
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 липня 2021 року м. Київ № 826/11800/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючого судді Федорчука А.Б., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ФК «Альфа-Інвест Груп» (02121,
м. Київ, вул. Декабристів, 5, офіс 249)
до Головного управління ДФС у місті Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка,
33/19)
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
В С Т А Н О В И В:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулося товариство з обмеженою відповідальністю «ФК «Альфа-Інвест Груп» (надалі по тексту також - позивач) з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у м. Києві, в якому просить: визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 08 лютого 2018 року №0005751406 Головного управління ДФС у місті Києві.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що відділення, вказані в додатках 14-16 до акту, в перевіряємий період не здійснювали господарської діяльності, відповідно вони не є об`єктами оподаткування та об`єктами, пов`язаними з оподаткуванням, адже у платника податків не виникають обов`язки щодо сплати податків і зборів.
Представник позивача стверджував, що в акті відсутні будь-які докази того, що вказані в додатках відділення здійснювали операції з купівлі-продажу іноземної валюти. Сам по собі факт укладення договору оренди не підтверджує факт ведення господарської діяльності. Відповідно, у позивача відсутні правові підстави для подання повідомлення за формою 20-ОПП.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 серпня 2018 року відкрито провадження у справі та вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
У відзиві на адміністративний позов представник податкового органу повідомив, що оскаржуване повідомлення-рішення прийняте в т.ч. на підставі аналізу, наданих до перевірки документів (касова книга підприємства, прибуткові, видаткові касові ордери, звітні довідки про касові обороти по господарським одиницям, оборотно-сальдові відомості по бухгалтерським рахункам 30, 31, 33), з яких вбачається, що за період 2016 рік, 9 місяців 2017 року у відділеннях Товариства з обмеженою відповідальністю «ФК «Альфа-Інвест Груп» здійснювались операції з купівлі-продажу іноземної валюти.
З огляду на викладене вище, справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, на підставі наявних у справі матеріалів.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.
У період з 28 листопада 2017 року по 11 січня 2018 року Головним управлінням ДФС у місті Києві на підставі направлень від 27 грудня 2017 року №3341/26-15-14-06-02, від 28 листопада 2017 року №2989/26-15-14-06-02, №2988/26-15-14-06-02, №2990/26-15-14-06-04, №4275/26-15-14-03-02, №2991/26-15-14-09, відповідно до статей 20, 77, 82 Податкового кодексу України, плану-графіка проведення документальних перевірок суб`єктів господарювання на IV квартал 2017 року, на підставі наказу Головного управління ДФС у місті Києві від 10 листопада 2017 року №12124, проведена документальна планова виїзна перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю «ФК «Альфа-Інвест Груп» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період діяльності з 01 квітня 2014 року по 30 вересня 2017 року відповідно до затвердженого плану документальної перевірки, за результатами якої складено відповідний акт перевірки №31/26-15-14-06-02/39013808 від 18 січня 2018 року.
Перевіркою встановлено порушення Товариством з обмеженою відповідальністю «ФК «Альфа-Інвест Груп»:
- підпункту 134.1.1 пункту 134.1 статті 134 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено податок на прибуток на загальну суму 244 грн., в т.ч. за 2015 - на 244 грн.;
- пункту 63.3 статті 63 Податкового кодексу України, пункту 8.1, пункту 8.4, пункту 8.5 розділу VIII Порядку обліку платників податків і зборів Товариства з обмеженою відповідальністю «ФК «Альфа-Інвест Груп» не подано (подано з порушенням встановленого терміну) повідомлення про об`єкти оподаткування або об`єкти, пов`язані з оподаткування або через які провадиться діяльність до ДПІ у Дарницькому районі Головного управління ДФС у місті Києві за формою №20-ОПП;
- пункту 46.1 статті 46, підпункту 47.1.1 пункту 47.1 статті 47, статті 51, підпункту 176.2 «б» пункту 176.2 статті 176 Податкового кодексу України, пунктів 1.2, 3.3 Наказу Міністерства фінансів України від 13 січня 2015 року №4 «Про затвердження форми Податкового рахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку» щодо подання недостовірних даних про отримувачів доходів за 4 кв. 2016 року, 2, 3 квартал 2017 року;
- пункту 1 розділу ІІІ Наказу Міністерства фінансів України від 14 квітня 2015 року №435 «Про затвердження Порядку формування та подання звіту за січень 2016 року;
- пункту 2 статті 4 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
На підставі вказаного акта перевірки Головним управлінням ДФС у місті Києві 08 лютого 2018 року прийнято податкове повідомлення-рішення №0005751406, яким до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 196 350,00 грн.
Незгода позивача із вказаним податковим повідомленням-рішенням зумовила його звернення до суду з даним адміністративним позовом, при вирішенні якого суд виходить з наступного.
В ході перевірки встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «ФК «Альфа-Інвест Груп» за період з 01 січня 2014 року по 30 вересня 2017 року здійснювало діяльність з обліку валют на підставі генеральної ліцензії Національного банку України на здійснення валютних операцій від 20 листопада 2015 року №172 з терміном дії до 19 листопада 2018 року через відділення (пункти обміну валют).
Відповідно до пункту 15.1 статті 15 Податкового кодексу України (в редакції, станом на момент виникнення спірних правовідносин) платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об`єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об`єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов`язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Об`єктом оподаткування можуть бути майно, товари, дохід (прибуток) або його частина, обороти з реалізації товарів (робіт, послуг), операції з постачання товарів (робіт, послуг) та інші об`єкти, визначені податковим законодавством, з наявністю яких податкове законодавство пов`язує виникнення у платника податкового обов`язку (пункт 22.1 статті 22 Податкового кодексу України).
