
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
УХВАЛА
20 липня 2021 року № 520/16812/2020
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Рубан В.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву представника ГУ Держгеокадастру у Харківській області про роз`яснення судового рішення від 02.02.2021 року по справі № 520/16812/2020 за позовом ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області (вул. Космічна, буд. 21, м. Харків, 61145, код ЄДРПОУ 39792822), третя особа - Відділ у Кегичівському районі Головного управління Держгеокадастру у Харківській області (вул. Волошина, буд. 79, смт. Кегичівка, Кегичівського району Харківської області, 64003, ЄДРПОУ 39792822), третя особа - Кегичівська селищна рада Кегичівського району Харківської області (64003, Харківська обл., Кегичівський район, смт. Кегичівка, вул. Волошина, буд. 33, ідентифікаційний код юридичної особи 04396963) про скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 02.02.2021 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, третя особа - Відділ у Кегичівському районі Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, третя особа - Кегичівська селищна рада Кегичівського району Харківської області про скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії задоволено.
Визнано протиправним та скасовано наказ Головного управління Держгеокадастру у Харківській області від 17.07.2020 № 145 «Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою».
Зобов`язано Головне управління Держгеокадастру у Харківській області надати ОСОБА_1 , відповідно до її заяви, дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, орієнтовною площею 2,000 га із земель сільськогосподарського призначення державної власності, що перебувають у запасі на території Кегичівської селищної ради Кегичівського району Харківської області.
Відповідач звернувся із заявою про роз`яснення рішення, мотивуючи її тим, що йому незрозуміло вказане рішення суду стосовно його виконання внаслідок втрати відповідачем повноважень (в тому числі стосовно надання дозволів на розробку проектів землеустрою) із розпорядженням землями державної власності, розташованими за межами населених пунктів у межах територіальних громад.
Суд, вивчивши доводи заяви, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, котрі врегульовують спірні правовідносини, виходить з наступних підстав та мотивів.
В заяві відповідач зазначив, що відповідно до пункту 58 Закону України №1423-ІХ від 28.04.2021 року, внесені зміни до Земельного кодексу, зокрема розділ X «Перехідні положення» доповнено пунктом 24, яким встановлено, що з дня набрання чинності цим пунктом землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель: а) що використовуються органами державної влади, державними підприємствами, установами, організаціями на праві постійного користування (у тому числі земельних ділянок, що перебувають у постійному користуванні державних лісогосподарських підприємств, та земель водного фонду, що перебувають у постійному користуванні державних водогосподарських підприємств, установ, організацій, Національної академії наук України, національних галузевих академій наук); б) оборони; в) природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення в межах об`єктів і територій природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, лісогосподарського призначення; г) зони відчуження та зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи; ґ) під будівлями, спорудами, іншими об`єктами нерухомого майна державної власності; д) під об`єктами інженерної інфраструктури загальнодержавних та міжгосподарських меліоративних систем державної власності; е) визначених у наданих до набрання чинності цим пунктом дозволах на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, наданих органами виконавчої влади з метою передачі земельних ділянок у постійне користування державним установам природно-заповідного фонду, державним лісогосподарським та водогосподарським підприємствам, установам та організаціям, якщо рішення зазначених органів не прийняті.
З дня набрання чинності цим пунктом до державної реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки державної власності, що передаються у комунальну власність територіальних громад, органи виконавчої влади, що здійснювали розпорядження такими земельними ділянками, не мають права здійснювати розпорядження ними.
Отже, як зазначив заявник, у зв`язку із набранням чинності Законом України №1423-ІХ з 27.05.2021 до повноважень Головного управління Держгеокадастру у Харківській області не належить розпорядження землями державної власності, розташованими за межами населених пунктів у межах територіальних громад. Тому наявні підстави для роз`яснення судового рішення в частині задоволених позовних вимог.
Відповідно до ст. 254 КАС України за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз`яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали. Подання заяви про роз`яснення судового рішення допускається, якщо воно ще не виконано або не закінчився строк, протягом якого судове рішення може бути подане для примусового виконання.
З аналізу даної норми вбачається, що роз`яснення судового рішення зумовлено його нечіткістю за змістом - відсутністю причинно - наслідкових зв`язків у межах документу, невідповідності мотивувальної частини рішення його резолютивній частині; недотриманням вимог ясності, яке полягає у логічному, чіткому, переконливому і зрозумілому викладенні змісту рішення та визначеності рішення. Необхідність роз`яснення судового рішення може бути зумовлена нечіткістю судового акту за змістом, тобто коли певний судовий акт є неясним та незрозумілим як для осіб, стосовно яких ухвалений такий акт, так і для тих осіб, котрі будуть здійснювати виконання цього судового акту. Таким чином, роз`яснення судового рішення є за своєю суттю одним із способів усунення його недоліків, але без виправлення і постановлення додаткового рішення цим же судом.
Тобто, питання щодо порядку виконання судового рішення у зв`язку із зміною правового регулювання питань вже після набрання рішенням законної сили не охоплюється правилами статті 254 КАС України.
Суд зауважує, що посилання заявника на Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин" №1423-ІХ від 28.04.2021 не свідчить про незрозумілість судового рішення чи окремих його положень. Крім того, вказаний Закон набрав чинності після прийняття судом 02.02.2021 рішення по даній справі.
Отже, рішення Харківського окружного адміністративного суду від 02.02.2021 року по справі № 520/16812/2020 є вмотивованим і зрозумілим, містить чіткий та логічний виклад обставин, мотивувальна частина рішення відповідає резолютивній частині, яка в свою чергу – приписам ч. 5 ст. 246 КАС України, з тексту заяви позивача не вбачається в чому саме полягає незрозумілість саме рішення суду в розумінні ст. 254 КАС України.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. 254, 294 КАС України суд, -
У Х В А Л И В:
У задоволенні заяви про роз`яснення судового рішення від 02.02.2021 року по справі № 520/16812/2020 - відмовити.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п`ятнадцяти днів з дня проголошення ухвали. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Суддя Рубан В.В.