Рішення № 98434031, 16.07.2021, Києво-Святошинський районний суд Київської області

Дата ухвалення
16.07.2021
Номер справи
369/12876/19
Номер документу
98434031
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 369/12876/19

Провадження № 2/369/931/21

РІШЕННЯ

Іменем України

16.07.2021 року Києво-Святошинський районний суд Київської області у складі:

головуючого судді: Волчка А.Я.,

при секретарі: Миголь А.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Бузова-17" про захист прав споживача житлово-комунальних послу, та за зустрічним позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Бузова-17" до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що у грудні місяці 2013 року він придбав квартиру за адресою: АДРЕСА_1 .

Житлово-комунальні послуги за цією адресою надає юридична особа - Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Бузова-17». Послуги надаються неналежним чином, з порушенням чинного законодавства в сфері надання житлово-комунальних послуг. А саме: п`ять з половиною років у квартирі відсутнє газопостачання, постачання гарячої води і два з половиною роки тому квартиру відключено від мережі електропостачання.

Права позивача як споживача житлово-комунальних послуг, і його особисті немайнові цивільні права порушені і тому він звернувся до суду.

ОСББ «Бузова-17» (Відповідач по судовій справі) через рахунки по сплаті за житлово-комунальні послуги намагається стягнути з позивача грошові кошти сумі 550грн. Сума включена в рахунки по сплаті за житлово-комунальні послуги під назвою «Добровільний членський внесок». Рахунки по сплаті за житлово-комунальні послуги використовуються відповідачем як спосіб вимагання з позивача грошових коштів.

Позивач не є членом ОСББ «Бузова-17» і ніколи раніше не набував членства в об`єднанні.

У грудні 2013 року, при заселенні в квартиру, на вимогу тодішнього голови правління ОСББ «Бузова-17» ОСОБА_2 , ОСОБА_1 була написана заява про вступ в члени Об`єднання. Членство ОСББ на той час регламентувалось ст. 9 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» від 29.11.2001р. №2866.

Згідно з цією статтею членство в ОСББ є добровільним і набувається рішенням загальних зборів на підставі особистої письмової заяви співвласника.

Заяву позивач написав, але в члени Об`єднання так і не був прийнятий, ні в грудні 2013 року, ні в 2014 році, ні в першій половині 2015 року. А 1 липня 2015 року поняття «Членство в ОСББ» втратило чинність відповідно до прикінцевих та перехідних положень (а це ст. 13) Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» від 14.05.2015р. №417. Статтю 9 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» №2866 було скасовано і видалено з тіла Закону. Таким чином, позивач так і залишився співвласником спільного майна багатоквартирного будинку, в якому розташована квартира, і ніколи не набував членства в ОСББ «Бузова-17».

У Відповідача немає рішення загальних зборів щодо прийняття позивача в члени Об`єднання. Таких зборів просто не було. Рівно, як і не було рішення загальних зборів про стягнення «добровільних членських внесків» зі співвласників через рахунки по сплаті за житлово-комунальні послуги.

Нарахування в сумі 550 грн. під назвою « Добровільний членський внесок » включене в рахунок по сплаті за житлово-комунальні послуги з порушенням ч. 1 ст. 13 ч. 7 ст. 32 чинного до 01.05.2019 р. Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 р. № 1875 і ч. 1 ст. 5 чинного з 01.05.2019 р. Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 р. № 2189 (ст. 5 введена в дію з 10.06.2018 р.).

29 листопада 2013 року між ОСББ «Бузова-17», як Виконавцем житлово-комунальних послуг, і позивачем як Споживачем житлово-комунальних послуг, було укладено Договір «Про надання житлово-комунальних послуг» № 128. Перелік житлово-комунальних послуг, які повинні надаватися Виконавцем, приведено в п. 2.2 і 6.1 Договору.

Перелік, зокрема, і текст Договору, взагалі, не передбачають включення будь-яких «Добровільних членських внесків» в рахунки по сплаті за житлово-комунальні послуги.

Нарахування в сумі 550 грн. під назвою « Добровільний членський внесок » з`явилося в рахунку по сплаті за житлово-комунальні послуги за грудень 2013 року. У наступному місяці, тобто в січні 2014 року, цей «Добровільний членський внесок», дивним чином, перетворився на «Заборгованість за житлово-комунальні послуги» в сумі 550 грн. і з тих пір, переходячи з місяця в місяць, знаходиться в рахунках за житлово-комунальні послуги до сьогодні.

Усі обов`язкові платежі, згідно із кошторисом Об`єднання, позивачем сплачені, а рішення про збір будь-яких добровільних членських внесків через рахунки по сплаті за житлово-комунальні послуги немає і не могло бути, оскільки для цього не існує зараз, і ніколи не було, ніяких юридичних підстав.

У рахунках по сплаті за житлово-комунальні послуги за березень 2016 року і квітень 2017 року з`явилися два нових нарахування, які не є житлово-комунальними послугами і ніяк не пов`язані з їх наданням. Це - членський внесок на огородження території (автостоянки) - 600 грн. і «стоянка» - 200 грн., рішення про будівництво автостоянки загальними зборами ОСББ «Бузова-17» ніколи не приймалося.

Згідно із п. 2.3 Договору «Про надання житлово-комунальних послуг» від 29.11.2013 р. № 128: «Рахунки на оплату послуг є одночасно актами наданих послуг».

Непотрібну позивачу послугу Відповідач намагається нав`язати і стягнути за неї через рахунки по сплаті за житлово-комунальні послуги грошові кошти в сумі 800 грн. Технічного паспорту на автостоянку немає, вона тільки будується.

Послугу з користування автостоянкою позивач не замовляв, у нього немає автомобіля.

Згідно із абзацом 8 ч. 9 ст. 10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» № 2866, прийняття рішення про зведення господарських споруд відноситься до виключної компетенції загальних зборів. Головний бухгалтер ОСББ «Бузова-17» в рахунках по сплаті за житлово-комунальні послуги за березень 2016 року і квітень 2017 року, в яких виставлені нарахування: «Членський внесок на огородження території (автостоянки)» - 600 грн. і «стоянка» - 200 грн., посилається на Протоколи рішень загальних зборів від 20.09.2015 року і 12.03.2017 відповідно.

14 березня 2018 року і 13 листопада 2018 року (повторно), згідно зі ст. 10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» № 2866 позивач звертався із заявами до голови правління ОСББ «Бузова-17» з проханням надати копії цих Протоколів. Протокол рішень загальних зборів від 20 вересня 2015 року від дати так і не був знайдений головою правління. Натомість, наданий Протокол № 3/15 Засідання правління ОСББ «Бузова-17» від 22 липня 2015 року.

По третьому питанню порядку денного, згідно із Протоколом № 3/15 Засідання правління ОСББ «Бузова-17» від 22 липня 2015 року, прийнято рішення: «Огородити територію ОСББ «Бузова-17» та встановити систему відеокамер для ведення цілодобового відео спостереження за рахунок добровільних членських внесків членів ОСББ «Бузова-17».

По-перше, і головне, згідно із абзацом 8 ч. 9 ст. 10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» № 2866, абзацом 7 п. 3 розділу III Типового Статуту ОСББ, прийняття рішення про зведення господарських споруд відноситься до виключної компетенції загальних зборів. Це - не компетенція правління.

Ні в 2015 році, ні пізніше ще одним парканом територію Об`єднання, а прямокутник зі сторонами 100x80 м, ніхто не обносив.

Позивач придбав квартиру в грудні 2013 року і паркан уже стояв, не було тільки воріт.

