
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 липня 2021 р. Справа №480/2467/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Опімах Л.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації, Управління соціального захисту населення Великописарівської районної державної адміністрації Сумської області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом, мотивуючи вимоги тим, що він є особою з інвалідністю внаслідок війни II групи та на підставі ч. 5 ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" має право на отримання разової грошової допомоги до 5 травня в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком. Однак за 2020 рік відповідач виплатив таку допомогу у меншому розмірі, ніж передбачено Законом. На звернення до відповідача з заявою про доплату разової щорічної грошової допомоги за 2020 рік отримав відмову. Вважає таку відмову відповідача протиправною та зазначає, що невиплата зазначеної допомоги у повному обсязі порушує його конституційні права та гарантії на належний соціальний захист. Просив позов задовольнити.
Відповідач - Управління соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації - позов не визнав, у наданому суду відзиві на позовну заяву зазначив, що він є неналежним відповідачем та не має відповідати за пред`явленим до нього позовом. Так, позивач вказує, що Управління у 2020 році здійснило йому виплату разової грошової допомоги до 05 травня у неповному розмірі. При цьому відповідач не здійснював у спірний період жодних виплат позивачу, натомість кошти разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", були виплачені йому Управлінням соціального захисту населення Великописарівської районної державної адміністрації Сумської області. Вважає, що порушень чинного законодавства ним не допущено. Просив у задоволенні позову відмовити та замінити відповідача у справі на Управління соціального захисту населення Тростянецької районної державної адміністрації у зв`язку з тим, що Управління соціального захисту населення Великописарівської районної державної адміністрації Сумської області перебуває в процесі ліквідації.
Ухвалою суду від 30.03.2021 р. відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвалою суду від 19.07.2021 р. до участі у справі залучено Управління соціального захисту населення Великописарівської районної державної адміністрації Сумської області як другого відповідача.
Вивчивши матеріали справи й оцінивши докази у справі, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач є особою з інвалідністю внаслідок війни та на підставі ч. 5 ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" має право на отримання разової грошової допомоги до 5 травня.
Як особа з інвалідністю внаслідок війни II групи позивач перебуває на обліку в Управлінні соціального захисту населення Великописарівської районної державної адміністрації Сумської області з 23.11.2020 р., до 23.11.2020 р. перебував на обліку як особа з інвалідністю внаслідок війни III групи (а.с.6,26).
На підставі ч. 5 ст. 13, ст. 17-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" має право на отримання разової грошової допомоги в розмірі семи мінімальних пенсій за віком, яку за 2020 рік було виплачено не в повному обсязі.
Позивач звернувся до Управління соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації з заявою про доплату разової щорічної грошової допомоги як особі з інвалідністю внаслідок війни II групи у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком за 2020 рік, однак листом від 03.03.2021 р. № 01-16/07/559 відповідач відмовив у здійсненні доплати (а.с.7).
Задовольняючи позовні вимоги в частині, суд враховує наступне.
Правовий статус ветеранів війни визначає Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (далі - Закон).
На підставі ст. 4 Закону до ветеранів війни належать: учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни.
З 1 січня 1999 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 25 грудня 1998 року N 367-XIV, яким статтю 13 доповнено частиною такого змісту: "Щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах: інвалідам I групи - десять мінімальних пенсій за віком; II групи - вісім мінімальних пенсій за віком; III групи - сім мінімальних пенсій за віком".
Підпунктом "б" підпункту 2 пункту 20 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2007 року N 107-VI текст вказаної вище частини статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" викладено в новій редакції, відповідно до якої щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року N 10-рп/2008 у справі N 1-28/2008 зміни, внесені підпунктом "б" підпункту 2 пункту 20 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", визнані неконституційними.
Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" фінансування витрат, пов`язаних з введенням в дію цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів.
Відповідно до ч. 6 ст. 17-1 Закону разова грошова допомога не виплачується в разі смерті отримувача до 5 травня або набуття громадянином статусу згідно із статтями 6, 7, 9, 10, 11 цього Закону після 5 травня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.
