
Справа № 194/1094/21
Номер провадження 2-о/194/33/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 липня 2021 року Тернівський міський суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого - судді Солодовник І.С.,
при секретарі - Клімовій Д.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в місті Тернівка Дніпропетровської області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 до зацікавленої особи - Тернівського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території, -
В С Т А Н О В И В:
Заявник ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою до зацікавленої особи про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території, в якій зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Ялта АР Крим на тимчасово окупованій території України у них з ОСОБА_2 народилася дитина жіночої статі, вагою 3580 г, зріст 53 см, про що лікарським закладом державною бюджетною установою охорони здоров`я республіки Крим «Ялтинський пологовий будинок» видано медичне свідоцтво (дублікат) від 12.07.2019 р. серії НОМЕР_1 .
13.07.2021 р. він звернувся Тернівського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України з метою здійснити державну реєстрацію народження його доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , однак йому 14.07.2021 р. було відмовлено у проведенні державної реєстрації народження, оскільки дитина народилася на тимчасово окупованій території України, де органи державної влади України не здійснюють свої повноваження, а відтак на якій неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнято відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації народження відповідно до ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».
Заявник вказує, що встановлення факту народження дитини необхідно для офіційної реєстрації народження дитини на території України та отримання свідоцтва про її народження в органах РАЦС України, яке буде визнаватися та створювати правові наслідки на території України.
У зв`язку з чим, заявник просить встановити факт народження громадянкою України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , дитини жіночої статі - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Ялта, Автономної республіки Крим, Україна; записати матір`ю дитини - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянку України, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ; записати батьком дитини - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_1 , громадянина України, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 ; справу розглядати без його участі.
Заявник у судове засідання не з`явився, однак у заяві про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території просив суд розглядати справу без його участі (а.с. 2-4).
Представник зацікавленої особи у судове засідання не з`явився, але їх представник надав до суду письмову заяву, в якій просить справу розглянути за відсутності представника відділу та прийняти рішення на розсуд суду (а.с. 16).
Перевіривши матеріали справи, докази у їх сукупності, суд прийшов до наступного.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно з п. 7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Відповідно до ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника. Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
Згідно з ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація народження дитини проводиться за письмовою або усною заявою батьків чи одного з них за місцем її народження або за місцем проживання батьків. Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я документи, що підтверджують факт народження. За відсутності документа закладу охорони здоров`я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Відповідно до ч. 1 ст. 144 СК України батьки зобов`язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.
Згідно з ч. 1 ст. 7 Закону України «Про громадянство України» особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України.
Відповідно до ст. 7 Конвенції про права дитини від 20.11.1989 р., ратифікованою постановою Верховної ради України № 789-ХІІ від 27.02.1991 р., дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім`я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов`язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.
З матеріалів справи встановлено, що заявник ОСОБА_1 , громадянин України, ІНФОРМАЦІЯ_4 , та ОСОБА_2 , громадянка України, ІНФОРМАЦІЯ_3 , у зареєстрованому шлюбі не перебувають. Заявник зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , про що свідчить довідка про склад сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні, видана 14.07.2021 р. відділом реєстрації місця проживання фізичних осіб виконавчого комітету Тернівської міської ради Дніпропетровської області (а.с. 7).
З свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 03.10.2018 р., виданим Ялтинським міським відділом запису актів стану Департаменту запису актів громадянського стану Міністерства юстиції Республіки Крим, видно, що батьками дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є мати - ОСОБА_2 , та батько - ОСОБА_1 (а.с. 9).
Крім того, з дублікату медичного свідоцтва про народження серії 35 № 026546, виданого 12.07.2019 р. лікарським закладом Державною бюджетною установою охорони здоров`я республіки Крим «Ялтинський пологовий будинок», встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 народила дитину, жіночої статі, вагою 3580 г, зі зростом 53 см (а.с. 8).
