Постанова № 98446099, 15.07.2021, Теребовлянський районний суд Тернопільської області

Дата ухвалення
15.07.2021
Номер справи
606/1309/21
Номер документу
98446099
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 606/1309/21

Рішення

і м е н е м У к р а ї н и

15 липня 2021 року м. Теребовля

Теребовлянський районний суд Тернопільської області в складі:

головуючого судді Малярчука В.В.

з участю секретаря судового засідання Зіньковської Н.Д.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Теребовля справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного Управління національної поліції в Тернопільській області, відділення поліції № 3 (м. Теребовля) Тернопільського районного управління поліції Головного Управління національної поліції в Тернопільській області, третя особа: інспектор СРПП відділення поліції № 3 (м. Теребовля) Тернопільського районного управління поліції Головного Управління національної поліції в Тернопільській області Стасишин Ярослав Степанович про скасування постанови у справі про адміністративнге правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся із позовом до Головного Управління національної поліції в Тернопільській області, відділення поліції № 3 (м. Теребовля) Тернопільського районного управління поліції Головного Управління національної поліції в Тернопільській області, третя особа: інспектор СРПП відділення поліції № 3 (м. Теребовля) Тернопільського районного управління поліції Головного Управління національної поліції в Тернопільській області Стасишин Ярослав Степанович про скасування постанови у справі про адміністративнге правопорушення, в якому просить скасувати постанову у справі про адміністративне правопорушення серії БАБ №047920 від 16.06.2021 року, якою позивача притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 121, ч. 1, 2 ст. 122, КУпАП та накладено стягнення у виді 510 грн. штрафу, у зв`язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що 16.06.2021 року він рухався в сторону смт. Дружба Тернопільського району Тернопільської області, ззаду до нього підїхав поліцейський автомобіль із ввімкненим звуковим сигналом, після чого, він змістився вправо та зупинився. Поліцейський перевірив документи, вказав, що під час руху він перетнув суцільну лінію при обмежені видимості, а також не був пристебнутий ременем безпеки, з чим він не погодився. Поліцейський не забажав почути його аргументи з цього приводу, виніс постанову і вручив йому для оскарження в суді.. Позивач вважає постанову протиправною, оскільки постанову винесено без врахування всіх обставин, не взято до уваги пояснень позивача, розгляд справи проведено необ`єктивно і неповно, а тому постанова підлягає скасуванню, а дії працівників поліції є протиправними.

Позивач позовні вимоги просив задоволити.

Відповідач будучи належними чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи в судове засідання не з`явився, однак подав до суду відзив у якому просить відмовити у задоволенні позову, так як вважає що позивач порушив ч. 5 ст. 121, ч. 1, 2 ст. 122 КУпАП.

Судом встановлено наступні обставини:

Постановою серії БАБ № 047920 від 16.06.2021 року ОСОБА_1 притягнутий до адміністративної відповідальності ч. 5 ст. 121, ч. 1, 2 ст. 122, КУпАП, оскільки він 16.06.2021 року о 10:06 год. в с. Кровінка Тернопільського району Тернопільської області керував транспортним засобом марки «Fiat 223» н.з. НОМЕР_1 , здійснив обгін транспортного засобу на ділянці дороги з обмеженою оглядовістю, при цьому пересік суцільну лінію дорожньої розмітки, не користувався ременем безпеки, чим порушив ч. 5 ст. 121, ч. 1, 2 ст. 122 КУпАП.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно із ст. 10 КУпАП, адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.

Згідно з ст. 245 КУпАП, завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності із законом. Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується не всебічному, повному і об`єктивному дослідженні усіх обставин справи у їх сукупності.

Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами у справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, в тому числі які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, а також іншими документами.

Пунктом 24 Постанови Пленуму Верховного суду України від 23 грудня 2005 року №14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» встановлено, що зміст постанови повинен відповідати вимогам, встановленим статтями 283, 284 КУпАП. В ній, зокрема, необхідно зазначити докази, на яких базується висновок про вчинення особою адміністративного правопорушення.

Застосування адміністративного стягнення до особи за відсутності будь-яких доказів її протиправної дії чи бездіяльності не відповідатиме принципу верховенства права і міститиме ознаки свавільного застосування адміністративних повноважень. Така позиція суду ґрунтується також на правових висновках, які зробив Конституційний Суд України у своєму рішенні у справі №23-рп/2010 від 22 грудня 2010 року.

У постанові серії БАБ № 047920 від 16.06.2021 року не вказано які саме правила ПДР України ОСОБА_1 було порушено, та не відображено, яка саме ділянка руху є з обмеженою оглядовістю, крім того не вказано на якій саме ділянці руху ОСОБА_1 перетнув суцільну лінію.

В матеріалах справи відсутні будь які докази, що водій ОСОБА_1 порушив правила дорожнього руху, що і є підставою для притягнення його до адміністративної відповідальності.

Крім того до матеріалів справи долучено диск з відеозаписом з нагрудної камери поліцейських, у якому немає підтверджено обставин викладених у постанові серії БАБ № 047920 від 16.06.2021 року.

Відповідно до ст.78 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, у справах з приводу оскарження актів індивідуальної дії, складених суб`єктами владних повноважень, обов`язок по доведенню правомірності їх складання, покладається саме на зазначених осіб.

Крім того, з матеріалів справи вбачається, що жодних належних та допустимих доказів, передбачених ст.251 КУпАП, відповідачем в підтвердження існування підстав для притягнення позивача до адміністративної відповідальності ч. 5 ст. 121, ч. 1, 2 ст. 122 не надано.

У адміністративних справах про оскарженні постанови у справі про адміністративні правопорушення, адміністративним судом перевіряється правомірність рішень та дій суб`єкта владних повноважень, яким було здійснено притягнення особи до адміністративної відповідальності та приймається відповідне рішення щодо правомірності чи протиправності таких дій і наявності правових підстав для скасування вказаного рішення.

При таких обставинах, суд дійшов висновку, що оскаржувана постанова серії БАБ №047920 від 16.06.2021 року про притягнення позивача до адміністративної відповідальності за ч. 5 ст. 121, ч. 1, 2 ст. 122 КУпАП КУпАП підлягає скасуванню.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 11, 18, 70, 71, 86, 138, 160, 161, 163, 171-2 КАС України, суд,

УХВАЛИВ:

Позов задоволити.

Визнати протиправною та скасувати постанову серії БАБ №047920 від 16.06.2021 року про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, якою застосовано до ОСОБА_2 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 510 грн.,справу про адміністративне правопорушення, провадженням закрити.

Стягнути на користь ОСОБА_2 за рахунок бюджетних асигнувань Головного Управління національної поліції в Тернопільській області суму судового збору, сплаченого позивачем при зверненні із адміністративним позовом в суд, що становить 454 грн.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів після її проголошення або в порядку ч.2 ст.186 КАС України.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Головуючий В.В.Малярчук