Територія обнесена залізобетонним парканом висотою більше 2 м компанією- забудовником « Центрбуд » під час введення будинків.

Згідно із Протоколом № 1/17 загальних зборів ОСББ «Бузова-17» від 12 березня 2017 року, по шостому питанню порядку денного зборів: «Напрямки роботи ОСББ «Бузова-17» на 2017 рік», заплановано облаштувати площадку за будинком 17є для ведення господарської діяльності згідно із кошторисом. Голосували: «за» - 4069 голосів.

На повторне звернення із заявою від 13 листопада 2018 року до голови правління ОСББ з проханням надати копії підписів співвласників, котрі голосували за рішення, зафіксовані в Протоколі № 1/17 від 12 березня 2017 року, і копії листків письмового опитування, яке було проведене і про це згадано в преамбулі до протоколу, позивачу було відмовлено. Надані тільки сам текст Протоколу з двома додатками, які є в матеріалах судової справи.

Згідно із Протоколом № 1/17 загальних зборів ОСББ «Бузова-17» від 12 березня 2017 року, по шостому питанню порядку денного зборів, віддано «за» - 4069 голосів, шо менше від необхідної кількості голосів співвласників для прийняття рішення про зведення господарської споруди, а саме: 5338 голосів, і тому слід визнати це рішення недійсним через недостатню кількість голосів «за».

За обтічною фразою: «Облаштування площадки для господарської діяльності» і обірваною фразою: «Огородження території» (невідомо тільки якої території) криється намагання Відповідача «приховати» будівництво автостоянки і прийняти рішення про зведення цієї господарської споруди простою більшістю голосів 50,8% згідно з результатами голосування по шостому питанню порядку денного загальних зборів згідно із Протоколом № 1/17 від 12 березня 2017 року).

Це грубе порушення ч. 14 ст. 10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» № 2866 .

Нарахування під назвами: «Членський внесок на огородження території автостоянки) - 600 грн.» і «Стоянка - 200 грн.» включені в рахунки по сплаті за житлово-комунальні послуги з порушенням ч. 1 ст. 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» № 2189 і Договору «Про надання житлово-комунальних послуг».

12 листопада 2016 року безпідставно, без будь-яких рішень, без будь-яких попереджень, без будь-яких пояснень, з порушенням і ігноруванням вимог чинного законодавства України у сфері дання житлово-комунальних послуг, свавільно і власноруч голова правління ОСББ відключив квартиру

№ 68 від електромережі. Відтоді і до сьогодні впродовж 34 місяців поспіль, послуга з постачання та розподілу електричної енергії позивачу не надається.

Комунальної послуги з постачання електричної енергії, про відключення квартир співвласників, як Споживачів цієї послуги, від електромережі не приймалося.

Права на обмеження/припинення надання відповідної комунальної послуги надані Виконавцям комунальних послуг п. 5 ч. 1 ст. 8 і ч. 4 ст. 26 Закону України Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 р. № 2189: Обмеження/припинення надання комунальних послуг з постачання та розподілу електричної енергії та природного газу здійснюється відповідно до законів, що регулюють сфери електричної енергії та природного газу».

Згідно із Договором «Про надання житлово-комунальних послуг» від 29.11.2013 р. № 128: «Виконавцем житлово-комунальних послуг являється ОСББ Бузова-17», а не правління.

Чинним законодавством України в сферах надання житлово-комунальних послуг і діяльності ОСББ не встановлено право правлінню ОСББ на припинення надання комунальних послуг Споживачам. Це - не компетенція правління ОСББ.

Право на відключення відповідної комунальної послуги Споживачу (крім послуг з постачання та розподілу електричної енергії та природного газу), у разі заборгованості по сплаті за цю послугу, через 30 днів з дня отримання Споживачем попередження від Виконавця, надане Виконавцям послуг нормою ч. 4 ст. 26 Закону України «Про ЖКП» №2189.

Заборгованості по сплаті за житлово-комунальну послугу з постачання та розподілу електричної енергії по квартирі № 68 ніколи не було.

На дату знеструмлення квартири, а саме 12 листопада 2016 року, боргу за електроенергію не було, а навпаки була переплата за 2 кВт. год. Про це свідчить копія рахунку по сплаті за житлово-комунальні послуги за листопад 2016 року. Сплачено за 2630 кВт. год. Реально на лічильнику електричної енергії до тепер - 2628 кВт. год.

Був борг за централізоване опалення. Позивач звертався із заявою на ім`я голови правління ОСББ з проханням зупинити надання послуги з централізованого опалення, щоб перейти на індивідуальну систему опалення, але йому було відмовлено.

Впродовж 10 місяців 2017 року, борг за централізоване опалення був повністю погашений. Про це свідчать копії рахунків по сплаті за житлово-комунальні послуги по кв. № 68 з листопада 2017 року по серпень 2019 року, включно і копії квитанцій про сплату цих рахунків.

У рахунках з листопада 2017 року по жовтень 2018 року включно, в графі Заборгованість одна й та ж сума: 1650 грн.

У рахунках з листопада 2018 року по серпень 2019 року, включно - 1350 грн.

Це - не житлово-комунальні послуги, а саме:

550 грн. - «добровільний членський внесок»;

800 грн. - будівництво автостоянки;

300 грн. - сплачена в бухгалтерію ОСББ «Бузова-17», в грудні 2013 року, сума на проведення пусконалагоджувальних робіт по первинному пуску газу в квартиру, про що є відповідний запис в бухгалтерській документації. Кошти не були перераховані Об`єднанням в ПАТ «Київоблгаз» (саме тому газопостачання квартири відсутнє), а, навпаки, впродовж п`яти років поспіль сума в 300 грн. була виставлена як борг за житлово-комунальні послуги.

Тільки 14 листопада 2018 року сума була зарахована головним бухгалтером ОСББ «Бузова-17» ОСОБА_3 в рахунок сплати за житлово-комунальні послуги по кв. № 68 .

Рішення загальних зборів ОСББ і, відповідно, доручення правлінню ОСББ щодо нарахування пені, стягнення штрафів або обмеження/призупинення/припинення постачання електроенергії співвласникам не було. Було рішення загальних зборів ОСББ від 12 березня 2017 року «Про стягнення заборгованості боржників в судовому порядку». Це рішення загальних зборів правлінню ОСББ, як виконавчому органу Об`єднання, і слід виконувати.

У грудні 2016 року у правління ОСББ «Бузова-17» не було (і зараз/немає) ніяких законних підстав для прийняття рішення про відключення квартир співвласників від електроенергії «на постійно».

ОСББ «Бузова-17», взагалі, і правління ОСББ, зокрема, не можуть надавати послугу з централізованого водовідведення - у них немає на це відповідної ліцензії.

Правління ОСББ «Бузова-17» не є також Виконавцем комунальної послуги з постачання та розподілу електричної енергії.

До листопада 2017 року, тобто 23 місяці тому назад, заборгованість за централізоване опалення позивачем повністю погашена, але електропостачання квартири, з порушенням ч. 4 ст. 26 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» № 2189 , не відновлене і відсутнє до сьогодні.

Разом з електроенергією зникла і гаряча вода, оскільки позивач, як і інші Споживачі, змушений використовувати для нагріву води електричний бойлер, тому що централізоване постачання гарячої води відсутнє, хоча в кожному з трьох будинків об`єднання є своя газова котельня і, згідно із Договором «Про надання житлово-комунальних послуг» № 128, укладеного 29 листопада 2013 року між ОСББ «Бузова-17», як Виконавцем, і позивачем, як Споживачем, послуга з постачання гарячої води повинна надаватися.

