Рішення № 98514417, 13.07.2021, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.07.2021
Номер справи
280/3041/21
Номер документу
98514417
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 липня 2021 року Справа № 280/3041/21 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді: Семененко М.О., за участю секретаря судового засідання: Стовбур А.Ю., позивача: ОСОБА_1 , представника позивача: адвоката Амельченка Д.Д., представника відповідача: Шендлер Т.О., розглянувши за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 )

до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м.Запоріжжя, пр.Соборний, буд. 166; код ЄДРПОУ ВП 44118663)

про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі – позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (далі – відповідач, ГУ ДПС у Запорізькій області), у якій позивач просить суд визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 25.03.2021 №0045332406 про застосування до позивача штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

В обґрунтування позову зазначає, що має статус внутрішньо переміщеної особи. Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі – ЄДР) у період з 12.12.1997 по 11.12.2014 позивач був зареєстрований та перебував на обліку в ДПІ Ворошилівського району м.Донецька ГУ Міндоходів у Донецькій області як фізична особа-підприємець. Після початку воєнних дій на території м.Донецька позивач разом із родиною був вимушений покинути місце свого постійного проживання та роботи і переїхати на підконтрольну Україні територію - до м.Бердянська Запорізької області. На підставі повідомлення про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця від 11.12.2014 до ЄДР був внесений запис про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності позивача. 16.05.2017 проведена державна реєстрація підприємницької діяльності позивача, з 17.05.2017 взятий на облік в Бердянській ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області. Відтак, в період часу з 12.12.2014 по 15.05.2017 позивач не мав статусу фізичної особи-підприємця, та відповідно не мав статусу платника єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі також єдиний внесок, ЄСВ). Натомість, прийняте відповідачем рішення № 0045332406 від 25.03.2021 стосується періоду, коли позивач не мав статусу фізичної особи-підприємця та статусу платника єдиного внеску у розумінні пункту 4 частини першої статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 №2464-VI (далі - Закон №2464-VI). Позивач зазначає, що фінансові санкції за порушення норм законодавства щодо нарахування та сплати єдиного внеску можуть бути застосовані саме до платників єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, перелік яких визначений статтею 4 Закону № 2464-VI. Отже, відповідачем оскаржуваним рішенням застосовано штрафні санкції щодо особи, яка не була в період застосування цих санкцій платником єдиного податку. У зв`язку з чим вважає оскаржуване рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню. Просить позов задовольнити.

Ухвалою суду від 19.04.2021 відкрито загальне позовне провадження у справі, призначено підготовче засідання на 17.05.2021, встановлено строки для подання заяв по суті справи.

Відповідач не погодився з позовом, 06.05.2021 подав відзив на позовну заяву, в якому зазначає, що згідно даних АІС «Податковий Блок» позивач перебував на обліку в ГУ ДПС У Донецькій області (Ворошилівський район м.Донецьк) як фізична особа-підприємець з 11.03.1994 по 11.04.2014, у тому числі на спрощеній системі оподаткування з 01.01.2012 по 31.12.2014. 17.05.2017 позивач зареєструвався як фізична особа-підприємець в ГУ ДПС У Запорізькій області (м.Бердянськ), та з 01.06.2017 по теперішній час застосовує спрощену систему оподаткування. Відповідно до Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затверджено наказом Міністерства фінансів України 07 квітня 2016 року № 422, при переведенні на обслуговування платника з одного органу ДФС до іншого (взяття на облік/зняття з обліку) у разі ліквідації чи реорганізації органу ДФС, адміністративно-територіальної реформи, зміни меж областей (Автономна Республіка Крим, області) (районів, міст) чи інших, не залежних від платника податків об`єктивних причин, унаслідок яких змінюється орган ДФС, в якому обліковується платник податків, здійснюються зняття з обліку платника податку в одному органі ДФС та взяття на облік в іншому відповідному органі ДФС. Переведення платників податків здійснюється на підставі переліку платників податків, стосовно яких змінюється місце обліку, затвердженого відповідним органом ДФС вищого рівня. 30.12.2018 року з ГУ ДПС у Донецькій області (Ворошилівський район м.Донецьк) до ГУ ДПС у Запорізькій області (м.Бердянськ) була переведена ІКП платника ФОП ОСОБА_1 . Згідно отриманої інформації в ІКП платника за кодом платежу 71040000 на дату переведення рахувалась недоїмка у сумі 6154,75 грн., яка була погашена платником протягом 2019 року. На підставі вище викладеного було винесено оскаржуване рішення за період з 23.04.2014 по 05.04.2019. Вважає, що контролюючий орган діяв законно, відповідно до норм чинного законодавства та в рамках своїх повноважень. Просить в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.

