
Справа № 544/747/21
№ пров. 2/544/307/2021
Номер рядка звіту 79
У Х В А Л А
20 липня 2021 року м. Пирятин
Пирятинський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого судді Ощинської Ю.О.,
за участі секретаря судового засідання Пірогова В.Г.,
представника позивача – ОСОБА_1 – адвоката Ковтуна М.В. (діє на підставі ордера),
представників відповідача – ОСОБА_2 , ОСОБА_3 (діють на підставі довіреності),
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін у м. Пирятин у приміщенні суду по вул. Ярмарковій, 17, клопотання представника відповідача щодо закриття провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Лубенської районної ради Полтавської області про стягнення заборгованості по заробітній платі, грошової компенсації за невикористану щорічну відпустку, середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні та моральної шкоди,
у с т а н о в и в:
У провадження Пирятинського районного суду Полтавської області 17.05.2021 надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Лубенської районної ради Полтавської області про стягнення заборгованості по заробітній платі, грошової компенсації за невикористану щорічну відпустку, середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні та моральної шкоди.
У судовому засіданні представник відповідача Лубенської районної ради Полтавської області заявив клопотання про закриття провадження у справі з наступних підстав. Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 19 КАСУ, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема; спорах і приводу прийняття громадян на публічної службу. її проходження, звільнення з публічної служби. Відповідно до п. 17 ч. 1 ст.4 КАСУ публічна служба це - діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах» професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патропатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування. Відповідно до ст. 1 Закону України «Про місцеве самоврядування України» органи місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст є районні ради. Відповідно до статті 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування га окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом. Додатком № 55 до постанови КМУ «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» № 268 від 9 березня 2006 року (із змінами та доповненнями) визначено перелік посад, які віднесені до службовців органів місцевого самоврядування.
Як видно з матеріалів справи позивач з 01.01.2021 року по 29.01.2021 року працював на посаді архіваріуса відділу управління комунальним майном Пирятинської районної ради.
Додатком № 55 до постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури га умов оплати праці працівників апарат) органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» № 268 від 9 березня 2006 року (із змінами та доповненнями) посаду архіваріуса, віднесено до службовців органів місцевого самоврядування.
Отже, аналізуючи норми п. 17 ч. 1 ст. 4 КАС України в постанні з Додатком 55 вищевказаної постанови КМУ можна зробити чіткий висновок про те, що ОСОБА_1 проходила службу в органі місцевого самоврядування і спір виник з питань проходження публічної служби. Крім цього, позивачем була подана електронна декларація особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою та у спосіб, що встановлені Законом України «Про запобігання корупції».
Враховуючи викладене, представник відповідача Лубенської районної ради відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 255 ЦПК України, просив суд своєю ухвалою закрити провадження у справі, оскільки останнє не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Додатково у судовому засіданні представником відповідача було вказано на те, що йому відомо про те, що ОСОБА_1 не була приведена до присяги та їй не було присвоєно ранг, але в Законі не встановлені чіткі вимоги щодо виключення проходження служби в органах місцевого самоврядування. Законом визначено, що в органі місцевого самоврядування працюють посадові особи, службовці та технічний і обслуговуючий персонал. Службовці фактично підпадають під дію ЗУ «Про службу в органах місцевого самоврядування», їм встановлюється відповідна доплата за вислугу років, яка встановлена № 268 Постановою КМУ, таким чином є зв`язок що вона проходила публічну службу. На думку представника не є ключовим те, що особі присвоювався ранг та приймалася присяга.
