Рішення № 98513463, 23.07.2021, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.07.2021
Номер справи
140/5165/21
Номер документу
98513463
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 липня 2021 року ЛуцькСправа № 140/5165/21

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Андрусенко О. О.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1 , позивач) звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач) про визнання протиправним рішення від 14.04.2021 про відмову у призначенні пенсії за віком із зниженням пенсійного віку, передбаченого статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов`язання повторно розглянути заяву від 21.09.2020 та призначити пенсію зі зниженням пенсійного віку, передбаченого статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з моменту звернення з 21.09.2020.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 21.09.2020 позивач звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про призначення пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Проте, листом від 14.04.2021 відповідач відмовив позивачу у призначенні пенсії за віком із зниженням пенсійного віку, передбаченого статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки згідно архівної довідки №108-9405 від 07.08.2020, виданої Солом`янською районною в місті Києві державною адміністрацією, у документах фонду №С-983 ПАТ «Науково-виробничого підприємства «Каскад», в особовій карточці та наказах директора в особовому складі містяться відомості про ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який працював в організації з 05.05.1986 по 12.02.2001, тобто на території, яка не відноситься до зони гарантованого добровільного відселення, а відтак, на думку відповідача, період проживання у зоні гарантованого добровільного відселення станом на 01.01.1993 становить лише 0 років 0 місяців 10 днів. Позивач з таким рішенням не погоджується, що й стало причиною звернення до суду з даним позовом.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 26.05.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній справі, постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до пункту 2 частини першої статті 263 КАС України.

У відзиві на позовну заяву представник відповідача заперечує проти даного позову. Вказує, що з поданих позивачем документів для призначення пенсії встановлено, що він являється потерпілим внаслідок аварії на ЧАЕС 3 категорії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 , яке видане Рівненською обласною державною адміністрацією 23.06.1997. Згідно довідки №1018 від 10.08.2020, виданої Старочорторийською сільською радою Маневицького району Волинської області, позивач був зареєстрований та постійно проживав по 05.02.1989 і з 29.05.2017 по даний час зареєстрований по АДРЕСА_1 . На підставі довідок №5091-03, №5093-03 від 19.11.2020, виданих виконавчим комітетом Вараської міської ради, місце проживання позивача зареєстроване за адресою: АДРЕСА_2 з 05.05.1989 по 14.08.1989 і з 18.08.1989 по 04.05.2017. Представник відповідача зазначила, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів УРСР «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастофи» №106 від 23.07.1991 с. Старий Чорторийськ Маневицького району Волинської області відноситься до зони гарантованого добровільного відселення (3 категорія). Станом на 01.01.1993 позивач прожив у с. Старий Чорторийськ Маневицького району Волинської області - на території гарантованого добровільного відселення менше ніж 3 роки та за таких обставин позивач право на призначення пенсії із зниженням пенсійного віку, як потерпілий внаслідок Чорнобильської катастрофи 3 категорії немає. Згідно з постановою Кабінету Міністрів УРСР №106, м. Кузнецовськ до 31.12.2014 відноситься до зони посиленого радіологічного контролю (4 категорія). Представник відповідача вказала, що у позивача відсутнє посвідчення потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи IV категорії, на території посиленого радіологічного контролю станом на 01.01.1993 позивач прожив менше ніж 4 роки та початкова величина зниження пенсійного віку позивачу не встановлено, оскільки з моменту аварії по 31.07.1986 у м. Вараш він не проживав. Вважає, що права на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону №796-ХІІ, як потерпілий внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії, позивач немає. З врахуванням наведеного, представник відповідача просила в задоволенні адміністративного позову відмовити.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 18.06.2021 постановлено судовий розгляд даної справи продовжити проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін у межах строку розгляду справи, передбаченого частиною першою статті 258 КАС України.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , має статус особи, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи (категорія 3), що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 .

21.09.2020 ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідач, за наслідками розгляду зави позивача, листом від 05.11.2020 №0300-1602-8/36759 повідомив про прийняте рішення від 30.09.2020 №032950004356, яким відмовив останньому у призначенні пенсії за віком із зниженням пенсійного віку у зв`язку з відсутністю факту роботи та проживання на території, яка відноситься до зони гарантованого добровільного відселення станом на 01.01.1993.

Не погоджуючись із вказаним рішенням, позивач оскаржив його до суду.

