
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 липня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/230/20
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Варняка С.О.,
при секретарі: Шестаковій А.В.,
за участю:
представника позивача - Кермача А.І.,
представника відповідача - П`ятигорця Д.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом фермерського господарства "Аліса" до Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень,
встановив:
Звернувшись до суду позивач зазначає, що за результатами документальної планової виїзної перевірки ФГ "Аліса" за період діяльності з 01.07.2016 по 30.06.2019 року старшим державним ревізором - інспектором відділу контрольно-перевірочної роботи самозайнятих осіб управління податків і зборів з фізичних осіб Головного управління ДПС у Херсонській області. Автономній Республіці Крим та м. Севастополі Варданян Наталею Вікторівною складено акт від 16.09.2019 року №3/21-22-33-06/22759441.
На підставі зазначеного акту від 16.09.2019 року №3/21-22-33-06/22759441 Головним управлінням ДПС України у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі прийняті податкові повідомлення рішення:
- податкове повідомлення - рішення № 0005383306 від 16.10.2019 року, яким визначено суму податкового зобов`язання за платежем "Податок на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку, інших, ніж заробітна плата" (код платежу 11010400) в сумі 62334,50 грн.;
- податкове повідомлення-рішення № 0005373306 від 16.10.2019 року, яким визначено суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафи) у сумі 510,00 грн.;
- податкове повідомлення-рішення № 0005393306 від 16.10.2019 року, яким визначено суму грошового зобов`язання за платежем "Військовий збір" (код платежу 11011000) в розмірі 5194,34 грн.
Фермерське господарство "Аліса" не погоджується з вищезазначеними податковими повідомленнями рішення та вважає їх такими, що прийняті контролюючим органом необґрунтовано без з`ясування та врахування всіх обставин, а тому підлягають скасуванню.
В акті перевірки не досліджено, на протязі яких років між ФГ "Аліса" та орендарями - фізичними особами були укладено договори оренди земельних паїв, орендна плата за які складає не менше 1,5%.
Між ФГ "Аліса" та орендодавцями на протязі 2005-2008р. були укладені договори оренди земельних паїв, орендна плата за яких складає не менше 1,5%.
Нарахування та виплата орендної плити період 2016 рік за умовами договору підтверджується результатами перевірки.
Акт перевірки не містить інформації та не містять відомостей виплати позивачем інших відповідних сум у якості доходу в розумінні підпункту 14.1.54 пункту 14.1 ст. 14 ПК України, що б давало підстави визначити порушення позивачем пп. 164.2.5 п. 164.2 ст. 164, пп. 168.1.5 п. 168.1 ст.168, ст. 170.1.1 п. 170.1 ст.170 ПК України.
Щодо посилання старшого державного ревізора - інспектора на недодержання ФГ "Аліса" вимог ст. 21 Закону України "Про оренду землі", ст.1 Указу Президента України від 02.02.2002 № 92/2002 "Про додаткові заходи щодо соціального захисту селян - власників земельних ділянок та земельних часток (паїв)", позивач зазначає, що вказана норма Указу Президента не є імперативною, його не прийнято на виконання будь-якого Закону, а норма ст. 21 Закону України "Про оренду землі" не регулює розмір орендної плати.
Щодо посилання контролюючого органу на приписи підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 ІІК України (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), як на підставу для визначення розміру орендного платежу за землю приватної власності на рівні 3% від вартості землі, позивач зазначає, що орендна плата за земельні ділянки приватної власності не є податком, її розмір не регулюється нормами Податкового кодексу України посилання контролюючого органу на приписи підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 ПК України (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), як на підставу для визначення розміру орендного платежу на землю приватної власності на рівні 3% від вартості землі є необґрунтованим. Під час обчислення розміру орендної плати за землі приватної власності, у старшого державного ревізора інспектора були відсутні підстави для визначення її розміру на рівні більшому, ніж передбачено договором.
Висновки старшого державного ревізора - інспектора про порушення ФГ "Аліса" пп. 164.2.5 п. 164.2 ст. 164, пп. 168.1.5 п. 168.1 ст. 168, пп. 170.1.1 п. 170.1 ст. 170 ПК України є помилковими. Оскільки старшим державним ревізором - інспектором було визначено порушення ФГ "Аліса" пп.1.4 п.16-1 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України, заниження військового збору з нарахованої орендної плати за земельні паї, з урахуванням вищевикладеного такий висновок також є протиправним. Нарахування штрафних санкцій та пені є безпідставним.
