
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
26 липня 2021 р. Справа № 120/3793/21-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Воробйової Інни Анатоліївни, розглянувши у письмовому проваджені в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України про визнання протиправною відмови та зобов`язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі- ОСОБА_1 , позивач) із адміністративним позовом до Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України (далі - Департамен відповідач), в якому просить:
- визнати протиправною відмову Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України у зарахуванні пільгової вислуги років до його календарної вислуги років та до стажу служби в поліції;
- зобов`язати Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України здійснити перерахунок та зарахувати відповідно до статті 12 Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пункту 3 постанову Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 за №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей», підпункту 4.1.6 пункту 4.1 розділу 4 Положення про порядко комплектування, матеріально- технічного, військового, фінансового та соціально- побутового забезпечення спеціальних підрозділів по боротьбі з організованої злочинністю Міністерства внутрішніх справ України, затвердженого постановою Верховної ради України від 16.12.1993 р. №3720-XII та постанови КМУ від 08.08.2001 №968-014, до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за періоди: з 15.10.1998 по 02.12.2005 р., з 02.12.2005 р. по 01.10.2007 р., з 06.10.2014 р. по 09.10.2014 р. та з 21.04.2015 р. по 26.04.2015 р. - у загальній кількості 4 роки 6 місяців 9 днів;
- зобов`язати Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України здійснити перерахунок відповідно до статті 78 Закону України «Про Національну поліцію» стажу служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, із зарахуванням періоду пільгової вислуги років, сформовану за періоди: з 15.10.1998 по 02.12.2005 р., з 02.12.2005 р. по 01.10.2007 р., з 06.10.2014 р. по 09.10.2014 р. та з 21.04.2015 р. по 26.04.2015 р. у загальній кількості 4 роки 6 місяців 9 днів та встановити надбавку за вислугу років з урахуванням періоду пільгової вислуги років.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на Конституцію України, Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанову Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 за №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» (далі - Постанова №393) та вказує, що стаж роботи за періоди з 15.10.1998 по 02.12.2005 р., з 02.12.2005 р. по 01.10.2007 р., з 06.10.2014 р. по 09.10.2014 р. та з 21.04.2015 р. по 26.04.2015 р. має зараховувутись у пільговому обчисленні і складає у загальній кількості 4 роки 6 місяців 9 днів. Однак, відповідачем протиправно відмовлено у зарахуванні пільгової вислуги років до календарної вислуги років та до стажу служби в поліції.
Ухвалою від 18.05.2021 р. відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати розгляд в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
03.06.2021 р. відповідачем подано відзив, в якому просив відмовити в задоволенні позову обгрунтовуючи свою позицію тим, що Законом встановлено вичерпний перелік видів та категорії служб, які включаються до стажу служби в поліції і пільгова вислуга років в цьому переліку відсутня, а тому відсутні підстави для її включення до стажу служби в поліції позивачу. Одночасно відповідач вказує на те, що Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України не заперечує наявність пільгової вислуги у позивача, проте пільгова вислуга зараховується до вислуги років лише при наявності календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії.
09.06.2021 р. подано відповідь на відзив, в якій вкотре вказує на безпідставність відмови в зарахуванні стажу та про наявність для зарахування до календарної вислуги років пільгової.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, суд встановив наступне.
Так, ОСОБА_1 , згідно наявних у матеріалах справи копій трудової книжки та витягу з послужного списку, з 15.10.1998 р. по 02.12.2005 р. проходив службу в підрозділах оперативної сслужби органвів внутрішніх справ .
З 02.12.2005 р. по 01.10.2007 р. займав посади в спеціальних підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ.
3 07.11.2015 р. позивача прийнято на службу в Національну поліцію .
Також з 06.10.2014 р. по 09.10.2014 р. та з 21.04.2015 р. по 26.04.2015 р. позивач брав участь в антитерористичній операції, забезпечені її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції, що підтверджується довідками від 28.10.2014 р. № 1/14172-3, від 05.05.2015 р. № 1/10325.
20.02.2020 р. позивач звернувся до Департаменту та просив повідомити, яка вислуга років в пільговому обчислені зарахована йому за період походження служби.
Листом від 18.03.2020 р. за вих.№ 2931/42-02/04-20 відповідач повідомив позивачу, зокрема, про те, його вислуга років у пільговому обчисленні станом на 01.03.2020 р. становить 4 роки 5 місяців 23 дні та буде зарахована після набуття права на пенсію, яке останній не набув на момент звернення. Крім того, надіслав позивачу копії трудової книжки та витяг з послужного списку.
