Рішення № 98514904, 21.07.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.07.2021
Номер справи
380/8721/21
Номер документу
98514904
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 липня 2021 року справа №380/8721/21

Львівський окружний адміністративний суд

у складі головуючого судді Лунь З.І.

секретар судового засідання Демчина В.Ю.

за участю позивача ОСОБА_1

представника відповідача Тимчишин І.В.

розглянув адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії.

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, м.Львів, вул.Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885), в якому просить суд:

-визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного Фонду України у Львівській області щодо відмови позивачу у здійсненні перерахунку пенсії на підставі довідок Прокуратури Львівської області від 28.02.2020 №18-749вих-20 та від 20.10.2020 №21-1265 з обмеженням максимального розміру в межах десяти прожиткових мінімумів;

-зобов`язати Головне управління Пенсійного Фонду України у Львівській області здійснити перерахунок призначеної позивачу раніше пенсії за вислугу років, без обмеження її граничного розміру, відповідно до ст. 50 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ від 05.11.1991 в редакції, чинній на момент призначення мені пенсії, та ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII у зв`язку з прийняттям Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури», відповідно до довідок Прокуратури Львівської області від 28.02.2020 №18-749вих-20 та від 20.10.2020 №21-1265, виходячи з розміру 90 % від суми заробітної плати за аналогічною посадою в розрізі відповідних складових, до якої прирівняна посада, починаючи з 13.12.2019 та з врахуванням раніше здійснених виплат провести донарахування та виплату донарахованих сум.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України 02.10.2001 та йому було призначено пенсію за вислугу років згідно із Законом України «Про прокуратуру» №1789-ХП із розрахунку 90% складових заробітної плати, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», із змінами, внесеними згідно із Законом України від 05.10.1995 №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 №2663-111, що діяла станом на березень 2010року, без обмеження її максимального розміру. На думку позивача, відповідачем протиправно відмовлено йому у проведенні перерахунку раніше призначеної позивачу пенсії за вислугу років, відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», у розмірі 90% від суми місячної заробітної плати на підставі вказаної довідки без обмеження її граничного розміру. Вважає, така відмова відповідача не передбачена жодними нормами чинного законодавства.

Ухвалою суду від 01.06.2021 відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи та запропоновано відповідачу у п`ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали подати відзив на позовну заяву.

Відповідач у встановлений судом строк подав відзив на позов, у якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Заперечення мотивує тим, що у зв`язку із набранням законної сили рішенням Львівського окружного адміністративного суду у справі №380/3529/20 Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області рішенням від 12.03.2021 проведено перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 13.12.2020 на підставі довідки прокуратури Львівської області від 28.02.2020 №18-749 вих-20 з урахуванням раніше проведених виплат. Оскільки судове рішення, на підставі якого було проведено ОСОБА_1 перерахунок пенсії не містило зобов`язань щодо обчислення пенсії у розмірі 90% від суми місячного заробітку та без обмежень, тому і перерахунок пенсії було здійснено згідно з рішенням судом. При цьому відповідач покликається на ст.86 Закону №1697, яка передбачає застосування 60% від суми місячного заробітку працівника прокуратури при визначенні розміру пенсії.

Ухвалою суду від 29.06.2021 суд перейшов до розгляду справіи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.

Ухвалою суду від 21.07.2021 суд відмовив у задоволенні клопотання про закриття провадження у справі.

08.07.2021 позивач подав до суду відповідь на відзив, в якій зазначив аргументи на спростування заперечень відповідача, аналогічні до тих, що є у позовній заяві.

Суд встановив таке.

ОСОБА_1 02.10.2001 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за вислугу років.

28.02.2020 прокуратура Львівської області видала позивачу довідку про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії від 28.02.2020 № 18-717 вих. 20, відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-(ІІ)/2019, постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури».

Відповідно до рішення Львівського окружного адміністративного суду від 03.08.2020 у справі №380/3529/20 було визнано неправомірними дії Головного управління Пенсійного Фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії на підставі довідки Прокуратури Львівської області від 28.02.2020 р. №18-749 вих-20 та зобов`язано Головне управління Пенсійного Фонду України у Львівській області провести перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 раніше пенсії за вислугу років, без обмеження її граничного розміру, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ від 05.11.1991 р. в редакції, чинній на момент призначення йому пенсії, у зв`язку з прийняттям Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури», відповідно до довідки Прокуратури Львівської області від 28.02.2020 року №18-749 вих-20, виходячи з розміру 90 відсотків від суми заробітної плати за відповідною (прирівняною) посадою, починаючи з 04.03.2020 р. з урахуванням раніше проведених виплат.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 09.03.2021 рішення Львівського окружного адміністративного суду від 03 серпня 2020 року у справі № 380/3529/20 скасовано та прийнято нове рішення, яким позов задовольнити частково. Визнано неправомірними дії Головного управління Пенсійного Фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії на підставі довідки Прокуратури Львівської області від 28 лютого 2020 року №18-749 вих-20 та зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області з 13 грудня 2019 року здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру`від 14.10.2014 № 1697-VІІ на підставі довідки Прокуратури Львівської області від 28 лютого 2020 року №18-749 вих-20, з урахуванням раніше проведених виплат.

