Рішення № 98424994, 13.07.2021, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.07.2021
Номер справи
240/8186/21
Номер документу
98424994
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 липня 2021 року м. Житомир справа № 240/8186/21

категорія 109020100

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Нагірняк М.Ф.,

секретар судового засідання Добровольська Н.А.

за участю: представника позивача - Васинчук С.М.,

представника відповідача - Федосюк В.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління держгеокадастру у Житомирській області про визнання протиправною відмову, зобов`язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління держгеокадастру у Житомирській області, Третя особа: Черняхівська селищна рада Житомирської області, про визнання протиправною відмову в затвердженні проекту землеустрою та зобов`язання його затвердити.

Ухвалою суду від 19.05.2021року позовну заяву прийнято розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі і її призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

Ухвалою суду від 15.06.2021року відкладено проведення судового засідання у справі по причині відсутності повноважень у представника Позивача.

В судовому засіданні представник Позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі і пояснив, що 20.01.2021року Позивач звернувся до Головного управління держгеокадастру у Житомирській області із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2,0га розташованої в межах населених пунктів Черяхівської селищної ради (Ведиборської сільської ради). Наказом Відповідача від 30.03.2021року Позивачу відмовлено у затвердженні проекту землеустрою по причині передачі вказаної земельної ділянки у комунальну власність Черяхівської селищної ради.

Таке рішення Відповідача, на думку представника Позивача, є протиправним, так як на день винесення оскаржуваного наказу та на день судового розгляду справи спірна земельна ділянка не набула статусу комунальної власності за відсутності відповідного рішення органу місцевого самоврядування та відсутності відповідного запису в державному реєстрі.

Представник Відповідача, Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області, в судовому засіданні проти позову заперечила і пояснила, що спірна земельна ділянка в складі земельного масиву загальною площею 2291,2394га з 27.01.2021року у повній відповідності до вимог чинного законодавства передана у комунальну власність Черняхівської селищної ради Житомирського району Житомирської області. З моменту передачі земельної ділянки Відповідач втратив повноваження щодо права розпоряджатися нею, в тому числі щодо затвердження проекту землеустрою на передачу у власність Позивачу земельної ділянки площею 2,0га розташованої в межах населених пунктів Черяхівської селищної ради (Ведиборської сільської ради).

На думку представника Відповідача, відсутність відповідного запису в Державному реєстрі речових прав щодо права комунальної власності вказаної територіальної громади на цю земельну ділянки зумовлено діями самою селищної ради, але не свідчить про право Відповідача розпоряджатися цим земельним масивом після 27.01.2021року.

Представник Третьої особи, Черняхівської селищної ради Житомирської області, в судове засідання повторно не прибув, направив до суду письмові пояснення на позов та клопотання про розгляд справи без його участі. В письмових поясненнях підтверджується передача земельного масиву загальною площею 2291,2394га з 27.01.2021року у комунальну власність Черняхівської селищної ради Житомирського району Житомирської області.

Заслухавши пояснення представника Позивача та представника Відповідача, розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню за таких підстав.

Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку надання земельних ділянок державної або комунальної власності у власність регулюються правовими нормами Земельного кодексу України, що були чинні на день виникнення таких відносин.

Судом встановлено та визнається сторонами, що 20.01.2021року Позивач звертався до Головного управління держгеокадастру у Житомирській області із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2,0га розташованої в межах населених пунктів Черяхівської селищної ради (Ведиборської сільської ради).

Сторонами визнається, що відповідно до положень ст.122 цього Кодексу саме до повноважень Відповідача віднесено вирішення питання про передачу цієї земельної ділянки сільськогосподарського призначення у власність.

Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області за результатами розгляду вказаного клопотання листом від 06.04.2021року повідомило Позивача, що згідно наказу від 30.03.2021року відмовлено в затвердженні проекту землеустрою для відведення вказаної земельної ділянки у власність Позивачу.

Як зазначено в наказі Відповідача та відповідно до пояснень представника Відповідача в судовому засіданні, таке рішення зумовлено тим, що спірна земельна ділянка в складі земельного масиву загальною площею 2291,2394га з 27.01.2021року у повній відповідності до вимог чинного законодавства передана у комунальну власність Черняхівської селищної ради Житомирського району Житомирської області (а.с.3-4).

Таке рішення Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області відповідає обставинам справи, ґрунтується на вимогах чинного законодавства та прийняте у спосіб, передбачений законом, з огляду на таке.