23.10.2020 р. позивач повторно звернувся із рапортом та просив зарахувати до календарного стажу пільговий стаж за перірд з 15.10.1998 р. по 02.12.2005 р., 02.12.2005 р. по 01.10.2007 р., а також період участі в АТО з 06.10.2014 р. по 09.10.2014 р. та з 21.04.2015 р. по 26.04.2015 р. Також просив встановити надбавку за службу в поліції із урахуванням цього стажу.
За наслідком розгляду рапорту, Департамент листом від 30.11.2020 р. за вих. №13014/42-02/01 20 повідомив, що стаж з 15.10.1998 р. по 02.12.2005 р., 02.12.2005 р. по 01.10.2007 р., 06.10.2014 р. по 09.10.2014 р. та з 21.04.2015 р. по 26.04.2015 р. зараховується при звільненні зі служби поліції лише за наявності календарної вислуги років , яка дає право на призначення пенсії. Станом на 01.10.2020 р. вислуга років ОСОБА_1 складає 23 роки 5 місяців 12 днів, що не є достатнім для призначення пенсії, відтак, відсутні підстави зарахування стажу .
Не погоджуючись із такою позицією позивач звернувся до суду із даним позовом.
Визначаючись щодо позовних вимог в частині визнання протиправною відмови в зарахуванні пільгові вислуги років до календарної та зобов`язання зарахувати пільгові роки до календарної вислуги років, суд керується та виходить з наступного.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.59 Закону України "Про Національну поліцію" служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень. Час проходження служби в поліції зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Згідно з ч.ч.1-3 ст.78 Закону України "Про Національну поліцію" стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.
До стажу служби в поліції зараховуються: 1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду; 2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту; 3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду; 4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції; 5) час роботи в органах прокуратури і суді осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих, а також служба у Службі судової охорони; 6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.
Під час обчислення стажу служби в поліції враховуються тільки повні роки вислуги років без округлення фактичного розміру вислуги років у бік збільшення.
Вирішуючи питання про обґрунтованість незарахування відповідачем до календарної вислуги років позивача період його служби в підрозділах органах внутрішніх справ ( з 15.10.1998 р. по 02.12.2005 р., 02.12.2005 р. по 01.10.2007 р.) та час відрядження в зону АТО (06.10.2014 р. по 09.10.2014 р. та з 21.04.2015 р. по 26.04.2015 р. ) в пільговому обчисленні, суд виходить з наступного .
Регулювання вказаного питання повинно відбуватися з урахуванням наступних положень, викладених Конституційним Судом України у рішеннях від 13 травня 1997 року № 1-зп, від 09.02.1999 рок № 1-рп/99, від 05.04.2001 року № 3-рп/2001 та від 13.03.2012 року № 6-рп/2012, в яких висвітлена позиція щодо незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів: закони та інші нормативно-правові акти поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності; дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється із втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце; дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.
Таким чином, зміст правовідносин, зокрема, прав та обов`язків особи, не може змінюватися зі зміною законодавчих норм.
Відтак, суд доходить висновку, що право позивача на зарахування при обчисленні вислуги років на пільгових умовах часу проходження служби в підрозділах боротьби з організованною злочинністю та оперативної служби визначаються за тими правилами, які були чинними на момент виникнення відповідного права.
Отже, реалізація права працівникам на обчислення пільгової вислуги років, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" здійснюється з моменту їх вступу на службу до моменту скасування такої пільги постановою Кабінету Міністрів України від 20 липня 2011 року №780 "Про внесення змін до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 № 393 та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України".
Відповідний висновок висловлено Верховним Судом у постановах від 27.06.2018 у справі №750/9775/16-а та від 16.08.2019 року у справі №802/1877/17-а.
Відтак, суд застосовує Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей, затверджений постановою КМУ № 393 від 17 липня 1992 року (далі Порядок № 393).
Відповідно до підпункту пункту 3 Порядку №393 в редакції доповненою Постановою Кабінету Міністрів України від 16.11.2001 року, до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: один місяць служби за півтора місяця: час проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах карного розшуку за переліком посад і умовами, що визначаються Міністерством внутрішніх справ.
Відтак, стаж позивача за період роботи з 15.10.1998 р. по 02.12.2005 р. у пільговому обчисленні становить 3 роки 6 місяців 24 дні.
Вказана позиція також стосується і періоду відрядження позивача в зону АТО, в результаті якої ним отримано статус "учасник бойових дій", з 06.10.2014 р. по 09.10.2014 р. та з 21.04.2015 р. по 26.04.2015 р., оскільки згідно з пп. "а" п.3 Порядку №393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць за три місяці час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції.