29.04.2021 судом постановлено ухвалу про участь особи у судовому засіданні в режимі відеоконференції.

Ухвалою суду від 17.05.2021 відкладено підготовче засідання на 14.06.2021.

Ухвалою суду від 14.06.2021 закрито підготовче провадження у справі, призначено справу до судового розгляду по суті у відкритому судовому засіданні на 30.06.2021.

Ухвалою суду від 30.06.2021 розгляд справи відкладено на 13.07.2021.

Під час судового розгляду справи по суті сторони підтримали свої вимоги та заперечення з підстав, викладених у заявах по суті справи.

У судовому засідання 13.07.2021 судом проголошено скорочене рішення.

Заслухавши вступне слово та пояснення учасників справи, дослідивши надані до матеріалів справи письмові докази, суд встановив такі обставини.

За даними ЄДР ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) був зареєстрований як фізична особа-підприємець, дата державної реєстрації: 12.12.1997, дата запису: 06.06.2005, номер запису: 22660170000007938, види діяльності (код КВЕД): 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна (основний); перебував на обліку як платник єдиного внеску в ДПI у Ворошилівському районі м.Донецька ГУ Міндоходів у Донецькій області з 12.09.1994 за номером 05-15-11-91150Е. Підприємницька діяльність припинена за власним рішенням 11.12.2014, номер запису: 22660060004007938 (а.с.5).

Крім того, 16.05.2017 за номером запису: 20990000000022134 до ЄДР внесено відомості про реєстрацію ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) як фізичну особу-підприємця за видами діяльності (код КВЕД): 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна (основний); 96.09 Надання інших індивідуальних послуг, н.в.і.у.; 47.19 Інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах, з 17.05.2017 перебуває на обліку як платник єдиного внеску в ГУ ДПС у Запорізькій області (Бердянське управління) за номером 05-15-11-91150Е (а.с.6).

25.03.2021 ГУ ДПС у Запорізькій області прийнято рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0045332406, яким на підставі частини 10 та пункту 2 частини 11 статті 25 Закону №2464-VI до позивача застосовано штраф у розмірі 161,48 грн. за період з 23.04.2014 до 05.04.2019 (10 % до 01.01.2015), штраф у розмірі 3 599,33 грн. за період з 21.05.2015 до 05.04.2019 (20% після 01.01.2015) та нараховано пеню у розмірі 7 065,21 грн. (а.с.7-8).

Не погоджуючись з правомірністю рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0045332406 від 25.03.2021, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з того, що правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначає Закон №2464-VI.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 1 Закону №2464-VI єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (єдиний внесок) це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Пунктом 10 частини 1 статті 1 Закону №2464-VI визначено, що страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону зобов`язані сплачувати єдиний внесок.

Згідно з пунктом 4 частини 1 статті 4 Закону №2464-VI платниками єдиного внеску є фізичні особи підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.

Як зазначено у частині 4 статті 4 Закону №2464-VI, особи, зазначені в пунктах 4 та 5-1 частини 1 цієї статті, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі в системі загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 6 Закону №2464-VI платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Частиною 4 статті 25 Закону №2464-VІ встановлено, що орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.

Як зазначено у частині 10 статті 25 Закону №2464-VІ на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Пунктом 2 частини 11 статті 25 Закону №2464-VІ передбачено, що за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску органом доходів і зборів накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Відповідно до частини 14 статті 25 Закону №2464-VІ про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа органу доходів і зборів у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.

Аналіз вищенаведених норм дозволяє дійти висновку, що контролюючі органи наділені повноваженнями приймати рішення про нарахування штрафів та пені на своєчасно не сплачені суми недоїмки з єдиного внеску. Разом з тим, підставою прийняття таких рішень є наявність недоїмки, про наявність якої платник повідомляється шлязом направлення вимоги.