Впродовж попередніх 23 місяців, або 99 тижнів, коли заборгованості за житлово-комунальні послуги по квартирі №68 не було, але послуги з електропостачання і постачання води не надавалися, позивач поніс, і продовжую нести до сьогодні, вимушені фінансові затрати, реальні збитки, моральному і фізичному здоров`ю завдано шкоди.

Загалом, впродовж попередніх 34 місяців, а саме із листопада 2016 року і до сьогодні, коли комунальні послуги з електропостачання і постачання гарячої води позивачу надавалися, він вимушено витратив більше 15000 гривень

Виконавець комунальної послуги зобов`язаний сплатити Споживачу неустойку у порядку та розмірі, визначених законодавством або договором.

Порядок сплати і розмір неустойки в Договорі «Про надання житлово-комунальних послуг» від 29.11,2013р. №128 не встановлені.

Через ненадання житлово-комунальних послуг з електропостачання і постачання гарячої води впродовж значного періоду часу (2,5 роки) завдано шкоди у моральному і фізичному здоров`ю позивача. Доказом цього є його медична амбулаторна карта.

Рішення по четвертому, шостому, сьомому і дев`ятому питаннях порядку денного загальних зборів ОСББ «Бузова-17» від 24 березня 2119 року ухвалені з порушенням чинного законодавства України.

Тому позивач ОСОБА_1 просив суд згідно із абзацом 4 ст. 36 Конституції України, ч. 2 ст. 14, п. 1 ч. 1 ст. 268, ст. 314 ЦКУ, ч. 1 ст. 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» №2189, рахунки по статті за житлово-комунальні послуги по квартирі №68 за грудень 2013р., березень 2016р. і квітень 2017р., до яких включені нарахування під назвами: «Добровільний членський внесок», «Членський внесок на огородження території» і «Стоянка», визнати недійсними.

Згідно із ч. 1 ст. 549, ч. 1 ст. 550, п. 3 ч. 1 ст. 611 ЦКУ, п. 1 ч. 1 ст. 7, ч. 2 ст. 26 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»№2189, п.п. 1.1, 6.1.2, 6.1.4 Договору «Про надання житлово-комунальних послуг» від 29.11.2013р. №128, стягнути з Відповідача на користь Позивача неустойку в сумі 10000 гривень, за порушення Відповідачем договірних зобов`язань, щодо надання Позивачу комунальних послуг.

Згідно із п. 2 ч. 2 ст. 6, п. 1 ч. 1 ст. 7, ч.ч. 2,3 ст. 14, ч. 4 ст. 26 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» №2189, абзацом 6 ч. 17 ст. 10, ч. 4 ст. 22 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» №2866, для відновлення електропостачання квартири, Відповідачу надати довідку Позивачу про показники лічильника електричної енергії по квартирі №68 .

Згідно із абзацом 1 ст. 3, ст.ст. 21, 28 Конституції України, п. 3 ч. 2 ст. 11, ч.ч. 3,4 ст. 13, ч. 1, п. 1 ч. 2, ч. 3 ст. 22, ч. 1, п.п. 1,2, 4 ч. 2, ч.ч. 3-5 ст. 23, п. 1 ч. і ст. 268, ч. 3 ст. 273, п. 4 ч. 1 ст. 611 ЦКУ, п. 3 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» №2189, стягнути з Відповідача на користь Позивача грошові кошти в сумі 9377 гривень на відшкодування реальних збитків і грошові кошти в сумі 15000 гривень на відшкодування моральної шкоди, завданих Позивачу через ненадання йому комунальних послуг.

Згідно із п. 1 ч. 1 ст. 268, ч. 2 ст. 382 ЦКУ, ч. 1 ст. 5 п. 1 ч. 3 ст. 10, ч. 3 ст. 18, ч. 1 ст. 26 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» №2189, абзацами 5, 7, 9 ч. 9, ч.ч. 12, 14-16, абзацом 2 ч. 17 ст. 10, ч. 1 ст. 20 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» №2866, абзацами 5, 10, 11 п. 3.1.2, п. 3.1.10, абзацом 2 п. 4.2, абзацом 2 п. 4.5 Статуту ОСББ «Бузова- 17», рішення загальних зборів ОСББ «Бузова-17» по шостому питанню порядку денного відповідно до Протоколу №1/17 від 12.03.2017р. і рішення загальних зборів ОСББ «Бузова-17» по четвертому, шостому, сьомому і дев`ятому питаннях порядку денного відповідно до Протоколу №1/19 від 24.03.2019р., визнати недійсними.

Не погоджуючись із первісним позовом відповідач ОСББ «Бузова-17» подало до суду зустрічну позовну заяву яка була мотивована тим, що Фізична особа, ОСОБА_1 «12» грудня 2013 року придбав квартиру АДРЕСА_1 . На дату придбання квартири, власниками квартир трьох багатоквартирних будинків вже було створене Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Бузова-17» (далі - «Об`єднання»), що підтверджується Витягом з ЄДРПОУ. Відповідачем 29 листопада 2013 року була подана до Об`єднання Заява про прийняття його в члени Об`єднання.

Між ОСББ «Бузова-17» та Відповідачем, 29 листопада 2013 року був підписаний Договір № 128 про надання житлово-комунальних послуг (далі - «Договір»).

Відповідно до п.1.1. Договору, Виконавець (Позивач) забезпечує належну експлуатацію житлового будинку за АДРЕСА_1 та надає житлово-комунальні послуги, а Споживач - забезпечує своєчасну оплату цих послуг у строки та на умовах, передбачених цим Договором.

Згідно чинного законодавства України, оплата житлово-комунальних послуг здійснюється до 20-го числа кожного місяця.

Відповідно до п. 2.4. Договору, оплата послуг здійснюється Відповідачем у безготівковій формі шляхом внесення/переказу грошових коштів на поточний рахунок Позивача, зазначений в рахунках на оплату послуг.

Враховуючи вищезазначене, Позивач починаючи з 2013 року надає Відповідачу житлово-комунальні послуги, а Відповідач зі своєї сторони починаючи з грудня місяця 2013р. проживання в квартирі № 68 має постійну заборгованість за надані Позивачем житлово-комунальні послуги, що підтверджується рахунками за використані житлово-комунальні послуги та бухгалтерською роздруківкою із програми M.E.Doc та iFin.

Борг Відповідача станом на 28 листопада 2019 р. за житлово-комунальні послуги із урахуванням пені, 3% річних розрахований у Таблиці розрахунків заборгованості за надані житлово-комунальні послуги 2016-2019 роки.

Протоколом загальних зборів № 1/19 від 24.03.2019р. (питання дев`яте порядку денного) вирішений та затверджений збір коштів, в розмірі 1350 (одна тисяча триста п`ятдесят) гривень з кожної квартири, для відновлення проектної документації і реконструкції вузла обліку газу. Збір коштів здійснити з 10.04.2019р. по 20.07.2019р.

Окрім цього, Відповідач заборгував ОСББ «Бузова-17» 1350 (одна тисяча триста п`ятдесят) грн. добровільного членського внеску для відновлення проектної документації і реконструкції вузла обліку газу. Кошти потрібно було перерахувати на окремий рахунок єднання з 10.04.2019р. по 20.07.2019 р.

