Рішення № 98486739, 22.07.2021, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.07.2021
Номер справи
300/2936/21
Номер документу
98486739
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"22" липня 2021 р. справа № 300/2936/21

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Могили А.Б., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій, зобов`язання до вчинення дій,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася в суд із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій, зобов`язання до вчинення дій.

Позовні вимоги ОСОБА_1 мотивовані тим, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області невірно обчислено розмір пенсії у зв`язку з втратою годувальника, а тому пенсійний орган слід зобов`язати здійснити її перерахунок та виплатити пенсію у зв`язку із втратою годувальника відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", постанови Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06.10.2008 в розмірі 50% пенсії по інвалідності померлого годувальника ОСОБА_2 з ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що рішенням Івано-Франківського оружного адміністративного суду від 05.06.2020 по справі № 300/890/20 зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області перевести її на пенсію у зв`язку з втратою годувальника з 01.04.2020. Згідно підпункту 4 пункту 11 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 розмір пенсії для непрацездатних членів сім`ї померлого годувальника, які були на його утриманні на одного непрацездатного члена сім`ї складає 50 відсотків пенсії по інвалідності померлого годувальника. В свою чергу, постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06.10.2008 по справі № 2-а-4955/08/0970 зобов`язано управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 та виплатити недораховану суму з 22 травня 2008 року, виходячи із розміру 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров`ю в розмірі 70% від мінімальної пенсії за віком, додаткової пенсії як інваліду війни у розмірі 40% мінімальної пенсії за віком, та згідно Закону України "Про поліпшення матеріального становища інвалідів війни" доплачувати грошову цільову допомогу в розмірі 50 грн. щомісяця. Таким чином, розмір її пенсії має становити 7 425, 20 грн. - 50% від розміру пенсії годувальника - ОСОБА_2 , встановленої постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06.10.2008 по справі № 2-а-4955/08/0970. Проте, розмір пенсії по втраті годувальника розрахований пенсійним органом є суттєво меншим.

Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву відповідно до якого проти позову заперечив. У відзиві зазначив, що до статей 52,54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" неодноразово вносилися зміни, а тому нарахування, які передбачені постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06.10.2008 по справі № 2-а-4955/08/0970, ОСОБА_2 проводилися до 22.07.2011. З 01.01.2012 розмір пенсії ОСОБА_2 обчислювався відповідно до Порядку № 1210, яким встановлено інший розмір щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Крім того, з 01.07.2021 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 29.06.2021 №1584-ІХ, яким встановлено мінімальні розміри пенсій по інвалідності та розміри мінімальних пенсійних виплат. Тому, враховуючи вищенаведене, позовні вимоги ОСОБА_1 щодо перерахунку пенсії по втраті годувальника відповідно до ст. ст. 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та постанови Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06.10.2008 в розмірі 50% пенсії по інвалідності померлого годувальника ОСОБА_2 з ІНФОРМАЦІЯ_1 є безпідставними.

Згідно ухвали Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22.06.2021 дану позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.06.2021 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до частини 3 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, розгляд яких проводився за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), заявами по суті справи є позов та відзив.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення її учасників (у письмовому провадженні), дослідивши письмові докази, зазначає наступне.

Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06.10.2008 по справі № 2-а-4955/08/0970, залишену без змін ухвалою Львівського апеляційного суду від 02.11.2009, зобов`язано управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 у відповідності до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та виплатити недораховану суму з 22 травня 2008 року, виходячи із розміру 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров`ю в розмірі 70% від мінімальної пенсії за віком, додаткової пенсії як інваліду війни у розмірі 40% мінімальної пенсії за віком, та згідно Закону України "Про поліпшення матеріального становища інвалідів війни" доплачувати грошову цільову допомогу в розмірі 50 грн. щомісяця (а.с. 8 - 10).

В подальшому постановою Івано-Франківського апеляційного суду від 08.07.2019 по справі № 344/13332/16-ц встановлено факт перебування ОСОБА_1 на утриманні чоловіка ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 50 - 52).

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05.06.2020 по справі № 300/890/20 зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області перевести ОСОБА_1 на пенсію у зв`язку з втратою годувальника з 01.04.2020 (а.с. 65 - 67).

ОСОБА_1 не погоджується з розміром призначеної пенсії у зв`язку із чим звернулася до суду.

При вирішенні даного спору судом застосовані нормативно - правові акти в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я визначає Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", який створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.

Згідно статті 54 вказаного Закону умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.

Механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначає Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 (надалі Порядок № 1210).

Згідно підпункту 4 пункту 1 Порядку № 1210 мінімальний розмір пенсії становить для непрацездатних членів сім`ї померлого годувальника, які були на його утриманні на одного непрацездатного члена сім`ї - 50 відсотків пенсії по інвалідності померлого годувальника.

Таким чином, встановлений Кабінетом Міністрів України порядок обчислення пенсії у зв`язку із втратою годувальника забороняє її призначення нижче 50 відсотків пенсії, що виплачувалося за життя годувальнику. Тобто, пенсія особи має становити 50 відсотків пенсії по інвалідності померлого годувальника, яку він одержував на день смерті.

Тому, спірним в даному випадку є розмір пенсії годувальника – ОСОБА_2 , з якого обчислюється розмір пенсії позивача.