Представник відповідача заперечував щодо задоволення клопотання з огляду на те, що ОСОБА_1 публічну службу не проходила. Остання займала посаду архіваріуса у відділі комунального майна Пирятинської районної ради. Цьому є підтвердження те, що присягу працівника органу місцевого самоврядування ОСОБА_1 не приймала, ранг не присвоювався, клопотання не містить про це відомості. Виходячи з цього відсутні всі ознаки несення ОСОБА_1 публічної служби. Даний позов підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства. Присвоєння ранку та прийняття присяги має суттєве значення для визначення підсудності розгляду справи, оскільки ОСОБА_1 була не працівником Пирятинської районної ради (у прямому підпорядкуванні), а Відділу комунального майна Пирятинської районної ради. Відділ комунального майна Пирятинської районної ради є окремою юридичною особою, не має статусу органу місцевого самоврядування. Тому, ОСОБА_1 займаючи посаду архіваріуса не входить до категорії осіб, які проходили державну службу.
Суд, вивчивши клопотання, вислухавши учасників справи, дослідивши матеріали справи, оцінивши всі зібрані по справі докази у їх сукупності, приходить до висновку, що вимоги клопотання не підлягають до задоволення з огляду на наступне.
Статтями 12, 81 Цивільного процесуального кодексу України (далі ЦПК України) передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Правовий статус посадових осіб, які працюють в органах місцевого самоврядування, регулюється Конституцією України, КЗпП та Законами від 28.08.18 р. № 93-IV «Про статус депутатів місцевих рад», від 21.05.97 р. № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі – Закон № 280), від 11.10.17 р. № 2493-III «Про службу в органах місцевого самоврядування» (далі – Закон № 2493) та іншими законодавчими актами.
Закон № 2493 визначає порядок вступу на службу до органів місцевого самоврядування. Для цієї категорії посад передбачено особливі правила набуття повноважень, які визначено профільним Законом № 280. Нюанси проходження служби в органах місцевого самоврядування врегульовано Законом № 2493.
Служба в органах місцевого самоврядування – це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.
Посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.
Дія Закону № 2493 не поширюється на технічних працівників та обслуговуючий персонал органу місцевого самоврядування.
Спеціальна компетенція та кваліфікація посадових осіб органу місцевого самоврядування здебільшого визначається в межах дії підзаконних нормативних актів, зокрема: Законом № 280; постановами Верховної Ради та КМУ; нормативно-правовими актами інших органів влади; статутами територіальних громад. Інші вимоги передбачаються локальними документами органів самоврядування, зокрема посадовими інструкціями, положеннями про структурний відділ, трудовими договорами тощо.
Основними критеріями класифікації посад службовців є організаційно-правовий рівень органу, який приймає їх на роботу, обсяг і характер компетенції на конкретній посаді, роль і місце посади у структурі публічного органу.
Архіваріус належить до службовців апарату (секретаріату) органів місцевого самоврядування (дод. 55 до постанови КМУ від 09.03.2006 № 268), функціональні обов`язки якого приймати, зберігати, упорядковувати та забезпечувати доступ до архівних матеріалів у мережі державних архівів чи поза ними. Проте, відповідно до роз`яснень НАЗК на нього не поширюється дія Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07.06.2001 № 2493-III (ч. 2 ст. 2 Закону № 2493).
Відповідно до наданої копії трудової книжки ОСОБА_1 у період часу з 21.08.2012 по 29.01.2021 працювала на посаді архіваріуса Відділу управлінням комунальним майном Пирятинської районної ради. Присягу державного службовця органу місцевого самоврядування не приймала, ранг присвоєно не було (а.с. 32).
Представник відповідача Лубенської районної ради не довів та не надав відповідних доказів того, що ОСОБА_1 займаючи посаду архіваріуса, проходила державну службу в органах місцевого самоврядування, у зв`язку з чим, суд відмовляє у задоволенні клопотання.
Керуючись ст.ст. 12, 43, 81, 255, 258 ЦПК України, суд,
п о с т а н о в и в:
Відмовити у задоволенні клопотання представника відповідача щодо закриття провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Лубенської районної ради Полтавської області про стягнення заборгованості по заробітній платі, грошової компенсації за невикористану щорічну відпустку, середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні та моральної шкоди.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення до Полтавського апеляційного суду через Пирятинский районний суд.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.
Повний текст ухвали складено 23.07.2021.
Суддя Ю.О. Ощинська