
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 липня 2021 р. Справа № 520/9248/21
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Шевченко О.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1 , з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, яка полягає в неперерахунку, ненарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 пенсії в розмірі, обчисленому з грошового забезпечення зазначеному у довідці Адміністрації Державної прикордонної служби України від 18.02.2021 року № 11/18126 у зв`язку із наданням додаткових документів із заявою про перерахунок пенсії від 29.03.2021 з 01.01.2020;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію в розмірі 90% грошового забезпечення, зазначеному у довідці Адміністрації Державної прикордонної служби України від 18.02.2021 року № 11/18126, без обмеження максимальним розміром, починаючи з 01.01.2021 року, здійснити виплату ОСОБА_1 суму недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.01.2021 однією сумою з урахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ГУ УПФУ в Харківській області протиправно не здійснено перерахунку пенсії з 01.01.2021 року на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, оскільки з моменту отримання оновленої довідки з відображенням у ній основних та додаткових щомісячних видів грошового забезпечення, які враховуються під час перерахунку пенсії, у пенсійного органу виникає обов`язок з перерахунку пенсії позивача.
Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачеві надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана відповідачу, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Представником відповідача надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі та зазначив, що відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив військову службу та був звільнений у відставку 18.07.1996 року.
Позивач має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій згідно посвідчення від 23.04.1996 р.
З 19.07.1996 року позивачу призначена пенсія за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Позивач перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію в розмірі 90% грошового забезпечення.
Однак, у зв`язку із набранням чинності постанови Кабінету Міністрів № 102 від 06.02.2019 року зазначений вище відсоток грошового забезпечення було зменшено.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 20.01.2020 року по справі №520/13787/19 адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області в частині неналежного розгляду заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 11.09.2019 в порядку, визначеному постановою правління ПФ України від 30.01.2007 № 3-1. Зобов`язано Головне управління Пенсійного Фонду України в харківській області повторно розглянути заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 11.09.2019 та прийняти за результатами розгляду рішення в порядку, визначеному постановою Правління ПФ України від 30.01.2007 № 3-1. В іншій частині вимог позов залишено без задоволення.
Рішення суду набрало законної сили.
Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області прийняло рішення щодо перерахунку пенсії за вислугу років, від 11.09.2019 року, яким позивачу відмовлено у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням довідки від 04.09.2019 року за № 113.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 09.07.2020 року по справі № 520/5938/2020 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії задоволено частково. Визнано бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, яка полягає в неперерахунку, ненарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 пенсії в розмірі обчисленому з грошового забезпечення зазначеному у довідці Адміністрації Державної прикордонної служби України від 04.09.2019 р. № 113 у зв`язку із наданням додаткових документів із заявою про перерахунок пенсії від 11.09.2019 р. з 01.09.2019 р. протиправною. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію в розмірі 90% грошового забезпечення зазначеному у довідці Адміністрації Державної прикордонної служби України 04.09.2019 р. №113 без обмеження максимальним розміром, починаючи з 01.01.2019 року, здійснити виплату ОСОБА_1 суму недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.01.2019 р. однією сумою, з урахуванням раніше виплачених сум. У задоволенні адміністративного позову в іншій частині позовних вимог - відмовлено.
Судове рішення набрало законної сили.
Згідно ч.4 ст. 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
У відзиві на позов представник відповідача зазначив, що на виконання вказаного рішення пенсійним органом зроблено перерахунок пенсії на підставі довідки.
Судом встановлено, що Адміністрацією Державної прикордонної служби України у відношенні ОСОБА_1 складено довідку від 18.02.2021 року №11/18126, в якій вказано основні та додаткові види грошового забезпечення встановлені за посадою заступника Голови Державної прикордонної служби України з 01.01.2020 року, а саме: посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років, надбавка за інтенсивність служби, надбавка за службу в умовах режимних обмежень та премія.
