Рішення № 98428773, 19.07.2021, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.07.2021
Номер справи
580/1427/21
Номер документу
98428773
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 липня 2021 року справа № 580/1427/21

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гараня С.М., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без виклику сторін в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Уманської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , далі – позивач) з позовом до Уманської міської ради (20300, Черкаська область, м. Умань, пл. Соборності, 1, далі – відповідач), в якому просить визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не виконання розгляду клопотання позивача про одержання безоплатно у власність земельної ділянки із земель комунальної власності і неприйняття рішення про дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з орієнтованою площею 0,0700 га для ведення садівництва або мотивовану відмову у його наданні, а також зобов`язати відповідача розглянути клопотання позивача на найближчому пленарному засіданні і прийняти рішення за результатами його розгляду.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач звернувся до Уманської міської ради із клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтованою площею 0,0700 га для ведення садівництва із земель комунальної власності Уманської міської громади. Однак, листом відповідача від 19.02.2021 № 02-01/П-174/1669 позивачу відмовлено у наданні такого дозволу та зазначено, що відповідно до Правил регулювання земельних відносин, пов`язаних з наданням громадянам у користування або у власність земельних ділянок для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, ведення садівництва, індивідуального дачного будівництва у м. Умань, які затвердженні рішенням Уманської міської ради від 16.10.2015 №2.10-77/6 зі змінами від 19.02.2016 № 2.24-7/7 та від 29.08.2017 №3.48-35/7 право на подачу заяви для включення до списку громадян на одержання земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, ведення садівництва, індивідуального дачного будівництва, мають фізичні особи, які зареєстровані для проживання у м. Умань. Рекомендовано позивачу подати заяву, з повним пакетом документів для включення до списку громадян на одержання земельної ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, ведення садівництва, індивідуального дачного будівництва, якщо позивач зареєстрований у м. Умань.

Відповідач подав відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, мотивованими тим, що за наслідками розгляду клопотання позивача та доданих до нього документів членами постійної комісії Уманської міської ради з питань комунальної власності, містобудування архітектури, земельних відносин, підприємництва, реклами, туризму, повернення громаді незаконно відчужених об`єктів встановлено, що позивачем не додано повний пакет документів передбачений ч. 6 ст. 118 Земельного кодексу України, що необхідних для безоплатної передачі земельної ділянки, а саме до клопотання не було додано графічні матеріали із зазначенням бажаного місця розташування земельної ділянки.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд зазначає таке.

ОСОБА_1 направила на адресу Уманської міської ради клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтованою площею 0,0700 га для ведення садівництва із земель комунальної власності Уманської міської громади, до якого додано копії таких документів: паспорт громадянина України; довідку про присвоєння ідентифікаційного номера; пенсійне посвідчення; графічні матеріали на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки – викопіювання з публічної кадастрової карти України; орієнтований план меж бажаної земельної ділянки.

Вказане клопотання отримане відповідачем 09.02.2021, що підтверджується рекомендованим повідомленням.

Розглянувши звернення позивача, відповідач листом від 19.02.2021 № 02-01/П-174/1669 повідомив, що відповідно до Правил регулювання земельних відносин, пов`язаних з наданням громадянам у користування або у власність земельних ділянок для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, ведення садівництва, індивідуального дачного будівництва у м. Умань, які затвердженні рішенням Уманської міської ради від 16.10.2015 №2.10-77/6 зі змінами від 19.02.2016 № 2.24-7/7 та від 29.08.2017 №3.48-35/7 право на подачу заяви для включення до списку громадян на одержання земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, ведення садівництва, індивідуального дачного будівництва, мають фізичні особи, які зареєстровані для проживання у м. Умань. Рекомендовано позивачу подати заяву, з повним пакетом документів для включення до списку громадян на одержання земельної ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, ведення садівництва, індивідуального дачного будівництва, якщо позивач зареєстрований у м. Умань.

Позивач не погодилася із такими діями відповідача, у зв`язку із чим звернувся до суду із даним позовом.

Вирішуючи даний спір та надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд виходить з наступного.

Згідно з частиною 6 статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення, зокрема, особистого селянського господарства у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб).

Відповідно до абзацу 1 частини 7 статті 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проєктів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Таким чином, обов`язковим є прийняття відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування за наслідками розгляду поданого клопотання про надання дозволу на розробку проєкту землеустрою вмотивованого рішення про надання дозволу або відмову у його наданні із наведенням усіх підстав такої відмови.

При цьому, підставою для відмови у наданні дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проєктів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. Зазначений перелік підстав для відмови в наданні дозволу на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства є вичерпним.