Обґрунтовуючи правомірність прийнятого рішення, контролюючий орган посилається на те, що відповідно до положень Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затверджено наказом Міністерства фінансів України 07 квітня 2016 року № 422, при переведенні на обслуговування платника з одного органу ДФС до іншого (взяття на облік/зняття з обліку) у разі ліквідації чи реорганізації органу ДФС, адміністративно-територіальної реформи, зміни меж областей (Автономна Республіка Крим, області) (районів, міст) чи інших, не залежних від платника податків об`єктивних причин, унаслідок яких змінюється орган ДФС, в якому обліковується платник податків, здійснюються зняття з обліку платника податку в одному органі ДФС та взяття на облік в іншому відповідному органі ДФС. Переведення платників податків здійснюється на підставі переліку платників податків, стосовно яких змінюється місце обліку, затвердженого відповідним органом ДФС вищого рівня. 30.12.2018 року з ГУ ДПС у Донецькій області (Ворошилівський район м.Донецьк) до ГУ ДПС у Запорізькій області (м.Бердянськ) була переведена ІКП платника ФОП ОСОБА_1 . Згідно отриманої інформації в ІКП платника за кодом платежу 71040000 на дату переведення рахувалась недоїмка у сумі 6154,75 грн., яка була погашена платником протягом 2019 року. На підставі вище викладеного було винесено оскаржуване рішення за період з 23.04.2014 по 05.04.2019.

Таким чином, за позицією відповідача штраф та пеня застосовані до позивача у зв`язку з несвоєчасною сплатою недоїмки з єдиного внеску, яка виникла станом на 23.04.2014, та була переведена 30.12.2018 з іншого контролюючого органу за попереднім місцем обліку.

Надаючи оцінку таким аргументам, суд виходить з того, що на дату припинення позивачем підприємницької діяльності у 2014 році (11.12.2014) та перебування на обліку в іншому контролюючому органі (ГУ ДПС у Донецькій області (Ворошилівський район м.Донецьк) питання взяття на облік, внесення змін до облікових даних та зняття з обліку платників єдиного внеску визначались Порядком обліку платників єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженим наказом Міністерства доходів і зборів України 09.09.2013 №458, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25 вересня 2013 р. за №1646/24178 (далі – Порядок №458), який втратив чинність 19.12.2014.

Розділом IV «Зняття з обліку платників єдиного внеску - юридичних осіб (відокремлених підрозділів) та фізичних осіб – підприємців» Порядку №458 визначено, що процедури щодо правильності нарахування та сплати єдиного внеску у зв`язку з припиненням платника єдиного внеску органом доходів і зборів розпочинаються та проводяться в разі одержання, зокрема, відомостей державного реєстратора про внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення фізичної особи - підприємця щодо припинення нею підприємницької діяльності (п.1).

Після отримання від державного реєстратора відповідних відомостей згідно з пунктом 1 цього розділу орган доходів і зборів проводить позапланову документальну перевірку щодо правильності нарахування та сплати єдиного внеску (п.2).

На основі акта перевірки щодо правильності нарахування та сплати єдиного внеску платник здійснює остаточні розрахунки. Після проведення позапланової документальної перевірки платника єдиного внеску, здійснення ним розрахунків орган доходів і зборів складає довідку про відсутність заборгованості зі сплати єдиного внеску за формою № 3-ЄСВ згідно з додатком 3(п.3).

За наявності заборгованості в платника єдиного внеску, державна реєстрація якого припиняється, орган доходів і зборів до закінчення строку заявлення вимог кредиторами повинен надіслати державному реєстратору повідомлення про наявність боргу зі сплати єдиного внеску та про неможливість проведення процедури державної реєстрації припинення юридичної особи чи підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця за формою №5-ЄСВ згідно з додатком 5 до цього Порядку із зазначенням причин заперечення органу доходів і зборів щодо здійснення такої процедури (п.5).

Причинами заперечень органу доходів і зборів щодо здійснення державної реєстрації припинення юридичної особи шляхом її ліквідації чи державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця можуть бути:

наявність заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування;

неможливість проведення перевірки із зазначенням обґрунтованих обставин, які підтверджують неможливість її проведення (неможливо здійснити перевірку платника у зв`язку з відсутністю його за місцезнаходженням, ненаданням бухгалтерських документів тощо);

наявність судових спорів між платником єдиного внеску та органом доходів і зборів чи кримінального впровадження за фактами умисного ухилення від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування;

інші заперечення в межах повноважень органів доходів і зборів, визначених статтею 13 Закону № 2464.

Якщо причиною заперечення органу доходів і зборів щодо здійснення державної реєстрації припинення юридичної особи шляхом її ліквідації чи державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця є неможливість проведення перевірки, то повідомлення за формою № 5-ЄСВ має бути направлено не пізніше двох місяців з дати публікації повідомлення про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи (повідомлення про рішення фізичної особи - підприємця щодо припинення нею підприємницької діяльності) (п.6).