Як вбачається з матеріалів справи, як особа з інвалідністю внаслідок війни II групи позивач перебуває на обліку в Управлінні соціального захисту населення Великописарівської районної державної адміністрації Сумської області з 23.11.2020 р., до 23.11.2020 р. перебував на обліку як особа з інвалідністю внаслідок війни III групи (а.с.6,26).
Таким чином, з огляду на положення ч. 6 ст. 17-1 Закону позивач не має права на виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком як особа з інвалідністю внаслідок війни II групи, оскільки такий статус позивач набув після 5 травня 2020 року. За таких обставин позовні вимоги про зобов`язання нарахувати та виплатити позивачу разову грошову допомогу до 5 травня 2020 року як особі з інвалідністю 2 групи у розмірі 8-ми мінімальних пенсій за віком з урахуванням раніше виплачених сум є необгрунтованими та не підлягають задоволенню.
Разом з тим, суд враховує, що станом на 5 травня 2020 року позивач мав статус особи з інвалідністю внаслідок війни III групи, відповідно, він має право на виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік в розмірі семи мінімальних пенсій за віком.
Частиною 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Отже, суд з урахуванням ст. 9 КАС України для повного та ефективного захисту прав позивача вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов`язати Управління соціального захисту населення Великописарівської районної державної адміністрації Сумської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу до 5 травня 2020 року як особі з інвалідністю 3 групи у розмірі 7-ми мінімальних пенсій за віком з урахуванням раніше виплачених сум, виходячи з наступного.
Дана справа є типовою та відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи № 440/2722/20 (адміністративне провадження Пз/9901/14/20) від 29.09.2020 р., залишеному без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 13.01.2021 р. На підставі ч. 3 ст. 291 КАС України при ухваленні рішення в даній справі суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Як уже зазначалося, рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року N 10-рп/2008 у справі N 1-28/2008 зміни, внесені підпунктом "б" підпункту 2 пункту 20 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", визнані неконституційними.
Правові засади функціонування бюджетної системи України, її принципи, основи бюджетного процесу і міжбюджетних відносин та відповідальність за порушення бюджетного законодавства визначаються Бюджетним кодексом України.
Відповідно до підпункту 5 пункту 63 розділу I Закону України "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин" від 28 грудня 2014 року N 79-VIII розділ VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України доповнено пунктом 26, відповідно до якого норми і положення, зокрема, статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Постановою Кабінету Міністрів України від 19 лютого 2020 р. N 112 "Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" установлено, що у 2020 році виплату до 5 травня разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань", проводить Міністерство соціальної політики шляхом перерахування коштів на зазначені цілі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій, які розподіляють їх між структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад, центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, що відповідають вимогам пункту 47 частини першої статті 2 Бюджетного кодексу України.
Особам з інвалідністю внаслідок війни III групи районні органи соціального захисту населення, центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат перераховують кошти через відділення зв`язку або установи банків на особові рахунки у розмірі 3160 гривень.
Рішенням Конституційного Суду України у справі N 1-247/2018(3393/18) за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремого положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України від 27 лютого 2020 року N 3-р/2020 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), окреме положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування. Окреме положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
При цьому Конституційний Суд України у пункті 2.2 мотивувальної частини вказаного рішення, посилаючись на положення свого Рішення від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, дійшов висновку, що Бюджетним кодексом України не можна вносити зміни до інших законів України, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, а також встановлювати інше (додаткове) законодавче регулювання відносин, відмінне від того, що є предметом спеціального регулювання іншими законами України.
Таким чином, на час виникнення спірних правовідносин рішенням Конституційного Суду України від 27 лютого 2020 року N 3-р/2020 відновлено дію частини п`ятої статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у редакції Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 25 грудня 1998 року N 367-XIV, згідно з якою щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах: інвалідам I групи - десять мінімальних пенсій за віком; II групи - вісім мінімальних пенсій за віком; III групи - сім мінімальних пенсій за віком.
Водночас Кабінет Міністрів України у постанові від 19 лютого 2020 р. N 112 установив, що у 2020 році виплата разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особам з інвалідністю внаслідок війни ІІI групи здійснюється у розмірі 3160 грн (підпункт 1 пункту 1), тобто у розмірі меншому, ніж це передбачено частиною п`ятою статті 13 цього Закону.