Вказані фактичні обставини встановлені рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 15.02.2021 у справі №140/871/21 за позовом ОСОБА_1 до ГУ ПФУ у Волинській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії, яке набрало законної сили, та в силу приписів частини четвертої статті 78 КАС України не доказуються при розгляді цієї справи.

Так, рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 15.02.2021 у справі №140/871/21, яке набрало законної сили, визнано протиправним дії ГУ ПФУ у Волинській області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком із зниженням пенсійного віку, передбаченого статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зобов`язано ГУ ПФУ у Волинській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 21.09.2020.

На виконання вказаного рішення суду ГУ ПФУ у Волинській області повторно розглянуло заяву позивача від 21.09.2020 та рішенням від 14.04.2021 №032950004356 відмовило останньому у призначенні пенсії за віком із зниженням пенсійного віку, передбаченого статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у зв`язку з відсутністю підстав для зменшення пенсійного віку. Вказана відмова мотивована тим, що згідно архівної довідки №108-9405 від 07.08.2020, виданої Солом`янською районною в місті Києві державною адміністрацією, в документах фонду №С-983 ПАТ «Науково-виробничого підприємства «Каскад», в особовій карточці та наказах директора в особовому складі містяться відомості про ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який працював в організації з 05.05.1986 по 12.02.2001. Враховуючи факт роботи на території, яка не відноситься до зони гарантованого добровільного відселення, період проживання у зоні гарантованого добровільного відселення станом на 01.01.1993 становить лише 0 років 0 місяців 10 днів.

Вважаючи рішення відповідача про відмову у призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку протиправним, позивач звернувся в суд з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я, соціального захисту потерпілого населення визначено в Законі України від 28.02.1991 №796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон №796-XII).

Умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, визначено статтею 55 Закону №796-ХІІ. Згідно з частиною третьою цієї статті призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.

Відповідно до частини першої статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV) особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

Починаючи з 01 січня 2018 року, право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року - не менше 27 років.

Водночас, частиною першою статті 55 Закону №796-ХІІ встановлено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу. Зокрема, потерпілим від Чорнобильської катастрофи - особам, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні гарантованого добровільного відселення, зменшення віку становить 3 роки та додатково 1 рік за 2 роки проживання, роботи, але не більше 6 років, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 3 років (пункт 2 частини першої статті 55 Закону №796-ХІІ).

Виходячи із змісту суспільних правовідносин, які регулюються Законом №796-ХІІ, обов`язковий для отримання особою статусу постраждалого від Чорнобильської катастрофи період проживання та роботи починає свій перебіг від дати аварії на Чорнобильській АЕС, тобто з 26.04.1986.

За змістом примітки до статті 55 Закону №796-ХІІ початкова величина зниження пенсійного віку встановлюється лише особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначених зонах з моменту аварії по 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період.

Механізм подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій визначено Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (далі - Порядок №22-1).

Пунктом 4.7 розділу ІV Порядку №22-1 передбачено, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Згідно з абзацом дев`ятим підпункту 5 пункту 2.1 розділу ІІ Порядку №22-1, документами, які засвідчують особливий статус особи є, зокрема, посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи (для осіб, які належать до категорії 4 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи (за наявності)) та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).

Отже, єдиним документом, що підтверджує статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи, учасника ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС та надає право користування пільгами, встановленими Законом № 796-ХІІ, зокрема, призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи».

Згідно з пунктом 2 статті 9 Закону №796-ХІІ особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є, зокрема, потерпілі від Чорнобильської катастрофи-громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до пункту 3 частини першої статті 11 Закону №796-ХІІ до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються у зонах безумовного (обов`язкового) та гарантованого добровільного відселення за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у зоні безумовного (обов`язкового) відселення не менше двох років, а у зоні гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років.

Приписами пункту 3 частини першої статті 14 Закону №796-ХІІ визначено, що для встановлення пільг і компенсацій визначаються категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, серед них потерпілі від Чорнобильської катастрофи (не віднесені до категорії 2), які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються у зонах безумовного (обов`язкового) та гарантованого добровільного відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у зоні безумовного (обов`язкового) відселення не менше двох років, а у зоні гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років (категорія 3).

Частиною першою статті 15 Закону №796-ХІІ встановлено, що підставою для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях. Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.

У свою чергу, частиною третьою статті 65 Закону №796-XII обумовлено, що документами, які підтверджують статус громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користуватися пільгами, встановленими цим Законом, є посвідчення Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та Потерпілий від Чорнобильської катастрофи.

У відповідності до пункту 2 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 №551 (далі - Порядок №551) посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», іншими актами законодавства.