Так, у листі Уманської міської ради від 19.02.2021 № 02-01/П-174/1669 підставою відмови у розгляді клопотання позивача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтованою площею 0,0700 га для ведення садівництва із земель комунальної власності Уманської міської громади зазначено те, що відповідно до Правил регулювання земельних відносин, пов`язаних з наданням громадянам у користування або у власність земельних ділянок для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, ведення садівництва, індивідуального дачного будівництва у м. Умань, які затвердженні рішенням Уманської міської ради від 16.10.2015 №2.10-77/6 зі змінами від 19.02.2016 № 2.24-7/7 та від 29.08.2017 №3.48-35/7 право на подачу заяви для включення до списку громадян на одержання земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, ведення садівництва, індивідуального дачного будівництва, мають фізичні особи, які зареєстровані для проживання у м. Умань. Рекомендовано позивачу подати заяву, з повним пакетом документів для включення до списку громадян на одержання земельної ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, ведення садівництва, індивідуального дачного будівництва, якщо позивач зареєстрований у м. Умань.

Під час розгляду справи, судом встановлено, що матеріали справи не містять належним чином оформленого рішення Уманської міської ради щодо відмови в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Згідно з ч.ч. 1, 5 ст. 46 Закону України "Про місцеве самоврядування" сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради. Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.

Відповідно до ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.

Тобто розгляд заяви заінтересованої особи у вирішенні зазначеного питання повинно прийматися у формі рішення, що є виключною компетенцією органів місцевого самоврядування чи органів виконавчої влади.

В той же час, Земельним кодексом України визначено чіткий алгоритм розгляду заяв громадян про відведення у власність земельних ділянок та вичерпний перелік підстав для відмови особі у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Відповідач за результатами розгляду клопотання позивача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення конкретної земельної ділянки зобов`язаний був прийняти рішення, яким надати дозвіл на розроблення такого проекту землеустрою або надати позивачу вмотивовану (із зазначенням конкретних причин) відмову у його наданні.

В даному випадку, відповідач не прийняв жодного передбаченого законом рішення за наслідками розгляду заяви ОСОБА_2 а лише надіслав лист від 19.02.2021 №02-01/П-174/1669 у якому рекомендував позивачу подати заяву, з повним пакетом документів для включення до списку громадян на одержання земельної ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, ведення садівництва, індивідуального дачного будівництва, якщо позивач зареєстрований у м. Умань.

Тобто, рішення за заявою позивача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою або рішення про відмову у його наданні Уманською міською радою не приймалось.

Згідно з положеннями частини другої статті 2 КАС України в справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють їх відповідність закріпленим частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям.

Відповідач діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені Земельним кодексом України, без дотримання вимог частини другої статті 2 КАС України, що свідчить про допущення відповідачем як суб`єктом владних повноважень протиправної бездіяльності стосовно розгляду поданого позивачем клопотання.

Уманська міська рада у місячний строк не надала ані дозволу на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, ані мотивованої відмови у наданні такого дозволу відповідно до вимог частини 7 статті 118 Земельного кодексу України, що свідчить про протиправну бездіяльність суб`єкта владних повноважень.

Таким чином, необхідно визнати протиправною бездіяльність Уманської міської ради, що полягає у неприйнятті рішення за результатами розгляду заяви позивача про надання дозволу на виготовлення проєкту землеустрою в порядку та у спосіб, визначені статтею 118 Земельного кодексу України та статтею 59 Закону №280/97-ВР.

У цій справі з метою захисту порушеного права позивача ефективним та належним, за встановлених обставин, є такий спосіб захисту порушених прав, як зобов`язання відповідача повторно розглянути клопотання позивача про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Зазначена позиція суду узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними в постанові від 10.10.2019 по справі № 814/1959/17.

Відповідно до частини 4 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Зважаючи на те, що Уманською міською радою не було прийнято рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою або про відмову позивачу надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою без наведення (встановлення) вичерпних підстав для відмови, передбачених ст. 118 Земельного кодексу України, суд вважає за необхідне зобов`язати відповідача повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтованою площею 0,0700 га для ведення садівництва із земель комунальної власності Уманської міської громади, за результатами її розгляду прийняти рішення з урахуванням вимог діючого законодавства.

З огляду на вказане суд дійшов висновку задовольнити позов частково.

У зв`язку із частковим задоволенням позовних вимог у відповідності до ст.139 КАС України, сплачений позивачем судовий збір слід стягнути з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Уманської міської ради, щодо не розгляду у передбачений законодавством спосіб клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтованою площею 0,0700 га для ведення садівництва із земель комунальної власності Уманської міської громади.

Зобов`язати Уманську міську раду (код ЄДРПОУ 04061613) розглянути клопотання ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) від 08.02.2021 із дотриманням порядку, встановленого статтями 26, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та статтею 118 Земельного кодексу України.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Уманської міської ради (код ЄДРПОУ 04061613) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір в сумі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) грн 00 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня підписання рішення.

Суддя С.М. Гарань