Тому позивач за зустрічним позовом просив стягнути з Відповідача на користь ОСББ «Бузова-17» заборгованість за надані житлово-комунальні послуги в розмірі 1350,00 грн., 76,84 грн. пені, 79,19грн. 3% річних, а також 1350 грн. для відновлення проектної документації і реконструкції вузла обліку газу, всього сума заборгованості становить 2856,03грн. Стягнути з Відповідача на користь ОСББ «Бузова-17» витрати на правову допомогу в розмірі 8000 (вісім тисяч) гривень, а також судовий збір в розмірі 1921,00 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна гривня 00 коп.) грн.

Крім того представник відповідача ОСББ «Бузова-17» подав до суду заяву про застосування строків позовної давності до вимог позову по першому та четвертому пунктам.

В судовому засіданні ОСОБА_1 вимоги первісного позову підтримав, а у вимогах зустрічного позову просив відмовити в повному обсязі. В подальшому подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутності.

Представники ОСББ «Бузова-17» в судовому засіданні проти вимог первісного позову заперечували, та просили в повному обсязі задоволити зустрічний позов.

07.06.2021 до суду надійшла заява від представника відповідача Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Бузова-17"- Ткачука І.В. про розгляд справи за їх відсутності 11.06.2021.

В судове засідання 11.06.2021 позивач не з`явився, в матеріалах справи міститься заява позивача ОСОБА_1 від 02.04.2021 про розгляд справи у його відсутності.

У відповідності до ч. 5 ст. 268 ЦПК України датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.

У зв`язку з цим, згідно з ч.2 ст.247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Дослідивши матеріали справи та зібрані в ній письмові докази, приходить до висновку що первісний та зустрічний позов не підлягають задоволенню виходячи з наступного.

Як вбачається із матеріалів справи, згідно рішення ХV сесії VІ скликання Бузівської сільської ради від 01.08.2012 року № 6 погоджено акт приймання-передачі житлового комплексу, у складі жилих багатоквартирних будинків АДРЕСА_1 , або його частини з балансу на баланс ОСББ «Бузова-17».

Відповідно до договору купівлі-продажу від 12 грудня 2013 року ОСОБА_1 набув у власність квартиру АДРЕСА_1 .

29 листопада 2013 року ОСОБА_1 подав до голови правління ОСББ «Бузова-17»заяву згідно якої просив прийняти його в члени ОСББ, з метою забезпечення реалізації прав власника приміщень будинку на володіння та користування спільним майном члена об`єднання.

Станом на 29 листопада 2013 року набуття членства в об`єднанні регламентувалось статтею 9 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» від 29 листопада 2001 року № 2866-III (далі Закон № 2866-III).

Даним законом визначалось що членом об`єднання може бути фізична чи юридична особа, яка є власником квартири (квартир) або приміщення (приміщень) у багатоквартирному будинку.

Членство в об`єднанні є добровільним і може набуватися одночасно з створенням об`єднання при проведенні установчих зборів, а також індивідуально, на основі письмової заяви, в будь-який момент його існування.

Членство в об`єднанні розпочинається на підставі поданої письмової заяви власника за згодою об`єднання. Порядок прийняття до об`єднання визначається статутом.

Членство в об`єднанні припиняється на підставі поданої письмової заяви власника приміщення або з інших підстав відповідно до статуту об`єднання.

Власники приміщень, розташованих у межах одного житлового комплексу, які не є членами об`єднання, можуть укладати з об`єднанням угоди про співпрацю та дії у спільних інтересах.

Згідно статуту ОСББ «Бузова-17» затвердженого протокол №1 від «31» січня 2010 р., а саме Розділом 10 передбачалось що членом об`єднання може бути фізична чи юридична особа, яка є власником квартири (квартир) або нежитлового приміщення (приміщень) у житловому комплексі.

Наймачі та орендарі приміщень не можуть бути членами об`єднання.

Членство в об`єднанні є добровільним і може набуватися одночасно зі створенням об`єднання при проведенні установчих зборів, а також індивідуально на основі письмової заяви власника житлового чи нежитлового приміщення, за згодою об`єднання, у будь-який момент після його створення.

Членство в об`єднанні розпочинається на підставі подання письмової заяви власника житлового чи нежитлового приміщення. Порядок прийняття до об`єднання визначається загальними зборами.

Членство в об`єднанні припиняється після подання про це письмової заяви власником житлового чи нежитлового приміщення або з інших підстав відповідно до Статуту об`єднання.

29 листопада 2013 року між споживачем ОСОБА_1 та виконавцем Об`єднанням співвласників багатоповерхового будинку «Бузова-17» був укладений договір № 128 про надання житлово-комунальних послуг.

Згідно п. 1.1. даного договору предметом цього договору є забезпечення виконавцем належної експлуатації житлового будинку за АДРЕСА_1 , та надання житлово-комунальних послуг, а споживачем - забезпечення своєчасної оплати цих послуг у строки та на умовах, передбачених цим договором.

Згідно розділу 2 даного договору розмір плати за послуги нараховується щомісячно.

Споживач оплачує послуги щомісячно, не пізніше 15-го числа місяця, що настає за розрахунковим, у розмірі. Визначеному у рахунках на оплату послуг.

Рахунки на оплату послуг є одночасно актами наданих послуг.

Станом на 29 листопада 2013 року (дата підписання договору) основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов`язки, станом на набуття позивачем у власність квартири за адресою АДРЕСА_1 , регулювались Законом України "Про житлово-комунальні послуги" від 24 червня 2004 року № 1875-IV (далі - Закон № 1875-IV).

За визначенням, наданим у статті 1 вказаного Закону, житлово-комунальні послуги - це результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил.

Згідно зі статтею 13 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" залежно від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються на: 1) комунальні послуги (централізоване постачання холодної та гарячої води, водовідведення, газо- та електропостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо); 2) послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо); 3) послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримання, укладання договорів на виконання послуг, контроль виконання умов договору тощо); 4) послуги з ремонту приміщень, будинків, споруд (заміна та підсилення елементів конструкцій та мереж, їх реконструкція, відновлення несучої спроможності несучих елементів конструкцій тощо).

Пунктом 1 частини першої статті 20 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" передбачене право споживача вчасно одержувати якісні житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та згідно з умовами договору на надання таких послуг. Водночас відповідно до пункту 5 частини третьої статті 20 цього Закону такому праву прямо відповідає обов`язок споживача оплачувати надані йому житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.

Таким чином, згідно із зазначеними нормами закону споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Водночас, відсутність договору про надання житлово-комунальних послуг не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.

Пунктом 10 частини третьої статті 20 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" встановлена відповідальність за несвоєчасне здійснення платежів за житлово-комунальні послуги у вигляді пені.

15 грудня 2014 року між ОСББ «Бузова-17» та Товариством з обмеженою відповідальністю „ТГВ-КОМФОРТ", згідно якого Виконавець в межах договірної ціни виконує технічне обслуговування обладнання газових котелень, прибудованих до житлових будинків за адресою: АДРЕСА_1 , без постійного нагляду за його роботою.

Згідно протоколу № 3/15 повторних позачергових загальних зборів членів ОСББ «Бузова-17» від 15 листопада 2015 року було розглянуто наступні питання порядку денного: Про надання доручення Правлінню підготувати зміни та доповнення до Статуту ОСББ Бузова-17» у зв`язку із змінами у законодавстві України; Про обрання Голови правління ОСББ «Бузова-17» та надання повноважень; Про внесення змін до складу правління ОСББ «Бузова-17», та надання правлінню повноважень; Про перевибори Ревізора ОСББ «Бузова-17».