У пункті 6 Порядку №551 зазначено, що потерпілим від Чорнобильської катастрофи (не віднесеним до категорії 2), які постійно проживали на територіях зон безумовного (обов`язкового) та гарантованого добровільного відселення на день аварії або які станом на 1 січня 1993 року прожили в зоні безумовного (обов`язкового) відселення не менше двох років, а на території зони гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років та відселені або самостійно переселилися з цих територій, і таким, що постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються у зонах безумовного (обов`язкового) та гарантованого добровільного відселення, за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у зоні безумовного (обов`язкового) відселення не менше двох років, а в зоні гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років, віднесеним до категорії 3, видаються посвідчення Потерпілий від Чорнобильської катастрофи (категорія 3) серії Б зеленого кольору.

Як зазначено у пункті 11 Порядку №551, посвідчення видаються особам, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються у зонах безумовного (обов`язкового) та гарантованого добровільного відселення за умови, що вони станом на 1 січня 1993 р. прожили або відпрацювали чи постійно навчалися в зоні безумовного (обов`язкового) відселення не менше двох років, а в зоні гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років, - на підставі довідки встановленого зразка (додаток 6).

Із системного аналізу наведених правових норми вбачається, що право на зменшення пенсійного віку мають особи, які в установленому законом порядку набули статусу потерпілого від Чорнобильської катастрофи та постійно проживали (працювали) у зоні гарантованого добровільного відселення станом на 1 січня 1993 роки не менше трьох років. Єдиним документом, який підтверджує статус потерпілого , учасника ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС та надає право користування пільгами, встановленими Законом №796-ХІІ, зокрема, на призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або Потерпілий від Чорнобильської катастрофи. Довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.

Такі висновки щодо застосування норм права викладені Верховним Судом в постановах від 27.02.2018 у справі №344/9789/17, від 22.01.2019 у справі №129/1535/17, від 11.09.2019 у справі №205/8713/16-а, від 21.11.2019 року у справі №572/47/17 та ін.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачу було встановлено статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи (категорія 3), про що свідчить посвідчення серії НОМЕР_1 , видане 23.06.1997 Рівненською облдержадміністрацією.

З урахуванням приписів частини другої статті 14 Закону №796-XII такий документ є підтвердженням того, що позивач постійно проживав чи працював на території радіоактивного забруднення станом на 01.01.1993 не менше строку, необхідного для набуття особою такого статусу. Факт проживання чи роботи позивача на території радіоактивного забруднення станом на 01.01.1993 перевірявся відповідними комісіями при видачі йому посвідчення.

Таким чином, наявність посвідчення «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» дає позивачу право на зменшення пенсійного віку з урахуванням норм Закону №796-XII, а тому помилковими є висновки ГУ ПФУ у Волинській області про те, що позивач проживав на території гарантованого добровільного відселення менше трьох років станом на 01.01.1993.

Крім того, як вбачається з довідки №1018 від 10.08.2020, виданої Старочорторийською сільською радою Маневицького району Волинської області, позивач з дня народження був зареєстрований та постійно проживав по 05.02.1989 і з 29.05.2017 по даний час зареєстрований по АДРЕСА_1 , яке згідно постанови Кабінету Міністрів України від 23.07.1991 №106 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» включено в перелік населених пунктів, що зазнали радіоактивного забруднення, внаслідок аварії на ЧАЕС, віднесено до 3-ї категорії гарантованого добровільного відселення.

Довідками від 21.09.2020 №3398-04 та №3397-04, виданими відділом реєстрації Виконавчого комітету Вараської міської ради також підтверджується те, що місце проживання ОСОБА_1 було зареєстровано за адресою: АДРЕСА_2 з 05.05.1989 по 14.08.1989 і з 18.08.1989 по 04.05.2017.

Згідно із довідкою виконавчого комітету Кузнецовської міської ради від 02.10.1991 №13, постановою Кабінету Міністрів від 23.07.1991 №106, м. Кузнецовськ віднесено до забрудненої зони IV категорії внаслідок аварії на ЧАЕС, а працівники Кузнецовської дільниці МД-10 ІМТУ- «Південь» користуються усіма пільгами згідно Закону УРСР «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Відповідно до Списку робітників МД-10 ІМТУ - «Південь» проживаючих в м. Кузнецовську, який є додатком до вказаної довідки, ОСОБА_1 значиться серед вказаних робітників.

