Ухвала суду № 98428567, 20.07.2021, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.07.2021
Номер справи
540/2089/21
Номер документу
98428567
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

______________

УХВАЛА

20 липня 2021 р. м. ХерсонСправа № 540/2089/21

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Хом`якової В.В. , розглянувши у письмовому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної податкової служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі про визнання протиправною та скасування вимогу про сплату боргу ( недоїмки ) від 10.11.20 року № Ф-1798-54,

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача, в якому просить визнати незаконною та скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) Головного управління Державної податкової служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі від №Ф-1798-54. В обґрунтування позовних вимог зазначив, що вважає вимогу відповідача №Ф-1798-54 прийнятою неправомірно, з порушенням норм діючого законодавства, що порушує його права. Вказує, що спеціальним законодавчим актом, що регулює правові відносини щодо нарахування і сплати єдиного внеску є Закон України № 2464-VI, проте, оскільки позивач, згідно з витягу з ЄДРЮОФОПГФ, станом на 18.12.2019, не займається підприємницькою діяльністю, позивач вважає, що не підпадає під дію зазначеного закону та вимога про нарахування недоїмки відповідно до вище зазначеного закону є неправомірною. Зауважив, що особою, яка має статус ФОП, є особа, яка в обов`язковому порядку визнана державою, тобто зареєстрована державним реєстратором в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Ухвалою Херсонського окружного адміністративного суду від 18.05.2021 року відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

07.06.2021 року на адресу суду від відповідача надійшов відзив, в якому він не погоджується з позовними вимогами та просить в задоволенні позовної заяви відмовити повністю. В обґрунтування відзиву зазначив, що відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, позивач перебував на обліку як фізична особа-підприємець з 23.06.2003 року. Статус фізичної особи-підприємця позивач набув у 2003 році, до початку функціонування та формування Єдиного державного реєстру. Міністерство Юстиції України листом від 03.10.2019 №36149/21480-26- 19/8.4.3 надало роз`яснення з питання позбавлення фізичної особи статусу підприємця, яке було набуто до 01.07.2004 року. У вказаному листі зазначено, що відповідно до ч. 2 ст. 50 Цивільного кодексу України, фізична особа здійснює своє право на підприємницьку діяльність за умови її державної реєстрації в порядку, встановленому законом. Функціонування та формування Єдиного державного реєстру розпочалося з 01.07.2004, з набранням чинності Закону України від 15.05.2003 №755-ІУ "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців". У п. 2 Прикінцевих положень зазначеного Закону було визначено, що державний реєстратор протягом 2004-2005 років при надходженні від юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців реєстраційної картки, відповідно до вимог ст. 19 цього Закону, зобов`язаний провести заміну раніше виданих їм свідоцтв про державну реєстрацію на свідоцтва про державну реєстрацію єдиного зразка. Верховною Радою України 01.07.2010 р. за №2390 прийнято Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" щодо спрощення механізму державної реєстрації припинення суб`єктів господарювання. За змістом Закону України №2390, усі юридичні особи та фізичні особи- підприємці, створені та зареєстровані до 1 липня 2004 року, зобов`язані у встановлений п.2 цього розділу строк подати державному реєстратору реєстраційну картку для включення відомостей про них до ЄДР. Так, фізичні особи-підприємці, стосовно яких не проводилася державна реєстрація припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця (у тому числі до створення Єдиного державного реєстру), не втратили статусу фізичної особи підприємця. В Єдиному державному реєстрі відомостей про фізичну особу-підприємця позивач, який набув такого статусу до початку його функціонування та формування, не свідчить про припинення здійснення підприємницької діяльності, оскільки таке припинення здійснюється виключно за процедурою, встановленою Законом України № 755. Відповідно до приписів ст. 46 Закону № 755-ІУ (в початковій редакції), фізична особа позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця. Згідно з частиною 9 ст. 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" також чітко визначено, що фізична особа-підприємець позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності цією фізичною особою. Отже, позивач набув статусу фізичної особи-підприємця з 23.06.2003, та не втратив його. Крім того, відповідач звертає увагу суду, що позивач не звернувся до державного реєстратора із документами для проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем, стан платника податку - "перебуває на обліку".

Також вказав на те, що належним відповідачем у справі є правонаступник Головного управління ДПС у Херсонській області. Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (код ЄДРПОУ 43143201) - Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (код ЄДРПОУ ВП 43995495).

Вирішуючи вказане клопотання щодо належного відповідача у справі, суд виходить з наступного.