Безспірно, за приписами ч. 9 ст. 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Вказана правова норма прямо передбачає, що ухвалення рішення про затвердження такого проекту землеустрою має право відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Судом встановлено та визнається сторонами, що згідно наказу Відповідача від 27.01.2021року спірна земельна ділянка в складі земельного масиву загальною площею 2291,2394га з 27.01.2021року у повній відповідності до вимог чинного законодавства передана у комунальну власність Черняхівської селищної ради Житомирського району Житомирської області. З моменту передачі земельної ділянки Відповідач втратив повноваження щодо права розпоряджатися нею, в тому числі щодо затвердження проекту землеустрою на передачу у власність Позивачу земельної ділянки площею 2,0га розташованої в межах населених пунктів Черяхівської селищної ради (Ведиборської сільської ради).

Як зазначено в даному наказі Відповідача, рішення про передачу земельного масиву у власність Черняхівської селищної ради Житомирського району Житомирської області прийнято на підставі Земельного кодексу України та на виконання постанови КМ України від 16 листопада 2020 р. N 1113 "Деякі заходи щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин" (надалі постанова N 1113).

Вказана постанова зобов`язує Державну службу з питань геодезії, картографії та кадастру, територіальним підрозділом якої є Відповідач, забезпечити. окрім іншого, передачу з 17 листопада 2020 р. земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність відповідно до статті 117 Земельного кодексу України та передачу у комунальну власність земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, щодо яких надано дозволи на розроблення документації із землеустрою, у разі, коли до 15 грудня 2020 р. документацію із землеустрою не подано на затвердження до територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру відповідно до статті 117 Земельного кодексу України.

Суд враховує, що згідно з частиною першою статті 117 Земельного кодексу України передача земельних ділянок державної власності у комунальну власність чи навпаки здійснюється за рішеннями відповідних органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування, які здійснюють розпорядження землями державної чи комунальної власності відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом.

У рішенні органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність зазначаються кадастровий номер земельної ділянки, її місце розташування, площа, цільове призначення, відомості про обтяження речових прав на земельну ділянку, обмеження у її використанні.

На підставі рішення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність складається акт приймання-передачі такої земельної ділянки.

Саме у відповідності до приписів статті 117 Земельного кодексу України 27.01.2021року Відповідачем та Черняхівською селищною радою Житомирської області складено акт приймання-передачі такої земельної ділянки, до складу якої відповідно до порядкового номера 103 додатку до нього включено спірну земельну ділянку площею 2,0га (а.с.50-54).

Суд частково погоджується із доводами представника Позивача, що право комунальної власності на вказану земельну ділянку виникає лише з моменту державної реєстрації права власності територіальної громади на неї.

Безспірно, в силу вимог ст.117 Земельного кодексу України рішення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність разом з актом приймання-передачі такої земельної ділянки є підставою для державної реєстрації права власності держави, територіальної громади на неї.

Разом з тим, Позивач не врахував, що з моменту передачі земельної ділянки Відповідач втратив повноваження щодо права розпоряджатися нею, в тому числі щодо затвердження проекту землеустрою на передачу у власність Позивачу земельної ділянки площею 2,0га розташованої в межах населених пунктів Черяхівської селищної ради (Ведиборської сільської ради).

Суд враховує, що Законом України від 28.04.2021 р. N 1423-IX Перехідні положення Земельного кодексу доповнено пунктом 24 такого змісту " з дня набрання чинності (27.05.2021року) цим пунктом до державної реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки державної власності, що передаються у комунальну власність територіальних громад, органи виконавчої влади, що здійснювали розпорядження такими земельними ділянками, не мають права здійснювати розпорядження ними".

На підставі викладеного суд приходить до висновку про наявність виключно протиправної бездіяльності Головного управління держгеокадастру у Житомирській області щодо розгляду заяви ОСОБА_1 від 20.01.2021року про затвердження проекту землеустрою, так як така заява всупереч вимогам ч. 9 ст. 118 ЗК України була розглянута в строк, що значно перевищує передбачений законодавством двотижневий строк.

В силу відсутності повноважень Відповідача розпоряджатися вказаною земельною ділянкою суд не може зобов`язати його затвердити такий проект землеустрою.

Керуючись статтями 2, 90, 139-143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов задовольнити частково, визнати протиправну бездіяльність Головного управління держгеокадастру у Житомирській області щодо розгляду заяви ОСОБА_1 від 20.01.2021року про затвердження проекту землеустрою.

В задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя М.Ф. Нагірняк

Повне судове рішення складене 19 липня 2021 року