Рішення № 98514901, 23.07.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.07.2021
Номер справи
380/7253/21
Номер документу
98514901
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 липня 2021 року справа №380/7253/21

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Сподарик Н.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом керівника Яворівської окружної прокуратури Львівської області в інтересах Державної екологічної інспекції у Львівській області до Яворівської міської ради Львівської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява керівника Яворівської окружної прокуратури Львівської області (81000, Львівська область, м. Яворів, вул. Львівська, 25) в інтересах Державної екологічної інспекції у Львівській області (79000, м. Львів, вул. Стрийська, 98; код ЄДРПОУ 38057086) до Яворівської міської ради Львівської області (81000, Львівська область, Яворівський район, м. Яворів, вул. Львівська, 15; код ЄДРПОУ 33213539) із вимогами:

- визнати протиправною бездіяльність Яворівської міської ради Львівської області щодо незабезпечення проведення робіт з винесення меж пам`ятки садово-паркового мистецтва «Парку ХІХ ст.», площею 2 га, що розташований в с. Нагачів Яворівського району Львівської області та закріплення їх в натурі (на місцевості);

- зобов`язати Яворівську міську раду Львівської області відповідно до вимог законодавства України забезпечити проведення робіт з винесення меж пам`ятки садово-паркового мистецтва «Парку ХІХ ст.», площею 2 га, що розташований в с. Нагачів Яворівського району Львівської області та закріплення їх в натурі (на місцевості).

В обґрунтування своїх вимог керівником Ніжинської місцевої прокуратури зазначено, що на території Савинської сільської ради Козелецького району Чернігівської області розташована пам`ятка садово-паркового мистецтва місцевого значення «Панський парк» площею 1 га. Стверджує, що бездіяльність відповідача щодо винесення меж та не закріплення його межі в натурі (на місцевості) унеможливлює його належне використання та зберігання, існує ймовірність спричинення шкоди заповідному об`єкту, використання земельної ділянки не за цільовим призначенням, оскільки межі пам`ятки природи не відомо де починаються та закінчуються, земельна ділянка не внесена до Державного земельного кадастру.

Ухвалою суду від 11.05.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Ухвалу суду по відкриття провадження у справі скеровано на поштову адресу відповідача, таку отримано 29.06.2021.

Ухвалою суду від 09.07.2021 продовжено строк розгляду справи строком на тридцять днів для належного повідомлення відповідача та для надання строку для подання відзиву на позовну заяв/заяви про визнанняпозову.

У встановлений судом строк відповідач відзиву не подав.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Рішенням сесії Львівської обласної ради народних депутатів №495 від 09.10.1984 «Про мережу територій і об`єктів природно-заповідного фонду області» з метою збереження та охорони парку, який закладено ХІХ ст. та використання якого як зразка паркового будівництва в естетичних, виховних, природоохоронних та оздоровчих цілях створено парк-пам`ятку садово-паркового мистецтва місцевого значення «Парк ХІХ ст.» площею 2,0 га в межах села Нагачів Яворівського району Львівської області.

Відповідно до п.3 рішення Львівської обласної ради №495 від 09.10.1984 установи та організації, у підпорядкуванні яких знаходяться території і об`єкти природно заповідного фонду, зобов`язано внести в натуру межі території та об`єктів природно-заповідного фонду.

Державним управлінням екології та природних ресурсів у Львівській області з метою збереження та охорони парку ХІХ ст. передано під охорону Нагачівській сільській раді Яворівського району Львівської області згідно з охоронним зобов`язанням від 23.10.2001.

Згідно з вказаним охоронним зобов`язанням, землевласником – Нагачівською сільською радою взято під охорону зазначену пам`ятку садово-паркового мистецтва та взято зобов`язання щодо збереження та дотримання екологічних вимог при використанні природних ресурсів, проведення відмежування заповідного об`єкту в натурі, оформлення його природоохоронною наочністю, нанесення на планово-картографічні матеріали.