У разі отримання від державного реєстратора повідомлення про проведення спрощеної процедури державної реєстрації припинення юридичної особи шляхом її ліквідації або припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця орган доходів і зборів у місячний строк з дати надходження такого повідомлення повинен надіслати державному реєстратору довідку за формою № 3-ЄСВ (додаток 3) або повідомлення № 5-ЄСВ (додаток 5). Довідка за формою № 3-ЄСВ (додаток 3) формується, якщо після проведення позапланової документальної перевірки платника (у разі проведення) та закінчення законодавчо визначених строків сплати встановлено відсутність заборгованості. У разі усунення причин та обставин, які були підставою для заперечень органу доходів і зборів щодо проведення спрощеної процедури державної реєстрації припинення платника, орган доходів і зборів не пізніше десяти робочих днів з дати, коли він дізнався про усунення обставин, які були підставою для заперечень проти проведення спрощеної процедури державної реєстрації припинення платника єдиного внеску, відкликає повідомлення за формою № 5-ЄСВ (додаток 5), про що направляє державному реєстратору повідомлення за формою № 6-ЄСВ (додаток 6). Після проведення остаточного розрахунку платником єдиного внеску орган доходів і зборів знімає його з обліку та вносить відповідні записи до реєстру страхувальників із зазначенням дати та підстави зняття з обліку. Датою зняття з обліку платника єдиного внеску є дата внесення запису до реєстру страхувальників. Дані про зняття з обліку платника єдиного внеску передаються до державного реєстратора, Пенсійного фонду України та фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування (п.9).

19.12.2014 набрав чинності Порядок обліку платників єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 24.11.2014 №1162, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 03 грудня 2014 р. за №1553/26330 (далі – Порядок №1162), відповідно до п.1 розділу ІІ. «Взяття на облік юридичних осіб (їх відокремлених підрозділів) та фізичних осіб - підприємців, на яких поширюється дія Закону № 755» (в редакції, станом на дату взяття позивача на облік як платника єдиного внеску у відповідача) якого взяття на облік платників єдиного внеску, на яких поширюється дія Закону №755 (Закон України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців"), здійснюється контролюючим органом за їх місцезнаходженням чи місцем проживання на підставі відомостей з реєстраційної картки, наданих державним реєстратором згідно із Законом №755, у день отримання зазначених відомостей контролюючим органом.

Відомості з реєстраційної картки, надані державним реєстратором, контролюючим органом вносяться до реєстру страхувальників (п.2).

Таким чином, відповідно до чинного нормативно-правового регулювання на дату припинення підприємницької діяльності позивачем 11.12.2014, існуючий порядок визначав, що припинення підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем не призводить до автоматичного зняття її з податкового обліку як платника єдиного внеску, а зумовлює необхідність проведення позапланової документальної перевірки щодо правильності нарахування та сплати єдиного внеску. У випадку наявності заборгованості зі сплати єдиного внеску, або неможливості проведення відповідної перевірки контролюючий орган повинен був надіслати державному реєстратору повідомлення про неможливість проведення процедури державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця. Після проведення остаточного розрахунку платником єдиного внеску орган доходів і зборів знімає його з обліку та вносить відповідні записи до реєстру страхувальників із зазначенням дати та підстави зняття з обліку. Датою зняття з обліку платника єдиного внеску є дата внесення запису до реєстру страхувальників. Отже платник, який має заборгованість зі сплати єдиного внеску, не знімається з податкового обліку до остаточного розрахунку, та, відповідно, продовжує обліковуватись як страхувальник в реєстрі страхувальників.

У той самий час, під час реєстрації підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця така особа береться на облік як платник єдиного внеску, про що також вносяться відповідні відомості до реєстру страхувальників.

Судом перевірено відомості про позивача в реєстрі страхувальників та встановлено, що позивач обліковується в реєстрі з 17.05.2017, при цьому дані про попередній облік, з якого позивача не знято, у тому числі, з причин не проведення остаточного розрахунку платником єдиного внеску, відсутні (а.с.97).

Відповідач посилається на норми Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, який затверджено наказом Міністерства фінансів України 07 квітня 2016 року № 422, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 20 травня 2016 р. за №751/28881 (далі – Порядок №422), який втратив чинність 05.04.2021, однак був чинним на момент, як стверджує відповідач, переведення ІКП платника ФОП ОСОБА_1 з іншого контролюючого органу.