Позивач просить суд визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Херсонській області. Автономній Республіці Крим та м. Севастополі від 16.10.2019 року № 0005383306, № 0005393306, № 0005373306.
Ухвалою суду від 03.02.2020 року відкрито спрощене провадження в адміністративній справі та призначено судове засідання на 24.02.2020 року.
21.02.2020 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач позовні вимоги не визнає, вважає їх необґрунтованими. Зазначає, що на порушення пп.168.1.1 п.168.1 ст. 168, пп. "а" пп. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164, п. 176.2 ст. 176, п.177.8 ст.177 ст. 16 п.1.4 ст. 16 п.1.6. розділу XX Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями відповідно до п. 127.1 ст. 127 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VІ із змінами та доповненнями (далі - ПКУ) ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахуваиня) податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.
Відповідно до пп. 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755 за період перевірки нараховано пеню у сумі - 44009,22 грн., (податок на доходи фізичних осіб), пеню у сумі - 3667,23 грн., (військовий збір).
Постановою Кабінету Міністрів України від 31жовтня 2011 року № 1185, яка набрала чинності 1 січня 2012 року, внесено зміни до Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 23 березня 1995 року № 213, зокрема, визначено, що для врахування змін у рентному доході, який створюється при виробництві зернових культур, до показників нормативної грошової оцінки ріллі, проведеної станом на 1 липня 1995 року (з урахуванням індексації), застосовується коефіцієнт 1,756.
Оскільки базою оподаткування земельного податку та орендної плати за земельну ділянку є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, то при обчисленні суми земельного податку або орендної плати за земельну ділянку платниками самостійно застосовується коефіцієнт 1,756 до нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по області, проведеної станом на 1 липня 1995 року.
Перевіркою ФГ "Аліса" встановлено, що за період з 01.07.2016 р. по 30.06.2019 р. нараховано та виплачено орендної плати за земельні ділянки (паї) у сумі: 2016 р. - 323528,00 гри., 2017 р. - 359160,00 грн., 2018 р. - 356880,00 грн., орендна плата за 2019 рік, згідно укладених договорів оренди нараховується та виплачується орендарем у строки до 31 числа останнього місяця звітного року, а саме не пізніше 31.12.2019 року.
Перевіркою нарахування та виплати доходів у вигляді орендної плати за земельні ділянки (паї) землевласникам - фізичним особам за період 2016 - 2019 роки при визначені суми орендної плати встановлено заниження сум доходів від орендної плати, а саме фермерським господарством "Аліса" розмір орендної плати застосовано на рівні 1,5 %, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки, чим занижено суму доходу з виплат орендної плат у 2016 році.
Перевіркою нарахування, утримання, повнота та своєчасність перерахування до бюджету військового збору податковим агентом при виплаті доходів на користь платників податків - фізичних осіб власників земельних ділянок (паїв) ФГ "Аліса" встановлено, що за період з 01.07.2016 року по 30.06.2019 року підприємством не повнотою мірою нараховано та не перераховано військовий збір і орендної плати за земельні ділянки (паї) у загальній сумі 1221,69 грн. (2016 р. 1221,69 грн.)
За результатами обчислення, відповідно до укладених договорів у 2016 р., визначено дохід від орендної плати за користування земельними ділянками у загальній сумі 404973,68 грн., відповідно до ст. 16-1 п.1.3 розділу XX Податкового кодексу України ставка військового збору становить 1,5 % бази оподаткування щодо виплачених доходів, сума військового збору становить 6074,61 грн. різниця між сумою збору нарахованої платником самостійно, та на сумою військового збору визначеною за результатами перевірки складає 1211,69 грн.
З врахуванням викладеного, відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
24.02.2020 року розгляд справи відкладено на 16.03.2020 року.
16.03.2020 року розгляд справи відкладено на 30.03.2020 року.
