Постанова № 98433342, 15.07.2021, Любомльський районний суд Волинської області

Дата ухвалення
15.07.2021
Номер справи
163/1864/20
Номер документу
98433342
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 163/1864/20

Провадження № 3/163/631/21

ЛЮБОМЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 липня 2021 року місто Любомль

Суддя Любомльського районного суду Волинської області Чишій С.С.

з участю представника Волинської митниці Держмитслужби Каліщука А.В.,

розглянувши в приміщенні суду направлені Волинською митницею Держмитслужби матеріали справи за протоколом № 0420/20500/20 про притягнення до відповідальності за ч.1 ст.483 МК України

ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина Швейцарської Конфедерації, що проживає за адресою: АДРЕСА_1 , завідувача складом компанії "Ocean Planet Group KFT", РНОКПП невідомий, закордонний паспорт НОМЕР_1 ,

в с т а н о в и в :

Інспектор Волинської митниці склав протокол про те, що ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) як завідувач складом компанії "Ocean Planet Group KFT" вчинив дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, при таких обставинах.

09 березня 2020 року в зону митного контролю митного поста "Ягодин" Волинської митниці Держмитслужби на в`їзд в Україну з Республіки Польща прибув вантажний транспортний засіб з номерними знаками НОМЕР_2 / НОМЕР_3 .

Водій транспортного засобу ОСОБА_3 до митного контролю подав Carnet TIR № ХХ83251469, CMR № U200305002, інвойс № KPL-200158988, пакувальний лист № KPL-200158988 разом з митною декларацією типу ЕЕ № UA100000/2020/828550.

Згідно з цими товарно-супровідними документами від компанії "Ocean Planet Group KFT" (Угорщина) в адресу ТОВ "Райдіс Плюс" (місто Бориспіль Київської області) перевозився вантаж скейтбордів та комплектуючих до них в асортименті загальною вагою 8058 кг брутто та вартістю 35504,71 доларів США.

Під час повного митного огляду серед переміщуваного вантажу виявлено невказані в товарно-супровідних документах 72 штуки запасних частин до самокатів, 124 штуки коліс до скейтбордів, 72 штуки комплектуючих до роликових ковзанів, 360 наборів до роликових ковзанів, 712 штук підшипників "Tempish", 12 штук ременів "Tempish" загальною вартістю 670 040 гривень.

З врахуванням положень п.п.7, 63 ст.4, ч.2 ст.459 МК України дії ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) як завідувача складом компанії "Ocean Planet Group KFT" кваліфіковані за ч. 1 ст.483 МК України як спрямовані на переміщення цих товарів з приховуванням від митного контролю шляхом фізичного приховування серед вказаного в товарно-супровідних документах товару та подання митному органу документів, що в частині цих товарів містили неправдиві відомості про їх найменування та кількість, а також неправдиві відомості, необхідні для визначення їх митної вартості.

ОСОБА_4 на розгляд справи в суді не з`явився, заяв чи клопотань щодо суті протоколу та процедури його розгляду не подав.

Його захисник адвокат Дьомін Д.С. направив суду клопотання про повторне направлення справи на додаткову перевірку.

Представник Волинської митниці під час розгляду протоколу заявив, що вважає доведеною винуватість ОСОБА_4 у вчиненні порушення митних правил, просив накласти стягнення в межах санкції ч.1 ст.483 МК України, стягнути витрати митниці і судовий збір.

Дослідженням доказів встановлено таке.

Факт переміщення товарів від компанії "Ocean Planet Group KFT" в адресу ТОВ "Райдіс Плюс" стверджено протоколом про порушення митних правил, актом про проведення митного огляду транспортного засобу, товарно-супровідними документами (Carnet TIR № ХХ83251469, CMR № U200305002, інвойс № KPL-200158988, пакувальний лист № KPL-200158988).

Ті ж докази містять ознаки невідповідності переміщуваного товару заявленому в товарно-супровідних документах.

Підставою для складання протоколу про порушення митних правил щодо ОСОБА_4 став лист ТОВ "Райдіс Плюс" з приєднаним листом компанії "Ocean Planet Group KFT" в адресу ТОВ "Райдіс Плюс". В листі компанії "Ocean Planet Group KFT" вказано про помилкове завантаження зайвого товару, який не вказаний в товарно-супровідних документах, в вини завідуючого складом ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ).

Згідно з ч.1 ст.458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред`явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Відповідно до ч.1 ст.486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, ви-рішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.

Статтею 487 МК України визначено, провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.

В рішенні "Надточій проти України" Європейський Суд з прав людини у справі зазначив, що "положення Митного кодексу безпосередньо поширюються на всіх громадян, які перетинають кордон та регулюють їх поведінку шляхом застосування стягнень (штраф та конфіскація), які є як покаранням, так і стримуванням від порушення. Таким чином, митні правопорушення, які розглядаються, мають ознаки, притаманні "кримінальному обвинуваченню" у значенні статті 6 Конвенції".

Згідно з рішенням Європейського Суду з прав людини у справі "Авшар проти Туреччини" в оцінці доказів Суд встановив стандарт доказування "поза розумним сумнівом". Таке доказування передбачає співіснування досить вагомих, чітких та узгоджених між собою висновків або подібних неспростованих презумпцій факту, а за відсутності таких ознак не можна констатувати, що винуватість особи доведено поза розумним сумнівом.