Отже, на час виплати позивачу у 2020 році щорічної разової грошової допомоги до 5 травня одночасно діяли і Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і постанова Кабінету Міністрів України від 19 лютого 2020 р. N 112.
Виходячи із визначених у частині четвертій статті 7 КАС України загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, для визначення розміру разової грошової допомоги особам з інвалідністю внаслідок війни у 2020 році слід застосовувати не постанову КМУ від 19.02.2020 р. N 112, а Закон, який має вищу юридичну силу.
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Всупереч висновкам Конституційного Суду України у 2020 році на рахунок позивача була перерахована грошова допомога у розмірі 3160,00 грн, що не заперечується відповідачем - Управлінням соціального захисту населення Великописарівської районної державної адміністрації Сумської області (а.с.26).
Відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Таким законом є закон України про Державний бюджет України на відповідний рік.
Відповідно до ст. 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, з 1 січня 2020 року встановлено у розмірі 1638 гривень.
Отже, відповідно до ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" сума виплати позивачу повинна складати 11466 гривень (1638 x 7 = 11466).
Таким чином, позивач має право на доплату разової грошової допомоги як особі з інвалідністю внаслідок війни III групи, оскільки за 2020 рік така допомога йому виплачена не в повному обсязі.
Що стосується клопотання Управління соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації про заміну відповідача у справі на Управління соціального захисту населення Тростянецької районної державної адміністрації у зв`язку з тим, що Управління соціального захисту населення Великописарівської районної державної адміністрації Сумської області перебуває в процесі ліквідації, суд зазначає, що відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на день розгляду справи Управління соціального захисту населення Великописарівської районної державної адміністрації Сумської області знаходиться в стані припинення, дата та номер запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи в Реєстрі відсутні (а.с.20,28).
Отже, Управління соціального захисту населення Великописарівської районної державної адміністрації Сумської області, яке залучено до участі у справі як другого відповідача, є діючим органом, вчинені саме ним дії щодо не в повному обсязі виплати позивачу разової грошової допомоги до 05 травня 2020 року є предметом спору в даній справі, тому у суду немає підстав вважати, що відповідач в межах даної справи вибув і його слід замінити. Доказів припинення відповідача як підстави для правонаступництва суду не надано. У свою чергу, наявність в Реєстрі запису про перебування його в стані припинення не є підставою для заміни відповідача та не виключає його обов`язку виконати рішення суду. За таких обставин суд не вбачає підстав для заміни відповідача у справі.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Враховуючи, що відповідач - Управління соціального захисту населення Великописарівської районної державної адміністрації Сумської області, виплативши позивачу щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік як особі з інвалідністю внаслідок війни III групи не в повному обсязі, не дотримався вимог Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", такі дії не можуть відповідати приписам ч. 2 ст. 2 КАС України, а тому для повного та ефективного захисту прав позивача та з урахуванням ст. 9 КАС України суд вважає необхідним зобов`язати Управління соціального захисту населення Великописарівської районної державної адміністрації Сумської області донарахувати та виплатити позивачу щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік як особі з інвалідністю внаслідок війни III групи, що, у свою чергу, буде обґрунтованим способом захисту порушеного права позивача.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (42800, Сумська область, Охтирський район, смт. Велика Писарівка, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Управління соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації (42700, Сумська область, м. Охтирка, вул. Київська, 1, код ЄДРПОУ 03197888), Управління соціального захисту населення Великописарівської районної державної адміністрації Сумської області (42800, Сумська область, смт. Велика Писарівка, вул. Незалежності, 3, код ЄДРПОУ 03197919) про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Великописарівської районної державної адміністрації Сумської області щодо відмови у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 разової грошової допомоги до 5 травня у 2020 році як особі з інвалідністю 3 групи у розмірі 7-ми мінімальних пенсій за віком.
Зобов`язати Управління соціального захисту населення Великописарівської районної державної адміністрації Сумської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу до 5 травня 2020 року як особі з інвалідністю 3 групи у розмірі 7-ми мінімальних пенсій за віком з урахуванням раніше виплачених сум.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Л.М. Опімах