Як вже зазначено судом, постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06.10.2008 по справі № 2-а-4955/08/0970 зобов`язано управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 та виплатити недораховану суму з 22 травня 2008 року, виходячи із розміру 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров`ю в розмірі 70% від мінімальної пенсії за віком, додаткової пенсії як інваліду війни у розмірі 40% мінімальної пенсії за віком, та згідно Закону України "Про поліпшення матеріального становища інвалідів війни" доплачувати грошову цільову допомогу в розмірі 50 грн. щомісяця.

На думку позивача, розмір її пенсії у зв`язку з втратою годувальника має становити 50 відсотків пенсії її годувальника ОСОБА_2 встановленого рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06.10.2008 по справі № 2-а-4955/08/0970.

З цього приводу суд зазначає, що підпунктом 15 пункту 28 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 року № 107-VI змінено редакції ч.ч. 3 і 4 ст. 54 Закону Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Зокрема, встановлено, що у всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв`язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по II групі інвалідності - 200 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Проте зміни внесені Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 року № 107-VI, визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008.

Як вбачається з ухвали Львівського апеляційного адміністративного суду від 02.11.2009 по справі 22а-15641/08/9104, на підставі рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 та статей 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" ОСОБА_2 здійснено перерахунок його пенсії з 22.05.2008, виходячи із розміру 8 мінімальних пенсій за віком, додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров`ю в розмірі 70% від мінімальної пенсії за віком, додаткової пенсії як інваліду війни у розмірі 40% мінімальної пенсії за віком.

Отже, пенсія ОСОБА_2 була призначена в розмірі визначеному статями 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Проте, Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" від 14.06.2011 №3491-VI розділ VІІ "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" доповнено пунктом 4 такого змісту: "Установити, що у 2011 році норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", статей 14, 22, 37 та частини 3 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік".

Положення пункту 4 розділу VІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" визнано таким, що відповідає Конституції України (є конституційним) згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 26.12.2011 № 20-рп/2011.

На виконання пункту 7 Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік", 06.07.2011 Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову "Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету" № 745, яка набрала чинності з 23 липня 2011 року та приписами якої визначені інші розміри додаткової та державної пенсій, передбачених статтями 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Крім того, постановою Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 23 листопада 2011 року № 1210 був затверджений Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Отже, з 23 липня 2011 року, у зв`язку з набранням чинності постановою № 745, Кабінет Міністрів України реалізував свої повноваження на встановлення розмірів соціальних (пенсійних) виплат, передбачених для постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема статтями 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

В подальшому, п. 3 Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік" від 22.12.2011 № 4282-VI, п. 4 Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2013 рік" від 06.12.2012 року № 5515-VI встановлювалося, що у 2012, 2013 роках норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на відповідний рік.

Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" від 31.07.2014 №1622-VII, розділ "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" від 16.01.2014 №719-VII доповнено пунктом 6-7, яким, зокрема, встановлено, що норми і положення статей 20-23, 30, 31, 37, 39, 48, 50-52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2014 рік.

Тобто, пенсія по інвалідності, передбачена Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у період з 2011 по 2014 роки призначалася в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України, тобто її нарахування та виплата, передбачена статтями 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", мала здійснюватися в розмірах, передбачених Постановою № 745 та Порядком № 1210.

Крім того, суд зазначає, що п. 3 Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік", п. 4 Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2013 рік", п.6-7 Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" неконституційними не визнавалися.

В свою чергу, в матеріалах справи містяться розпорядження від 05.12.2012 та від 01.12.2013 про перерахунок пенсії ОСОБА_2 (а.с. 70, 71).

Тобто, у зв`язку із зміною розміру пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсійним органом здійснювався відповідний перерахунок пенсії ОСОБА_3 .

Конституційний Суд України в рішенні від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011 вказав, що одним із визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень.

З урахуванням такого елемента принципу верховенства права, як пропорційності (розмірності) Конституційний Суд України дійшов до висновку, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними, а оскільки держава зобов`язана регулювати економічні процеси, встановлювати й застосовувати справедливі та ефективні форми перерозподілу суспільного доходу з метою забезпечення добробуту всіх громадян, то механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження справедливого балансу між інтересами окремих осіб і інтересами всього суспільства.

Європейський суд з прав людини в рішенні "Великода проти України" від 03.06.2014 зазначив, що законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.

Визначене постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06.10.2008 по справі № 2-а-4955/08/0970 право чоловіка ОСОБА_1 на отримання пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров`ю в розмірі 70% від мінімальної пенсії за віком, додаткової пенсії як інваліду війни у розмірі 40% мінімальної пенсії за віком не породжувало у пенсійного органу обов`язку довічно здійснювати виплату ОСОБА_2 пенсії у розмірах, встановлених вказаним судовим рішенням.

Такий обов`язок припиняється у разі зміни правового регулювання виплати зазначених соціальних виплат, оскільки судове рішення ґрунтувалося на попередніх нормах, які втратили чинність. Дія такого судового рішення не може бути поширена на правовідносини після зміни правового регулювання, оскільки це б призвело до порушення положень частини 2 статті 19 Конституції України, відповідно до якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як наслідок, підстав для перерахунку пенсії позивача відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", постанови Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06.10.2008 в розмірі 50% пенсії по інвалідності померлого годувальника ОСОБА_2 з 01.04.2020 відсутні.

Крім цього, суд зазначає, що згідно частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Підсумовуючи наведене вище, суд вважає, що позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій, зобов`язання до вчинення дій до задоволення не підлягає.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ) про визнання протиправними дій, зобов`язання до вчинення дій.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного рішення суду.

Апеляційна скарга подається через Івано-Франківський окружний адміністративний суд або безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя /підпис/ Могила А.Б.