27.03.2020 року до суду надійшла відповідь на відзив. Позивач зазначає, що норма Указу Президента не є імперативною, його не прийнято на виконання будь-якого Закону, а норма Закону України "Про оренду землі" не регулює розмір орендної плати. Під час обчислення розміру орендної плати за землі приватної власності, у відповідача було відсутнє право та підстави для визначення її розміру на рівні більшому, ніж передбачено договором. Висновки старшого державного-інспектора про порушення ФГ "Аліса" пп. 164.2.5 п.164.2 ст. 164, пп. 168.1.5 п. 168.1 ст. 168, пп. 170.1.1 п. 170.1 ст. 170 ПК України є помилковими. Висновок відповідача про порушення ФГ "Аліса" пп. 1.4 п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України, заниження військового збору з нарахованої орендної плати за земельні паї, урахуванням вищевикладеного, є протиправним. Нарахування штрафних санкцій та пені є безпідставними.
Ухвалою суду від 30.03.2020 року зупинено провадження у справі до завершення обмежувальних протиепідемічних заходів.
12.07.2021 року поновлено провадження в адміністративній справі.
12.07.2021 року замінено неналежного відповідача на належного - Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (код ЄДРПОУ ВП 43995495).
У судовому засіданні представник позивача наполягав на позовних вимогах, просив суд задовольнити позов.
Представник відповідача у судовому засіданні по суті позову заперечував, просив у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши сторони та дослідивши докази у справі, суд встановив такі обставини.
На підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75, статті 77 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VІ, підпункту 2 частини 1 ст. 13 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VІ "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", наказів Головного Управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі від 24.07.2019 року № 969, Головного Управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі від 02.09.2019 року № 32 та плану-графіка проведення документальних планових перевірок суб`єктів господарювання на 2019 рік старшим державним ревізором - інспектором відділу контрольно - перевірочної роботи самозайнятих осіб управління податків і зборів з фізичних осіб Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі Варданян Наталею Вікторівною проведена документальна планова виїзна перевірка діяльності фермерського господарства "Аліса" (код ЄДРПОУ 22759441) з питань дотримання законодавства щодо укладання трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб та військового збору за період з 01.07.2016 по 30.06.2019 року, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 по 30.06.2019 року відповідно до затвердженого плану (переліку питань) документальної перевірки, за результатами якої складено акт від 16.09.2019 року № 3/21-22-33-06/22759441.
Перевіркою дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2011 року по 30.06.2019 року встановлено:
- порушення пп. "а" п. 176.2 ст. 176, 16-1 п.1.6. розділу XX Податкового кодексу України щодо порядку заповнення Податкового розрахунку, достовірності, повноти відображення в ньому відповідних відомостей у розділі І, II Податкового розрахунку суми ДОХОД), нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку (збору) (форма 1ДФ) не повною мірою відображено сума нарахованого і виплаченого доходу та загальна сума нарахованого та перерахованого податку на доходи фізичних осіб та військового збору у 4 кварталі 2016 року за ознакою доходу "106".
Згідно з п. 119.2 ст. 119 ПКУ неподання, подання з порушенням встановлених строків, подання не у повному обсязі, з недостовірними відомостями або з помилками податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку, а також суми отриманої оплати від фізичних осіб за товари (роботи, послуги), якщо такі недостовірні відомості або помилки призвели до зменшення та/або збільшення податкових зобов`язань платника податку та/або до зміни платника податку тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 510 гривень.
- порушення пп. 168.1.1. п. 168.1 ст. 168, п. 176.2 ст. 176 Податкового кодексу України податковим агентом не повністю нараховано, не утримано та не сплачено до бюджету податок з доходу фізичних осіб, що виплачується на користь платників податків із сум доходу за оренду земельних ділянок у сумі 14660,22 грн. (2016 рік 14660,22 грн.);
- порушення пп. 168. 1.1 п.168.1 ст. 168 пп..168.1.2 п. 168.1 ст. 168 п. 176. 2 ст. 176., ст. 16-1 п. 1.4., ст. 16-1 п.1.6. розділу XX Податкового кодексу України у 2016 - 2019 році податковим агентом не повною мірою нараховано, не утримано та не сплачено до бюджету військовий збір, що виплачується на користь платників податків із сум доходу від оренди земельних ділянок у загальній сумі 1221,69 грн. (2016 рік 1221,69 грн.).