Позивач звернувся до пенсійного органу із заявою, в якій просив надати здійснити проведення перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 18.02.2021 року № 11/18126.
Проте, пенсійний орган надав відповідь від 28.04.2021 року, якою повідомив про відсутність підстав для перерахунку пенсії позивача на підставі оновленої довідки.
Не погоджуючись із відмовою у перерахунку пенсії на підстав оновленої довідки від 18.02.2021 року № 11/18126, позивач звернувся з даним позовом до адміністративного суду.
Надаючи оцінку заявленим позовним вимогам та запереченням проти них, суд зазначає наступне.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Перерахунок призначених відповідно до цього Закону пенсій визначений статтею 63, відповідно до якої перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (редакція, чинна на час проведення перерахунку пенсії).
Відповідно до частини другої статті 63 цього Закону у разі, якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Стаття 51 Закону №2262-ХІІ визначає, що при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім`ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до частин третьої - четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Частина вісімнадцята статті 43 Закону № 2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393" затвердив Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок № 45).
Згідно п.1, 2 Порядку №45, пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
В пункті 3 Порядку №45 зазначено, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Довідки видаються на осіб, які звільнені із служби: у Національній гвардії України - державним органом, у якому вони перебували на пенсійному обліку до 1 січня 2007 року; у штабах і військах Цивільної оборони України, що ліквідовані, органах та підрозділах служби цивільного захисту та Держтехногенбезпеки - ДСНС; у розвідувальних підрозділах органів державної безпеки колишнього Союзу РСР та Служби безпеки України, що ліквідовані, - Службою зовнішньої розвідки за відповідними посадами у такому державному органі на момент виникнення права на перерахунок пенсії; в органах, у підрозділах, закладах та установах виконання покарань МВС, у Державній кримінально-виконавчій службі (Державному департаменті з питань виконання покарань, Державній пенітенціарній службі, Мін`юсті) - Мін`юстом; в апараті МВС, органах та підрозділах МВС, в закладах, на підприємствах та в установах, що належать до сфери управління МВС (крім органів, підрозділів, закладів та установ, передбачених абзацами четвертим, п`ятим і сьомим цього пункту) - МВС.
Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі (пункт 4 Порядку №45).
Постановою КМУ від 15 січня 2020 р. № 16 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 18 січня 2017 р. № 15.
Постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2017 р. № 15 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 15 січня 2020 р. № 16) затверджено Схему посадових окладів на посадах державної служби з урахуванням категорій, підкатегорій та рівнів державних органів у 2020 році та Перелік посад державної служби, що прирівнюються до відповідних підкатегорій.
Постанова КМУ від 15 січня 2020 р. № 16 набирає чинності з дня її опублікування і застосовується з 1 січня 2020 року (пункт 4 постанови).
Постановою КМУ №704 від 30.08.2017 року "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" затверджено, зокрема, тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1, схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14, а також розміри надбавки за вислугу років військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу згідно з додатком 16.
Установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення (пункт 2 постанови КМУ № 704).
Довідку від 18.02.2021 року №11/18126, в якій вказано основні та додаткові види грошового забезпечення, складено Адміністрацією Державної прикордонної служби України у відношенні ОСОБА_1 , з урахуванням норм, встановлених постановами КМУ від 15.01.2020 року №16, від 19.10.2016 року № 718 та від 30.08.2017 року №704 та позивачем 29.03.2021 року направлено до пенсійного органу для перерахунку пенсії.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регламентовані нормами Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (затверджений постановою правління ПФУ від 31.01.2007р. №3-1 та зареєстрований в Мінюсті України 15.02.2007 р. за №135/13402; далі - Порядок №3-1).
Відповідно до п. 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з п. 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст.63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабміном України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.
Відповідно до ч.5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема, у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 року у справі №21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 року у справі № 553/3619/16-а.
При цьому, перерахунок може бути здійснено після надходження до органу Пенсійного фонду довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій військовослужбовців.