Згідно протоколу № 3/15 засідання правління Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Бузова-17» від 22 липня 2015 року вирішено огородити територію ОСББ «Бузова-17» та встановити систему відеокамер для ведення цілодобового відео спостереження, за рахунок добровільних членських внесків членів ОСББ «Бузова-17».

Протоколом Загальних зборів Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «БУЗОВА-17» №1/16 від 27 березня 2016р. було затвердженого нову редакцію ОСББ.

Згідно протоколу засідання правління ОСББ «Бузова-17» від 24 грудня 2016 року № 5/16 було вирішено затвердити зміни у локальних документах ОСББ-17 у зв`язку підвищенням базової ставки мінімальної заробітної плати, тарифів на електроенергію і водовідведення та відповідно збільшити тариф на утримання будинків та прибудинкової території та тариф за водопостачання та водовідведення.

Відповідно до протоколу засідання правління Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Бузова-17» від 24 грудня 2016 року затверджено зміни у локальних документах ОСББ-17 у зв`язку із підвищенням базової ставки мінімальної заробітної плати, тарифів на електроенергію та водовідведення та відповідно збільшити тариф на утримання будинків та прибудинкової території та тариф за водопостачання та водовідведення. Затверджено План заходів щодо зменшення заборгованості співвласників Об`єднання співвласників багатоквартирних будинків «БУЗОВА -17».

Відповідно до протоколу № 1/17 чергових загальних зборів членів Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Бузова-17» від «12» березня 2017 р. до порядку денного були включені наступні питання: Обрання Голови і секретаря зборів; Про затвердження змін та доповнень до Статуту ОСББ «Бузова -17» шляхом викладення його у новій редакції; Внесення змін до статуту ОСББ «Бузова-17», щодо перейменування АДРЕСА_1 на АДРЕСА_1 ; Звіт Правління та керівництва ОСББ «Бузова-17» за 2016 рік; Прийняття кошторису на 2017 рік. Затвердження штатного розкладу.; Напрямки роботи ОСББ «Бузова-17» на 2017рік.; Звіт правління по проведеній роботі з боржниками.

За результатами проведення загальних зборів було вирішено затвердити зміни до Статуту Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Бузова-17» шляхом викладення його у новій редакції. Внести зміни до юридичної адреси ОСББ «Бузова-17» , шляхом зміни назви АДРЕСА_1 на АДРЕСА_1 ; Вирішили: затвердити звіт Правління та ревізора ОСББ «Бузова-17» за 2016 рік. Затверджено кошторис ОСББ «Бузова - 17» та штатний розклад на 2017 рік. Схвалено напрямки діяльності ОСББ «Бузова-17» у 2017 році.

Із наявної в матеріалах справи копії статуту ОСББ «Бузова-17» затвердженого Загальними зборами ОБ`ЄДНАННЯ СПІВВЛАСНИКІВ БАГАТОКВАРТИРНОГО БУДИНКУ «БУЗОВА-17» Протоколом №1/17 від 12 березня 2017р. вбачається що ОБ`ЄДНАННЯ СПІВВЛАСНИКІВ БАГАТОКВАРТИРНОГО БУДИНКУ «БУЗОВА -17» (далі - Об`єднання) створено власниками квартир та нежитлових приміщень (далі - співвласники) багатоквартирних будинків АДРЕСА_1 відповідно до Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" за рішенням Установчих зборів від 31 січня 2010 року, Протокол №1 та зареєстровано Києво-Святошинською районною державною адміністрацією Київської області 05.03.2010 року , номер запису 133910200000906488.

Об`єднання діє відповідно до Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку", чинного законодавства України та Статуту.

Об`єднання у своїй діяльності користується правами, визначеними статтями 16, 17 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку", та має обов`язки, передбачені статтею 18 цього Закону.

Завданням та предметом діяльності об`єднання є: забезпечення реалізації прав співвласників на володіння та користування спільним майном; забезпечення належного утримання багатоквартирних будинків та прибудинкової території; сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами; забезпечення виконання співвласниками своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.

Згідно п. 3.1.7. Статуту 3.1.7. у загальних зборах мають право брати участь усі співвласники.

Протоколом № 1 засідання Правління Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Бузова-17» (скорочена назва - ОСББ «Бузова-17») «22» лютого 2019 р. було вирішено наступні питання порядку денного: 1. Про скликання чергових загальних зборів ОСББ «Бузова-17». 2. Про затвердження місця та часу проведення чергових загальних зборів ОСББ «Бузова-17». 3. Про затвердження проекту порядку денного чергових загальних зборів ОСББ «Бузова-17». 4. Про призначення реєстраційної та лічильної комісій загальних зборів ОСББ «Бузова-17». 5. Про затвердження повідомлення про проведення загальних зборів ОСББ «Бузова-17». 6. Про підготовку кошторису на 2019 рік.

Згідно протоколу № 1/19 від 24 березня 2019 року чергових загальних зборів членів Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Бузова-17» затвердженого статут ОСББ в новій редакції.

10 серпня 2019 року між ОСББ «Бузова-17» та Товариством з обмеженою відповідальністю „ТГВ-КОМФОРТ" укладено договір №ТО-10/08-19, згідно якого виконавець в межах договірної ціни виконує технічне обслуговування обладнання газових котелень, прибудованих житлових будинків за адресою: АДРЕСА_1 ; АДРЕСА_1 ; АДРЕСА_1 без постійного нагляду за його роботою.

Відповідно до акту представників ОСББ «Бузова-17» від 05 березня 2020 року складеного на підставі Протокол у № 1 від 25 лютого 2020 року засідання Правління Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Бузова-17», встановлено що відповідно до Правил роздрібного ринку електричної енергії затверджених

Постановою НКРЕКП № 312 від 14.03.2018 року та Договору про надання житлово-комунальних послуг № 128 від 29 листопада 2013 року Об`єднання здійснює розподіл електроенергії тільки до ввідного автомату електрощита.

При перевірці комісією ввідного автомата електрощита до електролічильника квартири АДРЕСА_1 та належить на праві власності співвласнику ОСОБА_1 , викруткою-індикатором було встановлено наявність струму, який через електролічильник, що є власністю ОСОБА_1 передається до автоматичних електромагнітних теплових роз`єднувачів струму, що також належать співвласнику.

Відповідно до частини третьої статті 13 Конституції України, з якою кореспондується частина четверта статті 319 ЦК України, власність зобов`язує, власність не повинна використовуватися на шкоду людині і суспільству.

Згідно зі статтею 385 ЦК України власники квартир для забезпечення експлуатації багатоквартирного житлового будинку, користування квартирами та спільним майном житлового будинку можуть створювати об`єднання власників квартир (житла).

Таке об`єднання може бути створено також власниками житлових будинків. Об`єднання власників квартир, житлових будинків є юридичною особою, яка створюється та діє відповідно до статуту та закону.

За положеннями статті 1 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», у редакції, чинній на момент розгляду справи, об`єднання співвласників багатоквартирного будинку - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна; співвласники багатоквартирного будинку - власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку.

Згідно з частинами першою, третьою, четвертою статті 4 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.

За змістом статті 10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» вищим органом управління об`єднання є загальні збори, до виключної компетенції яких належить затвердження статуту об`єднання, внесення до нього змін, затвердження кошторису об`єднання, визначення розмірів внесків та платежів членами об`єднання.

Органами управління об`єднання є загальні збори співвласників, правління, ревізійна комісія об`єднання. Вищим органом управління об`єднання є загальні збори.

