
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 березня 2021 року Справа № 160/8219/20
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Кадникова Г.В., розглянувши в порядку спрощеного (письмового) провадження, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 відповідача-1: Державної установи "Територіальне медичне об`єднання МВС України по Дніпропетровській області" Сектору із соціально-гуманітарних питань, відповідача-2: Департаменту персоналу МВС України, третя особа без самостійних вимог на стороні позивача: Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом, з урахуванням змін, про:
- визнання протиправною бездіяльності Сектора із соціально-гуманітарних питань Державної установи "Територіальне медичне об`єднання МВС України по Дніпропетровській області" (далі - відповідач-1) та Департаменту персоналу МВС України (далі - відповідач-2) у відмові в підготовці та надані до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.2019 року №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", положень постанови Кабінету міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" із обов`язковими зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 05.03.2019 року основного розміру його пенсії;
- зобов`язання відповідача-1 підготувати інформацію та надати відповідачу-2 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.2019 року №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету міністрів України від 11.11.2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних доходів видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру його пенсії;
- зобов`язання відповідача-2 виготовити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.2019 року №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету міністрів України від 11.11.2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних доходів видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру його пенсії;
- зобов`язання відповідачів подати в установлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Третьою особою без самостійних вимог на стороні позивача по справі визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, третя особа).
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що є пенсіонером МВС та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". З дня набрання законної сили судовим рішенням у справі №826/3858/18, тобто з 05.03.2019 року, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та статті 9 Закону "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Ухвалами суду позовну заяву залишено без руху та продовжено строк для усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою суду від 05.03.2021 справу прийнято до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання.
Від ГУ ПФУ в Дніпропетровській області до суду надійшли письмові пояснення із запереченням проти задоволення позовних вимог, з посиланням на відсутність повноважень визначати розмір грошового забезпечення та змінювати його. Відповідальність за внесення тих чи інших складових грошового забезпечення до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії покладається на установу, якою видавалась довідка.
Від відповідача-1 надійшов відзив на позов, в якому останній у задоволенні позовних вимог просить відмовити в повному обсязі, посилаючись на те, що жодних списків від органів Пенсійного фонду України до МВС України щодо направлення довідки для перерахунку пенсії позивачу не надходило, а тому у МВС України відсутні підстави для виготовлення та направлення нової довідки до органів Пенсійного фонду.
Одночасно, відповідач-1 зазначає, що не є особою, уповноваженою надавати довідки про розмір грошового забезпечення.
Вивчивши матеріали справи, оцінивши наведені сторонами доводи, суд встановив наступне.
З матеріалів справи вбачається, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Дніпропетровській області та одержує пенсію за вислугою років, яка призначена йому відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
15.03.2018 Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Дніпропетровській області на ім`я ОСОБА_1 складено довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), №83/31051, для перерахунку пенсії з 01.01.2016 року та надіслано до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області.
Як встановлено судом, позивач звертався до Головного управління Національної поліції у Дніпропетровській області та до Державної установи "Територіальне медичне об`єднання МВС по Дніпропетровській області" із заявами про підготовку та подання до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 у відповідності до вимог статей 43 та 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру його пенсії.
Втім, згідно зі змістом листів відповідача-1 та Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області, позивачу було відмовлено у виготовленні та направленні до третьої особи нової довідки про розмір грошового забезпечення за відсутності підстав. Зазначено, що Порядком №45 передбачено, що після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики, Пенсійний фонд України повідомляє своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію, зокрема, і до МВС. Така інформація, а саме: списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, до Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України не надходила.
Не погоджуючись з бездіяльністю відповідачів, позивач звернувся до суду з відповідним позовом за захистом своїх прав, свобод та законних інтересів.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Право на пенсійне забезпечення в Україні є конституційним правом громадянина України відповідно ст.46 Конституції України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» затвердив Порядок № 45.
Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45 в редакції постанови № 103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
При цьому у Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
Відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема ГУ ПФУ та відповідач у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.
Пунктом 3 Порядку № 45 передбачено, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
При розгляді справи встановлено, що на виконання пунктів 31,32,33 Положення про Міністерство внутрішніх справ України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 878 від 28.10.2015, та з метою забезпечення своєчасного та якісного обслуговування пенсіонерів органів внутрішніх справ, відповідно до наказу Міністерства внутрішніх справ України № 787 від 25.09.2018 «Про організаційно - штатні зміни у МВС» при територіальних медичних об`єднаннях Міністерства внутрішніх справ по областях та місту Києву створені сектори із соціально - гуманітарних питань, а в Дніпропетровській області аналогічний сектор в державній установі «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Дніпропетровській області».
Сектор не є юридичною особою публічного права, у зв`язку з цим не підлягає державній реєстрації і внесенню до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Проте до функцій Сектору (лист МВС України від 08.01.2019 №224/05/22-2019 «Про організацію роботи секторів із соціально - гуманітарних питань») належить виключно направлення на розгляд до уповноваженого структурного підрозділу МВС України матеріалів щодо призначення пенсій пенсіонерам ОВС, особам, що мають право отримувати пенсію, перерахунку пенсій відповідно до Постанови 45 про порядок проведення перерахунку пенсії, призначених відповідно Закону щодо підвищення розміру грошового забезпечення , тощо .
Суб`єктом владних повноважень у розумінні приписів Кодексу адміністративного судочинства України у вирішенні певних питань є Міністерство внутрішніх справ України, яке нікому свої функції не делегувало, а лише своїм наказом № 129 від 25.02.2019 «Про визначення в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженого структурного підрозділу з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій» визначило Департамент персоналу з покладанням таких функцій на управління координації пенсійних та соціально - гуманітарних питань цього Департаменту, як один із своїх структурних підрозділів, уповноваженим за виконання певних функцій (зокрема оформлення документів (довідок) для призначення (перерахунку) пенсії).
З матеріалів справи вбачається, що відповідно до положення про Департамент юридичного забезпечення МВС України (далі - ДЮЗ МВС України) представництво інтересів МВС України та його керівництва в судах є одним із завдань ДЮЗ МВС України.
Позивач оскаржує саме дії не суб`єкта владних повноважень, тобто МВС України, у розумінні приписів КАС України, а Департаменту персоналу МВС України (відповідач-2), який не є належним відповідачем по предмету позову.
В силу ч.3 ст.90 КАС України, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
За вищевикладених підстав, суд дійшов висновку, що позовну заяву слід залишити без задоволення.
З огляду на положення ч.1 ст.139 КАС України, за наслідками розгляду даної справи, розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись ст.ст.9, 72-77, 90, 139, 241-246, 257, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до відповідача-1: Державної установи "Територіальне медичне об`єднання МВС України по Дніпропетровській області" Сектору із соціально-гуманітарних питань, відповідача-2: Департаменту персоналу МВС України, третя особа без самостійних вимог на стороні позивача: Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Г. В.Кадникова