі, копії відзивів та додані до них докази надіслати заявнику та позивачу одночасно з надісланням відзивів до суду, докази на підтвердження такого направлення надати суду; після отримання від заявника та позивача відповідей на відзиви подати до суду заперечення протягом 5 днів з дня отримання таких відповідей від заявника та позивача з урахуванням вимог ст. 167 ГПК України.
7.Встановити заявнику позову та позивачу строк для подання відповідей на відзиви з урахуванням вимог ст. 166 ГПК України протягом 5 днів з моменту отримання від відповідачів відзивів.
8.Запропонувати І відповідачу надати належної якості копії проекту землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки громадянці ОСОБА_1 та договору оренди землі від 15.03.2017 № 7.
9.Запропонувати ІІ відповідачу надати заяву від 12.05.2021 про зміну цільового призначення земельної ділянки з кадастровим номером 4425487000:09:001:0076, пояснення та документальне підтвердження щодо результатів розгляду вказаної заяви Троїцькою селищною радою Троїцького району Луганської області.
10.Запропонувати позивачу надати заяву ІІ відповідача від 12.05.2021 про зміну цільового призначення земельної ділянки з кадастровим номером 4425487000:09:001:0076, пояснення та документальне підтвердження щодо результатів розгляду вказаної заяви.
11.Повідомити учасників справи про наявність у суду технічної можливості забезпечення учасникам справи права брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду відповідно до ст. 197 ГПК України та Порядку роботи з технічними засобами відеоконференцзв`язку під час судового засідання в адміністративному, цивільному та господарському процесах за участі сторін поза межами приміщення суду, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 23.04.2020 № 196.
Інформація про дату, час і місце судового засідання додатково розміщена на офіційному веб-порталі "Судова влада України" в мережі Інтернет (https://court.gov.ua/FAIR).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання 26.07.2021 та оскарженню не підлягає.
Суддя А.В. Секірський