Ухвала суду № 98459146, 21.07.2021, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.07.2021
Номер справи
320/3939/21
Номер документу
98459146
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

21 липня 2021 року СєвєродонецькСправа № 320/3939/21

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Петросян К.Є., перевіривши матеріали скарги ОСОБА_1 до приватного виконавця виконавчого округу міста Києва – Шмідт Катерини Валеріївни, заінтересована особа – акціонерне товариство «Державний ощадний банк України» про визнання дій протиправними, скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

16 липня 2021 року до Луганського окружного адміністративного суду з Київського окружного адміністративного суду надійшла скарга ОСОБА_1 до приватного виконавця виконавчого округу міста Києва – Шмідт Катерини Валеріївни, заінтересована особа – акціонерне товариство «Державний ощадний банк України», відповідно до якої позивач просить:

визнати дії приватного виконавця виконавчого округу м.Києва Шмідт Катерини Валеріївни щодо винесення постанови про арешт коштів боржника від 04.02.2021 за виконавчим провадженням №63300588 в частині накладення арешту на грошові кошти, що містяться на рахунку НОМЕР_1 , відкритому в АТ «Ощадбанк», - неправомірними;

постанову приватного виконавця виконавчого округу м.Києва Шмідт Катерини Валеріївни від 04.02.2021 про арешт коштів боржника за виконавчим провадженням №63300588 в частині накладення арешту на грошові кошти, що містяться на рахунку на рахунку НОМЕР_1 , відкритому в АТ «Ощадбанк», скасувати.

За приписами пунктів 3 та 6 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу, чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Розглянувши матеріали адміністративного позову, суддя дійшов висновку, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 КАС України, у зв`язку з чим вона має бути залишена без руху з таких підстав.

Відповідно до ст.42 КАС України учасниками справи є сторони, треті особи. У справах можуть також брати участь органи та особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.

Згідно з ч.2 ст.159 КАС України заявами по суті справи є, зокрема, позовна заява.

Відповідно до ч.ч.1,2,5 ст.160 КАС України у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.

Позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.

В позовній заяві зазначаються:

1) найменування суду першої інстанції, до якого подається заява;

2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв`язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти;

3) зазначення ціни позову, обґрунтований розрахунок суми, що стягується, - якщо у позовній заяві містяться вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної оскаржуваним рішенням, діями, бездіяльністю суб`єкта владних повноважень;

4) зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів;

5) виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини;

6) відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору - у випадку, якщо законом встановлений обов`язковий досудовий порядок урегулювання спору;

7) відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися;

8) перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви;

9) у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб`єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача;

10) у справах щодо оскарження нормативно-правових актів - відомості про застосування оскаржуваного нормативно-правового акта до позивача або належність позивача до суб`єктів правовідносин, у яких застосовується або буде застосовано цей акт;

11) власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.

Згідно з ч.ч.3,5,6 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

У разі необхідності до позовної заяви додаються клопотання та заяви позивача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, участь у судовому засіданні щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, звільнення (відстрочення, розстрочення, зменшення) від сплати судового збору, про призначення експертизи, витребування доказів, про забезпечення надання безоплатної правничої допомоги, якщо відповідний орган відмовив у її наданні, тощо.

У разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

Як вбачається зі пред`явленої ОСОБА_1 скарги, вона не відповідає положенням КАС України, з огляду на таке.

Статтею 287 КАС України визначено право учасників виконавчого провадження на звернення до адміністративного суду саме із позовною заявою, якщо вони вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси.

Тобто, звернення до суду зі скаргою на дії державного виконавця КАС України не передбачено. При цьому стаття 287 КАС України передбачає особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця.

Суд звертає увагу ОСОБА_1 на те, що учасниками справи в адміністративному судочинстві є сторони - позивач та відповідач, треті особи, тоді як ОСОБА_1 зазначено в якості учасників справи заявника та заінтересованих осіб.

ОСОБА_1 в поданій скарзі не зазначено власного письмового підтвердження про те, що нею не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.

В силу ч.1 ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача – суб`єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.

Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень (ч.2 ст.5 КАС України).

Як вбачається з позовних вимог, ОСОБА_1 просить суд, зокрема скасувати постанову приватного виконавця виконавчого округу м.Києва Шмідт Катерини Валеріївни від 04.02.2021 про арешт коштів боржника за виконавчим провадженням №63300588 в частині накладення арешту на грошові кошти, що містяться на рахунку на рахунку НОМЕР_1 , відкритому в АТ «Ощадбанк», при цьому заявником не ставиться питання щодо визнання такої постанови протиправною, що не відповідачає ст.5 КАС України.

У пред`явленій ОСОБА_1 скарзі позовні вимоги не відповідають положенням ст.5 КАС України, у з`язку з вищевикладеним прохальну частину позову слід привести у відповідність, конкретизувавши позовні вимоги.

Отже, ОСОБА_1 необхідно надати адміністративний позов, оформлений у відповідності з нормами статей 160, 161 КАС України.