До виключної компетенції загальних зборів співвласників належить: затвердження статуту об`єднання, внесення змін до нього; обрання членів правління об`єднання; питання про використання спільного майна; затвердження кошторису, балансу об`єднання та річного звіту; попереднє (до їх укладення) погодження умов договорів, укладених на суму, що перевищує зазначену в статуті об`єднання, договорів, предметом яких є цінні папери, майнові права або спільне майно співвласників чи їх частина; визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників; прийняття рішення про реконструкцію та ремонт багатоквартирного будинку або про зведення господарських споруд; визначення розміру матеріального та іншого заохочення голови та членів правління; визначення обмежень на користування спільним майном; обрання та відкликання управителя, затвердження та зміна умов договору з управителем, прийняття рішення про передачу функцій з управління спільним майном багатоквартирного будинку повністю або частково асоціації; прийняття рішень про заснування інших юридичних осіб або участь у товариствах (стаття 10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку»).

Відповідно до статті 14 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» співвласник має право: брати участь в управлінні об`єднанням у порядку, визначеному цим Законом і статутом об`єднання; обирати та бути обраним до складу статутних органів об`єднання; знайомитися з протоколами загальних зборів, робити з них виписки; одержувати в установленому порядку інформацію про діяльність об`єднання; вимагати від статутних органів захисту своїх прав та дотримання співвласниками правил добросусідства; одержувати в установленому статутом порядку інформацію про діяльність асоціації.

За положеннями статті 11 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, об`єднання після набуття статусу юридичної особи має право:прийняти на власний баланс весь житловий комплекс; за договором з попереднім власником залишити його балансоутримувачем усього житлового комплексу або його частини; укласти договір з будь-якою юридичною особою, статут якої передбачає можливість здійснення такої діяльності, про передачу їй на баланс усього житлового комплексу або його частини.

Рішення про прийняття на баланс основних фондів приймається відповідно до цього Закону, інших нормативно-правових актів та статуту об`єднання.

Балансоутримувач забезпечує управління житловим комплексом.

Відносини власників приміщень і управителя регулюються договором між ними, який укладається на основі Типового договору, форму якого затверджує центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування (стаття 13 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку»).

Відповідно до статті 22 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» власники квартир, приміщень зобов`язані укласти договір про обслуговування та оплату комунальних послуг з управителем незалежно від членства в об`єднанні. Відмова від укладення договору, від оплати рахунків або несплата рахунків не допускається. Такі дії є порушенням прав інших членів об`єднання і підставою для звернення до суду про стягнення заборгованості із плати по відповідних рахунках у примусовому порядку. Власники несуть відповідальність за своєчасність здійснення платежів на рахунок управителя незалежно від використання приміщень особисто чи надання належних їм приміщень в оренду, якщо інше не передбачено договором.

Визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків та платежів співвласників належить до виключної компетенції загальних зборів співвласників. Розмір коштів, які сплачуються співвласником на утримання будинку та прибудинкової території, залежить від загальної площі приміщення, яке перебуває в нього у власності (Постанова ВП ВС від 3 грудня 2019 року у справі № 910/6471/18).

Плата за послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій обраховується за тарифами, які затверджені рішенням загальних зборів членів ОСББ (постанова Верховного Суду від 19 серпня 2019 року у справі № 641/7403/16-ц (провадження № 61-33897св18)

При цьому Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду у постанові від 13 листопада 2019 року у справі № 686/14833/15-ц (провадження № 61-26205св18), зазначив що факти відсутності договору про надання житлово-комунальних послуг та відсутність членства в ОСББ не можуть бути підставою для звільнення споживача від їх оплати.

Аналізуючи все вищевикладене сул приходить до наступних висновків.

Із наданих сторонами доказів, судом в даному провадженні не було встановлено що позивач ОСОБА_1 є членом ОСББ «Бузова-17», оскільки після написання на ім`я голови правління ОСББ в матеріалах справи відсутній доказ згоди об`єднання на прийняття ОСОБА_1 до сленів ОСББ, суд приходить до висновку що належними та допустимими доказами не було підтверджено членство первісного позивача ОСОБА_1 в ОСББ «Бузова-17.

З наведеного суд приходить до висновку про відсутність у ОСОБА_1 обов`язків члена ОСББ визначених статутом. В тому числі щодо - виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їх повноважень; своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні платежі, в тому числі добровільні внески, а також виконувати перед ОСББ інші обов`язки.

Разом з ти відсутність доведеного факту членства ОСОБА_1 не звільняє останнього від оплати отриманих житлово-комунальних послуг.

Стаття 15 Цивільного кодексу України визначає що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Відповідно до статті 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути:

1) визнання права;

2) визнання правочину недійсним;

3) припинення дії, яка порушує право;

4) відновлення становища, яке існувало до порушення;

5) примусове виконання обов`язку в натурі;

6) зміна правовідношення;

7) припинення правовідношення;

8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди;

9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди;

10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.

Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.

Виставлені рахунки ОСББ на ім`я ОСОБА_1 не можуть бути визнані недійсними, оскільки дані документи не мають ознак правочину, а є лише розрахунковим документом для проведення оплати.

Таким чином обраний первісним позивачем спосіб захисту цивільного права шляхом визнання недійсним рахункових документів є таким що не передбачений нормами ЦК України.

Стаття 26 Закону України Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 9 листопада 2017 року № 2189-VIII (далі - Закону України № 2189-VIII ) встановлює що у разі несвоєчасного здійснення платежів за житлово-комунальні послуги споживач зобов`язаний сплатити пеню в розмірі, встановленому в договорі, але не вище 0,01 відсотка суми боргу за кожен день прострочення. Загальний розмір сплаченої пені не може перевищувати 100 відсотків загальної суми боргу.

Нарахування пені починається з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку внесення плати за житлово-комунальні послуги.

Пеня не нараховується за умови наявності заборгованості держави за надані населенню пільги та житлові субсидії та/або наявності у споживача заборгованості з оплати праці, підтвердженої належним чином.

Виконавець комунальної послуги або управитель багатоквартирного будинку зобов`язаний самостійно здійснити перерахунок вартості комунальної послуги або послуги з управління багатоквартирним будинком за весь період їх ненадання, надання не в повному обсязі або невідповідної якості, а також сплатити споживачу неустойку (штраф, пеню) у порядку та розмірі, визначених законодавством або договором.

. Виконавець комунальної послуги не несе відповідальності за її ненадання, надання не в повному обсязі або невідповідної якості, якщо доведе, що в точці обліку такої послуги (в разі укладення індивідуального договору - на межі внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку та інженерно-технічних систем приміщення споживача) її якість відповідала вимогам, встановленим цим Законом, іншими актами законодавства і договором.

Виконавець комунальної послуги (крім послуг з постачання та розподілу електричної енергії та природного газу) має право обмежити (припинити) надання відповідної комунальної послуги її споживачу незалежно від обраної моделі організації договірних відносин у разі непогашення в повному обсязі заборгованості за спожиті комунальні послуги протягом 30 днів з дня отримання споживачем попередження від виконавця. Таке попередження надсилається споживачу не раніше наступного робочого дня після спливу граничного строку оплати комунальної послуги, визначеного законодавством та/або договором про надання відповідної комунальної послуги.

Обмеження (припинення) надання відповідної комунальної послуги здійснюється виконавцем у присутності представника особи, яка здійснює технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку, що забезпечують надання відповідної комунальної послуги, а також управителя або посадової особи чи працівника об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, якщо управління багатоквартирним будинком здійснюється відповідно управителем або об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку. Неприбуття зазначених осіб, які заздалегідь були попереджені виконавцем про день та час здійснення обмеження (припинення) надання комунальної послуги, не є перешкодою для здійснення виконавцем обмеження (припинення) надання комунальної послуги споживачу.