12.03.2021 позивачу перераховано пенсію відповідно до зазначеного судового рішення, з розрахунку 60% середнього заробітку та з обмеженням максимального розміру

Вважаючи такі дії відповідача протиправним, позивач звернувся з вказаним позовом до суду.

Змістом спірних правовідносини є перерахунок пенсії позивачу за вислугу років відповідно до довідки Прокуратури Львівської області від 28.02.2020 №18-749 вих-20 із розрахунку 90% від суми місячного заробітку без обмеження максимального розміру пенсії.

Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.

Суд зазначає, що на день призначення пенсії позивачу забезпечення прокурорів і слідчих визначалися ст. 50-1 Закону № 1789, згідно з якою, зокрема, ч. 1, 12, 17 ст. 50-1, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Така пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку; обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком; призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

До ст. 50-1 Закону № 1789 вносилися зміни Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року № 3668-VI (далі - Закон № 3668), унаслідок яких наведена вище ч. 17 ст. 50-1 Закону № 3668 з 01.10.2011 року стала вісімнадцятою, - тобто відбулась зміна порядкового номеру частини статті, що регламентувала порядок та підстави перерахунку пенсії, проте її текст залишився незмінним.

14.10.2014 року ухвалено новий Закон № 1697.

Частина 20 ст. 86 Закону № 1697 (в первинній редакції) мала такий текст: «Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».

Отже, первісна редакція ч. 20 ст. 86 Закону № 1697 та ч. 18 ст. 50-1 Закону № 1789 містили аналогічні за змістом положення щодо підстав та порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених працівникам прокуратури.

З 15.07.2015 року втратив чинність Закон № 1789 (крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п`ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів).

01.01.2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (далі - Закон № 76), яким, з-поміж іншого, внесено такі зміни: ч. 18 ст. 50-1 Закону № 1789 (діяла до 15.07.2015 року) викладено в такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України»; ч. 20 ст. 86 Закону № 1697 (набрала чинності 15.07.2015 року) викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».

Таким чином, законодавець делегував повноваження щодо встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінету Міністрів України.

Судами неодноразово встановлювалось, що Кабінет Міністрів України впродовж 2015-2019 років не визначив умов та порядку перерахунку пенсій працівникам прокуратури.

У грудні 2019 року Конституційний Суд України за результатами розгляду справи № 3-209/2018 (2413/18, 2807/19) ухвалив рішення від 13.12.2019 року № 7-р(II)/2019, яким визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення ч. 20 ст. 86 Закону № 1697 зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України; положення ч. 20 ст. 86 Закону № 1697 зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Також Конституційний Суд України встановив такий порядок виконання рішення №7 р(II)/2019: ч. 20 ст. 86 Закону № 1697 зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення; ч. 20 ст. 86 Закону № 1697 підлягає застосуванню в первинній редакції: «Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».

Таким чином, у позивача є право на перерахунок пенсії. Це право було відновлено відповідно до постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 09.03.2021 рішення Львівського окружного адміністративного суду від 03 серпня 2020 року у справі № 380/3529/20.

Відповідач виконав означене судове рішення, що підтверджується доказами, що є у матеріалах справи та проведено такий перерахунок, проте без урахування 90 відсоткового розміру заробітної плати, з якого обчислюється пенсія та з обмеженням максимального розміру пенсії.

Щодо обмеження розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами, то суд зазначає таке.

Абз. 6 ч. 15 ст. 86 Закону № 1697 передбачено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.

Вказана редакція абз. 6 ч. 15 ст. 86 Закону 1697 викладена внаслідок внесення змін згідно із Законами України від 02.03.2015 року № 213-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», який набрав чинності з 01.04.2015 року та від 24.12.2015 року № 911-VIIІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», який набрав чинності 01.01.2016 року.

Однак, згідно з п. 2 Прикінцевих Положень Закону № 213-VIII порядок виплати пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) встановлений цим Законом стосується саме працюючих пенсіонерів незалежно від часу призначення пенсії.

Згідно з п. 2 Прикінцевих положень Закону № 911-VIIІ, дія положень цього Закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються, починаючи з 1 січня 2016 року.

Разом з тим, вказаний вище Закон № 911-VIII за своїм змістом не є основним (спеціальним) законом у сфері пенсійного забезпечення, а виконує функцію допоміжного закону, яким внесено зміни до різних законодавчих актів, в тому числі, введено окреме положення стосовно тимчасового обмеження пенсії.