Відповідно до рішення Яворівської міської ради №12 від 07.12.2020 «Про початок реорганізації сільських та селищних рад шляхом приєднання до Яворівської міської ради Львівської області» реорганізовано шляхом приєднання до Яворівської міської ради Нагачівську сільську раду.

Яворівською окружною прокуратурою в ході моніторингу використання земельних ділянок на території Яворівського району Львівської області виявлено факти порушення законодавства в сфері охорони об`єктів природно-заповідного фонду, а саме: невжиття заходів Яворівською міською радою щодо винесення меж пам`ятки садово-паркового мистецтва «Парку ХІХ ст.», площею 2 га, що розташований в с. Нагачів Яворівського району Львівської області та не закріплення їх в натурі (на місцевості).

Згідно інформації відділу в Яворівському районі Головного управління Держгеокадстру у Львівській області за №0-13-0.36-99/120-21 від 26.03.2021 встановлено, що землевпорядна документація на вказаний об`єкт природно-заповідного фонду не виготовлялась.

Згідно листа №1100 від 19.02.2021 Виконавчого комітету Яворівськоїміської ради Львівської області, повідомлено про виготовлення робочого проекту землеустрою із встановлення межі території природно-заповідного фонду: «Парк-пам`ятка садово-паркового мистецтва (Парк ХІХ століття)» на території села Свидниця Яворівського району.

Вказане підтверджується також листом №1114 від 22.02.2021 Виконавчого комітету Яворівськоїміської ради Львівської області. Крім цього, повідомлено, що межі парку затверджені рішенням Свидницької сільської ради від 27.09.2009 №418 та винесені в натурі згідно проекту.

Згідно інформації Яворівської міської ради №2512 від 29.03.2021 встановлено, що рішенням №37 від 21.12.2020 «Про затвердження місцевих програм Яворівської міської ради на 2021 рік» затверджено екологічну програму на території Яворівської міської ради на 2021 рік.

Однак, заходи з метою забезпечення організації проведення робіт і винесення меж об`єктів природно заповідного фонду-пам`ятків садово-паркового мистецтва, зокрема «Парк ХІХ ст.», площею 2 га, що розташований в с. Нагачів Яворівського району Львівської області не передбачено.

Вирішуючи даний спір, суд застосовує такі норми права та виходить з наступним міркувань.

Статтею 2 Земельного кодексу України визначено, що земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб`єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади. Об`єктами земельних відносин є землі в межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї).

Відповідно пункту «в» частини першої до статті 19 Земельного кодексу України землі України за цільовим призначенням поділяються на категорії, в тому числі землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення.

До повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, окрім іншого, організація землеустрою та вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону (стаття 12 Земельного кодексу України).

В силу вимог частини першої статті 7 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» землі природно-заповідного фонду - це ділянки суші і водного простору з природними комплексами та об`єктами, що мають особливу природоохоронну, екологічну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність, яким відповідно до закону надано статус територій та об`єктів природно-заповідного фонду.

В свою чергу згідно частини першої статті 79-1 Земельного кодексу України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.

Відповідно частини четвертої статті 7 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» межі територій та об`єктів природно-заповідного фонду встановлюються в натурі відповідно до законодавства. До встановлення меж територій та об`єктів природно-заповідного фонду в натурі їх межі визначаються відповідно до проектів створення територій та об`єктів природно-заповідного фонду.

Власники або користувачі земельних ділянок, водних та інших природних об`єктів, оголошених заказником, беруть на себе зобов`язання щодо забезпечення режиму їх охорони та збереження (частина третя статті 26 Закону України «Про природно-заповідний фонд України»).

За приписами абзацу шостого частини першої статті 1 Закону України «Про землеустрій» проект землеустрою - сукупність економічних, проектних і технічних документів щодо обґрунтування заходів з використання та охорони земель, які передбачається здійснити за таким проектом; цільове призначення земельної ділянки - використання земельної ділянки за призначенням, визначеним на підставі документації із землеустрою у встановленому законодавством порядку.

Відповідно до пункту «в» частини першої статті 2 Закону України «Про землеустрій» землеустрій забезпечує встановлення і закріплення на місцевості меж адміністративно-територіальних одиниць, територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, меж земельних ділянок власників і землекористувачів.