Судом встановлено, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 № 893 "Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби" (далі - Постанова № 893) ліквідовано як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком, у тому числі Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, код ЄДРПОУ 43143201.

Відповідно до п.2 Постанови №893 установлено, що територіальні органи Державної податкової служби, що ліквідуються, продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення Державною податковою службою територіальних органів та прийняття рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються. Таке рішення приймається Державною податковою службою після здійснення заходів, пов`язаних із внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань даних про територіальні органи Державної податкової служби, що будуть утворені згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови, як відокремлені підрозділи юридичної особи публічного права, затвердженням положень про них, структур, штатних розписів, кошторисів та заповненням 30 відсотків вакансій; права та обов`язки територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, переходять Державній податковій службі та її територіальним органам у межах, визначених положеннями про Державну податкову службу та її територіальні органи.

Відповідно до наказу Державної податкової служби України від 30.09.2020 № 529 "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби" утворено як відокремлені підрозділи Державної податкової служби територіальні органи за переліком згідно з додатком, у тому числі Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, код ЄДРПОУ ВП 43995495.

Відповідно до наказу ДПС України від 24.12.2020 № 755 розпочато з 01.01.2021 здійснення територіальними органами ДПС, утвореними як її відокремлені підрозділи згідно з наказом ДПС від 30.09.2020 № 529 "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби", повноважень та функцій територіальних органів ДПС, що ліквідуються відповідно до пункту 1 постанови №893.

З наведеного вбачається, що з 01.01.2021 Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі здійснює повноваження та функції, як відокремлений підрозділ ДПС України. Відтак, клопотання щодо заміни відповідача на належного підлягає задоволенню. Суд визначає відповідачем у справі - Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, (код ЄДРПОУ ВП 43995495).

Разом з тим відповідач не надав суду докази, на які посилається - витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, позивач перебував на обліку як фізична особа-підприємець з 23.06.2003 року.

Пошуком в ЄДР суд не знайшов факту реєстрації позивача як фізичну особу-підприємця, сам позивач заперечує таку реєстрацію взагалі. Тому, враховуючи що спірним є питання наявності у позивача статусу платника єдиного внеску відповідно до пункту 4 частини першої статті 4 Закону № 2464-VІ і, як наслідок, наявності обов`язку сплачувати єдиний внесок у мінімальному розмірі відповідно до оскаржуваної вимоги за відсутності доходу від здійснення підприємницької діяльності, суд вважає за необхідне витребувати у відповідача належні докази того, що 12.06.2003 року ОСОБА_1 був зареєстрований як фізична особа-підприємець та взятий на облік у контролюючому органі, як фізична-особа підприємець.

Згідно з ч.1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

З огляду на викладене, беручи до уваги приписи ч.3 ст.257 КАС України, обмеженість розгляду справи у спрощеному провадженні строками, суд вважає, що дана адміністративна справа має бути розглянута за правилами загального позовного провадження з метою повного, всебічного з`ясування всіх обставин.

Згідно ч. 6 ст. 260 КАС України, якщо суд вирішив розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, але в подальшому постановив ухвалу про розгляд справи за правилами загального позовного провадження, розгляд справи починається зі стадії відкриття провадження у справі. У такому випадку повернення до розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження не допускається.

Згідно з положеннями ст. 179 КАС України для виконання завдання підготовчого провадження в кожній судовій справі, яка розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче засідання. Дата і час підготовчого засідання призначається судом з урахуванням обставин справи і необхідності вчинення відповідних процесуальних дій.

Для належної підготовки справи для розгляду по суті, суд вважає за необхідне з власної ініціативи продовжити строк підготовчого провадження на тридцять днів з дня закінчення шістдесятиденного строку, визначеного ч.4 ст.173 КАС України.

Керуючись ст. 243, 248 , 260 КАС України,

ухвалив:

Заміни відповідача на належного - Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, (код ЄДРПОУ ВП 43995495).

Проводити розгляд справи в порядку загального позовного провадження.

Призначити по справі підготовче засідання на 4 серпня 2021 року об 14 год. 30 хвил.

Продовжити термін підготовчого провадження на 30 днів.

Зобов`язати відповідача в п`ятиденний термін з моменту отримання ухвали надати суду докази того, що 12.06.2003 року ОСОБА_1 був зареєстрований як фізична особа-підприємець .

Копію ухвали надіслати сторонам.

Ухвала оскарженню не підлягає.

.

Суддя В.В. Хом`якова