Також наказом Міністерства внутрішніх справ України «Про затвердження Переліку посад працівників спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ, стаж роботи яких обчислюється з розрахунку 1,5 роки за кожен рік служби» №431 від 14 листопада 2007 року визначено перелік посад, які підлягають зарахуванню до стажу служби, що дає право на пенсію, у пільговому обчисленні з розрахунку 1,5 роки за кожен рік служби, серед яких посада оперуповноваженого в особливо важливх справах.
Відповідно до пункту 4.1.6 пункту 4.1 Положення про порядок комплектування, матеріально-технічного, військового, фінансового та соціально-побутового забезпечення спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю Міністерства внутрішніх справ України, затвердженого постановою КМУ від 16 грудня 1993 року N 3720-XII, стаж роботи працівників спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю обчислюється з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби у вищезазначених підрозділах згідно з переліком посад, визначених Міністром внутрішніх справ України.
А отже, стаж позивача з 02.12.2005 р. по 01.10.2007 р. на посаді оперуповноваженого в особливо важливх справах в пільговому обчисленні становить 10 місяців 29 днів.
При цьому, як видно із матеріалів справи, Департамент не заперечує факт наявності пільгової вислуги років у позивача у загальній кількості 4 роки 6 місяців 9 днів, однак вказує на те, що така зараховується після звільнення зі служби в поліції та при наявності календарної вислуги років , що дає право на призначення пенсії.
Надаючи оцінку даним доводам відповідача, суд зазначає про таке.
Відповідно до пункту «а» частини першої статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б» - «д», «ж» статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині 3 статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби:
по 30 вересня 2011 року і на день звільнення мають вислугу 20 років і більше;
з 1 жовтня 2011 року по 30 вересня 2012 року і на день звільнення мають вислугу 20 календарних років та 6 місяців і більше;
з 1 жовтня 2012 року по 30 вересня 2013 року і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік і більше;
з 1 жовтня 2013 року по 30 вересня 2014 року і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік та 6 місяців і більше;
з 1 жовтня 2014 року по 30 вересня 2015 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки і більше;
з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки та 6 місяців і більше;
з 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки і більше;
з 1 жовтня 2017 року по 30 вересня 2018 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки та 6 місяців і більше;
з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки і більше;
з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки та 6 місяців і більше;
з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.
Відповідно до статті 17-1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Аналіз наведених правових норм у поєднанні з положеннями Постанови №393 дає підстави для висновку, що визначальною підставою у питанні можливості пільгового обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу роботи, який дає право на пенсію за вислугу років, є наявність законодавчого регулювання, яке передбачає включення зазначеного періоду (строку) до стажу роботи працівників певної категорії для реалізації цими особами права на призначення різних видів пенсій, чи інших соціальних виплат.
Аналогічну правову позицію висловив Верховний Суд у складі суддів об`єднаної палати Касаційного адміністративного суду постанові від 03.03.2021 по справі № 805/3923/18-а, у якій з метою приведення судової практики до єдиного тлумачення та застосування норм Закону N 2262-XII у частині призначення пенсії за вислугу років, враховуючи пільгове нарахування стажу, відступив від правових висновків, викладених у постановах Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 19 вересня 2018 року у справі № 725/1959/17, від 27 березня 2018 року у справі № 295/6301/17.
Суд також звертає увагу, що Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов`язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 за №8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 за №5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов`язана з ризиком для життя і здоров`я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення (Рішення №5-рп/2002).
З урахуванням наведеного, суд дійшов переконання про відсутність правових підстав для відмови позивачу в частині зарахування пільгової вислуги років до календарної вислуги років за період з 15.10.1998 по 02.12.2005 р., з 02.12.2005 р. по 01.10.2007 р., з 06.10.2014 р. по 09.10.2014 р. та з 21.04.2015 р. по 26.04.2015 р. - у загальній кількості 4 роки 6 місяців 9 днів.
Як наслідок, є необхідним зобов"язати відповідача зарахувати наведений стаж.
Разом з тим, оцінюючи вимоги в частині відмови в зарахуванні пільгової вислуги років до стажу служби в поліції та перерахунку стажу служби в поліції , який дає право на надбавку та на надання додаткової відпустку із урахуванням пільгової вислуги років, суд вказує на таке.
Згідно зі статтею 78 Закону України від 02.07.2015 за №580-VIII «Про Національну поліцію» (далі - Закон №580-VIII), стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.
До стажу служби в поліції зараховуються:
1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду;
2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту;
3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду;
4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції
5) час роботи в органах прокуратури і суді осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих, а також служба у Службі судової охорони (зі змінами, внесеними згідно із Законом №2509-VIII від 12.07.2018, до вказаних змін - час роботи в органах прокуратури і суду осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих);
6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.