Однак, як зазначено відповідачем в оскаржуваному рішенні від 14.04.2021 №032950004356, період проживання позивача у зоні гарантованого добровільного відселення станом на 01.01.1993 становить лише 0 років 0 місяців 10 днів, оскільки згідно архівної довідки №108-9405 від 07.08.2020, виданої Солом`янською районною в місті Києві державною адміністрацією, в документах фонду №С-983 ПАТ «Науково-виробничого підприємства «Каскад», в особовій карточці та наказах директора в особовому складі містяться відомості про ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який працював в організації з 05.05.1986 по 12.02.2001, що не відносяться до зони гарантованого добровільного відселення.

Тобто, підставою для відмови позивачу у призначенні пенсії за віком із зниженням пенсійного віку є відсутність проживання позивача станом на 01.01.1993 на території, яка відноситься до зони гарантованого добровільного відселення, не менше трьох років.

Однак, дані твердження суд не бере до уваги, оскільки як було зазначено вище, основним документом, що підтверджує право ОСОБА_1 на пільги та компенсації, встановлені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», є посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи.

При цьому, суд зазначає, що трудова книжка та у даному випадку архівна довідка №108-9405 від 07.08.2020 не відносяться до документів, які підтверджують період проживання потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи в зоні радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Також не заслуговують на увагу доводи представника відповідача, викладені у відзиві на позов, про те, що згідно з постановою Кабінету Міністрів УРСР №106 м. Кузнецовськ (наразі – Вараш) до 31.12.2014 відноситься до зони посиленого радіологічного контролю (4 категорія), при цьому у позивача відсутнє посвідчення потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи IV категорії, на території посиленого радіологічного контролю станом на 01.01.1993 останній прожив менше ніж 4 роки, також початкова величина зниження пенсійного віку йому не встановлена, оскільки з моменту аварії по 31.07.1986 у м. Вараш він не проживав. Суд звертає увагу на те, що вказані вище доводи не були покладені в основу прийняття оскаржуваного рішення, крім того, таким доводам надано правову оцінку в межах адміністративної справи №140/871/21.

Отже, висновки про непідтвердження місця проживання позивача у зоні гарантованого добровільного відселення не менше трьох років є лише припущенням відповідача, оскільки позивач надав основний документ, що підтверджує його право на пільги та компенсації, встановлені Законом №796-ХІІ, - посвідчення потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 3), яке підтверджує той факт, що станом на 01.01.1993 ОСОБА_1 проживав в зоні гарантованого добровільного відселення не менше трьох років. Відповідачем як суб`єктом владних повноважень, рішення якого оскаржується, не надано доказів того, що видане позивачу посвідчення визнано недійсним, а наданий позивачу статус скасований.

На думку суду, відповідач не довів правомірність прийнятого рішення, а тому рішення ГУ ПФУ у Волинській області від 14.04.2021 №032950004356 про відмову позивачу у призначенні пенсії за віком із зниженням пенсійного віку, передбаченого статтею 55 Закону №796-XII є протиправним та підлягає скасуванню.

Суд зауважує, що відповідно до пункту 1 статті 45 Закону №1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Враховуючи приписи пункту 1 статті 45 Закону №1058-IV, факт звернення позивача із заявою про призначення пенсії 21.09.2020, суд вважає, що з метою належного захисту порушених прав, пенсійний орган належить зобов`язати призначити ОСОБА_1 пенсію за віком із зниженням пенсійного віку, передбаченого статтею 55 Закону №796-XII з 21.09.2020, тобто з дня звернення за пенсією на пільгових умовах.

Таким чином, з наведених вище підстав, позовні вимоги належить задовольнити шляхом прийняття рішення про визнання протиправним та скасування рішення ГУ ПФУ У Волинській області від 14.04.2021 №032950004356 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком із зниженням пенсійного віку, передбаченого статтею 55 Закону №796-XII та зобов`язання відповідача здійснити призначення позивачу пенсії за віком із зниженням пенсійного віку, передбаченого статтею 55 Закону №796-XII з 21.09.2020.

Згідно з частин першої, третьої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір у розмірі 908,00 грн., сплачений відповідно до квитанції 0.0.2121929235.1 від 13.05.2021.

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 14.04.2021 №032950004356 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії зі зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за його заявою від 21.09.2020.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком із зниженням пенсійного віку, передбаченого статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 21.09.2020.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, 22-В, ідентифікаційний номер 13358826) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) судовий збір у розмірі 908,00 грн. (дев`ятсот вісім грн. 00 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя О. О. Андрусенко