Співвласники, управитель чи об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, які здійснюють управління багатоквартирним будинком, а також особа, яка здійснює технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку, що забезпечують надання відповідної комунальної послуги, зобов`язані забезпечити доступ виконавця до таких систем для реалізації права на обмеження (припинення) надання відповідної комунальної послуги споживачу. Такий доступ надається виключно в межах, необхідних для здійснення обмеження (припинення) надання відповідної комунальної послуги конкретному споживачу.

Постачання комунальної послуги відновлюється в повному обсязі протягом наступного дня з дати повного погашення заборгованості за фактично спожиті послуги чи з дати укладення угоди про реструктуризацію заборгованості.

Обмеження (припинення) надання комунальних послуг з постачання та розподілу електричної енергії та природного газу здійснюється відповідно до законів, що регулюють сфери електричної енергії та природного газу.

Стаття 27 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» у разі ненадання, надання не в повному обсязі або неналежної якості комунальних послуг споживач має право викликати виконавця комунальних послуг (його представника) для перевірки кількості та/або якості наданих послуг.

У разі ненадання, надання неналежної якості послуги з управління багатоквартирним будинком споживач має право викликати управителя для перевірки якості наданих послуг.

Порядок перевірки якості надання комунальних послуг та якості послуги з управління багатоквартирним будинком встановлюється Кабінетом Міністрів України, якщо інше не передбачено законом.

За результатами перевірки якості надання комунальних послуг або якості послуг з управління багатоквартирним будинком складається акт-претензія, який підписується споживачем та виконавцем комунальної послуги або управителем (щодо послуги з управління багатоквартирним будинком).

Виконавець комунальної послуги або управитель (щодо послуги з управління багатоквартирним будинком) зобов`язаний прибути на виклик споживача у строки, визначені в договорі про надання послуги, але не пізніше ніж протягом однієї доби з моменту отримання повідомлення споживача.

Акт-претензія складається виконавцем комунальної послуги або управителем (щодо послуги з управління багатоквартирним будинком) та споживачем і повинен містити інформацію про те, в чому полягало ненадання, надання не в повному обсязі або неналежної якості комунальної послуги або послуги з управління багатоквартирним будинком, дату (строк) її ненадання, надання не в повному обсязі або неналежної якості, а також іншу інформацію, що характеризує ненадання послуг, надання їх не в повному обсязі або неналежної якості.

У разі проведення перевірки якості наданих послуг з централізованого водопостачання, постачання гарячої води або постачання природного газу споживач має право здійснити забір проб. Інформація про забір проб включається до акта-претензії.

Порядок здійснення забору проб та проведення їх дослідження щодо послуг з централізованого водопостачання, постачання гарячої води та послуг з постачання природного газу затверджується Кабінетом Міністрів України.

У разі встановлення за результатами дослідження відібраних проб факту постачання послуг неналежної якості витрати споживача на оплату проведених досліджень проб підлягають компенсації за рахунок виконавця відповідної послуги.

У разі неприбуття виконавця комунальної послуги або управителя (щодо послуги з управління багатоквартирним будинком) в установлений строк або необґрунтованої відмови підписати акт-претензію такий акт підписується споживачем, а також не менш як двома споживачами відповідної послуги, які проживають (розташовані) в сусідніх будівлях (у приміщеннях - якщо послуга надається у багатоквартирному будинку), і надсилається виконавцю комунальної послуги або управителю (щодо послуги з управління багатоквартирним будинком) рекомендованим листом.

Виконавець комунальної послуги або управитель (щодо послуги з управління багатоквартирним будинком) протягом п`яти робочих днів вирішує питання щодо задоволення вимог, викладених в акті-претензії, або видає (надсилає) споживачу обґрунтовану письмову відмову в задоволенні його претензії. У разі ненадання виконавцем (управителем) відповіді в установлений строк претензії споживача вважаються визнаними таким виконавцем (управителем).

Відповідно до статті 28 даного Закону України оформлення претензій споживачів у багатоквартирному будинку здійснюється в порядку, передбаченому статтею 27 цього Закону, з урахуванням особливостей, передбачених цією статтею.

У разі ненадання, надання не в повному обсязі або неналежної якості комунальних послуг, що надаються у багатоквартирному будинку на підставі індивідуальних договорів, виклик виконавця для перевірки кількості та якості наданих комунальних послуг, підписання акта-претензії, відібрання проб здійснюються співвласником - стороною договору або його представником.

На вимогу співвласника - сторони договору в перевірці кількості та якості наданих комунальних послуг беруть участь представник об`єднання співвласників багатоквартирного будинку або управитель, якщо управління багатоквартирним будинком здійснює відповідно об`єднання співвласників багатоквартирного будинку або управитель, які в такому разі також підписують акт-претензію.

У разі неприбуття представника об`єднання співвласників багатоквартирного будинку або управителя на вимогу співвласника для участі в перевірці кількості та якості наданих комунальних послуг в установлений строк або необґрунтованої відмови підписати акт-претензію така відмова не є перешкодою для проведення перевірки кількості та якості наданих комунальних послуг та/або підписання акта-претензії. Інформація про відмову зазначається в акті-претензії.

За письмовою заявою співвласника управитель має право діяти від імені та в інтересах співвласника як його представник у відносинах з виконавцями комунальних послуг. У такому разі застосовуються положення Цивільного кодексу України про доручення.

У разі ненадання, надання не в повному обсязі або неналежної якості комунальних послуг, які надаються у багатоквартирному будинку на підставі договору, укладеного між виконавцем таких послуг та об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку як колективним споживачем, виклик виконавця для перевірки кількості та якості наданих послуг, підписання акта-претензії, відібрання проб здійснюється представником об`єднання співвласників багатоквартирного будинку. Співвласники беруть участь у перевірці за бажанням.

На вимогу об`єднання співвласників багатоквартирного будинку - сторони договору в перевірці кількості та якості наданих комунальних послуг бере участь управитель, який у такому разі також підписує акт-претензію.

У разі неприбуття управителя на вимогу об`єднання співвласників багатоквартирного будинку для участі в перевірці кількості та якості наданих комунальних послуг в установлений строк або необґрунтованої відмови підписати акт-претензію така відмова не є перешкодою для проведення перевірки кількості та якості наданих комунальних послуг та/або для підписання акта-претензії. Інформація про відмову зазначається в акті-претензії.

У разі ненадання, надання не в повному обсязі або неналежної якості комунальних послуг, що надаються у багатоквартирному будинку на підставі колективного договору про надання комунальних послуг, укладеного між виконавцем таких послуг та управителем або іншою уповноваженою співвласником особою, виклик виконавця для перевірки кількості та якості наданих послуг, підписання акта-претензії, відібрання проб здійснюються таким управителем або іншою уповноваженою співвласником особою. Співвласники або представники об`єднання співвласників багатоквартирного будинку беруть участь у перевірці за бажанням.

За письмовою заявою співвласника управитель має право діяти від його імені та в інтересах співвласника у відносинах з виконавцями комунальних послуг. У такому разі застосовуються положення Цивільного кодексу України про доручення.

У разі ненадання, надання неналежної якості послуг з управління багатоквартирним будинком виклик управителя для перевірки якості наданих послуг, підписання акта-претензії здійснюється стороною договору про управління багатоквартирним будинком.