Отже, в справі про порушення митних правил винуватість особи має бути також доведена поза розумним сумнівом.

Згідно із ч.2 ст.459 МК України суб`єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.

Відповідно до п.43 ст.4 МК України посадові особи підприємств - керівники та інші працівники підприємств (резиденти та нерезиденти), які в силу постійно або тимчасово виконуваних ними трудових (службових) обов`язків відповідають за додержання такими підприємствами вимог, встановлених цим Кодексом, законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України, укладеними у встановленому законом порядку.

Частиною 1 ст.483 МК України встановлена відповідальність за переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, в тому числі, з поданням органу доходів і зборів як підстави для переміщення товарів документів, що містять неправдиві відомості щодо найменування, їх кількості та вартості.

Аналіз вказаної норми свідчить, що таке порушення митних правил вчиняється лише з прямим умислом.

Відповідно до ст.10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків..

В провину ОСОБА_4 ставиться вчинення дій, спрямованих на переміщення через митний кордон товарів з приховуванням від митного контролю шляхом фізичного приховування серед вказаного в товарно-супровідних документах товару та подання митному органу документів, що в частині цих товарів містили неправдиві відомості про їх найменування та кількість, а також неправдиві відомості, необхідні для визначення їх митної вартості.

Подані до митного контролю товарно-супровідні документи (CMR № U200305002, інвойс № KPL-200158988, пакувальний лист № KPL-200158988) не містять підпису жодної особи компанії-відправника, в тому числі, ОСОБА_4 , є лише відтиск штампу компанії "Ocean Planet Group KFT".

Вартість усієї поставки згідно з цим інвойсом становить 35 504,71 доларів США або 878 432,68 гривні за офіційним курсом НБУ, вартість вилучених за протоколом про порушення митних правил товарів – 670 040 гривні або 27 081,84 доларів США за курсом НБУ.

З огляду на займану ОСОБА_4 посаду і листи компанії "Ocean Planet Group KFT" виникає обґрунтований сумнів щодо покладення відповідальності за приховування товарів саме на ОСОБА_4 як посадову особу компанії-відправника. Сумнівною є його визначальна участь яка завідуючого складом в приховуванні товару, вартість якого становить 43 відсотки всього переміщуваного товару (670 040 : (878 432,68 + 670 040) х 100%).

До того ж офіційна інформація в адресу митного органу від компанії "Ocean Planet Group KFT" не надходила, відповідні запити для перевірки листів ТОВ "Райдіс Плюс" митниця не робила. Крім цього, відсутні будь-які докази щодо посадових обов`язків ОСОБА_4 , в тому числі, в межах цієї конкретної поставки.

З огляду на викладене лист компанії "Ocean Planet Group KFT" про помилку під час завантаження товарів при відсутності інших доказів є очевидно недостатнім доказом для встановлення умислу на приховування товарів.

Крім цього, не встановлено по справі взаємовідносин відправника та одержувача товарів з перевізником, в тому числі, з огляду на умови поставки СРТ Бориспіль за правилами Інкотермс, що може мати значення для справи.

Через такі недоліки постановою від 04 березня 2021 року справа за протоколом про порушення митних правил щодо ОСОБА_1 направлялась на додаткову перевірку.

Вдруге справа надійшла до суду 05 травня 2020 року.

З додаткових матеріалів справа містить лише запити Волинської митниці в адресу компанії "Ocean Planet Group KFT", самого ОСОБА_1 та перевізника ПП " ОСОБА_5 " про обставини переміщення товару.

Відповідь на такі запити до протоколу не приєднані.

З наведеного вбачаються обґрунтовані підстави для висновку, що винуватість ОСОБА_4 поза розумним сумнівом не доведена, оскільки відсутні належні, достовірні і допустимі докази вчинення ним будь-яких дій, пов`язаних з перевезенням вантажу відповідно до змісту складеного щодо нього протоколу, як і його статусу як службової особи компанії-відправника товару.

Згідно з п.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю в разі відсутності складу адміністративного правопорушення.

У зв`язку з наведеним провадження в справі підлягає закриттю за відсутністю в діях ОСОБА_4 складу правопорушення.

Оскільки по справі вбачаються ознаки невідповідності переміщуваних товарів поданим до митного контролю товарно-супровідним документам, долю вилучених товарів має визначити митний орган відповідно до положень митного законодавства.

Понесені по справі витрати на зберігання товарів відшкодуванню не підлягають згідно із ст.520 МК України, судовий збір не справляється на підставі ст.401 КУпАП.

Керуючись ст.ст.522, 527, 528 МК України,

п о с т а н о в и в :

Провадження в справі за протоколом про порушення митних правил № 0420/20500/20 щодо ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) за ознаками ч.1 ст.483 МК України закрити за відсутністю в його діях складу правопорушення.

Вилучені за цим протоколом 72 штук запасних частин до самокатів, 124 штуки коліс до скейтбордів, 72 штуки комплектуючих до роликових ковзанів, 360 наборів до роликових ковзанів, 712 штук підшипників "Tempish", 12 штук ременів "Tempish" передати Волинській митниці Держмитслужби для вирішення питання про їх долю в порядку ст.ст.190, 243 МК України або ст.ст.488, 511 МК України.

Постанова протягом десяти днів з дня її винесення може бути оскаржена в апеляційному порядку до Волинського апеляційного суду через Любомльський районний суд.

Суддя Любомльського районного суду

Волинської області С.С.Чишій