Загальні положення щодо обліку платника податків визначені статтею 63 Податкового кодексу України.
Згідно пункту 63.3 статті 63 Податкового кодексу України з метою проведення податкового контролю платники податків підлягають реєстрації або взяттю на облік у контролюючих органах за місцезнаходженням юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, місцем проживання особи (основне місце обліку), а також за місцем розташування (реєстрації) їх підрозділів, рухомого та нерухомого майна, об`єктів оподаткування або об`єктів, які пов`язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (неосновне місце обліку).
Платник податків зобов`язаний стати на облік у відповідних контролюючих органах за основним та неосновним місцем обліку, повідомляти про всі об`єкти оподаткування і об`єкти, пов`язані з оподаткуванням, контролюючі органи за основним місцем обліку згідно з порядком обліку платників податків.
Пунктом 63.4 статті 63 Податкового кодексу України визначено, що взяття на облік платників податків - юридичних осіб та їх відокремлених підрозділів здійснюється після їх державної реєстрації чи включення відомостей про них до відповідних державних реєстрів на умовах, що визначаються законодавчими актами України, крім випадків, визначених цим Кодексом, коли органами реєстрації є контролюючі органи або коли проведення державної реєстрації платника податків у відповідному статусі законодавством не передбачається.
Вимогами пунктів 8.1-8.2 розділу VIII Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09 грудня 2011 року №1588 (надалі також - Порядок №1588) платник податків зобов`язаний повідомляти про всі об`єкти оподаткування і об`єкти, пов`язані з оподаткуванням, контролюючий орган за основним місцем обліку у порядку, встановленому цим розділом.
Об`єктами оподаткування і об`єктами, пов`язаними з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (далі - об`єкти оподаткування), є майно та дії, у зв`язку з якими у платника податків виникають обов`язки щодо сплати податків та зборів. Такі об`єкти за кожним видом податку та збору визначаються згідно з відповідними розділами Податкового кодексу України.
Згідно пункту 8.4 Порядку №1588 повідомлення про об`єкти оподаткування або об`єкти, пов`язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, за формою № 20-ОПП (додаток 11) подається протягом 10 робочих днів після їх реєстрації, створення чи відкриття до контролюючого органу за основним місцем обліку платника податків.
У разі зміни відомостей про об`єкт оподаткування, а саме: зміна типу, найменування, місцезнаходження або стану об`єкта оподаткування, платник податків надає до контролюючого органу за основним місцем обліку повідомлення за формою № 20-ОПП з оновленою інформацією про об`єкт оподаткування, щодо якого відбулися зміни. У повідомленні поряд із реквізитом, який змінився, зазначається у дужках його попереднє значення.
При цьому в разі зміни призначення об`єкта оподаткування або його перепрофілювання інформація щодо такого об`єкта оподаткування надається в повідомленні двома рядками, а саме: в одному рядку зазначається інформація про закриття об`єкта оподаткування, призначення якого змінюється, у другому - оновлена інформація про об`єкт оподаткування, який створено чи відкрито на основі закритого (пункт 8.5 Порядку №1588).
Аналіз наведених норм чинного на момент існування спірних правовідносин законодавства дає підстави для висновку, що обов`язок платника податку надати повідомлення про об`єкти оподаткування або об`єкти, пов`язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, за формою № 20-ОПП (додаток 11) виникає після їх реєстрації, створення чи відкриття та виконується протягом 10 робочих днів з дня такої реєстрації, створення чи відкриття.
Позиція позивача зводиться до того, що відділення, які вказані в додатках 14-16 до акта перевірки, не здійснювали господарської діяльності, відтак вони не є об`єктами оподаткування, оскільки вони безпосередньо не призводять до виникнення обов`язку зі сплати податків.
Суд зазначає, що факт укладення договорів оренди відділень, перелічених в додатках 14-16 до акта перевірки, позивачем не заперечується.
Крім того, в ході проведення перевірки контролюючим органом здійснено аналіз наданих до перевірки документів (касова книга підприємства, прибуткові, видаткові касові ордери, звітні довідки про касові обороти по господарським одиницям, оборотно-сальдові відомості по бухгалтерським рахункам 30, 31, 33), з яких вбачається, що за період 2016 рік, 9 місяців 2017 року у відділеннях Товариства з обмеженою відповідальністю «ФК «Альфа-Інвест Груп» здійснювались операції з купівлі-продажу іноземної валюти.
Тобто, висновки податкового органу ґрунтується на лише на укладених договорах оренди.
При цьому, відповідно до пункту 63.2 статті 62 Податкового кодексу України взяття на облік у контролюючих органах юридичних осіб, їх відокремлених підрозділів, а також самозайнятих осіб здійснюється незалежно від наявності обов`язку щодо сплати того або іншого податку та збору.
Аналогічні положення містяться у пункті 1.3 Порядку №1588, згідно якого, взяття на облік у контролюючих органах юридичних осіб, їх відокремлених підрозділів, а також самозайнятих осіб здійснюється незалежно від наявності обов`язку щодо сплати того чи іншого податку та збору.
Наведені норми чинного законодавства спростовують твердження позивача стосовно того, що обов`язок платника податків подавати відомості про об`єкти виникає лише у разі виникнення обов`язку зі сплати податків.
Іншого в обґрунтування адміністративного позову позивачем не зазначено, зокрема, і незгоди із розміром штрафних санкцій.
З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку про правомірність прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення та відсутність підстав для його скасування в судовому порядку.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З урахуванням вимог статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України та відмови в задоволенні адміністративного позову підстави для здійснення розподілу судових витрат - відсутні.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77, 139, 143, 241-246, 255, 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «ФК «Альфа-Інвест Груп» відмовити повністю.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення встановленого ст. 295 КАС України строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи: апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя А.Б. Федорчук