Зокрема, відповідно до п.4 Порядку №422 при переведенні на обслуговування платника з одного органу ДФС до іншого (взяття на облік / зняття з обліку) у разі ліквідації чи реорганізації органу ДФС, адміністративно-територіальної реформи, зміни меж областей (Автономна Республіка Крим, області) (районів, міст) чи інших, не залежних від платника податків об`єктивних причин, унаслідок яких змінюється орган ДФС, в якому обліковується платник податків, здійснюються зняття з обліку платника податку в одному органі ДФС та взяття на облік в іншому відповідному органі ДФС. Переведення платників податків здійснюється на підставі переліку платників податків, стосовно яких змінюється місце обліку, затвердженого відповідним органом ДФС вищого рівня.

Разом з тим, суд звертає увагу, що за встановленими обставинами справи, взяття позивача на облік як платника єдиного внеску в ГУ ДПС у Запорізькій області відбулось не внаслідок ліквідації чи реорганізації органу ДФС, адміністративно-територіальної реформи, зміни меж областей (Автономна Республіка Крим, області) (районів, міст) чи інших, не залежних від платника податків об`єктивних причин, унаслідок яких змінюється орган ДФС, в якому обліковується платник податків, а у зв`язку з реєстрацією новоствореної фізичної особи-підприємця за місцем знаходження на території Запорізької області.

При цьому, той факт, що позивач був раніше зареєстрований фізичною особо-підприємцем, не змінює зазначених обставин, оскільки станом на 11.12.2014 він підприємницьку діяльність припинив у встановленому порядку, подавши повідомлення про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця (а.с.9), а тому переведенню на облік до іншого контролюючого органу не підлягав.

Крім того, можливість переведення платників податків на облік до іншого контролюючого органу у випадках, передбачених наведеними відповідачем нормами Порядку №422, передбачає наявність переліку платників податків, стосовно яких змінюється місце обліку, затвердженого відповідним органом ДФС вищого рівня.

Контролюючий орган не надав до суду відповідного переліку.

Також суд звертає увагу, що надані до матеріалів справи роздруківки з інтегрованої картки платника єдиного внеску (ІКП) ОСОБА_1 за кодом платежу 71040000 (єдиний внесок, що сплачується фізичними особами-підприємцями, у тому числі тими які обрали спрощену систему оподаткування) містять суперечливу інформацію, а саме:

- надано ІКП за період з 31.12.2020 по 30.04.2021, згідно якої до 23.04.2021 (коли відбулось відображення за даними обліку штрафів та недоїмки на підставі оскаржуваного рішення) позивач не мав заборгованості з єдиного внеску, оскільки обліковувалася переплата (а.с.35-42);

- надано ІКП за 31.12.2017, згідно якої сальдо на початок року - переплата 2816,00 грн (а.с.74);

- надано ІКП за період з 31.12.2017 по 31.12.2018, згідно якої сальдо на початок року - недоїмка 6154,75 грн., сальдо на кінець року – недоїмка 6513,57 грн. (а.с.75-77);

- надано ІКП за період з 31.12.2018 по 28.02.2019, згідно якої сальдо на початок року – переплата 2816,00 грн, станом на 28.02.2019 повернуто з бюджету 2816,00 грн (а.с.78);

- надано ІКП за період з 31.12.2018 по 31.12.2019, згідно якої сальдо на початок року – недоїмка 6513,57 грн., на кінець року - переплата 1836,12 грн. (а.с.79-80);

- надано ІКП за період з 31.12.2019 по 31.12.2020, згідно якої сальдо на початок року – переплата 1836,12 грн., на кінець року – переплата 2381,94 грн. (а.с.81);

- надано ІКП за період з 31.12.2020 по 30.04.2021, згідно якої сальдо на початок року – переплата 2381,94 грн. (а.с.82-89).

Таким чином, до матеріалів справи надано інформацію облікових даних платника єдиного внеску, з якої встановлено, що в одні й ті самі періоди відображено різну за змістом та протилежну за правовими наслідками інформацію – в одних випадках обліковується недоїмка, в інших – у тому самому періоді наявна переплата.

