
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
УХВАЛА
про зупинення провадження у справі
20 липня 2021 р. м. ХерсонСправа № 540/2244/21
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді: Кисильової О.Й.,
розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом керівника Олешківської окружної прокуратури Херсонської області до Станіславської сільської ради, за участю третьої особи - Департаменту захисту довкілля та природних ресурсів Херсонської обласної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
Прокурор Олешківської окружної прокуратури Херсонської області (далі - позивач) звернувся до суду із адміністративним позовом до Станіславської сільської ради (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Станіславської сільської ради, яка полягає у невжитті заходів щодо організації проведення робіт із винесення меж в натурі (на місцевості) ландшафтного заказника загальнодержавного значення "Станіславський" загальною площею 659,0 га, який розташований в адміністративних межах органу місцевого самоврядування;
- зобов`язати Станіславську сільську раду вжити заходів щодо проведення робіт із винесення меж ландшафтного заказника загальнодержавного значення "Станіславський" загальною площею 659,0 га, який розташований в адміністративних межах ради та закріплення його в натурі (на місцевості).
Ухвалою від 24.05.2021 у справі відкрите спрощене позовне провадження без виклику сторін (у письмовому провадженні).
Ухвалою від 07.07.2021 до участі в справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору залучений Департамент захисту довкілля та природних ресурсів Херсонської обласної державної адміністрації; вирішено здійснювати подальший розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін, судове засідання призначене на 20.07.2021 об 11:00.
20.07.2021 від представника позивача надійшло клопотання про про зупинення провадження по даній справі для надання додаткових матеріалів та вирішення питання щодо уточнення або зміни позовних вимог.
Представник відповідача також подав до суду клопотання про зупинення провадження у справі для ознайомлення із додатковими документами, наданими третьою особою 20.07.2021.
З метою повного та всебічного з`ясування обставин справи, суд вважає за необхідне зупинити провадження по даній справі, з огляду на таке.
Приписами ч. 4 ст. 9 КАС України визначено, що суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з`ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Зупинення провадження в адміністративній справі - це тимчасове припинення вчинення у справі будь-яких процесуальних дій у зв`язку з обставинами, що перешкоджають розглядові справи, до моменту, коли ці обставини перестануть існувати або будуть вчинені необхідні дії.
З урахуванням того, що учасники справи мають намір долучити до матеріалів справи значний перелік документів, підготовка яких займе певний час, суд вважає за необхідне зупинити провадження у справі з метою дотримання процесуальних прав осіб, що приймають участь у справі, а також надання сторонам можливості бути обізнаними про докази, які наявні у спірних правовідносинах та не надані відповідачем у справі, як того вимагає закон (ст. 162 КАС України).
З огляду на необхідність дотримання судом вказаних процесуальних гарантій, з метою забезпечення принципу рівності сторін по справі та забезпечення справедливого балансу, суд дійшов висновку про необхідність зупинення провадження по справі.
Статтею 236 КАС України визначено, що суд зупиняє провадження у справі в разі направлення судового доручення щодо збирання доказів до надходження ухвали суду, який виконував доручення, про виконання доручення або неможливість виконання доручення.
Положення цієї норми передбачає обов`язок суду зупинити провадження у разі об`єктивної неможливості розгляду справи.
При цьому, ця норма також передбачає умову - коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
Аналогія закону - це засіб заповнення прогалин у законодавстві, який полягає в застосуванні до нього іншої норми закону, яка регламентує подібні відносини.
На другій стадії процесу правозастосування при виборі та аналізі норми права, яка має бути застосована до конкретного випадку, іноді виявляється відсутністю такої норми. Тобто, виникає ситуація, в якій конкретне рішення спірного питання повністю або в якійсь частині законом не передбачене в законодавстві.
Способи ж подолання прогалин це ті правові інструменти, які дозволяють в процесі правозастосування миттєво вирішити казус, що перебуває у сфері правового регулювання, якщо нормами права його безпосередньо не передбачено. Тому суду надається право вирішувати такого роду справи за допомогою аналогії закону.
Вказане передбачене ч. 6 ст. 7 КАС України, яка визначає, що у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.
Отже, застосовуючи аналогію закону, суд вважає за необхідне зупинити провадження в адміністративній справі до отримання від учасників справи доказів на підставі п. 6 ч.2 ст. 236 КАС України, визначивши період часу, який є достатнім для можливості підготувати та надати необхідні докази по суті справи, з метою дотримання конвенційних принципів щодо забезпечення справедливого балансу і рівності сторін.
Керуючись ст. ст. 7, 9, 80, 236, 243, 248 КАС України, суд, -
ухвалив:
Зупинити провадження в адміністративній справі за позовом керівника Олешківської окружної прокуратури Херсонської області до Станіславської сільської ради, за участю третьої особи - Департамента захисту довкілля та природних ресурсів Херсонської обласної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії до 28 вересня 2021 року.
Призначити судове засідання на 28.09.2021 о 14:00 год.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду в 15-денний строк з дня її проголошення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомукаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження апеляційна скарга подається протягом 15 днів з дня складання повного судового рішення
Ухвала набирає законної сили негайно з моменту її проголошення.
У разі постановлення ухвали в порядку письмового провадження ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя О.Й. Кисильова