Згідно статті 19 Закону України «Про землеустрій» до повноважень сільських, селищних, міських рад у сфері землеустрою на території сіл, селищ, міст належать: організація і здійснення землеустрою; здійснення контролю за впровадженням заходів, передбачених документацією із землеустрою; координація здійснення землеустрою та контролю за використанням і охороною земель комунальної власності; інформування населення про заходи, передбачені землеустроєм; вирішення інших питань у сфері землеустрою відповідно до закону.

Статтею 47 Закону України «Про землеустрій» передбачено, що проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об`єктів розробляються з метою: а) збереження природного різноманіття ландшафтів, охорони довкілля, підтримання екологічного балансу; б) створення місць для організованого лікування та оздоровлення людей, масового відпочинку і туризму; в) створення приміських зелених зон, збереження і використання об`єктів культурної спадщини; г) проведення науково-дослідних робіт; г) встановлення меж водоохоронних зон та прибережних захисних смуг; д) визначення в натурі (на місцевості) меж охоронних зон та інших обмежень у використанні земель, встановлених законами та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами, а також інформування про такі обмеження землевласників, землекористувачів, інших фізичних та юридичних осіб.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що Яворівську міську раду Львівської області покладено обов`язок із організації проведення робіт із винесення меж пам`ятки садово-паркового мистецтва «Парку ХІХ ст.», площею 2 га, що розташований в с. Нагачів Яворівського району Львівської області, та закріплення їх в натурі (на місцевості).

Як вбачається з листа відділу в Яворівському районі Головного управління Держгеокадастру у Львівській області №0-13-0.36-99/120/21 від 29.03.2021, правовстановлюючі документи та документації із землеустрою на парки пам`ятки садово-паркового мистецтва, зокрема, «Парку ХІХ ст.», площею 2 га, що розташований в с. Нагачів Яворівського району Львівської області, не зареєстровані.

Відповідно до інформації наданої Департаментом екології та природних ресурсів Львівської обласної державної адміністрації, викладеної у листі №31-2886/0/2-21 від 15.04.2021, судом встановлено, що на розгляд департаменту екології та природних ресурсів землевпорядна документація щодо пам`ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення «Парк ХІХ ст.» не надходила.

Отже, суд приходить до висновку, що відповідачем не було забезпечено виконання вимог чинного законодавства в частині проведенні робіт із винесення меж пам`ятки садово-паркового мистецтва «Парку ХІХ ст.», площею 2 га, що розташований в с. Нагачів Яворівського району Львівської області, та закріплення їх в натурі (на місцевості).

У відповідності до вимог частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що позов керівника Яворівської окружної прокуратури інтересах держави підлягає задоволенню повністю.

Оскільки спір вирішено на користь суб`єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача суб`єкта владних повноважень, пов`язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись статтями 72-74, 77, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

В И Р І Ш И В:

Позов керівника Яворівської окружної прокуратури Львівської області (81000, Львівська область, м. Яворів, вул. Львівська, 25) в інтересах Державної екологічної інспекції у Львівській області (79000, м. Львів, вул. Стрийська, 98; код ЄДРПОУ 38057086) до Яворівської міської ради Львівської області (81000, Львівська область, Яворівський район, м. Яворів, вул. Львівська, 15; код ЄДРПОУ 33213539) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Яворівської міської ради Львівської області щодо незабезпечення проведення робіт з винесення меж пам`ятки садово-паркового мистецтва «Парку ХІХ ст.», площею 2 га, що розташований в с. Нагачів Яворівського району Львівської області та закріплення їх в натурі (на місцевості).

Зобов`язати Яворівську міську раду Львівської області відповідно до вимог законодавства України забезпечити проведення робіт з винесення меж пам`ятки садово-паркового мистецтва «Парку ХІХ ст.», площею 2 га, що розташований в с. Нагачів Яворівського району Львівської області та закріплення їх в натурі (на місцевості).

Судові витрати стягненню не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.

Суддя Сподарик Н.І.