За змістом п.1 розділу ІІ Порядку ведення податковими органами оперативного обліку податків, зборів, платежів та єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.01.2021 №5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 березня 2021 р. за №321/35943 (далі – Порядок №5), (який є чинним та визначає правила ведення в податкових органах оперативного обліку єдиного внеску станом на дату формування та подання ІКП до суду) з метою обліку нарахованих і сплачених, повернутих та відшкодованих сум платежів територіальними органами ДПС відкриваються ІКП за кожним платником та кожним видом платежу, які мають сплачуватися такими платниками на рахунки, відкриті в розрізі адміністративно-територіальних одиниць. ІКП містить інформацію про облікові операції та облікові показники, які характеризують стан розрахунків платника з бюджетами та фондами загальнообов`язкового державного соціального і пенсійного страхування за відповідним видом платежу та відповідною адміністративно-територіальною одиницею. Під час проведення облікової операції в ІКП зазначається дата запису операції, зміст операції та/або документ, на підставі якого здійснюється запис. Облік платежів ведеться в ІКП окремими обліковими операціями в хронологічному порядку. При цьому кожна операція фіксується в окремому рядку із зазначенням виду операції та дати її проведення.

Суд звертає увагу, що відповідно до п. 3 Розділу I. «Загальні положення» Порядку №5 метою ведення оперативного обліку і складання звітності податкових органів є забезпечення користувачів повною, достовірною та неупередженою інформацією щодо стану розрахунків платників з бюджетами та фондами загальнообов`язкового державного соціального і пенсійного страхування для прийняття оптимальних управлінських рішень.

Оперативний облік та звітність податкових органів ґрунтується на таких принципах:

нарахування - показники фіксуються в оперативному обліку згідно з правилами оподаткування, установленими Кодексом та іншими законодавчими актами з питань податкового законодавства;

превалювання сутності над формою - законність відображення облікових операцій та відповідність їх сутності;

повне висвітлення - звітність податкових органів має містити інформацію, яка всебічно характеризує стан розрахунків платників податків з бюджетами та фондами загальнообов`язкового державного соціального і пенсійного страхування;

безперервність - виконання повноважень та функцій податкових органів здійснюється виходячи з припущення, що їх діяльність буде тривати і надалі;

єдиний грошовий вимірник - вимірювання та узагальнення всіх показників в інформаційній системі та звітності податкових органів в єдиній грошовій одиниці.

Під час судового розгляду представник відповідача не зміг пояснити вказані розбіжності щодо відображення за даними обліку платника єдиного внеску протилежної інформації щодо наявності недоїмки та переплати в одні й ті самі періоди.

Надані до матеріалів справи дані обліку платника єдиного внеску не містять інформації про дату виникнення заборгованості з єдиного внеску у сумі 6154,75 грн, підстав виникнення та складових.

Також відповідачем не надано доказів направлення на адресу позивача вимоги про сплату боргу (недоїмки) щодо вказаної суми єдиного внеску, що в обов`язковому порядку має передувати застосуванню фінансових санкцій, оскільки саме у спосіб направлення такої вимоги відбувається процедура узгодження сум недоїмки.

Частиною 2 статті 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не довів наявність у позивача недоїмки з єдиного внеску, та, відповідно не довів наявність підстав для застосування до нього штрафу та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, у зв`язку з чим рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0045332406 від 25.03.2021 є протиправним та підлягає скасуванню.

Згідно з частиною 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

За наведеного вище суд вважає, що заявлені позовні вимоги знайшли своє підтвердження матеріалами справи, є обґрунтованими, а надані сторонами письмові докази є належними та достатніми для постановлення судового рішення про задоволення адміністративного позову.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

За приписами частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем сплачено судовий збір в сумі 908,00 грн. Інших судових витрат не заявлено.

З урахуванням вищенаведеного, понесені позивачем судові витрати на оплату судового збору в розмірі 908,00 грн. підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Запорізькій області.

Керуючись ст.ст.2, 5, 9, 77, 132, 139, 143, 243-246, 255, 295 КАС України, суд –

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення №0045332406 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 25 березня 2021 року, прийняте Головним управлінням ДПС у Запорізькій області.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Запорізькій області судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 908,00 грн. (дев`ятсот вісім гривень 00 коп.)

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.

Повне найменування сторін та інших учасників справи:

Позивач – ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 .

Відповідач – Головне управління ДПС у Запорізькій області, місцезнаходження: 69007, м.Запоріжжя, пр.Соборний, буд.166; код ЄДРПОУ ВП: 44118663.

Повне судове рішення складено 23.07.2021

Суддя М.О. Семененко