Заявник ОСОБА_1 звернувся до Тернівського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) із заявою про державну реєстрацію народження дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Листом Тернівського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) № 801/14.25-22 від 14.07.2021 р., заявнику було відмовлено у державній реєстрації народження дитини. Відмова мотивована тим, що заявником для підтвердження факту народження дитини пред`явлено документ (дублікат), виданий на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження (а.с. 10).
Згідно з ст. 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на окупованій території України» тимчасово окупованою територією визначається: сухопутна територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя; внутрішні води України цих територій; внутрішні морські води і територіальне море України навколо Кримського півострова, територія виключної (морської) економічної зони України вздовж узбережжя Кримського півострова та прилеглого до узбережжя континентального шельфу України, на які поширюється юрисдикція органів державної влади України відповідно до норм міжнародного права, Конституції та законів України; надра під територіями, зазначеними у пунктах 1 і 2 цієї частини, і повітряний простір над цими територіями.
Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Отже, свідоцтво про народження серії НОМЕР_2 , видане 03.10.2018 р. Ялтинським міським відділом запису актів стану Департаменту запису актів громадянського стану Міністерства юстиції Республіки Крим та дублікат медичного свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданий 12.07.2019р лікарським закладом Державною бюджетною установою охорони здоров`я республіки Крим «Ялтинський пологовий будинок», що встановлює факт народження є недійсними і не створюють правових наслідків.
Натомість суд, дослідивши матеріали справи, приходить до переконання, що заява ОСОБА_1 підлягає задоволенню в частині встановлення факту народження дитини, оскільки він є громадянином України, його родинні відносини з дитиною ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , підтверджені копією свідоцтва про народження, однак документ про підтвердження факту народження є недійсним, що унеможливлює державну реєстрацію народження в органах державної реєстрації актів цивільного стану України.
Встановлення факту народження дитини заявнику необхідно для державної реєстрації народження дитини на території України та отримання свідоцтва про народження в органах РАЦС України.
З огляду на викладене, суд вважає доведеним факт народження у ОСОБА_1 та ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Ялта АРК дитини жіночої статі.
Щодо вимог заявника записати батьками дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , матір`ю - ОСОБА_2 та батьком - ОСОБА_1 , суд приходить до наступного.
За ч.ч. 1,2 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження. Виконавчі органи сільських, селищних, міських рад проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, смерті.
Відповідно до п.п. 2, 3 розділу І Правил державної реєстрації актів цивільного стану України, затверджених наказом Міністерства юстиції України № 52/5 від 18.10.2000 р., державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, встановлених законом, зміна імені, смерть відповідно до Сімейного кодексу України та Цивільного кодексу України, Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» та інших актів законодавства.
Відомості про народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть підлягають обов`язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян відповідно до Порядку ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2007 № 1064.
Районні, районні у містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні, міжрайонні відділи державної реєстрації актів цивільного стану міжрегіональних управлінь Міністерства юстиції України проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
У зв`язку з викладеним, вимоги заявника в частині запису батьками дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , задоволенню не підлягають, оскільки саме відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження.
З метою захисту прав і свобод громадян України, суд дійшов висновку про необхідність часткового задоволення заяви ОСОБА_1 про встановлення факту народження дитини, оскільки законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, що надасть можливість отримати свідоцтво про народження дитини, виданого державним органом України.
Відповідно до ч. 4 ст. 317, п. 8 ч. 1 ст. 430 ЦПК України суд допускає негайне виконання рішень у справах про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України.
Керуючись ст.ст. 4, 19, 89, 95, 263-265, 315-319, 430 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В:
Заяву ОСОБА_1 до зацікавленої особи - Тернівського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території- задовольнити частково.
Встановити факт народження дитини жіночої статі - ОСОБА_3 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Ялта Автономної Республіки Крим, Україна, дитина перша, у матері - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянки України, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , та у батька - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , громадянина України, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 .
В іншій частини заяви - відмовити.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Тернівський міський суд Дніпропетровської області.
Заявник: ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 .
Зацікавлена особа: Тернівський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), адреса: Дніпропетровська область, м. Тернівка, вул. Курська, буд. 2-б, ЄДРПОУ 23078045.
Суддя: І.С. Солодовник