Відповідно до статті 22 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.

Збитками є:

1) втрати, яких особа зазнала у зв`язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки);

2) доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).

3. Збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі.

Якщо особа, яка порушила право, одержала у зв`язку з цим доходи, то розмір упущеної вигоди, що має відшкодовуватися особі, право якої порушено, не може бути меншим від доходів, одержаних особою, яка порушила право.

На вимогу особи, якій завдано шкоди, та відповідно до обставин справи майнова шкода може бути відшкодована і в інший спосіб, зокрема, шкода, завдана майну, може відшкодовуватися в натурі (передання речі того ж роду та тієї ж якості, полагодження пошкодженої речі тощо), якщо інше не встановлено законом.

Згідно статті 23 Цивільного кодексу України особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав.

Моральна шкода полягає:

1) у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я;

2) у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім`ї чи близьких родичів;

3) у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку із знищенням чи пошкодженням її майна;

4) у приниженні честі та гідності фізичної особи, а також ділової репутації фізичної або юридичної особи.

Якщо інше не встановлено законом, моральна шкода відшкодовується грошовими коштами, іншим майном або в інший спосіб.

Розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення. При визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості.

Моральна шкода відшкодовується незалежно від майнової шкоди, яка підлягає відшкодуванню, та не пов`язана з розміром цього відшкодування.

Моральна шкода відшкодовується одноразово, якщо інше не встановлено договором або законом.

Із наявних матеріалів справи не вбачається що відповідачем безпідставно ОСББ «Бузова-17» не надаються житлово-комунальні послуги первісному позивачу ОСОБА_1 .

Так в матеріалах справи відсутній акт-претензія щодо ненадання або неналежне комунальних послуг.

Позивач не звертався до органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізують державну політику у сфері житлово-комунального господарства, які могли б підтвердити порушення його прав як споживача комунальних послуг.

Крім того в матеріалах справи наявний Акт складений представниками ОСББ «Бузова-17» від 05 березня 2020 року, що складений на підставі Протокол у № 1 від 25 лютого 2020 року засідання Правління Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Бузова-17», яким встановлено що відповідно до Правил роздрібного ринку електричної енергії затверджених Постановою НКРЕКП № 312 від 14.03.2018 року та Договору про надання житлово-комунальних послуг № 128 від 29 листопада 2013 року Об`єднання здійснює розподіл електроенергії тільки до ввідного автомату електрощита.

При перевірці комісією ввідного автомата електрощита до електролічильника квартири АДРЕСА_1 та належить на праві власності співвласнику ОСОБА_1 , викруткою-індикатором було встановлено наявність струму, який через електролічильник, що є власністю ОСОБА_1 передається до автоматичних електромагнітних теплових роз`єднувачів струму, що також належать співвласнику.

Таким чином, враховуючи відсутність належних, допустимих, достовірних доказів порушення права позивача, а також відсутність причинно-наслідкового зв`язку між діями ОСББ та заявленою позивачем шкодою, суд приходить до висновку про необґрунтованість вимог первісного позову щодо стягнення з відповідача пені, збитків, та моральної шкоди.

Також не підлягають задоволенню вимог щодо надання довідку Позивачу про показники лічильника електричної енергії по квартирі №68 , оскільки не підтверджена відмова відповідача у наданні такої довідки.

Враховуючи що судом не було встановлено що ОСОБА_1 є членом ОСББ «Бузова-17» і його права оскаржуваними рішеннями загальних зборів членів ОСББ «Бузова-17» не порушуються, у суду не має підстав для задоволення вимог про визнання недійсними рішень зборів членів ОСББ.

Таким чином, суд дійшов до висновку про необхідність відмови у вимогах первісного позову в повному обсязі.

Разом з тим, суд також приходить до висновку про необхідність відмовити у вимогах зустрічного позову виходячи з наступного.

Відповідно до п. 6 ч. 2 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» № 2189-VIII індивідуальний споживач зобов`язаний дотримуватися правил безпеки, зокрема пожежної та газової, санітарних норм.

Згідно статті 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором.

Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.

За бажанням споживача оплата житлово-комунальних послуг може здійснюватися шляхом внесення авансових платежів згідно з умовами договору про надання відповідних житлово-комунальних послуг.

Дієздатні особи, які проживають та/або зареєстровані у житлі споживача, користуються нарівні зі споживачем усіма житлово-комунальними послугами та несуть солідарну відповідальність за зобов`язаннями з оплати житлово-комунальних послуг.

Структура плати виконавцю комунальної послуги визначається згідно з договором про надання відповідної комунальної послуги, укладеним за вимогами цього Закону.

Споживач щомісяця (або з іншою періодичністю, визначеною договором) вносить однією сумою плату виконавцю комунальної послуги (крім послуг з постачання та розподілу природного газу та електричної енергії), у тому числі якщо вона складається з окремих складових, передбачених відповідним договором, укладеним відповідно до цього Закону. При цьому виконавці комунальних послуг забезпечують деталізацію інформації щодо складових плати у рахунках споживачів.

Позивач за зустрічним позов ОСББ «Бузова-17» зазначив що ОСОБА_1 заборгував ОСББ «Бузова-17» 1350 грн. добровільного членського внеску для відновлення проектної документації і реконструкції вузла обліку газу.

Разом з тим, як зазначалось вище судом не було встановлення набуття ОСОБА_1 членства в ОСББ, а отже у останнього відсутні обов`язки перед ОСББ щодо внесення добровільних членських внесків.

Що стосується інших вимог зустрічного позову про стягнення заборгованість за надані житлово-комунальні послуги в розмірі 1350,00 грн., 76,84 грн. пені, 79,19грн. 3% річних, то суд також відмовляє у даних вимогах з наступних підстав.

На обґрунтування даних вимог представником ОСББ «Бузова-17» надано таблицю розрахунків. Дана таблиця не підписана головним бухгалтером або іншою уповноваженою особою ОСББ на здійснення фінансово-рахункових операцій, та лише завірена як копія з оригіналу головою правління ОСББ.

Таким чином суд не може прийняти даний документ, як такий що підтверджує розрахунок заборгованості ОСОБА_1 за надані житлово-комунальні послуги.

А тому вимоги зустрічного позову також необхідно відмовити в повному обсязі.

Цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін (частина перша статті 12 ЦПК України).

Відповідно до положень частини третьої статті 12, частини першої статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Частиною шостою статті 81 ЦПК України передбачено, що доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Згідно із частиною першою статті 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування (частина перша статті 77 ЦПК України).

Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи (стаття 79 ЦПК України).

Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування (частина перша статті 80 ЦПК України).

У частині першій статті 89 ЦПК України визначено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Європейський суд з прав людини також вказав, що пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (§ 23 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Проніна проти України»).

Таким чином, повно та всебічно дослідивши матеріали справи та зібрані у ній докази, оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги первісного та зустрічного позовів не підлягають задоволенню.

Враховуючи викладене, на підставі Закону України «Житлово-комунальні послуги», Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», ст.. 15, 16, 22, 23 319, 385 ЦК України та керуючись ст.ст. 4, 12, 13, 76-81, 141, 263-265, 268 ЦПК України, суд -,

УХВАЛИВ:

В позові ОСОБА_1 до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Бузова-17" про захист прав споживача житлово-комунальних послу - відмовити.

В зустрічному позові Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Бузова-17" до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення, до Київського апеляційного суду через Києво-Святошинський районний суд Київської області або безпосередньо до Київського апеляційного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено удень його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя: А.Я Волчко.