Крім того, ОСОБА_1 до скарги не додано документу про сплату судового збору,

Частиною 2 статті 132 КАС України встановлено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Відповідно до частини 1 статті 3 Закону № 3674 судовий збір, зокрема, справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.

Відповідно до частини першої статті 4 Закону України “Про судовий збір” судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Пунктом третім частини другої статті 4 Закону України “Про судовий збір” визначено, що ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову; немайнового характеру фізичною особою - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб; за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру фізичною особою або фізичною особою – підприємцем - 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; майнового характеру, який подано суб`єктом владних повноважень, юридичною особою - 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, немайнового характеру, який подано суб`єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою – підприємцем - 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Законом України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" встановлено прожитковий мінімум в розрахунку на місяць для працездатних осіб у розмірі 2270,00 гривень з 1 січня 2021 року.

З урахуванням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 01 січня 2021 року – 2270,00 грн, встановлений Законом України “Про Державний бюджет України на 2021 рік”, ОСОБА_1 за подання даної позовної заяви повиннна була сплатити судовий збір у розмірі 908,00 грн, при цьому заявником не надано доказів сплати судового збору.

Отже, суд вважає за необхідне запропонувати ОСОБА_1 надати документ про сплату судового збору в розмірі 908,00 грн в дохід Державного бюджету України за наступними реквізитами: 22030101 Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050): Отримувач коштів: ГУК у Луг.обл./МТГ м.Сєвєр/22030101; Рахунок отримувача: UA288999980313101206084012499; Код отримувача: 37991110; Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.); Відомча ознака: “ 84” Окружні адміністративні суди.

Згідно з ч.1 ст.287 КАС України вбачається, що учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.

Відповідно до частини другої статті 287 КАС України позовну заяву може бути подано до суду: 1) у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів; 2) у триденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів, у разі оскарження постанови про відкладення провадження виконавчих дій.

Суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення (частина перша статті 121 КАС України).

Частиною першою статті 123 КАС України передбачено, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

ОСОБА_1 у своїй скарзі зазначає, що в ході виконання виконавчого провадження, яке надійшло за місцем роботи скаржника для вирахування грошових коштів з заробітної плати, скаржник дізналася, що 29.02.2020 приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Хара Н.С. видано виконавчий напис №33246 про стягнення з неї заборгованості на користь відповідача в сумі 23 662,56 грн. Від приватного виконавця жодного документа скаржник не отримувала, а 22.03.2021 ОСОБА_1 отримала лист від 15.03.2021 №110.50-48/113, в якому зазначено, що всі її рахунки, відкриті в АТ «Ощадбанк» арештовані згідно постанови про арешт коштів боржника від 04.02.2020 у ВП 63300588, яка видана приватним виконавцем виконавчого округу м.Києва Шмідт К.В. При цьому, ОСОБА_1 стверджує, що оскаржувану постанову не отримувала, а про порушення своїх прав дізналась з вищевказаного листа від 15.03.2021, яке отримала 22.03.2021. Однак, доказів щодо отримання листа саме 22.03.2021 ОСОБА_1 не надала.

Таким чином, ОСОБА_1 необхідно надати докази отримання листа від 15.03.2021 №110.50-48/113 саме 22.03.2021 для можливості визначення судом питання дотримання позивачем десятиденного строку звернення до адміністративного суду, а в разі пропуску строку позивачу необхідно надати заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду з даним позовом разом з доказами поважності причин пропуску такого строку.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що скарга ОСОБА_2 подана без додержання вимог ст.ст. 160,161 КАС України.

Відповідно до частини першої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Керуючись статтями 123, 160, 161, 169, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя

УХВАЛИВ:

Скаргу ОСОБА_1 до приватного виконавця виконавчого округу міста Києва – Шмідт Катерини Валеріївни, заінтересована особа – акціонерне товариство «Державний ощадний банк України» про визнання дій протиправними, скасування постанови, - залишити без руху.

Запропонувати ОСОБА_1 протягом 10 (десяти) календарних днів з дати отримання даної ухвали, усунути недоліки позовної заяви шляхом надання суду:

уточненої позовної заяви, оформленої з дотриманням вимог статей 160, 161 КАС України, з урахуванням висновків суду, наведених в ухвалі, та її примірники для вручення учасникам справи;

доказів отримання листа від 15.03.2021 №110.50-48/113 саме 22.03.2021, а в разі пропуску строку на звернення до суду - надати заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду з даним позовом разом з доказами поважності причин пропуску такого строку;

документа про сплату судового збору в сумі 908,00 грн в дохід Державного бюджету України за наступними реквізитами: 22030101 Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050): Отримувач коштів: ГУК у Луг.обл./МТГ м.Сєвєр/22030101; Рахунок отримувача: UA288999980313101206084012499; Код отримувача: 37991110; Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.); Відомча ознака: “ 84” Окружні адміністративні суди.

Якщо недоліки позовної заяви не будуть усунуті у строк, встановлений судом, позовна заява буде повернута позивачу та вважатиметься неподаною.

Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно надіслати позивачу.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та оскарженню в апеляційному порядку окремо від рішення суду не підлягає. Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.

СуддяК.Є. Петросян