Вищевказаний закон містить норму, яка передбачає, що визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються починаючи з 1 січня 2016 року.

Проте, дана норма стосується призначення пенсій, а не їх перерахунку. Застереження у п. 2 Прикінцевих положень Закону № 911-VIII, що обмеження виплати максимального розміру пенсії застосовуються з 1 січня 2016 року, означає, що пенсії, які призначені до 1 січня 2016 року та перевищують встановлений максимум, не можуть бути зменшені. Однак, їх перерахунок має відбуватися у відповідності до правил, передбачених абзацом 6 частини 15 статті 86 Закону № 1697.

Суд також зазначає, що Верховним Судом неодноразово здійснювався касаційний розгляд справ, де позивачами виступали особи, яким пенсії були призначені відповідно до Закону № 1789, а вимоги позовних заяв було звернуто до пенсійного органу стосовно неправомірності його дій та рішень щодо здійснення перерахунку такої пенсії із застосуванням обмеження її максимальним розміром, передбаченим ст. 86 Закону № 1697, в редакції зі змінами, внесеними Законами України від 24.12.2015 № 911-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України", від 06.12.2016 № 1774-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (постанови Верховного Суду від 22.05.2018 року у справі № 205/8204/16-а, від 03.04.2018 року у справі № 361/4922/17, від 02.05.2018 року у справі № 704/87/17, від 15.08.2018 року у справі № 161/9572/17, від 17.01.2019 року у справі № 161/713/17, від 15.05.2019 року у справі № 554/4191/17, від 21.11.2019 року у справі № 161/14321/16-а, від 21.05.2020 року у справі № 554/10510/16-а, від 28.10.2020 року у справі № 686/2428/16-а).

Розглядаючи вищевказані справи, Верховний Суд сформулював правову позицію, відповідно до якої положення норм чинного законодавства, якими обмежувався максимальний розмір пенсії, не визнавались у встановленому порядку Конституційним Судом України такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), отже, є чинними і підлягають виконанню. Тобто, на момент проведення перерахунку пенсії позивачам, наведеними положеннями встановлюються тимчасові обмеження розміру виплачуваної пенсії, які мають імперативний характер, неконституційними не визнавались, є чинними та обов`язковими до виконання органами Пенсійного фонду України. З огляду на наведене, Верховний Суд дійшов висновку про відсутність у відповідача (відповідного територіального органу Пенсійного фонду України) законних підстав для здійснення виплати нарахованої пенсії без обмеження граничного розміру відповідно до ст. 50-1 Закону № 1789 (в редакції на час призначення пенсії), оскільки положення цієї статті втратили чинність.

Щодо того, у якому відсотковому розмірі відносно заробітної плати підлягає перерахунку пенсія позивача, суд зазначає таке.

З матеріалів справи видно, що позивачу пенсія призначена у 2001 році на підставі статті 50-1 Закону № 1789 в розмірі 90 % від суми місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Втім, здійснюючи перерахунок, відповідач вважав, що згідно з ст. 86 Закону № 1697 пенсія призначається у розмірі, 60 % від суми місячної (чинної) заробітної плати за відповідну вислугу років.

Таким чином, з урахуванням того, що при призначенні позивачу пенсії чинною була норма, відповідно до якої позивач мав право на пенсію у розмірі 90% від місячної заробітної плати, тому пенсійний орган зобов`язаний здійснити перерахунок, призначеної позивачу пенсії за вислугу років, з розрахунку 90 % від місячної заробітної плати з 13.12.2019.

Щодо перерахунку пенсії позивачу на підставі довідки від 20.10.2020 №21-1265, то такі вимоги задоволенню не підлягають, оскільки питання про довідку, на підставі якої має відбуватися перерахунок його пенсії вирішено відповідно до постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 09.03.2021 рішення Львівського окружного адміністративного суду від 03 серпня 2020 року у справі № 380/3529/20.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Відповідно до положень ч.3 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи те, що позовні вимоги позивача задоволено частково, понесені позивачем судові витрати у вигляді сплаченого судового збору підлягають присудженню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області у сумі пропорційній до задоволеної частини позовних вимог – 454,00 грн.

Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд

в и р і ш и в :

позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, м.Львів, вул.Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного Фонду України у Львівській області щодо перерахунку ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки Прокуратури Львівської області від 28.02.2020 №18-749вих-20, виходячи з розміру 60 % від суми заробітної плати.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного Фонду України у Львівській області здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, відповідно до довідки Прокуратури Львівської області від 28.02.2020 №18-749вих-20, виходячи з розміру 90 % від суми заробітної плати за аналогічною посадою в розрізі відповідних складових, до якої прирівняна посада, починаючи з 13.12.2019 та з урахуванням раніше здійснених виплат провести донарахування та виплату донарахованих сум.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, м.Львів, вул.Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) судовий збір на суму 454 (чотириста п`ятдесят чотири) грн 00к.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Лунь З.І.