На порушення пп. 168.1.1. п. 168.1 ст. 168, пп. "а" пп. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164, п. 176.2 ст. 176., п. 177.8 ст. 177 ст. 16-1 п. 1.4., ст. 16-1 п.1.6. розділу XX Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VІ зі змінами та доповненнями, відповідно до п. 127.1 ст. 127 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VІ із змінами та доповненнями (далі - ПКУ) ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.
Відповідно до пп.129.1.1 п. 129.1 ст. 129 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755 за період перевірки нараховано пеню у сумі - 44099,22 грн. (податок на доходи фізичних осіб), пеню у сумі - 5294,34 грн., (військовий збір).
Нарахування пені розпочинається (пп. 129.1.1. п. 129.1 ст.129 ПКУ): при нарахуванні суми грошового зобов`язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов`язання, визначеного цим Кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження). Нарахування пені закінчується: (пп.129.3.1. п.129.3 ст.129 ПКУ) у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов`язань. Згідно п.129.4.ст.123 ПКУ на суми грошового зобов`язання, визначеного підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 ст.129 (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), нараховується пеня за кожний календарний день прострочення у його сплаті, включаючи день погашення, із розрахунку 120 % облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день. Відповідно до п. 129.5 ст.129 ПКУ зазначений розмір пені застосовується щодо всіх видів податків, зборів та інших грошових зобов`язань, крім пені, яка нараховується за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що встановлюється відповідним законодавством.
На підставі акту перевірки від 16.09.2019 року № 3/21-22-33-06/22759441 Головним управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі прийнято податкове повідомлення-рішення від 16.10.2019 року № 0005373306, відповідно до якого до фермерського господарства "Аліса" застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у сумі 510,00 грн.
На підставі акту перевірки від 16.09.2019 року № 3/21-22-33-06/22759441 Головним управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі прийнято податкове повідомлення-рішення від 16.10.2019 року № 0005383306, відповідно до якого сума грошового зобов`язання становить 62334,50 грн.: за податковим зобов`язанням - 14660,22 грн., за штрафними (фінансовими ) санкціями (штрафами) - 3665,06 грн., сума пені відповідно до підпункту 129.1.3 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України - 44009,22 грн.
На підставі акту перевірки від 16.09.2019 року № 3/21-22-33-06/22759441 Головним управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі прийнято податкове повідомлення-рішення від 16.10.2019 року № 0005393306, відповідно до якого сума грошового зобов`язання становить 5194,34 грн.: за податковим зобов`язанням - 1221,69 грн., за штрафними (фінансовими ) санкціями (штрафами) - 305,42 грн., сума пені відповідно до підпункту 129.1.3 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України - 3667,23 грн.
Вирішуючи спір, суд застосовує такі норми права.
Статтею 1 Податкового кодексу України врегульована сфера дії Податкового кодексу України. Пунктом 1.1 цієї статті Кодексу врегульовані відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
До переліку загальнодержавних податків в силу приписів підпункту 14.1.136, підпункту 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 ПК України належить орендна плата за земельні ділянки лише державної за комунальної власності.
Відповідно до пп. 164.2.5 п. 164.2 ст. 164 ПК України дохід від надання майна в лізинг, оренду або суборенду (строкове володіння та/або користування), визначений у порядку, встановленому пунктом 170.1 статті 170 цього Кодексу.
Відповідно до пп. 168.1.5 п. 168.1 ст. 168 ПК України, якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені цим Кодексом для місячного податкового періоду.
Таким чином, вказані норми визначають обов`язок нарахувати та сплатити податковим агентом податок на доходи фізичних осіб у разі нарахування доходу або нарахування, але невиплату такого.
Між ФГ "Аліса" та орендодавцями на протязі 2005-2008 років були укладені договори оренди земельних паїв, орендна плата за які складає не менше 1,5%.
Нарахування та виплата орендної плати за 2016 рік за умовами договору підтверджується результатами перевірки.
Акт перевірки не містить інформації та не містять відомостей виплати позивачем інших відповідних сум у якості доходу в розумінні підпункту 14.1.54 пункту 14.1 ст. 14 ПК України, що б давало підстави визначати порушення позивачем пп. 164.2.5 п. 164.2 ст. 164, пп. 168.1.5 п. 168.1 ст.168, пп. 170.1.1 п. 170,1 ст.170 ПК України.