Під час обчислення стажу служби в поліції враховуються тільки повні роки вислуги років без округлення фактичного розміру вислуги років у бік збільшення.
Порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України.
Як уже зазначено судом вище, Кабінетом Міністрів України 17.07.1992 прийнято Постанову №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей».
Отже, обчислення стажу служби в поліції врегульовано статтею 78 Закону №580-VIII, частина 2 цієї статті містить перелік посад (періодів служби), які зараховуються до стажу служби в поліції.
Відповідно до преамбули Постанови №393, остання прийнята, зокрема, відповідно до Закону України від 09.04.1992 за №2262-XII «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ».
Статтею 17 Закону №2262-XII передбачено, що порядок обчислення вислуги років для призначення пенсій відповідно до цього Закону особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ визначається Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, Постанова №393 встановлює порядок обчислення стажу (вислуги років) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, який проводиться саме з метою призначення пенсій відповідно до Закону №2262-XII.
Відтак, суд дійшов висновку, що пункт 3 Постанови №393 не може бути застосовано при вирішенні питання щодо обчислення стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки в порядку статті 78 Закону №580-VIII, оскільки Постанова №393 прийнята на виконання Закону №2262-XII та може бути застосована для визначення вислуги років особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ саме у випадку призначення пенсії за вислугу років. У свою чергу, при вирішенні питання щодо обчислення стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки слід застосовувати приписи частини другої статті 78 Закону №580-VIII, якою встановлено вичерпний перелік складових (посад, періодів служби) такого стажу служби в поліції.
При цьому, делегування частиною 4 статті 78 Закону №580-VIII Кабінету Міністрів України встановлення порядку обчислення вислуги років у поліції не надає Уряду права визначати додаткові складові стажу служби в поліції, які не передбачені частиною другою статті 78 Закону №580-VIII.
Відповідний правовий висновок викладено в постанові Верховного Суду від 19.11.2019 по справі №520/903/19 та від 31.03.2020 по справі №520/2067/19.
Відтак, позовна вимога про визнання протиправною відмови в зарахуванні до стажу служби в поліції пільгового стажу та зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та зарахувати позивачу до стажу служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, із зарахуванням періоду пільгової вислуги років, сформовану за періоди: з 15.10.1998 по 02.12.2005 р., з 02.12.2005 р. по 01.10.2007 р., з 06.10.2014 р. по 09.10.2014 р. та з 21.04.2015 р. по 26.04.2015 р. у загальній кількості 4 роки 6 місяців 9 днів та встановити надбавку за вислугу років з урахуванням періоду пільгової вислуги років - не підлягає до задоволення.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовній вимоги підлягають частковому задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд вказує, що відповідно до частини третьої статті 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Разом з тим, відповідно до статті 5 Закону України «Про судовий збір» позивач звільнений від сплати судового збору, відтак такий не сплачувався, а отже не підлягає відшкодуванню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України в зарахуванні ОСОБА_1 до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за періоди: з 15.10.1998 по 02.12.2005 р., з 02.12.2005 р. по 01.10.2007 р., з 06.10.2014 р. по 09.10.2014 р. та з 21.04.2015 р. по 26.04.2015 р. - у загальній кількості 4 роки 6 місяців 9 днів.
Зобов`язати Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України здійснити перерахунок та зарахувати старшому оперуповноваженому відділу моніторингу та зонального контролю Вінницького управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України ОСОБА_1 відповідно до статті 12 Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пункту 3 постанову Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 за №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей», підпункту 4.1.6 пункту 4.1 розділу 4 Положення про порядко комплектування, матеріально- технічного, військового, фінансового та соціально- побутового забезпечення спеціальних підрозділів по боротьбі з організованої злочинністю Міністерства внутрішніх справ України, затвердженого постановою Верховної ради України від 16.12.1993 р. №3720-XII та постанови КМУ від 08.08.2001 №968-014, до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за періоди: з 15.10.1998 по 02.12.2005 р., з 02.12.2005 р. по 01.10.2007 р., з 06.10.2014 р. по 09.10.2014 р. та з 21.04.2015 р. по 26.04.2015 р. - у загальній кількості 4 роки 6 місяців 9 днів.
В решті позовних вимог відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
Відповідач: Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України (вул. Академіка Богомольця, 10, м. Київ, код ЄДРПОУ 40116086).
Повний текст рішеня сформовано: 26.07.2021 р.
Суддя Воробйова Інна Анатоліївна