Постанова № 9848143, 12.05.2010, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.05.2010
Номер справи
2а-2680/10/1870
Номер документу
9848143
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

<Копія >

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 травня 2010 р. Справа № 2а-2680/10/1870

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Соколова В.М.

за участю секретаря судового засідання- Мороз Т.М.,

представника позивача - Груздо Т.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю фірма "Ліганд" про стягнення заборгованості ,-

В С Т А Н О В И В:

Сумське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі по тексту позивач, СОВ Фонду соціального захисту інвалідів) звернулося до суду з позовом, в якому просить стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю фірма "Ліганд" (далі по тексту - відповідач, ТОВ фірма "Ліганд" ) 8015грн. 38коп. адміністративно-господарських санкцій, пеню в розмірі 566грн. 40коп., а також судові витрати по справі. Свої вимоги мотивує тим, що відповідач, всупереч вимог ст. 20 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”(далі по тексту Закон), маючи середньооблікову чисельність працюючих інвалідів менше ніж встановлено нормативом, передбаченим ст. 19 даного Закону, не сплатив у передбаченому Законом розмірі до 16.04.2009року 8015грн. 38коп. адміністративно-господарських санкцій. За порушення строків сплати адміністративно-господарських санкцій була нарахована пеня в розмірі 566грн. 40коп. На момент звернення з позовом до суду заборгованість відповідачем сплаченою не була.

Відповідач з позовними вимогами не погодився, з огляду на невірно зазначену через бухгалтерську помилку середньооблікову кількість працівників.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги з підстав, викладених у позові, підтримав, пояснив, що заборгованість на момент розгляду справи відповідачем не погашена, просив стягнути її в судовому порядку.

Представник відповідача, повідомлений належним чином про час і місце розгляду справи (а.с.33), в судове засідання не зявився, про причини неявки, всупереч вимог ч.2 сти.40 КАС України, суд не повідомив, але від нього надійшло письмове заперечення (а.с.10-11).

Заслухавши повноважного представника позивача, перевіривши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає за необхідне позов задовольнити частково, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 4 Закону діяльність держави щодо інвалідів виявляється у створенні правових, економічних, соціально-побутових і соціальне-психологічних умов для задоволення їх потреб у відновленні здоров'я, матеріальному забезпеченні, посильній трудовій та громадській діяльності.

Статтею 18 Закону передбачено обовязок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб, які використовують найману працю, (до них відноситься і відповідач ТОВ фірма "Ліганд") виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Статтею 19 Закону для підприємств установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.

Як вбачається з пояснень представника позивача, у 2008 році відповідачем, всупереч вимог ст. 18 Закону, не було подано відповідного звіту до СОВ Фонду соціального захисту інвалідів, натомість, під час перевірки (а.с.10) виконання вимог ст. ст.19,20 Закону, було виявлено, що у 2008 році середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу відповідача становила 39 осіб, з урахуванням чого та враховуючи приписи ст. 19 Закону, норматив числа робочих місць для працевлаштування інвалідів для ТОВ фірма "Ліганд" становить два робочих місця.

Однак, фактично у 2008 році, як встановлено в судовому засіданні та підтверджується дослідженими матеріалами справи (а.с.4,6), на підприємстві відповідача працювала лише одна особа замість двох, яким відповідно до чинного законодавства встановлено інвалідність.

Відповідач не погоджується із розрахунком адміністративно-господарських санкцій з огляду на невірно визначену середньооблікову чисельність штатних працівників, та наполягав, що у нього у 2008 році фактично працювало 36, а не 39 осіб, оскільки 3 працюючих це особи, які працюють за сумісництвом та практикант. Через бухгалтерську помилку до середньооблікової кількості штатних працівників за 2008 рік були включені: практикант ОСОБА_2, ОСОБА_3, який працював за сумісництвом за власною заявою (а.с.17), ОСОБА_4, який також працював за сумісництвом за власною заявою (а.с.19). Вказані вище особи не можуть бути, на думку відповідача, враховані при розрахунку середньооблікової чисельності штатних працівників при наданні робочих місць для працевлаштування інвалідів, а тому середньооблікова чисельність штатних працівників на ТОВ фірма "Ліганд" у 2008 році становила 36 осіб, а не 39 (а.с.10-11).

Однак, суд не може погодитись з позицією відповідача, оскільки вона не знаходить свого підтвердження письмовими доказами.

Так, з листа управління Пенсійного фонду в Ковпаківському районі м.Суми, в якому зазначено перелік працівників, на яких за 2008 звітний рік ТОВ фірма "Ліганд" надавалися відомості до системи персоніфікованого обліку управління, з вказанням дати початку та закінчення трудових відносин, а також ознакою чи штатний працівник, вбачається, що ОСОБА_3 та ОСОБА_4 є штатними працівниками, а ОСОБА_2 працював за сумісництвом (а.с.34-37). Таким чином, середньооблікова чисельність штатних працівників на підприємстві відповідача за 2008 рік складала 38 осіб.

Отже, норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у ТОВ фірма "Ліганд" становить 2 особи.

Згідно ч.ч.1,4 ст. 20 Закону підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менше ніж установлена нормативами зазначеними вище, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарській санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону.

Як встановлено в судовому засіданні, в 2008 році відповідачем не було створено у необхідній кількості робочих місць для працевлаштування інвалідів, державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів відповідач не надавав (а.с.21), відповідний звіт до СОВ Фонду соціального захисту інвалідів був поданий лише після проведеної перевірки, результати якої зафіксовані в акті від 07.12.2009 року (а.с.6), а саме 13.03.2009 року (а.с.5). Дана поведінка, на переконання суду, свідчить про не вжиття усіх необхідних заходів, визначених ст. 18 Закону, для недопущення господарського правопорушення, а тому ТОВ фірма "Ліганд" зобовязане було перерахувати позивачу у встановлений строк передбачені Законом адміністративно-господарські санкції за нестворене робоче місце у розмірі 8015грн. 38коп., однак, як вбачається із встановлених в судовому засіданні обставин, зазначені кошти у встановлені терміни сплаченими не були.

Згідно ст. 20 Закону, порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

В судовому засіданні встановлено, що за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій, з врахуванням вищезазначених вимог, відповідачу була нарахована пеня в розмірі 566грн. 74коп. (а.с.4).

Враховуючи, що відповідачем сума адміністративно-господарських санкцій в розмірі 8015грн. 38коп. за нестворене 1 робоче місце для працевлаштування інвалідів в 2008 році та пеня - 566грн. 40коп., в порушення вимог Закону станом на момент розгляду справи, не погашені, суд, зважаючи на норми ст.19,20 Закону, приходить до висновку, що вимоги позивача в частині стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Що стосується вимог про стягнення судових витрат, у звязку з ненаданням відповідних доказів таких витрат та згідно зі ст. 94 КАС України, суд вважає за необхідне в їх задоволенні відмовити.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю фірма "Ліганд" про стягнення заборгованості задовольнити частково.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю фірма "Ліганд" (код ЄДРПОУ 21118941) на користь Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів 8015грн. 38коп. адміністративно-господарських санкцій, 566грн. 40коп. пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій, разом стягнути 8581грн. 78коп.

В задоволенні інших позовних вимог відмовити за їх безпідставністю.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня складення постанови в повному обсязі та подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя В.М. Соколов

Повний текст постанови складено 17.05.2010 року.