Як свідчать матеріали справи, Адміністрацією Державної прикордонної служби України у відношенні ОСОБА_1 складено довідку від 18.02.2021 року №11/18126, в якій вказано основні та додаткові види грошового забезпечення встановлені за посадою заступника Голови Державної прикордонної служби України з 01.01.2020 року, а саме: посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років, надбавка за інтенсивність служби, надбавка за службу в умовах режимних обмежень та премія.
Довідку направлено до пенсійного органу для перерахунку пенсії. Отже у відповідача на підставі оновленої довідки виник обов`язок проведення перерахунку пенсії. Проте, зазначений обов`язок виконаний відповідачем не був.
Враховуючи вищенаведене, суд зазначає, що з огляду на обставини складення оновленої довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 18.02.2021 року № 11/18126 та наявності у позивача права на перерахунок його пенсії, Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області після звернення позивача 29.03.2021 року із заявою про перерахунок пенсії згідно оновленої довідки на підставі ч.ч.1, 2 ст. 63 Закону №2262 було зобов`язане перерахувати пенсію на підставі такої довідки від 18.02.2021 року № 11/18126.
Відповідно до пункту 9 Порядку №45, Пенсійний фонд України та його головні управління мають право перевіряти правильність складення довідок.
Проте, пенсійним органом на у відзиві на позов, ні в листі від 28.04.2021 року про відмову здійснити позивачу перерахунок пенсії, не вказало про перевірку нової довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 18.02.2021 року № 11/18126 та не зазначило про її невідповідність законодавчим нормам.
За таких підстав, пенсійним органом протиправно не перераховано пенсію позивачу на підставі оновленої довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 18.02.2021 року № 11/18126.
За частиною другою статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Зважаючи, що постанова КМУ від 15 січня 2020 р. № 16 набирала чинності з дня її опублікування і застосовується з 1 січня 2020 року (пункт 4 постанови), на підставі вказаної постанови складено оновлену довідку Адміністрації Державної прикордонної служби України від 18.02.2021 року № 11/18126, отже наявні підстави для здійснення перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки з 01.02.2020 року.
Враховуючи вищевикладене та протиправність бездіяльності відповідача, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги в цій частині та визнати протиправною бездіяльність та зобов`язати здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 01.02.2020 року в розмірі 90% грошового забезпечення на підставі оновленої довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 18.02.2021 року №11/18126, з урахуванням визначених в довідці основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.
Позовна вимога про здійснення виплати перерахованої суми пенсії однією сумою не підлягає задоволенню, оскільки у випадку набрання чинності рішенням суду про зобов`язання перерахувати та виплатити позивачу пенсію з 01.02.2020 року буде вважатися належним виконанням судового рішення, як у разі перерахування присудженої суми кількома платежами, так і однією сумою, а повним виконанням рішення суду буде сплата відповідачем всієї недоплаченої різниці. Кількість платежів у межах однієї суми коштів не порушує прав особи на соціальний захист у формі пенсійного забезпечення.
Щодо позовних вимог про здійснення відповідачем перерахунку та виплату пенсії без обмеження граничним розміром, суд зазначає, що в цій частині позовні вимоги задоволенню не підлягають, оскільки направлені на майбутнє, в цій частині спірних правовідносин між позивачем та відповідачем - не виникло.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є частково обґрунтованими та підлягають частковому задоволенню.
Питання про розподіл судових витрат відповідно до статті 139 КАС України не вирішується, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору.
Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13, 14, 77, 139, 205, 242-246, 250, 255, 257-263, 293, 295, п.п.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344, адреса: майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, яка полягає у відмові в проведенні перерахунку та виплати пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 01.02.2020 року на підставі оновленої довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 18.02.2021 року №11/18126.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 01.02.2020 року в розмірі 90% грошового забезпечення на підставі оновленої довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 18.02.2021 року № 11/18126, з урахуванням визначених в довідці основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Шевченко О.В.