Аналіз змісту наведених норм свідчить про те, що для того, аби утримати з доходу (орендної плати) податок на доходи фізичних осіб та військовій збір обов`язковою умовою є нарахування (виплата, надання) такого доходу.
Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права висловлена Верховним судом у складі колегії судів КАС у справі № 821/1316/17 (постанова від 27.07.2018, провадження №К/9901/45974/18).
Відповідно до ч.ч. 1-3 ст.21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Відповідно до п. 1 Указу Президента України від 02.02.2002 № 92/2002 "Про додаткові заходи щодо соціального захисту селян - власників земельних ділянок та земельних часток (паїв)", постановлено, визнати одним із пріоритетних завдань пореформеного розвитку аграрного сектора економіки забезпечення підвищення рівня соціального захисту сільського населення, зокрема шляхом запровадження плати за оренду земельних ділянок сільськогосподарського призначення, земельних часток (паїв) у розмірі не менше 3 відсотків визначеної відповідно до законодавства вартості земельної ділянки, земельної частки (паю) та поступового збільшення цієї плати залежно від результатів господарської діяльності та фінансово-економічного стану орендаря.
Вказана норма Указу Президента не є імперативною, його не прийнято на виконання будь-якого Закону, а норма ст. 21 Закону України "Про оренду землі" не регулює розмір орендної плати.
Верховним судом України висловлені чіткі позиції щодо рекомендаційного характеру Указу Президента України "Про додаткові заходи щодо соціального захисту селян-власників земельних ділянок та земельних часток (паїв)" № 92/2002 від 02.02.2002 року та внесеними до нього змінами, згідно Указу Президента України "Про невідкладні заходи щодо захисту власників земельних ділянок та земельних часток (паїв)" №725/2008 від 19.08.2008 що підтверджується Постановою BCУ віл 25.06.2011 по справі № 6-17цс 11, постановою ВСУ від 06.04.2016 по справі № 3-130гс10, постановою ВС віл 18.01.2018 по справі № 519/161/16ц (провадження 61-275св18).
Щодо посилання контролюючого органу на приписи підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 ПК України (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), як на підставу для визначення розміру орендного платежу за землю приватної власності на рівні 3% від вартості землі, суд зазначає наступне.
Під час проведення перевірки об`єктам дослідження була орендна плата за земельні ділянки приватної власності.
Орендна плата за земельні ділянки приватної власності не є податком, її розмір не регулюється нормами Податкового кодексу України посилання контролюючого органу на приписи підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 ПК України (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), як на підставу для визначення розміру орендного платежу за землю приватної власності на рівні 3% від вартості землі є необґрунтованими.
Позивач здійснював індексацію нормативної грошової оцінки земельної ділянки під час проведення розрахунку орендної плати.
Під час обчислення розміру орендної плати за землі приватної власності, у старшого державного ревізора-інспектора були відсутні підстави для визначення її розміру на рівні більшому, ніж передбачено договором.
Таким чином, висновки контролюючого органу про порушення ФГ "Аліса" пп. 164.2.5 п. 164.2 ст. 164, пп. 168.1.5 п. 168.1 ст. 168, пп. 170.1.1 п. 170.1 ст. 170 ПК України є помилковими.
Згідно із частин 1-3 статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною другою статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням системного аналізу правових норм, наведених вище, досліджених судом доказів, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, сплачений позивачем судовий збір у сумі 2102,00 грн. підлягає стягненню з відповідачем за рахунок його бюджетних асигнувань.
Керуючись статтями 9, 14, 73 - 78, 90, 139, 242 - 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі від 16.10.2019 року № 0005373306, № 0005383306, № 0005393306.
Стягнути на користь фермерського господарства "Аліса" (код ЄДРПОУ 22759441, вул. Кірова, 83, смт. Верхній Рогачик, Верхньорогачицький район, Херсонська область, 74400) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (код ЄДРПОУ ВП 43995495, просп. Ушакова, 75, м. Херсон, 73026) судовий збір у сумі 2102 (дві тисячі сто дві) грн. 00 коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 20 липня 2021 р.
Суддя С.О. Варняк
кат. 111030200